ברור שכל משפחה זקוקה לחיית מחמד, אבל לא בכל מחיר

אם הילדים כמעט הצליחו לשכנע אתכם לאמץ כלב, אם כבר החלטתם לקחת חתול - ברור שזה הדבר הכי מדהים שיכול לקרות לכם, אבל יש דברים שצריך לקחת בחשבון מראש כדי למנוע עוגמות נפש (לכם ולבעלי החיים התלויים בכם)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתול
ליאת זנד
ליאת זנד
ליאת זנד
ליאת זנד

בכל שנה חוזרים הדיווחים על עשרות בעלי חיים, שננטשים כשמשפחות יוצאות לחופשה השנתית ומחליטות שהכלב שלהם סיים את תפקידו אצלם, או שאת החתול כבר לא יעבירו לדירה הבאה. נכון שרוב האנשים שמגדלים חיות מחמד אחראים ואוהבים, אבל יש גם רבים אחרים שמאמצים מבלי לקחת בחשבון את המחויבות, העלויות, המאמץ והאחריות הכרוכים בכך. הכתבה הזו נועדה להם ולכל המתלבטים.

למה בעל חיים בבית  זה אחד הדברים הטובים שיקרו לכם?

"חיית מחמד מחזירה ונותנת אהבה במשפחה כמו בלהקה שלה. יש בבעל חיים קבלה ללא תנאי ולא משנה באיזו דרך חיה מביעה רגש, זה תמיד דבר נפלא", אומר אסף פיליפ גושן, מטפל רגשי בעזרת בעלי חיים. "הם מקבלים כל אחד בדיוק כפי שהוא, הם באמת אוהבים. בעולם לא קל וציני, גם לילדים וגם למבוגרים, בעל חיים זו הזדמנות לקבל אהבה נטו".

גושן חי עם בת זוגו ושלושת ילדיהם בבית ישן עם חצר ענקית באבן יהודה, שם הוא מטפל בעזרת יותר מ-500 חיות בנוער וילדים עם קשיים רגשיים, חרדות וגם בילדים היפראקטיביים. "החיים לצד בעל חיים מאפשרים אימון על סיטואציות בחיים כמו אובדן, קבלת האחר והשונה ועוד. כשמגיע בעל חיים הביתה הוא לא בהכרח מושלם ובטח שלא דומה לנו, לכן הוא מחייב אותנו להתרגל לשונה. הוא גם לא מדבר ולא מתבטא וזה פותח פתח להיכרות עם אחר אולטימטיבי".

גם למבוגרים ממליץ פיליפ-גושן על אימוץ בעל חיים לבית "זה מפיג בדידות, מחייב פעילות - אם מדובר בכלב, אז גם מחוץ לבית - ודאגה מתמדת".

השתכנעתם? ברור שהשתכנעתם.

האינטראקציה עם בעלי חיים והאהבה האינסופית, וכן גם האחריות לדאוג להם, הם נכסים שאין בלתםצילום: Channi Anand / AP

"יותר משאני רוצה שיאמצו, אני רוצה שלא ינטשו"

בשנים האחרונות נדמה שעמותות בעלי החיים מסבכות את החיים למי שכבר מגיע ורוצה לאמץ. אבל זה רק לכאורה כי בפועל יש לזה סיבות טובות.

יובל נבון הוא מנכ"ל צער בעלי חיים רמת גן והסביבה, והאמינו לו כשהוא אומר שהוא ממש רוצה שתאמצו חתולים וכלבים, אבל יותר מכך הוא רוצה שלא תתחרטו. "יותר משאני רוצה שיאמצו בעלי חיים, אני רוצה שלא יחזרו. נטישה של בעל חיים זה הדבר הכי אכזרי שיש – הם עצמם לא מבינים איך ולמה ננטשו. אם אתם לא בטוחים שאתם יכולים לתת להם את כל מה שצריך, אל תאמצו בכל מחיר". כדי שכמה שפחות חיות יינטשו על ידי בעליהן, הוא מבהיר כמה נקודות חשובות:

כל המשפחה חייבת להיות נוכחת באימוץ - "משפחה מגיעה כשילדים רוצים כלב או חתול יותר מכל. אנחנו מיומנים לזהות אם אחד מבני המשפחה עושה זאת מפני שלא עמד בלחץ המשפחתי. מצב כזה עשוי להוביל למשבר מאוחר יותר. ילד יכול לרצות חיה, אבל מי שיטפלו בה עד זקנתה הם בדרך כלל הבוגרים במשפחה. הילד לא יוציא אותה, לא יקנה לה אוכל או ייקח אותה לווטרינר. הבוגרים האחראים בבית חייבים להסכים לקחת אחריות.

איך יראו החיים שלכם? זוגות צעירים לוקחים חיה כשהם פנויים ונוח. הם חייבים להבין שבעתיד יכולה להיות להם עבודה תובענית או ילד שיצטרף למשפחה. האם הם מחוייבים מספיק לקחת דוג סיטר או פנסיון בחופשה?

זה עולה כסף - חתול או כלב זו הוצאה, לרוב קבועה ולא מאוד גבוהה, אבל לעיתים יש הוצאות לא צפויות וגבוהות יותר כמו אילוף, ביקור אצל וטרינר, טיפולים לעת זקנתה של החיה. האם אתם ערוכים לכך?

חיה בבית, לכלוך בבית – כלב וחתול זה אומר גם שערות בבית וחול. כלב חייב לצאת, כך גם חלק מהחתולים, מה שאומר שהם מביאים הביתה חול ובוץ. "זה הופך לחלק מהחיים. בשלב מסוים כבר לא שמים לב לזה", אומר נבון.

אולי אתם בכלל צריכים חתול? "יש משפחות שיתאים להן יותר חתול, שדורש פחות מאמץ בבית ולא צריך להוציא אותו לטיולים בחוץ. הטיפול בחתול קל יותר, גם אם האחריות זהה. יש כאלה שזה יתאים להם יותר וכן, חתול גם נותן אהבה".

מתעקשים על גזעיים? גם אותם אפשר לאמץ במכלאות - "כל חיה היא נהדרת, וגם אם אתם רוצים כלבים או חתולים גזעיים, דעו שיש כאלה במכלאות כי גם הם לצערנו ננטשים", הוא אומר. היתרון של אימוץ מעמותה ולא ממגדלי כלבים, הוא מסביר, טמון בליווי שהעמותות מעניקות למאמצים, "החל מהתאמת בעל החיים למשפחה או ליחיד, כולל אילוף וייעוץ טיפולי לכל אורך הדרך".

נבון מסכם בכך שחיית מחמד בבית אומנם דורשת אחריות, אבל מאידך האינטראקציה איתה והאהבה האינסופית, וגם האחריות, הם נכסים לכל ילד, מבוגר ומשפחה. "לנו יש אינטרס שכל משפחה תחזיק בעלי חיים, אבל אם אתם לא יכולים, חכו עם זה. נסו אולי להיות משפחת אומנה לכלב או חתול".

גראמפי קאט, החתולה הזועפת. צילום: Richard Vogel / AP

מלווה לחיים - וטרינר הוא יותר מרופא

ד"ר סתוית לוי, וטרינרית ותיקה בעלת מרפאה בגבעתיים, חורצת שיש כמה דברים שמאמצים לא לוקחים בחשבון. למשל, ששלב הגורות של בעלי חיים, זה שחורך את הרשתות החברתיות, הוא רק שלב אחד בחיי החיה, שעוברת גם בגרות וזיקנה ומחייבת התמודדות מתאימה בכל אחד מפרקי חייה.

בסיסי - "נתחיל בזה שבאופן בסיסי כלב צריך לרדת שלוש פעמים ביום. כלב וגם חתול זקוקים לטיפול קבוע בפרעושים ולאספקת אוכל ומים טריים, זה הבסיס", היא אומרת.

גורים זה חמוד, אבל גם השקעה רבה – "בחצי השנה הראשונה בחיי בעל חיים נדרשת הרבה השקעה. לפני שאתם נכנסים עם חיה שאימצתם הביתה, גשו לווטרינרית שתבדוק שהכל בסדר, תעביר תדרוך לגבי מזון מתאים, אביזרים הכרחיים ותכין פרוטוקול חיסונים וטיפול.

צילום: Vikki Hart / GK Hart / Stone Sub / Getty Images IL

עד גיל ארבעה חודשים גור עובר רצף של חיסונים הכרחיים, ועד אז הם אינם מחוסנים לחלוטין, "לכן צריך לשמור עליהם, שלא יידבקו מכלבים אחרים". בשלב זה מומלץ גם לשים לכלבים שבב, שיהיה אפשר להשיב אותם לבעליהם הדואגים במקרה שייאבדו.

עד גיל חצי שנה לחתול או שנה וחצי לכלב, יש לבצע עיקור או סירוס. "צריך לעשות זאת עד הגיל הזה כדי שהבגרות המינית לא תשתלט ותשפיע על ההתנהגות. בעיניי זו חובה אם אתם רוצים בעלי חיים בתוך הבית". "אסור לשכוח שווטרינריה זו רפואה פרטית ועלויות הטיפולים האלה נעות בין כמה מאות ועד אלפי שקלים".

בגיל צעיר יש להעביר את החיה גם תהליך חיברות והסתגלות לסביבה, כדי להבטיח שתפתח התנהגות בריאה ולא חרדתית. מיד אחר כך, מזכירה לוי, מגיע השלב האוראלי בגורים, שנמשך עד גיל חצי שנה בו מתחלפות כל השיניים. בזמן הזה הם נושכים כל מה שנקרה בדרכם ושובבים למדי. "חינוך, ואולי גם אילוף, חשובים מאד. גור נורמלי ישן כ-20 שעות אבל בארבע שעות הערות הוא טורבו. חייבים לקחת את זה בחשבון. יש הרבה מידע ברשת שאפשר להעזר בו".

כלב עם רישיון - פעם בשנה צריך לעשות חיסון כלבת, שמעניק רישיון. 

יצחק רבין וג'ורג' בוש במיין, ארה"ב. הבוגרים האחראים בבית חייבים להסכים לקחת אחריות על חיית המחמדצילום: יעקב סער / לע"מ

יותר חשוב מחיסון כלבת - "חיסון תולעת הפארק והחיסון המשושה (שמכסה היום הרבה יותר משש מחלות), חשובים עוד יותר מחיסון כלבת. כלבים בגוש דן מומלץ לחסן בכל חודשיים נגד תולעת הפארק, וכלבים באזורים אחרים בכל שלושה חודשים. חיסון פעם בשנה אינו מספיק".

טיפול שיניים ועוד - בכל חצי שנה מומלץ לטפל בכלבים וחתולים נגד תולעים וגם להעניק להם טיפולי שמירה על הגיינת השן, כדי שלא יאבדו שיניים.

חיסונים לחתול - חתולי בית צריכים להתחסן פעם בשלוש שנים וכאלה שיוצאים מהבית, פעם בשנה. פעם בחודש או לכל היותר בשלושה חודשים הם זקוקים לטיפול נגד פרעושים.

וטרינריה היא רפואה פרטית ולכן יקרה. ישנם ביטוחים שונים שעשויים לעזור, כמו ביטוח במתכונת של קופת חולים או ביטוח רק למקרה חירוםצילום: עופר וקנין

העדיפו אוכל יקר ואיכותי בכל מקרה – "לאוכל איכותי השפעה על משקל, איכות הפרווה והבריאות הכללית. צריך לבחור אוכל שמופק מבשר, לא מקמח בשר, ורצוי של מותג שמחזיק גם מזון רפואי. ייתכן והמזון יקר יותר, אבל הוא מרובה סיבים ואז חיית המחמד אוכלת פחות ומפרישה פחות, כך שהמחיר מתאזן", אומרת לוי.

אוכל רטוב ומעדנים של בני אדם - "כלבים אינם זקוקים לאוכל רטוב. לחתולים זה מומלץ בגלל שהם סובלים יותר מבעיות בדרכי השתן ובכליות. אל תתנו לחיה מזון של בני אדם. זה לא מפנק אותם ועלול לסכן. כך גם לגבי תרופות של בני אדם".

זיקנה – "כלב מוגדר כגריאטרי מגיל 7-8. זה השלב הדורש הרבה מסירות ודאגה – יש בעיות פרקים, לב, אגן ותנועה מוגבלת. אבל חלילה אל תוותרו עליהם כשהם קשישים. הם זקוקים לכם עכשיו יותר מתמיד".

ביטוחי בריאות לבעלי חיים - "וטרינריה היא רפואה פרטית ולכן יקרה. ישנם ביטוחים שונים שעשויים לעזור, כמו ביטוח במתכונת של קופת חולים או ביטוח רק למקרה חירום. הביטוחים מומלצים למי שחושש שלא יהיה לו סכום כסף נכבד לטיפול קריטי ויקר ומעדיף לשלם מעט כל חודש כדי להיות מכוסה. אם משלמים ביטוח מגיל צעיר של חיית המחמד, אז הכיסוי תקף גם בתקופות הקריטיות של הזיקנה".

אחרי כל הדברים שביקשו מכם לקחת בחשבון, הרשו לי לסיים בנימה אישית: אם אין לכם עדיין בעל חיים בבית, אף פעם לא מאוחר לאמץ כלב, חתול, כלב וחתול או כמה כלבים וכמה חתולים. מה שלא תחליטו ומי שלא תאמצו, אתם עומדים לקבל את מפגן האהבה האולטימטיבי של חייכם. זה שווה את זה!

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ