איך להכין ילדים לאזעקה וירידה אפשרית למקלט?

ילדים קולטים את המתח והחרדה שאנחנו מצויים בהם לקראת אזעקות אפשריות וטילים פוטנציאלים. החדשות הטובות הן שבכל גיל אפשר לתווך להם את המצב בצורה נינוחה, שמורידה את מפלס הפחד

נטע אחיטוב
נטע אחיטוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרחב מוגן
ההבדל בין אדם שמרגיש חסר אונים לגבי סיטואציות לבין אדם שמרגיש מועיל, נחוץ וחיוני הוא הבדל תהומי, שיכול להפוך כל חוויה למעצימה וחיובית, גם ריצה בהולה למקלט.

אנחנו מסתכלים בחרדה על כל בדל אינפורמציה העשוי להתריע על הלילה או הימים הקרובים העומדים להתרגש עלינו - תהיה או לא תהיה אזעקה? תפרוץ או לא תפרוץ מלחמה? הילדים קולטים פיסות מידע ומודעים לתחושת הלחץ והחרדה הכללית באוויר. בניגוד לחדשות הרעות שהסלמה במצב מביאה איתה, החדשות הטובות הן שאפשר להקל על ילדים את המצב. הנה כמה עצות כלליות לטווח גילים רחב של ילדים, שנאספו ממחקרים, תיאוריות ומאמרים שפורסמו במדור המשפחה של "הארץ". הן מבקשות להעניק לכם השראה ואינן מהוות תחליף להדרכה רשמית מצד גורמים מוסמכים. 

לא מומלץ לשקר לילדים, הם יותר חכמים ממה שנדמה לנו

באופן כללי, וגם במצב מלחמה, אפשר להגיד לילדים כל דבר באופן שמתאים לגיל שלהם. התחושה שמשקרים לך, גם אם את ילדה בת ארבע, היא תמיד קשה יותר מידיעת האמת (כשזו מתווכת לך בהתאם לגילך). אמרו להם שהמצב לא ברור, שיכולה להישמע אזקעה. אם מדובר בילדים קטנים, אפשר לומר להם שבדומה למזג האוויר, כך גם במצב של טילים - אפשר לדעת את זה קצת זמן מראש. הצליל של הצפירה, אותה הם מכירים מיום השואה ויום הזיכרון, מזהיר אותנו מסכנה ומדריך אותנו לרדת למקלט או למרחב המוגן כדי להיות מוגנים.

אפשר להתייחס לזה כמו למתן תרופה - זה דבר לא נעים, שצריך לעשות, אבל ההורה כאן איתם והמקלט ישמור ויעניק הגנה. ככל שהילדים גדולים יותר, כך אפשר לפרט יותר וגם לשים את האירועים הנקודתיים בתוך קונטקסט רחב של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הם הרי ישמעו על זה במוקדם או במאוחר, אז לא עדיף שזה יבוא מפי הורה?

לקיים שגרה ככל האפשר

ילדים מרגישים בטוח בתוך שגרה מוכרת. אם שעת ארוחת הערב בביתכם היא שבע, השתדלו שכך אכן יהיה גם בימים מתוחים. אם שעת ההשכבה היא תשע, השתדלו שכך יהיה גם בלילה מועד לפורענות. זה מעניק לילדים תחושת ביטחון. הכל בסדר, דברים מתנהלים כרגיל, הבית נינוח ומתפקד. אם חבר ביקש לבוא אליהם, או שהם ביקשו ללכת לחברה, אפשרו את זה. למה לא בעצם? אפשר להניח שהמקלט של החברה טוב כמו שלכם, זה ישמח את הילדים וישדר מסר שהכל בסדר.

הילדים שלכם הם אנשים קטנים, אבל בהחלט חכמים ומסוגלים להבין גם מצבים מורכבים. סמכו עליהםצילום: גיל כהן-מגן

היו רגועים, נינוחים ובטוחים בעצמכם

העצה הזאת נכונה בכל מצב, להורים לילדים גדולים כקטנים - על אחת כמה וכמה בזמנים רגישים. אתם המבוגרים האחראים, הם הילדים שתחת אחריותכם. שמרו על שלווה, שדרו נינוחות, אתם בשליטה, אתם יודעים מה לעשות, יש להם על מי לסמוך, תמיד תהיו פה בשבילם לספק מענה למצוקותיהם. גם ביומיום גישה כזאת מעניקה לילדים ביטחון, ובעידן ובמקום מלא תהפוכות כשלנו - ביטחון הוא בהחלט בסיס הכרחי ליצירת מבוגרים מתפקדים ורגועים.

סמכו על הילדים שלכם

גם העצה הזאת תקפה בעתות שלום כמו בעתות מלחמה. הילדים שלכם הם בני אדם קטנים, אבל בעלי יכולות אדירות ותעצומות נפש. סמכו עליהם - הם חכמים, מבינים, חזקים נפשית ובעלי תושיה. התחושה שסומכים עליהם תעזור להם להתמודד עם כל צרה שלא תבוא, ותעזור עוד יותר לכם. 

מרחב מוגן בקיבוץ נחל עוז. התחושה שמשקרים לך, גם אם את ילדה בת ארבע, היא תמיד קשה יותר מידיעת האמת כשהיא מתווכת לך בהתאם לגילךצילום: אילן אסייג

חלקו משימות, הפכו אותם לשותפים

כל אדם באשר הוא אוהב להרגיש נחוץ ומועיל, ודאי שילדים. חלקו להם משימה בהתאם לגיל שלהם. הם יכולים להיות אחראים על הפנס שיאיר את הדרך למקלט, להביא את הרמקול שיספק מוזיקה נעימה, להביא את הדובון האהוב שלהם ולטפל בו, לקחת מוצץ נוסף לאחות התינוקת, לנעול את המקלט עם שוך האזעקה ועוד שלל משימות יצירתיות יותר או פחות. ההבדל בין אדם שמרגיש חסר אונים לגבי סיטואציות לבין אדם שרואה עצמו מועיל, נחוץ וחיוני הוא הבדל תהומי, שיכול להפוך כל חוויה למעצימה וחיובית, גם ריצה בהולה למקלט.

דברו אליהם בשאלות ולא בתשובות נחרצות

מה היה לכם יותר נעים לשמוע: "אל תפחד!" או "איך אתה מרגיש עכשיו?". ילדים מפותחים רגשית הם ילדים שהמבוגרים סביבם שואלים אותם שאלות ומאפשרים להם להתבטא בלי לשפוט את הרגשות שלהם (זכרו, שופטים רק מעשים, לא רגשות). אותו הדבר תקף גם לזמנים קשים ומתוחים. שאלו אותם איך הם מרגישים, אל תחליטו בשבילם. ואם הם מפחדים, אז שאלו אותם "מה יגרום לכם לפחד פחות?", או "בוא נחשוב יחד, איך אפשר להקל את הפחד?". 

גם על כל שאלה שהם יפנו אליכם, מומלץ לענות בשאלה חזרה אליהם. אם הם שואלים "למה יש מלחמה?", במקום להתפתל עם תשובה מגומגמת, שאלו אותם למה לדעתם יש מלחמה. תופתעו לשמוע עד כמה הם יודעים, מתמצים, חכמים או יצירתיים. זאת גם דרך טובה להבין כמה הם יודעים על המצב ולהתאים את התשובה שכן תעניקו בסופו של דבר למידת הידע שלהם בנושא. 

שמרו על שלווה סטואית, שדרו נינוחות נעימה, אתם בשליטה, אתם יודעים מה לעשות, יש להם על מי לסמוך, כי תמיד תהיו שם בשבילם לספק מענה למצוקותיהםצילום: אילן אסייג

תווכו להם מה הם מרגישים

לפעמים ילדים שמרגישים מבוהלים, מפוחדים או חסרי אונים עשויים להתבייש בכך, להסתיר את הרגשות האלה ולשדר "קוליות" מזויפת. תווכו להם מה הם מרגישים (רק במידה והם אכן מרגישים כך), תנו תוקף לרגשות שלהם. "אני מתארת לעצמי שנבהלת", "אני רואה שאתה קצת מפוחד, זה ממש בסדר", "אני מבינה שאת לא רגילה לשמוע את האזעקה באמצע הלילה וזה מרגיש לך מאיים", ושלל משפטים שיציפו על פני השטח את הרגשות הלגיטימיים שלהם ויעניקו להם נתיב החוצה. רצוי להוסיף גם לגיטימציה לבכות, לצעוק או להרגיש שהלב שלהם פועם חזק. כל אלה הן תגובות נורמליות לחלוטין ואין שום סיבה להדחיק אותן. כשרגשות נותרים בפנים, הם גדלים ומפחידים עוד יותר, אז סללו לילדיכם פתח רגשי החוצה. 

כיפת ברזל, יש!

כיפת ברזל היא אלמנט מרגיע, למבוגרים וילדים. אפילו השם שלה מרגיע. ילדים יכולים לדמיין כיפה שמכסה את השמיים ומגנה עליהם. למה לא בעצם? ספרו לילדים על קיומה. היא תצית את דמיונם לכיוון החיובי הרצוי. אל כיפת ברזל מצטרפים גם המקלט המגן והאזעקה המתריעה, עוד רכיבים שתורמים להעברת מסר מרגיע ובטוח.

סוללת כיפת ברזל בגוש דן, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

עיבוד המצב בזמן רגיעה

בזמן נינוח יותר, אולי יום למחרת הירידה למקלט, נסו לעבד את מה שקרה בדרכים שונות. שיחה, ציור, סיפור, משחק תפקידים, או כל דרך אחרת שתאפשר לילדים וגם לכם לנתח, לעבד ולעכל את מה שחוו ולדבר על הרגשות שהמאורע הציף.

שדרו אופטימיות

מחקרים מוכיחים שאנשים אופטימים מאושרים יותר מאנשים פסימיים. וכמובן שגם בעתות מלחמה, אופטימיות היא דרך עדיפה להתמודד עם המצב מאשר ראיית שחורות. אם העתיד יהיה טוב, אז ברור שאפשר להתמודד עם הווה קשה. זה יעבור ומחר תזרח השמש. היו אופטימיים והדביקו את ילדיכם בתחושה הזאת. זה יעשה לכולם רק טוב!

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ