שבע שאלות שכיחות של הורים על קורונה

האם עלינו להמשיך לקחת את ילדינו למרחבים ציבוריים? כיצד לנהוג כשהם חולים במשהו שאינו בהכרח קורונה? כאן תמצאו תשובות לשאלות כאלה ואחרות

ניו יורק טיימס
ג'סיקה גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים קורונה
למצולמים אין קשר לכתבה. ילדים בהונג קונג. קחו את הזמן כדי לווסת את הפחד בקרבכם ולהרגיע את עצמכם, ורק אז גשו לילדים.צילום: AP

בתי ספר שונים נכנסים לבידודים, לצד הורים לילדים רבים שנאלצים לשהות בבידוד. התהיות הולכות ונערמות. האם עלינו להמשיך לקחת את ילדינו למרחבים ציבוריים כמו גני שעשועים, אולמות קולנוע ומוזיאונים? וכיצד עלינו לנהוג כשהם חולים במשהו שאינו בהכרח קורונה? והנה עוד שאלה שהרפואה עדין נעדרת תשובה אליה: "ילדים כמעט שלא נדבקו בנגיף עד כה, לכן הרפואה לא באמת יודעת מה תפקידם של ילדים בהעברת המחלה", אומר ד"ר פיטר ג'יי הוטז, דיקן בית הספר הלאומי לרפואה במכללת ביילור. הנה כמה תשובות לשאלות קורונה נפוצות בקרב הורים.

האם אפשר לקחת את הילדים למקומות ציבוריים?

"זה תלוי. אם אתם גרים בקהילה בה הנגיף מתפשט באופן פעיל וידועות הדבקות ודאיות, אפשר לתרגל התרחקות חברתית בשם הזהירות", מסביר ד"ר הוטז. פירוש הדבר הוא להימנע ככל האפשר מהתקבצויות גדולות של אנשים. "אבל אם אתם גרים במקום שלא דווחו בו הדבקות, אתם בהחלט יכולים לקחת את ילדיכם לגן שעשועים, לקולנוע, למוזיאונים ולאירועי ספורט".

"איננו ממליצים על שינויים רבים בינתיים", מציינת ד"ר רבקה פלט מדן, מומחית למחלות זיהומיות בקרב ילדים מבית החולים לילדים של NYU. "כמובן שהמצב משתנה לפי שעה, לכן הדבר הטוב ביותר הוא לבדוק מדי פעם את האתר של משרד הבריאות ושל הרשות המקומית בה אתם גרים", אומר ד"ר שון אולירי, חבר בכיר באקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים.

האם זה בטוח לנסוע עם ילדיי בתחבורה ציבורית?

ד"ר מדן אומרת שהיא לא רואה שום סיבה לא לנסוע בתחבורה ציבורית בשלב זה, אלא אם כן משרד הבריאות או הרשות המקומית ממליצים על כך. 

למצולמים אין קשר לכתבה. ילדים משחקים בבייג'ין. התעלמות מהנושא עשויה לשדר לילדים שיש כאן נושא מסוכן ודווקא להעצים את החרדה שלהם, לכן כדאי לדבר איתם על זהצילום: Nicolas Asfouri/Agence France-Presse

אז מה בכל זאת אפשר לעשות כדי למנוע הדבקה?

כמו תמיד, עודדו שטיפת ידיים כאשר ילדים נכנסים מבחוץ הביתה וגם לפני ואחרי הארוחות. זמן שטיפת הידיים האידיאלי הוא פעמיים משך השיר "היום יום הולדת", ואז לוודא שהם מייבשים אותן היטב. ישנן עדויות לכך שמגבות נייר הן היגייניות יותר מאשר מייבשי ידיים בשירותים ציבוריים. שטיפת ידיים היא גם יעילה יותר מחיטוי ידיים עם ג'ל, אם כי מומלץ להשתמש בחיטוי ידיים כאשר שטיפת ידיים אינה זמינה.

אפשר גם לכבס סדינים ומגבות לעתים קרובות יותר. ג'ולי קר, מומחית לניקיון, ממליצה גם לכבס בובות וחפצי מעבר מטקסטיל תכופות יותר מהרגיל, ולנקות צעצועים קשים עם מגבונים אנטיבקטריאליים, במיוחד לאחר שימוש בחוץ.

הילד/ה שלי סובלים מתסמיני הצטננות או שפעת. האם עלי לקחת אותם לבית החולים?

"לא. תסמינים של נגיף הקורונה כוללים חום, שיעול וקוצר נשימה, אך אם לילדיכם יש חום קל, נזלת או כאב גרון, עליכם להתקשר תחילה לרופא/ת הילדים שלהם ולהתייעץ איתם. לא מומלץ להביא אותם למרפאה או בית חולים ללא צורך. ממה שידוע לנו עד כה, נזלת - מצב כמעט קבוע בקרב ילדים בגיל הרך - היא לעתים נדירות סימפטום של נגיף הקורונה. "אנחנו מעדיפים שאנשים שאינם חולים אנושות יישארו מחוץ לכתכלי בית החולים," אומרת ד"ר מדן, "עם זאת, אם ילדיכם מפתחים תסמינים חמורים יותר כמו קשיי נשימה, חוסר יכולת לאכול או לשתות, או שינוי בהתנהגות - עליכם לבקר אצל רופא/ה".

אם הילד/ה שלי חולים מאוד, האם עליהם להיבדק?

עליהם להיבדק רק אם היו במגע ישיר עם מישהו או מישהי שנבדקו כחיוביים לנשיאת הנגיף, או אם היו באזורים נגועים, או שהם חולים עד כדי כך שהם זקוקים לאשפוז. "זמינות הבדיקות לנשיאת נגיף הקורונה תלויה במקום שבו אתם נמצאים", מסבירה ד"ר אולירי, "אפילו במקרה שאין מחסור בציוד, אי אפשר באמת לבדוק את כולם מכיוון שאין מספיק ערכות בדיקה לכלל האוכלוסייה. לכן, ניתנת עדיפות לחולים מבוגרים או כאלה בסיכון גבוה יותר מכיוון שהם נוטים לפתח את התסמינים הקשים ביותר לאחר ההדבקה".

אם ילדיכם אכן נבדק, לא ברור באיזו מהירות יגיעו התוצאות. מסגרת הזמן תלויה במיקום שלכם, במעבדה הבודקת ובמשך הזמן שהם חולים. משך הזמן עד קבלת תוצאות יכולה להימשך בין כמה שעות לכמה ימים. 

מה אם לילד שלי יש מערכת חיסון חלשה?

מכיוון שעדיין אין הרבה מידע על האופן בו ילדים מגיבים לנגיף, קשה לומר מה לעשות במקרה כזה, מציין ד"ר הוטז. ד"ר מדן מוסיפה שהורים לילדים עם מערכת חיסון חלשה צריכים לעקוב אחר ההתפתחויות ולחשוב כיצד לפעול מדי יום ביומו. ככל הנראה מומלץ שהילדים וההורים יימנעו מאירועים צפופים כמו משחקי ספורט או כנסים.

האם סבא וסבתא יכולים לבוא לבקר?

עדיף שבשלב זה מבוגרים בעלי מערכת חיסון חלשה לא יבואו במגע עם ילדים, מכיוון שהם פגיעים יותר לנגיף. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ