שכיחות דיכאון בקרב צעירים להט"בים גדולה פי ארבעה

מחקר שפורסם לאחרונה באנגלית מצא שילדים הומואים, לסביות וביסקסואלים נוטים לחוש דיכאון כבר מגיל 10, משום שהם מרגישים שונים מחבריהם. תכנית חדשה בבריטניה מנסה להילחם בתופעה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד עצוב
לוגו גרדיאן
גרדיאן

חרף מה שנדמה כצעידה קדימה בכל הקשור לקבלת הקהילה הלהט"בית, מחקר חדש מגלה שהקהילה משלמת מחירים נפשיים כבדים כבר בגיל צעיר. על פי המחקר, שערכו במשותף חוקרים מאונברסיטת קולג' וקינגס קולג' בלונדון, צעירים להטבי"ם מתחילים לשקוע בדיכאון ולהזיק לעצמם כבר בגיל עשר, משום שהם מרגישים שונים מבני גילם ההטרוסקסואלים.

בקרב לסביות, הומואים וביסקסואלים בני 16-21, שכיחות הדיכאון, הפגיעה העצמית והמחשבות על התאבדות גדולה פי ארבעה מאשר בקרב חבריהם ההטרוסקסואלים, כפי שמצא המחקר האקדמי. הנתונים הללו מתווספים למחקר אחר, שערכה ממשלת אנגליה, לפיו שליש (34.9%) מבני 14-19 שהזדהו כלסביות, הומואים, ביסקסואלים, או בעלי זהות מינית אחרת סבלו מהפרעה נפשית, לעומת 13.2% בקרב שכבת גיל זו שהזדהו כהטרוסקסואלים. 

מומחים אומרים שהנתונים קשורים לתופעות של בריונות, הטבעת סטיגמות והתעללות, שחלק מהצעירים הללו חווים בגלל נטייתם המינית. וככל שהם מתבגרים, שכיחות הבעיות הנפשיות בקרבם גוברת. "מדאיג מאוד ששיעורים כה גבוהים של להטבי"ם מתמודדים עם בעיות נפשיות", אומר טום מאדרס, מארגון הסיוע לנוער YoungMinds. "אומנם הגורמים המחוללים בעיות נפש הם לרוב מורכבים ומרובים, אבל אפשר לראות כאן בבירור שתופעות של בריונות, אפליה, תחושת ניכור, או חשש מתגובות בני המשפחה והחברים בהחלט מגבירים את הסיכון".

"אנחנו יודעים כבר זמן מה שלצעירים המשתייכים למיעוט מיני סובלים מתופעות נפשיות שליליות, ומדאיג ביותר שמצאנו שמגמה זו מתחילה לביא לביטוי כבר בגיל עשר, ומחמירה במשך שנות ההתבגרות", אומרת ג'מה לואיס, שעמדה בראש המחקר האקדמי, שנערך על בסיס שיחות עם יותר מ־4,800 צעירים בבריסטול וסביבתה. החוקרים אומרים שתוצאות מחקרם, שפורסמו בשבוע שעבר בכתב העת Lancet Child & Adolescent Health journal, צריך לגרום לרופאים ולמומחים לענייני בריאות אחרים לקחת בחשבון את מיניותם של צעירים כפקטור. 

לא מזמן, בקיץ, השיק משרד הבריאות והרווחה של בריטניה תוכנית ייעודית לקהילה הלהט"בית הצעירה, בהיקף של כ-20 מיליון שקל, שמטרתה לשפר את בריאות הנפש בקרבם. "התוכנית שלנו תסייע ליותר מ־70 אלף ילדים בשנה להגיע עד 2020־2021 לייעוץ וטיפול אצל מומחי בריאות הנפש", אמר דובר של המשרד. 

אבל לדידה של מדלן אייריש, אחת מעורכות המחקר, זה לא מספיק. היא קוראת לכל מקבלי ההחלטות להבטיח את קיומה של תוכנית נוספת לחינוך מיני בקרב צעירים, שתעודד אותם לדבר על מיניותם ומגדרם ותטפל בדעות קדומות בנושא נטיה מינית, בתקווה ששתי התכניות יחד יתנו מענה הולם ויפחיתו את המצוקה הנפשית של ילדים הומואים, לסביות וביסקסואלים.

לכתבה של דניס קמפבל בגרדיאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ