מילת השבוע: אזעקה

על ההבדל בין צפירה לאזעקה, איך צריך להתנהג בדרך לממ"ד כפי שהסבירה זאת נ' בת החמש, ומהי אזעקת האמת באמת

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תושבים באשקלון בורחים בזמן אזעקה
תושבים באשקלון בורחים בזמן אזעקה. "אמא, אם יש אזעקה, אנחנו צריכים ללכת בצורה מסודרת ישר לממ"ד. זה ממש לא הזמן לעשות שטויות!"צילום: אילן אסייג
אביגיל קנטרוביץ'
אביגיל קנטורוביץ'

משתתפים:

י', נ' וע' בכמה גילים שונים.

א', תמיד בת 29 אפילו אם גילי הילדים משתנים.

מה אומר המילון: צפירה המתריעה מפני סכנה מיידית של תקיפת אויב, או על אסון מתקרב. או על שאלות ממש קשות שהילדים עומדים לשאול אותי.

2012

י' בן שלוש. הוא חוזר מהגן שלו בבאר שבע, ואומר לי: אמא, את יודעת מה ההבדל בין אזעקה לצפירה? מה ההבדל, אני שואלת בפליאה. שאזעקה עושה ווי-אוו, ווי-אוו, וצפירה עושה אוווווו. יש עוד כמה הבדלים, וענייני סיבה ותוצאה, אבל בבסיס אני נאלצת להודות שהילד צודק לגמרי.

2014

י' בן ארבע. נ' בת שנה. יש אזעקה באיזור אחר בארץ ואני מחליטה להכין את בכורי למצב מלחיץ ומאיים מבלי שהוא ירגיש לחוץ או מאויים. במילים אחרות, אני רוצה להגיד לילד שלי שיורים עלינו, אבל הכל סבבה ותחת שליטה.

אני אומרת לו: י' חמודי, אם נשמעת אזעקה עולה ויורדת, צריך להיכנס לחדר המחשב עם אמא ואבא. אין מה להיבהל, רק להיכנס לחדר המחשב ולסגור את הדלת. בסדר?

י': בסדר. אבל אם יהיו טילים, אז אולי עדיף שנכנס לממ"ד.

2016

נ' בת חמש. אנחנו גרים במזכרת בתיה. היא חולה ונשארה בבית, ואנחנו בסופרפארם כשהאזעקה מתחילה. רגע לפני שאני נכנסת מאחורי הקופות ומקבלת דום לב, נ' אומרת לי בשלווה: אמא, זה התרגיל שהגננת סיפרה לנו עליו. אני מאשרת, כמובן, נכון, זה רק תרגיל. זה כדי שתוכלו להתאמן. אבל אז נ' מוסיפה: אמא, אם יש אזעקה, אנחנו צריכים ללכת בצורה מסודרת, מהר ובלי לדחוף ישר לממ"ד. זה ממש לא הזמן לעשות שטויות! ביציאה מהסופר פארם, ילדה אחרת שואלת את אמא שלה: ״באזעקה צריכים רק לעמוד דום?״

2018

י' בן 10 וכבר הולך לבד אל ומבית הספר. אני מנסה להסביר לו בעדינות וברגישות מה לעשות במקרה שתישמע אזעקה כשהוא בדרך חזרה מבית הספר. בתום ההסבר, אני שואלת: יש לך חששות או שאלות?

י׳: האמת שיש משהו קטן שמטריד אותי.

אתה יכול להגיד הכל, אל תתבייש.

י׳: מה בדיוק ההבדל בין בונקר ומקלט?

2019

ע' בן ארבע. הוא קם בבוקר שמח ואומר: היום אין גן כי הייתה אזעקה. ומחר יהיה גן ותהיה קבלת שבת.

2030

יום אחד הילדים שלי ישאלו אותי אם לא פחדתי בכל פעם שהיו אזעקות בימים שהם היו ילדים, ואני אצטרך לענות להם בכנות. פחדתי, ממש פחדתי. פחדתי בעיקר להסביר להם את המצב. זו תהיה אזעקת אמת.

אביגיל קנטרוביץ'

אביגיל קנטורוביץ' | |מילה הורית בשבוע

אביגיל קנטורוביץ', נשואה ואם לשלושה ילדים וכלבה (היחידה שתמיד שמחה לראות אותה כשהיא חוזרת הביתה). עורכת ספרות ועובדת במערכת מודן-כתר. מחברת הספר "ארץ, עיר, ילדה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ