צעירים אמריקאים תובעים את ממשל טראמפ בבית משפט

ההאשמה של 21 התובעים הצעירים: פעולותיה של הממשלה בהקשר להתחממות כדור הארץ מפרות את זכויותיהם החוקיות והבסיסיות להימנע מפגיעה בחייהם, בחירותם ובנכסיהם. ויש להם הרבה הוכחות לכך

ניו יורק טיימס
ג'ון שוורץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליה אולסון והתובעים הצעירים
ניו יורק טיימס
ג'ון שוורץ

אם הכל יתנהל כשורה, תקרא עורכת הדין ג'וליה אולסון את טיעוני הפתיחה שלה היום, במהלך תביעה משפטית פדרלית נגד ממשל טראמפ. אולסן מייצגת בתביעה זו 21 תובעים צעירים, בין הגילאים 11 עד 22. הצעירים דורשים מהממשלה האמריקאית להילחם בשינויי האקלים. זה תיק שלמעשה בוחן האם הזרוע השיפוטית באמריקה יכולה למלא תפקיד במאבק נגד התחממות כדור הארץ, ואם יש לאדם זכות חוקתית ליהנות מאקלים יציב ובטוח.

הצעירים שהגישו את התביעה טוענים שפעולותיה של הממשלה בהקשר להתחממות כדור הארץ מפרות את זכויותיהם "החוקיות הבסיסיות להימנע ממחסור ומפגיעה בחייהם, בחרותם ובנכסיהם". גיל המתלוננים הוא לב הטיעון של התביעה: לאמריקאים קשישים, ההשפעה הרת האסון שעלולה להיגרם על ידי שינויי האקלים מהווה בעיה, אך בסופו של דבר בעבורם מדובר בבעיה אבסטרקטית בלבד. לעומתם, ילדים ייאלצו להתמודד עם אסונות הטבע שהם תוצאה מהתחממות כדור הארץ כל חייהם. הצעיר בתובעים, ליוויי דרהיים, יהיה בשנת 2040 בן 33 בלבד. זו השנה שבה — לדברי ועדה מדעית של האו"ם — יתחילו להתחולל כמה מאסונות הטבע הגדולים ביותר.

התיק הזה, הנקרא ג'וליאנה נגד ארה"ב, על שם אחת מהתובעות הצעירות, הוא הבולט ביותר מבין התיקים שבהם מטפלים אולסון ו–Our Children's Trust, ארגון ללא מטרות רווח שמעורב בתביעות משפטיות דומות כמעט בכל מדינות ארה"ב ובתביעות אחרות המתייחסות לאקלים ברחבי העולם.

הצעירים דורשים, בין השאר, שבתי המשפט יאלצו את הממשלה "ליישם תוכנית לאומית מתקנת, הניתנת לאכיפה, על מנת להפסיק בהדרגה את פליטת גזי החממה, וזאת, כדי לייצב את המערכת האקלימית". בתי המשפט יוכלו לאחר מכן לפקח על מאמצי הממשלה.

עורכי הדין של ממשל טראמפ אינם טוענים ששינוי האקלים הוא הונאה, כפי שדונלד טראמפ טען בעבר. במקום זאת, הם משמיעים טיעונים דומים לאלה שהשמיע ממשל אובמה, בתקופה שגם אותו תבעה אולסון בטענה שאינו עושה מספיק: שהצעירים אינם יכולים להיות צד בתביעה (הנוסחה המשפטית דורשת שתובעים יוכיחו, בין השאר, שהם סובלים מנזק של ממש בגלל פעולות הנתבעים), ושבתי המשפט אינם המקום המתאים לטפל בנושא הזה.

אך השופטת אן אייקן, האמורה לשפוט במשפט שייפתח היום, הסכימה לדברי התובעים: "אין לי כל ספק שהזכות ליהנות ממערכת אקלימית המקיימת חיי אדם, היא זכות בסיסית של חברה חופשית ומסודרת", אמרה אייקן בפסיקה שנתנה בנובמבר 2016, שאפשרה לתביעה להתקדם.

לאחר שהמתינו שלוש שנים משנות חייהם הצעירות, התובעים ממש בשלים שהתיק יגיע לבית המשפט. אולסון אספה רבים מהתובעים הצעירים לאחר שאלה היו פעילים בשימור הסביבה. היא ראיינה כל אחד ואחד מהם ובדקה את האיום האישי על כל אחד מהם שיתרחש בגלל שינויי האקלים. ליוויי דרהיים, למשל, מתגורר באחד מאיי פלורידה המאוים על ידי עליית מי הים.

קלסי ג'וליאנה בת ה–22, שעל שמה נקרא התיק, היא המבוגרת ביותר בקבוצה. לדבריה, אולסון היא האלילה שלה, משום שהיא מאזנת את פעילותה המשפטית עם פעילות חברתית ואימהוּת. ג'וליאנה נזכרת במסיבת עיתונאים, שהתקיימה בבית המשפט יומיים אחרי הבחירות של 2016. השופטת אייקן לא הסכימה לדרישת הממשלה לבטל את התיק ואמרה שהצעירים רשאים לתבוע. למרות הניצחון המשפטי, ג'וליאנה מספרת שהיא היתה "שבורת לב" בגלל תוצאות הבחירות. היא מספרת שאולסון ניגשה אליה והביטה ישר בעיניה. אף אחת מהן לא אמרה מילה, אך ההבעה על פניה של אולסון דיברה בעד עצמה. "אני רואה שאת נרגשת וזה בסדר. אבל לפנינו עבודה רבה, ואנחנו נעשה אותה! זה רגע פגיע, אבל זה בסדר להיות פגיעים כי אנחנו גם חזקים".

קלסי ג'וליאנה, אחת מהתובעות. "זה בסדר להיות פגיעים, כי אנחנו חזקים"צילום: Chris Pietsch/The Register-Guard, via Associated Press

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ