אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

רשימת הספרים שכל ילדה צריכה להכיר

E
שתפו בפייסבוק

הסקירה הזאת, של כל כך הרבה ספרי ילדים וילדות המתעדים את קורות חייהן של נשים דגולות, לרגל שבוע האישה הבינלאומי, מתאפשרת הודות לעובדה שבשנים האחרונות קרה דבר נפלא - גל ספרים הסוקרים את פועלן של נשים יוצאות דופן לאורך ההיסטוריה שוטף את מדפי הספרים בישראל. ניתן לייחס את פרץ הכתיבה הזה, בין השאר, לפעילותן של מספר תנועות חברתיות פמיניסטיות שפרצו לתודעתה בתקופה האחרונה והצליחו לחלחל לסדר היום הציבורי-תרבותי, גם לספרות הילדים. אני מציעה לכן ולכם לרכוש לפחות אחד מהספרים הבאים לילדים והילדות שלכם, לשבת איתם ואיתן ביחד ולקרוא על נשים גדולות ששינו עבור כולנו את ההיסטוריה. בו בזמן מומלץ להשתמש בספרים כטריגר לשיחה בה תשאלו את הילדים והילדות במה הם/הן יוצאי דופן במובן החיובי וכיצד הם/הן יכולים ויכולות לצאת מחוץ למוסכמות ולהגשים את עצמן/ם בכל דרך שימצאו לנכון. קריאה מהנה, חן קצביץ'-פרסלר

ספר הנשים המדהימות: פורצות דרך משנות עולם - סנדרה לורנס | הוצאת קוראים, 2018

מה יש בספר: סקירה של 50 נשים פורצות גבולות ומעוררות השראה במגוון תחומים, תרבויות וזמנים. לכל אחת מוקדש עמוד המתאר את סיפור חייה והישגיה המרשימים בקצרה, לצד איור שלה. מה מייחד את הספר: הדמויות מסווגות לקטגוריות על פי עיסוקן. נשים באומנות, בפוליטיקה, מדע, ספורט וכן הלאה. אני באופן אישי מתחברת לאופן הסיווג הזה. עוד ייחוד הוא שלצד דמויות נשיות ייחודיות מהעבר, מוצגות דמויות עכשוויות דוגמת ביונסה ואופרה וינפרי.

סיפורן של נשים מופלאות שעשו היסטוריה / סיפורן של נשים מופלאות ששינו את העולם - קייט פנקהרסט | הוצאת סיגליות, 2018

מה יש בספר: בכל אחד מהספרים יש 13 כפולות עמודים, שבכל אחת מהן מוצגת דמות נשית גדולה מההיסטוריה, מתקופות ותרבויות שונות ומתחומי דעת שונים. כל דמות מוצגת באופן ייחודי המתאים לסיפור חייה תוך שילוב מסרים חברתיים-ערכיים. בסוף הספר מופיע מילון מונחים קצר המסביר ביטויים שהובאו במהלכו דוגמת גזענות, התקוממות, מהפכה ועוד. מה מייחד את הספר: סגנון הכתיבה ועיצוב הספר יעוררו בבת שלך השראה להיות אמיצה, נועזת ולהאמין בעצמה. הספר מעוצב באופן חדשני ויצירתי עד כאותי - עיצוב גרפי גאוני. העיצוב של הספר הוא הקסם שלו, מה שנותן "פייט" הולם למסכים ויעורר בבת שלך סקרנות ועניין לקרוא.

סיפורים לפני השינה לילדות מורדות - אלנה פאווילי ופרנצ'סקה קוואלו | הוצאת כנפיים וכתר, 2018

מה יש בספר: הספר סוקר 100 נשים מתחומים שונים, המוצגות לפי סדר אלפביתי. רוב הסיפורים נפתחים ב"היה היתה..." כתחילתה של אגדה, אך במקום להמשיך בנסיכה עדינה ויפה, הסיפור ממשיך בתיאור דמות נשית פורצת דרך. הדמויות מתוארות בקצרה ולעיתים באופן שטחי, אך כנראה שזה המחיר של סקירת מספר רב של נשים בספר אחד. הבת שלך תרוויח ממגוון רחב של דמויות להשראה, אך תקבל מידע ראשוני ובסיסי על כל אחת מהן. מה מייחד את הספר: ייצוג אתני רחב של נשים מתקופות ותרבויות שונות. האיורים צויירו על ידי 60 מאיירות שונות, כך שתזכנה לתצוגת תכלית מרשימה של איורים. ליד כל איור מופיע ציטוט מעורר השראה של אותה הדמות. בסוף הספר ישנם שני עמודים ריקים עם הכותרות "כתבי את הסיפור שלך" ו"ציירי את הדיוקן שלך".

נשים במדע - רייצ'ל איגנוטופסקי | הוצאת דיאלוג-הפצה, 2018

מה יש בספר: סיפורן של 50 נשים ששינו את העולם דרך עיסוקן במדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה. מדעניות וממציאות מימי יוון העתיקה ועד העידן המודרני. בסוף הספר מילון מונחים המסביר מושגי יסוד במדעים. מה מייחד את הספר: בין הדפים המתעדים באופן מעניין ומגוון את הישגיהן של חוקרות ונשים בולטות בתחומי מדע שונים, ישנו גם ציר זמן המסביר את התפתחות מקומן של נשים במדע; כפולת עמודים המציגה איורים והסברים של כלי המעבדה; וכפולת עמודים המציגה את הפערים המגדריים בעיסוק במדע. באמצאות סיפורן של שלל הדמויות המוצגות בספר הקוראות והקוראים יכולים ללמוד על הקושי שחוו נשים שרצו לעסוק בתחומים הללו, על העקשנות והנחישות שלהן, על הישגיהן המשמעותיים, ועל הדרך גם ללמוד על עולמות מגוונים של מדע – רוקחות, ביוכימיה, רפואה, פסיכולוגיה, נוירולוגיה, בוטניקה, גיאולוגיה, אסטרונומיה ועוד רבים.

עיניים פקוחות למדע: נשים חוקרות כימיה / ביולוגיה / פיזיקה - מרי וויסינגר | הוצאת דיאלוג-הפצה, 2017

מה יש בסדרה: שלושה ספרים המסבירים לילדות/ים מושגי יסוד במדעים (כימיה, ביולוגיה ופיזיקה), תוך שזירת תרומתן של חוקרות שהשאירו חותם בעולם המדע. למשל, בכרך נשים חוקרות כימיה, מוצגות חמש נשים שהיו משמעותיות להתפתחות הדיסציפלינה, החל מקליאופטרה האלכימאית מהמאה הראשונה לספירה ועד הגאווה הישראלית, פרופ' עדה יונת. בכדי לפשט את המושגים החדשים מעולם המדע, הספר מלווה באיורים המוסיפים נופח ויזואלי חשוב להבנה ומילון מונחים. מה מייחד את הסדרה: החוקרות מוצגות כחוט השני בעלילת הספר, שעיקרה כאמור להסביר לילדות/ים מושגים בסיסיים במדע. ממליצה לקרוא ביחד עם הילדים ולסייע בהסברים, חלקם עשויים להיות מורכבים להבנה.

סדרת ספרים קטנות גדולות: סימון דה בובואר - איסבל סנצ'ז וגארה | הוצאת צלטנר, 2018

מה יש בסדרה: תריסר ספרים שכל אחד מהם מתמקד באישה פורצת דרך אחרת, ביניהן פרידה קאלו, אמיליה ארהרט, אגתה כריסטי, ג'יין אוסטן ועוד. בפתיח כתוב כך: "סדרת ספרים מאוירים על ילדותן של נשים שחלמו והגשימו. על ילדות שניחנו באומץ וברצון עז וחתרו למטרה מתוך תשוקה לחולל שינוי לתרום מכישרונן לרווחת בני האדם". וזה אכן מה שתמצאו בסדרה. מה מייחד את הסדרה: אני אעשה הכללה על הסדרה מתוך הספר על סימון דה בובואר. הספר עוסק רק בדמות אחת, וכאמור היה יכול להציג את סיפור חייה ובעיקר את הגותה בצורה מורכבת ועמוקה יותר, אך בפועל הספר מתאר בצורה קצרה וקלילה, מלווה באיורים מלאי צבע, אור וחיים את קורותיה של סימון דה בובואר. אני מניחה שהבחירה להפשיט ולשטח את תולדותיה נעשו על מנת להנגיש את סיפורה לילדות וילדים צעירים. אם זו אכן היתה מטרה, אז הם הצליחו, כי המסר של הסיפור עובר בצורה בהירה וקולחת.

הישראליות - סדרה היסטורית נשית: גולדה מאיר - דורית גני | הוצאת צלטנר, 2018

מה יש בסדרה: שישה ספרים (ובקרוב ארבעה נוספים) של ביוגרפיות נשים דגולות ישראליות, בהן גולדה מאיר, שרה אהרונסון, אנה טיכו, שרה לוי-תנאי וז'קלין כהנוב – נשים שהשאירו חותם על תולדות המדינה, התרבות והאמנות. מה מייחד את הסדרה: גם כאן אעשה הכללה על הסדרה מתוך הספר על גולדה מאיר. הספר מתאר בפשטות וברכות המותאמת לילדות/ים את חייה של מאיר מילדותה ועד מותה. הוא מלווה באיורים מעוררי השראה ומראה כיצד מגיל צעיר היא ניחנה בתכונות של מנהיגה, ועל אף נסיבות חיים של עוני והגירה, היא לא ויתרה על ערכיה והקדישה עצמה לטובת הזולת. בנימה אישית – כמה מדהים ויוצא דופן שלפני 50 שנה כיהנה בישראל אישה כראשת ממשלה, וכמה עצוב שבהווה ובעתיד הנראה לעין זו בכלל לא נראת כאופציה הסבירה להתרחש בישראל.

ואני אומרת לא: סיפורה של רות בידר גינסבורג - דבי לוי | הוצאת כנרת זמורה דביר, 2019

מה יש בספר: עלילת סיפור חיה של שופטת בית המשפט העליון בארה"ב, רות ביידר גינסבורג - החל מתקופת הילדות, בה שאבה השראה מדמויות נשיות עליהן קראה בספרים ומהן קיבלה את הרעיון שילדה יכולה להיות כל דבר שתרצה, דרך תחנות בחייה בהן ערערה והתנגדה למוסכמות מגדריות, ועד הגעתה לגדולות, שגם שם במעמדה הרם היא ממשיכה להילחם על צדק ושיווין. מה מייחד את הספר: הספר מדגיש את מוטיב ההתנגדות וחוסר הציות למוסכמות החברתיות ומציג אי-שוויון בהיבטים נוספים למגדר, כמו דת ואתניות. בהקשר של מגדר, הספר מציף במיוחד את ההיבטים של מגדר בילדות, בשוק העבודה ובחלוקת התפקידים במשפחה. לכל אורכו, ישנם איורים ועיצוב גרפי מעוררי השראה בדומה לסיפור חייה של הדמות.

סדרת גיבורים אמיתיים: הלן ואני (2012) / דיאן ואני (2014) - שירלי יובל-יאיר וד"ר טל בן-שחר | הוצאת כנררת

מה יש בשני הספרים: מתוך ארבע ספרים שיצאו לאור בסדרה, שניים עוסקים בנשים. הספרים מספרים בצורה קולחת ומהפנטת שתי עלילות. האחת מתרחשת בהווה והשנייה מספרת סיפור מהעבר הנקשר לדילמה בהווה. שני הספרים מציגים דמויות נשיות מעוורות השראה. בסיפור אחד עולה סוגיית הפחד באמצעות סיפורה של דיאן פוסי, חוקרת הגורילות. בסיפור השני, אנחנו לומדים להוקיר תודה ולהעריך את מה שיש לנו, דרך סיפורה מעורר ההשראה של הלן קלר. מה מייחד את שני הספרים: הם כתובים באופן מרתק, זורם וכייפי ומלווים באיורים ועיצוב גרפי מקסימים. בכל ספר ישנו מסר מרכזי השזור בעלילת הסיפור, ובסופו מכתב פנייה להורים, שמעלה למודעות כיצד להתנהל מול הילדים/ות ביחס לסוגיה הנידונה בספר. ממליצה לקרוא את הספר איתם/ן ביחד, זו תהיה חוויה נהדרת ומעצימה.

סדרת ממציאים ומגלים: מארי קירי - תמי שם טוב | הוצאת כנרת זמורה-ביתן, 2013

מה יש בספר: מתוך שבעה ספרים בסדרת ממצאים ומגלים, אחד עוסק באישה – מארי קירי. הספר מגולל את סיפור חייה הלא פשוט של ילדה, שלרגע לא ויתרה על הזכות שלה ללמוד, לחקור ולגלות תגליות. הספר מציג את הקשיים עימם נאלצה להתמודד וכיצד גברה עליהם. מה מייחד את הספר: כיוון שהספר עוסק רק בדמותה של קירי, הוא מביא את סיפור חייה באופן עשיר ומעורר השראה, לא רק בשל היותה אישה שהתעקשה לממש את עצמה ויצאה כנגד המוסכמות, אלא גם בשל היותה נחושה, טובת לב, מבריקה, צנועה ואמיצה, שלא פעם שמה את טובת החברה והאנושות על פני טובתה שלה.

לסיום | למה בכלל צריך לקרוא ספרים על נשים דגולות

לצורך הכנת המדור, ביקרתי בחנות ספרים. ביקשתי מהמוכר שיאתר עבורי מספר ספרים, ואז הוא שאל אותי "את מחפשת ספרים רק על נשים, או שגם על גברים זה טוב?". "רק על נשים" עניתי. "זו אפליה", היתה תשובתו המבודחת. ההסבר הבא מוקדש למוכר הספרים ולכל מי שקרצה לו/ה המחשבה שיש צדק בדבריו. כמו בתחומי חיים רבים עליהם גברים שלטו לאורך השנים, גם כתיבה ותיעוד ההיסטוריה נעשו בידי גברים. את המילה היסטוריה באנגלית, History, ניתן לפרק ל-His-Story, הסיפור שלו.ההיסטוריה נכתבה בידי גברים, והם דאגו לתעד את מעשי הגבורה, החוכמה, הכישרון והיוזמה של עצמם או של גברים אחרים. מוכר ספרים יקר, אני לא צריכה לקנות ספר על גברים גדולים, ששינו את העולם, כי אלה כבר צרובים היטב בזיכרון הקולקטיבי של כולנו. אלה הם בדיוק ספרי ההיסטוריה עליהם גדלנו וחונכנו. כולנו מכירים את מנהיגי העולם ולמדנו על גברים יוצאי דופן, כל ההיסטוריה שלנו מושתתת עליהם. על כל עשרה ציירים ענקיים, נדע להגיד שם של ציירת אחת גדולה. על כל עשרה פילוסופים, מתמטיקאים, ממציאים, מצביאים, פיזיקאים או נשיאים דגולים, שמענו במקרה הטוב על מקבילה אחת נשית. וזה לא כי לא היו נשים דגולות לאורך ההיסטוריה, הן פשוט לא נספרו. לאף אחד לא היה מספיק חשוב לחרוט את פועלן והישגיהן בזיכרון הקולקטיבי. בעשור-שניים האחרונים החלה לחלחל לתודעה הציבורית תנועת Her-Story, שניצניה החלו עוד בשנות ה-70-80. נשים שכותבות היסטוריה של נשים, מנקודת מבטן של נשים. למגמה הצומחת הזו נכנסה בשנתיים-שלוש האחרונות קטגוריית ספרי הילדים והילדות המציגים את קורות חייהן של נשים דגולות מההיסטוריה. מטרת הספרים היא כפולה: גם להכניס את הנשים הללו לזיכרון הקולקטיבי, וגם לטעת בילדות את הידיעה שהן יכולות להיות יוצאות דופן, להגיע רחוק, להגשים את עצמן ולאתגר את ההבניות החברתיות המגדריות. כפי שכתוב בפתיח לספר "סיפורים לפני השינה לילדות מורדות": "לכל הילדות בעולם: חלמו חלומות גדולים, שאפו תמיד ליותר, הילחמו בלי לוותר, וכשיש ספק, זיכרו – הצדק איתכן".

הכתבות המומלצות

הכתבות הנקראות היום באתרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות