מחאת התינוקות: למה אנחנו יוצאים היום לרחובות?

הנה הפתעה למשרדי הממשלה: ילדים לא נולדים בגיל שלוש, צריך לדאוג להם גם לפני. לכן החליטו הורים רבים לצאת היום להפגין כנגד הפקרת הילדים הקטנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הורים מפגינים בתל אביב למען הצבת מצלמות בפעוטונים, ביוני

אנחנו חיים במדינה מיוחדת במינה מהרבה בחינות. שתיים מהן הן שרשויות הממשלה כאן לא מבינות שילדינו לא נולדים בגיל שלוש 3, ושרק בגיל 18 היא לוקחת עליהם לראשונה אחריות מלאה.

לנו ההורים היחס הזה נמאס, והיום החלטנו לעשות מעשה. למרות הידיעה שהשיח התקשורתי והקשב הציבורי לא פנויים להקשיב לנו, החלטנו להשמיע את שעל ליבנו כי נמאס לנו שחיי ילדנו הם הפקר. היום נצא לרחובות במחאה על ההפקרות בגנים.

חלף חודש אחד בלבד מאז פתיחת שנת הלימודים, אבל הדיון הציבורי והתקשורתי סביב עתידם החינוכי של ילדנו, שליווה את ה-1 בספטמבר, דעך כלא היה. כאמא לילדה בת שנתיים, אני לא מוכנה לקבל את העובדה שמכל נבחרי הציבור אין אחד שמוכן לקחת אחריות על בתי, על הילדים של כולנו. אתם מבינים, קרן שלי הקטנה, שרק לפני חודשים ספורים עשתה את צעדיה הראשונים, נשלחת בלית ברירה בכל בוקר למסגרת ללא פיקוח. זה אומר שהיא לא נמצאת תחת אחריותו של שר החינוך, נפתלי בנט, אלא תחת אחריות של שר העבודה והרווחה חיים כץ.

משרד החינוך סבור שהילדים שלנו רשאים לחינוך רק מגיל שלוש ומשרד העבודה והרווחה חושב שזה בסדר שאין פיקוח על הפעוטונים והמסגרות הביתיות בהם ילדים עד גיל שלוש נמצאים רוב שעות היום. ניכר שהשרים הללו, ובכלל שרים בממשלת ישראל, מאוד אוהבים מצלמות, אבל כשזה מגיע לחוק המצלמות, הם כבר פחות מחבבים אותן. עכשיו, לנו ההורים נמאס רק להתפלל שלא תהיה עוד יסמין וינטה, שתשלם את המחיר של הפקרת ילדינו, ולכן החלטנו לקום ולמחות.

אני ועוד אלפי הורים במדינת ישראל לא מוכנים לחרוץ את גורלם של ילדנו בנקודת הזמן הנוכחית, לא מוכנים שיהיה עוד תינוק אחד שישלם במחיר חייו או בריאותו הפיזית והנפשית ומבינים שאין דרך אחרת מלבד יציאה לרחובות במחאה, כי האלטרנטיבה פשוט בלתי נסבלת מבחינתנו. הבנו שרק אם נשמיע קול זעקה גדול עם חזרתה של כנסת ישראל מהפגרה, רגע לפני הבחירות הבאות, יש סיכוי שנצליח להקים את הנבחרים שלנו מהכסאות.

ענבר שקד דליות ובתה קרן. "אני ועוד אלפי הורים לא מוכנים שיהיה עוד תינוק אחד, שישלם במחיר חייו או בריאותו הפיזית והנפשית על המחדל הזה"

ולא רק אל בנט וכץ אנחנו פונים, אלא גם אל שרים אחרת. שרת המשפטים איילת שקד יכולה, למשל, להנהיג החמרה בענישת גננות מתעללות כדי שלא נמצא את עצמנו חיים בסרט אימה שכותרתו "המתעללת מאשקלון חוזרת" רק משום שריצתה עבודות שירות ולא מאסר בפועל ולא נמנע ממנה לשוב לעבוד כגננת. איזו מדינה מיוחדת במינה מאפשרת לעלובת נפש כזו, שבכתב האישום שלה נכתב "בשעה ששכבה הפעוטה על המזרן הפכה אותה מספר פעמים בחוזקה מהבטן לגב, כשפניה של הפעוטה נדחקים אל המזרן תוך שהיא טופחת על גופה. הפעוטה שסירבה להירדם התיישבה על המזרן והנאשמת בתגובה תפסה את הפעוטה בכוח, הושיבה אותה בין רגליה, תפסה את צווארה וראשה והצמידה אותם למזרן באופן שימנע ממנה לקום. לאחר מכן, נשכבה הפעוטה על המזרן עד תום שעת ההשכבה" - לא רק להתחמק ממאסר מאחורי סורג ובריח, אלא להמשיך לסכן את חיי ילדנו.

היום אנחנו יוצאים לרחובות כדי להשמיע את קולם של תינוקנו וילדינו, שחלקם עוד לא יודעים ללכת וחלקם עדיין חסרי מילים, על כן הם נתונים לחסדי ליבנו - ולהציל אותם ממתעללות ומתעללים שכאלה. אנחנו רוצים שיהיה לנו מושג מה באמת קורה איתם אחרי 8:00 בבוקר כשהשער נסגר.

אנחנו רוצים לומר לילדינו, גם אם השרים וראש הממשלה לא דואגים לכם, אנחנו ההורים שלכם נדאג לכם ונדאג שמתעללים והאדישים להתעללות ישלמו את המחיר. ילדים, אתם לא תשלמו בגוף ובנפש על כך שכץ, בנט או שקד לא רואים אתכם ואת סבלכם. אנחנו נדאג לכך שהם יראו.  

הכותבת הינה דוברת דוברת הברית הישראלית ותנועת הורות בזכות

לפרטים נוספים על המחאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ