מאז שמחייבים זוגות לשקול גישור, לא נרצח אף ילד בסכסוך גירושין. לפני כן נרצחו 12

ישראלים רבים שנקלעים לסכסוך עדיין אומרים "אני אתבע אותך", במקום "אני אדבר איתך". אבל בשקט וביסודיות הגישה הזאת משתנה. למשל בגירושין, שם 50% מהתהליכים נפתרים בהליכי גישור במקום בבית משפט. על מהפכת הגישור מצילת החיים בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גירושין. אילוסטרציה
גישור משנה את השיח הישראלי וגם מציל חייםצילום: Getty Images IL
נדב נישרי
נדב נישרי

בשנים האחרונות מתרחשת בישראל מהפכה שקטה. אין לה משרד יח"צ, היא לא מייצרת מהלכים בכנסת באמצעות לוביסטים, ולא תמצאו אותה על שלטי חוצות. אבל בשקט בשקט השיטה שבה אנשים בישראל פותרים סכסוכים משתנה באופן דרמטי. במקום הליכים משפטיים ארוכים ויקרים, שבהם לאף צד אין שליטה על התוצאה, יותר ויותר ישראלים מעדיפים להגיע לגישור, לשבת יחד, לדבר ולפתור את הקונפליקטים ביניהם מבלי לערב עורכי דין, שופטים והמון ניירת ובירוקרטיה.  

המקום הבולט ביותר בו מתרחשת המהפכה הזאת הוא תחום הגירושין. מאז נכנס לתוקפו, בשנת 2016, חוק הסדר התדיינויות בהוראת משפחה, המחייב זוג העומד בפני הליך גירושין לקבל מידע על הליך גישור לפני שיפנו לאמצעים המשפטיים – ירדה כמות תביעות הגירושין המוגשות לבית המשפט ולבית הדין הרבני ביותר מ-50%. הציבור הישראלי, שנחשף לגישור דרך החוק הזה, מבין את יתרונות הגישור ומצביע בעדו ברגליים.

למה הנטייה של ישראלים שנקלעים למצב של סכסוך היא עדיין להגיד "אני אתבע אותך", במקום "אני אדבר איתך"?צילום: H_Ko / Shutterstock.com

אני נחשפתי לגישור לפני כעשור, ומייד הבנתי שיש פה מהלך יפה וכל כך יעיל בפשטותו, שלא יתכן שהציבור הישראלי לא יכיר אותו. אז למדתי אותו, התמקצעתי בו והפכתי אותו למקצוע שלי, שהוא גם שליחות. במהלך השנים פגשתי בחדר הגישור מאות זוגות שבחרו להיפרד בדרך בריאה ונכונה יותר עבורם ועבור ילדיהם. כל התהליכים שליוויתי כמגשר הובילו אותי לתובנה בסיסית ופשוטה שקצת נשכחה עם השנים: כשבני אדם המצויים במחלוקת יושבים ומדברים זה עם זה, וכשיש להם מקום לגיטימי לבטא קשיים, פחדים ותסכולים, הם בסופו של דבר מגיעים להסכמות. בגישור הם מצליחים, חרף המקום המטלטל שבו הם שרויים, למצוא את הפתרונות המיטביים המאפשרים לכל המעורבים המשך מוצלח בחייהם.

בניגוד לשיטה המשפטית השגורה, שמעודדת חידוד מחלוקות והקצנת עמדות, הגישור מושתת על מציאת אינטרסים משותפים בין הצדדים. זוג שמעוניין להיפרד מכיר את חייו, ילדיו, יכולותיו ורצונותיו יותר טוב מכל שופט. לכן, בתהליך הגישור הפתרונות למחלוקות מגיעים מבני הזוג עצמם. בניגוד לתיק גירושין, שבו פסיקתו של השופט היא השורה התחתונה, בגישור אף צד לא יחתום על ההסכם עד שהוא לא שלם איתו לחלוטין. מה גם שמכיוון שהזוג הוא האדריכל של ההסכם, הסיכוי שההסכם יתממש ויחזיק מעמד לאורך שנים גבוה בהרבה.

דניאל הרוש עם בנותיו. כל אדם בישראל צריך לעבור את הקורס הזהצילום: ללא קרדיט

מעבר ליתרונות האלה, הגישור הוא תהליך קצר בהרבה מהליך משפטי, שתלוי בלו"ז של בתי המשפט העמוסים. בעוד שגישור גירושין ממוצע נמשך כ-10 שעות, כולל כתיבת ההסכם, הליך משפטי נמשך כמה חודשים. מעצם משכו הקצר, גישור הוא גם תהליך פרידה זול יותר.

אני יודע, זה נשמע טוב מדיי מכדי להיות אמיתי. "איפה הקאץ'"?, תמיד שואלים אותי. אז זהו, שאין קאץ'. זה היופי של הגישור, הוא מחזיר אותנו לבסיס של פיתרון מחלוקות בין בני אדם. לשבת ולדבר. כך זה היה משחר ההיסטוריה, עם זקני הכפר אליהם היו מגיעים בכל פעם שנתגלעה מחלוקת. אני כותב את הדברים האלה כמי שמזה עשור רואה במו עיניו את כל מה שאני כותב כאן. זוגות רבים ושונים חלפו בחדר הגישור שלי, רבים מהם לא היו מסוגלים להסתכל אחד לשני בעיניים, אבל הם סיימו את התהליך בהבנה ששניהם בנו יחד ובשיתוף פעולה מנגנון שיאפשר להם ולילדיהם חיים טובים יותר.

מרבית האנשים שנמצאים במצב של סכסוך שמצריך גישור, לא חושבים שהצד השני יהיה מוכן להתחייב להליך כזהצילום: pathdoc / Shutterstock.com

לא בכדי נוחל הגישור עוד ועוד הצלחות גם בתחומים אחרים, מעבר לתחום המשפחה, שעד כה נתפסו כמשפטיים בלבד. זה קורה אט אט גם בתחום העסקים, סכסוכי עבודה, צרכנות, קונפליקטים פנים ארגוניים, סכסוכי שכנים ועוד. הרי סכסוך הוא סכסוך, ובני אדם הם בני אדם, וברגע שמייצרים דינמיקה שמאפשרת לצדדים לשבת ולחשוב על פתרונות שיטיבו איתם במקום על לכופף ידיים – הם יצליחו לעשות זאת.

אז למה המהפכה עדיין מתנהלת כמעט במחתרת? למה הנטייה של ישראלים שנקלעים למצב של סכסוך היא עדיין להגיד "אני אתבע אותך", במקום "אני אדבר איתך"? חזרנו להתחלה. אין למהפכה הזאת משרד יח"צ, או מהלכים בכנסת, ולכן הציבור עדיין לא נחשף בצורה מספקת לדבר הנהדר הזה שנקרא גישור.

כמי שמגדל כאן שתי ילדות, וחי את השיח הישראלי שהולך ונהיה יותר ויותר אגרסיבי ומקוטב במרוצת השנים, שמתי לעצמי למטרה להכיר לציבור הישראלי את הגישור. זה נשמע טוב על הנייר, אבל "ציבור" זה המוני אנשים והיכולות שלי להגיע להמוני אנשים היא מוגבלת.

ובכל זאת, כשרוצים לעשות טוב, קורים דברים טובים. יש לי חבר בשם דניאל הרוש, שבעשור האחרון עסק בתפקידי דוברות שונים במערכת הפוליטית. גם הוא מגדל כאן שתי בנות בערך בגיל של הבנות שלי. במשך שנים הצקתי לו כדי שיבוא ללמוד גישור. הוא לא השתכנע, משום מה העדיף את זירת האגרוף הפוליטית. אבל העקשנות משתלמת, ואחרי שדניאל הצטרף לקבוצה אותה לימדתי קורס גישור בסיסי הוא הכריז שכל אדם בישראל צריך לעבור את הקורס הזה. רציתי לענות לו ב"אמרתי לך" מתבקש, אבל במקום זה ניסינו לחשוב יחד איך עושים את זה.

כך נולד פרויקט "גישור לציבור", במסגרתו החלטנו שנעניק קורס גישור בסיסי בחינם לכל מי שמעוניין או מעוניינת. מתוך משתתפי ומשתתפות הקורס, נבחר את מי שרוצים ומתאימים ונכשיר אותם לפתוח את אותו הקורס ביישוב או בקהילה שלהם. כך נמשיך עד שנגיע לכל פינה בישראל ולכמה שיותר אנשים. לשנינו היה ברור שככל שיותר אנשים יקבלו את הכלים הפשוטים שמעניק הגישור בכל מה שקשור לניהול קונפליקטים, להפרדת אדם מהבעיה ומציאת אינטרסים משותפים, להגעה להסכמות – כך יירד גובה הלהבות בשיח הישראלי. לא כדי לטשטש מחלוקות או לטאטא אותן מתחת לשטיח, אלא כדי שנוכל לקיים עליהן דיון פרודוקטיבי, במקום קרב צעקות וציוצים, שבו אף צד לא מנסה אפילו להקשיב לטיעוני הצד השני. זה נשמע קלישאתי, אבל העיקרון הכי חשוב של הגישור הוא לא לברוח ממחלוקות, אלא להשתמש בהן כמנוע צמיחה.

אז פרסמנו את הפרויקט, מאות אנשים נרשמו וההתרגשות היתה גדולה. ואז הגיעה הקורונה ושיבשה את התכניות להיפגש, ללמוד וללמד – אבל היא גם יצרה הזדמנות חדשה להגיע בקלות לכל בית באמצעות קורס מקוון. וזה אכן מה שאנחנו עושים. מדי שבוע (הקורס הוא בן 10 מפגשים של שלוש שעות לכל מפגש), העברתי את עקרונות הגישור לאנשים שבחרו ללמוד אותו. לאחר כל שיעור, אנחנו מעלים אותו לאתר הקורס והוא פתוח במלואו לכל מי שרוצה ללמוד או לחזור על החומר. עכשיו יש לגישור מאות שגרירים חדשים ברחבי הארץ, ומכאן אני מאמין שיהיה קשה לעצור את המהפכה.

פודקאסט "גישור לציבור"

התחלתי את הטקסט הזה עם מהפכת הגישור בתחום הגירושין וגם אסיים בה. הנה נתון שמסביר עד כמה חשיבותו של הגישור רבה: במהלך העשור שקדם לחוק המחייב זוג שמעוניין להתגרש בהליך גישור, נרצחו 12 ילדים על ידי אחד מהוריהם במהלך תהליך הגירושין. מאז כניסתו של החוק לתוקף, לא נרצח אף ילד. אחרי שאתם יודעים את זה, אתם בטח מבינים לשם מה אני קם בבוקר ועושה מה שאני עושה. אני מזמין אתכן ואתכם לעשות את אותו הדבר. זה יהפוך את החברה פה ליותר טובה וגם יציל חיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ