לא חייבים לסבול עם הילדים, אפשר גם ליהנות

49% מההורים הישראלים חשים חוסר שביעות רצון בנסיעה באוטו עם הילדים שלהם, במהלך סידורים מחוץ לבית ובסופי השבוע. אל ייאוש, יש בהחלט מה לעשות כדי לשנות את המצב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משפחת ברמן-סגל
55% מההורים חשים לחץ במהלך התארגנות הבוקרצילום: נגה שדמי

אם הייתם מעדיפים לנקות את הבית, לסדר את הבגדים בארון או לשטוף כלים מאשר לנסוע שוב פעם עם הילדים באוטו – אתם חולקים את אותם רגשות עם 49% מההורים הישראלים. כך עולה בסקר שערכו יחד קרן ברנרד ון-ליר וקבוצת מדיה הופ!. הסקר שאל הורים לילדים בגיל הרך מה הסיטואציות המלחיצות ביותר עבורם ובראש הרשימה הגיעו שלוש: התניידות ברכב או ברגל, סידורים מחוץ לבית עם הילדים ושגרת סוף שבוע.

גם מקומו של הבוקר לא נפקד מהסקר, לפיו 55% מההורים חשים לחץ במהלך התארגנות הבוקר. אימהות חשות יותר לחץ בבוקר מאשר מאבות –  פחות ממחצית האבות דיווחו על לחץ בעת ההתארגנות בבוקר, לעומתם למעלה מ-60% מהאימהות השיבו כי הן בלחץ בשעה זו של היום. שעת הערב מוציאה תחושות עייפות מ-68% מההורים, אבל גם תחושת אהבה מ-58% מהם.

אבל אם אתם ילדים בגיל הרך, אל תתייאשו לחלוטין. ההורים שלכם חשים גם רגשות חיוביים. לפעמים. 58% מההורים בסקר סיפרו שהם חשים אהבה לילדיהם במהלך ארוחות משפחתיות משותפות. 37% מהגברים ו-27% מהנשים ציינו שהם מרגישים דווקא שמחה והנאה ברגעי הניידות ברכב. עוד נתון מעודד הוא שמרבית ההורים סבורים שאפשר וכדאי להפוך רגעי שגרה לרגעים משפחתיים מצמיחים ומהנים והביעו נכונות לכך.

37% מהמשיבים הטילו את האחריות לתחושת הלחץ על חוסר זמן ו-24% טענו שאין להם מרץ לבצע פעילויות עם ילדיהםצילום: נגה שדמי

בניסיון להבין מה הסיבות לתחושות הלחץ ברגעים מסוימים, עולה ש-37% מהמשיבים הטילו את האחריות על חוסר זמן ורבע טענו שאין להם מרץ לבצע פעילויות עם ילדיהם. הסקר ביקש לבחון את השפעת מספר הילדים על רמת הלחץ ומצא שהורים לילד אחד מעדיפים לא לחזור על פעילויות שכבר עשו, אלא לבצע פעילויות חדשות עם ילדיהם.

רוב הנשים העידו על תחושות לחץ, עייפות ועצבנות ברגעים שונים, לעומת הנאה גאווה וסיפוק שהעידו עליהם הגברים. את הנתון הזה אפשר להשליך על העובדה שמרבית האימהות מבלות יותר שעות ביום עם הילדים ובנוסף גם אחראיות על מרבית מטלות הבית, לעומת מרבית הגברים שמבלים מעט עם הילדים ולכן הם פחות עייפים ולא נדרשים לחלק ניכר מתחזוקת הבית. אצל הנשים, שני העולמות (תחזוקת הבית וילדים) מתערבבים וכך גוברת תחושת השליליות, בעוד אצל הגברים הכמות מוחלפת באיכות.

את הסקר הזמינו שני הארגונים, בליווי יחידת המחקר של מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית), כדי לקבל רקע למיזם המשותף החדש שלהם, שנקרא "רגעי קסם", שמטרתו להעלות מודעות לחשיבות של תקופת הגיל הרך בעיצוב כישוריהם והתפתחותם של ילדים וסיכויי ההצלחה שלהם בעתיד. הפרויקט מציג דרכים פשוטות וישימות להפוך רגעי שגרה עם ילדים לזמן שתורם להתפתחות הילד ומדריך הורים עייפים כיצד לנצל את הזמן יחד להנאה משותפת שתחזק את הקשר ביניהם.

למשל, בסרטון על ניצול זמן האמבטיה עם תינוקות ופעוטות, מסבירה פרופ' אסתר עדי-יפה, ראש המגמה להתפתחות הילד בבית הספר לחינוך באוניברסיטת בר אילן, שהאמבטיה היא מקום מוצלח ללמד את הילדים להביט ולחוש מה שמקיף אותם. למשל, בועות סבון. היא מסבירה שילדים אוהבים בועות סבון, כי יש בהן פלא של היעלמות ומרקם יוצא דופן. היא מציעה לשחק עם הילדים בכל מיני משחקים שקשורים בבועות הסבון ולשבור כך מעט את שגרת האמבטיה השחוקה. פרופ' ענבל ארנון, בלשנית ופסיכולוגית התפתחותית מהאוניברסיטה העברית, מציעה להגיד בקול רם כל פעולה שעושים במהלך האמבטיה וההכנה אליה - בואו נוריד את החולצה, עכשיו נוגעים במים, הנה החיתול שלך וכדומה. עצה נוספת היא קריאה בשם לכל איבר בגוף תוך כדי נגיעה עדינה בו.

המיזם המשותף כולל סדרה תיעודית שמציגה מגוון משפחות בזמני שגרה, שהצליחו להפוך ל"רגעי קסם". לצד זה יצאה גם סדרה נפרדת המיועדת רק להורים ובה המלצות מטעם מומחים שונים מתחומי החינוך, בריאות, הורות, התפתחות הילד ועוד. ההמלצות לא מבקשות רכישה של דברים מיוחדים, אלא עושות שימוש בחפצים שקיימים בכל בית. דוגמאות להמלצות כאלה הן: הפחתת הלחץ סביב התארגנות הבוקר על ידי הכנת הבגדים בערב מראש ביחד עם הילדים ("ההכנה המוקדמת תעזור לילדים בהכנות המנטליות למחר ותפנה זמן בבוקר, אולי אפילו לריקודים ושירים", אומרים שם). או במקום ויכוח סביב האמבטיה, ניצול הזמן להרפתקה חדשה והקדשת תשומת לב אישית כמו אתגר "בכל יום לומדים משהו חדש" – איך הסבון עובד? איך קוראים לכל איברי הגוף? וכדומה.

ויש גם שיר נושא, שנכתב על ידי נעם רותם והולחן ומבוצע על ידי אסתר רדא. 

נקודת המוצא של הפרויקט היא שהזמן המשותף שהורים וילדים מבלים יחד הוא בדרך כלל מוגבל, לחוץ, עמוס במשימות, וכזה שלא בהכרח מאפשר להורה להתמקד בילד, ולהיפך. זה חבל כי הגיל הרך הוא חלון הזדמנויות משמעותי, שעובר מאוד מהר, בהתפתחות הילד. בגילים האלה מתרחשים תהליכים פיזיים, קוגניטיביים ורגשיים שישפיעו על מהלך חייהם של ילדים, לכן חשוב לנצל את פרק הזמן הזה כמיטב יכולתנו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ