חינוך למיניות מיטיבה / הבלוג של חן קצביץ' פרסלר

״אני לא סינדרלה שמי לא שלגיה״: הבניית נשיות בילדות

על פניו, זה נשמע מובן מאליו שלא צריך לחנך בנות להיות עדינות, יפות ומרַצות. ובכל זאת, ילדות, נערות ונשים עדין חיות בחברה שמגדירה להן מי ומה עליהן להיות, כיצד מצופה מהן להתנהג ואיך הן צריכות להיראות. כך תחנכנה את הבנות שלכן אחרת. כתבה שלישית בסדרה

כתבה זו הינה שלישית מותך סדרה של שלוש כתבות בנושא מגדר בילדות, למי שלא קרא/ה את הכתבה הראשונה בסדרה אני ממליצה לקרוא אותה לפני קריאת הכתבה הנוכחית.

על פניו, בגלל שבחלק עיקרי מהיומיום שלי אני עוסקת בהיבטים הקשורים למגדר, ומעצם היותי אישה, חשבתי שזו תהיה משימה פשוטה לכתוב את הכתבה הזו. להפתעתי, מצאתי את עצמי מתקשה במשימה. כשאני תוהה למה, נראה שהסיבה העיקרית נעוצה בכך שאני מסתובבת עם ההרגשה שזה שיח שהפך להיות מובן מאליו. זה כל כך מובן מאליו לדבר על מגדר מנקודת מבט נשית ולפרוט את המחירים שמשלמות ילדות, נערות ונשים בשל הבניה מגדרית, אי שוויון בין גברים ונשים ואפליה - כמו פערי שכר, הסללה במקצועות לימוד, הדרת נשים, אלימות כלפי נשים ועוד ועוד. אז אם זה כל כך מובן מאליו, למה אני בעצם צריכה לכתוב על זה?

נסיכות דיסני
להמשך הפוסט

מי גיבור של אבא ואמא? הבניית גבריות בילדות

אנחנו אוהבים לדבר על ״גבריות חדשה״, אבל מבלי לשים לב מגדלים את הבנים שלנו לפי תפיסת גבריות מסורתית. אל דאגה, לא מאוחר לתקן ולגדל ילדים שמחים, שמחוברים לרגשותיהם ומגשימים את עצמם. כתבה שנייה בסדרת הבניות מגדריות

כתבה זו הינה שניה מתוך שלוש העוסקות בהבניית מגדר בילדות. למי שלא קרא/ה את הכתבה הראשונה, מומלץ לחזור אליה לפני קריאת הנוכחית. הכתבה הנוכחית עוסקת אך ורק בבנים. 

במשך שנים, כאשר דיברו על מגדר התייחסו, בצדק יש לומר, בעיקר לנשים, וליתר דיוק לדיכוי שחוות נשים בחברה פטריארכלית. ואולם, בשלושת העשורים האחרונים ישנו שגשוג של כתיבה ומחקר העוסקים גם בהבניית הגבריות ובמחירים שמשלמים גברים על ציות או התנגדות להבניה זו. תפיסת ההבניה החברתית מתייחסת להיבטים החברתיים-סביבתיים שמעצבים את דמות הגבר בחברה ומכתיבים אידיאל של גבריות.

בגדים נטולי מגדר של Jessy and Jack
Jessy and Jack for CNN
להמשך הפוסט

האם בלי לשים לב אתם מחנכים בנות להיות עדינות ובנים להיות גיבורים?

״בנים הם בנים ובנות הן בנות, ככה זה בטבע״? לא נכון! הילדים והילדות שלנו משלמים מחירים גבוהים על כך שהם מחוברתים לציית לקוד מגדרי מובחן ונוקשה. על ההשלכות של הבניות מגדריות וכיצד בכל זאת ניתן לערער עליהן תוכלו לקרוא בסדרת הכתבות הבאה. כתבה ראשונה מתוך שלוש

תשאלו את עצמכם/ן בכנות – האם כשהבן והבת שלכם בוכים אתם מגיבים לשניהם אותו הדבר? האם אתם מעודדים אותם לשחק באותם משחקים? האם אתם מאפשרים לבנים שלכם להשתעשע עם איפור, לק, שמלות ונעלי עקב, סתם כי זה כייף? או לחילופין, כיצד אתם מגיבים כשהבת שלכם לא מוכנה ללבוש את כל השמלות המנצנצות שיש לה בארון ומתעקשת לצאת מהבית רק עם התחפושות של ספיידרמן? האם בלי לשים לב אתם מחנכים את הבנות שלכם להיות עדינות, צנועות ושקטות ואת הבנים שלכם להיות תמיד גיבורים, אמיצים וחזקים?

אלו כמובן רק כמה דוגמאות, יכול להיות שאתן מזדהות אם חלקן ויכול להיות שפחות, מה שבטוח שבכולנו קיימת מידה כזו או אחרת של ציות למוסכמות המגדריות, ואנו מעבירים את זה לילדים ולילדות שלנו במודע או שלא. כדי לבחון את זה, הבה נלך צעד אחד אחורה ונשאל:

הבניות מגדריות
משרד החינוך
להמשך הפוסט

יש מגוון דרכים להגיע לעולם: הנה הספרים שיסבירו אותן לילדיכם

האפשרות להפוך להורים התרחבה ועולם הספרות מגיב באופן מתבקש. כאן תמצאו את הספרים שיעזרו לכם לשוחח עם ילדיכם על הפלורליזם המשפחתי המבורך הזה, פעולה מומלצת בין אם אתם משפחה הטרונורמטיבית ובין אם לא

בשבוע שעבר ערכתי סקירה של ספרי ילדים המסבירים "כיצד ילדים באים לעולם?", מתוך תפיסה שלעיתים קרובות ספר הוא כלי נהדר לתווך לילדים את העולם בשפה מונגשת ובליווי איורים להמחשה. כיוון שלא כל הילדים מגיעים לעולם כי אמא ואבא "עשו אהבה", אני חושבת שכדאי לחשוף את הילדים והילדות שלנו למגוון סוגים של משפחות, בין אם אנחנו בעצמנו משפחה הטרונורמטיבית ובין אם לא. בכך נלמד אותם דבר או שניים על השונוּת והמגוון הקיימים בחברה. בנוסף, לעיתים להסביר לילד/ה איך באים לעולם בדרך "הטבעית" זה משימה כלל לא פשוטה, אז על אחת כמה וכמה כשאנו באים להסביר לילד/ה שלנו מדוע התא המשפחתי שלנו, או של מישהו אחר, שונה משל שאר הילדים. כל אחד מחמשת הספרים הללו מומלץ בעיניי.

אמא בטן אמא לב (לי ראובני בר דוד, 2015)

כל אחד והמשפחה שלו
איור: רינת הופר, הוצאת רואים אור
להמשך הפוסט

רוצים להסביר לילדיכם איך הם באו לעולם? זו רשימת הספרים שתסייע לכם

יש בנמצא ספרים רבים שמבקשים לענות על השאלה "איך באים תינוקות לעולם". אם גם אתם מבולבלים בתוך ההיצע הרחב ותוהים איזה מהם תואם את השקפת עולמכם, הסקירה הספרותית כאן תדייק את בחירתכם

בהמשך לכתבה "שאלת מיליון הדולר: איך באים ילדים לעולם?", אני מצרפת סקירה של מספר ספרי ילדים המסבירים ומנגישים את הנושא. קיים מגוון עצום של ספרים בתחום, כאן השתדלתי לכלול מגוון רחב ככל האפשר. אני מקווה שהסקירה הזו תעורר בכם את הצורך להצטייד בספר אחד לפחות, ולהשתמש בו על מנת להתחיל להנכיח את השיח על מיניות בביתכם.

באופן כללי, אני ממליצה על שימוש בספר על מנת לתווך את התהליך לילדים. ממליצה לחכות שהילד או הילדה ישאלו ויביעו התעניינות בנושא, ואז להפוך את זה לרגע כייפי, זורם ונחמד. תנו תשומת לב מיוחדת לאיורים, הם עוזרים להם להבין תהליך שהוא מופשט עבורם.

ספר מלא אהבה
איור: אלונה פרנקל, סטימצקי הוצאה לאור
להמשך הפוסט

משחק מיני בין ילדים – מה הגבולות והאם זה נורמלי?

האם קרה לכם שנכנסתם לחדר של הילד וראיתם אותו שוכב בלי מכנסיים, בעוד בת השכנים בודקת לו את האשכים? ובכן, זו רק דוגמה אחת מני רבות לביטויים השונים והמגוונים של משחקים מיניים בילדות. כשאנו עדים למשחק מיני בין ילדים, זה עשוי להצחיק אותנו, להלחיץ או להכניס לחרדה שמא הילד או הילדה שלנו נפגעו. אז בואו נעשה כאן קצת סדר

השבוע אתמקד במשחק מיני בין ילדים - התנהגות שכיחה ונורמטיבית בהתפתחות תקינה של ילדים וילדות. מיניות של ילדים, להבדיל ממיניות ארוטית של מבוגרים, היא מיניות חושית המאופיינת בחקירה וסקרנות. כלומר, הסקרנות הטבעית ממומשת על ידי תהליך של חקירה ואיסוף מידע אודות הגוף שלי ושל האחר/ת. משחקים מיניים כדוגמת רופא/ה וחולה, אמא ואבא, תראה לי ואראה לך, הם דרך נהדרת לממש את הסקרנות ולחקור זה/ו את גופו של זה/ו באמצעות התבוננות ומגע. המשחק המיני יכול להתקיים עם בני אותו המין או עם המין השני, ואין לכך שום רמיזה או קשר לנטייה המינית של הילד/ה.

כיצד אפשר להבחין האם אכן מדובר במשחק מיני?

בית משחק ילדים
להמשך הפוסט

איך ללמד את הילדים שלנו לכבד את הגוף והגבולות שלהם ושל אחרים

כולנו מכירים את הסיטואציה הזו כשדוד או דודה עקשנים במיוחד מנשקים את הילדים שלנו, אפילו שהילדים מביעים בכל דרך אפשרית שהם לא מעוניינים בכך. מה עושים? מעליבים באלגנטיות את הדוד או הדודה ועל הדרך מלמדים את הילדים שלנו שיעור על כיבוד הגוף והגבולות שלהם

אחד הדברים הבסיסים שמתפקידנו ללמד את ילדינו בחינוך למיניות מיטיבה הוא גבולות. אנו רוצים להעניק לילדנו את היכולת להקשיב לעצמם ולדעת מה הגבולות שלהם, ולא פחות מכך להקשיב גם לאחר/ת ולזהות מה הגבולות שלו או שלה. הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא באמצעות "מודלינג". הרבה מהחינוך המיני שאנו עושות מתרחש מבלי שבכלל קיימנו שיחה מפורשת על הנושא. אנחנו מלמדים אותם כל כך הרבה דברים על יחסים, על גוף ועל מגע מבלי שבכלל התכוונו לכך. אני רוצה להסב את תשומת לבכם לכמה דברים שכיחים שאני פוגשת בהקשר זה אצל הורים, ולא פעם גם בהורות שלי. אמחיש את עניין הכבוד לגוף ולגבולות באמצעות שלוש דוגמאות יומיומיות.

מכבדים את ה"לא" שלי

טראמפ והתינוקות
אי–פי
להמשך הפוסט

שאלת מיליון הדולר: איך באים ילדים לעולם?

לעתים קרובות מבוגרים נותרים ללא מילים כשילדים שואלים אותם את השאלה הבסיסית והטבעית הזאת. זה עשוי להיות מביך ולהציף חששות, כמו מה לענות? עד כמה לפרט? ובאיזה גיל? לפניכם מדריך למענה, כי לכל שאלה יש תשובה

בשלב מסוים בהתפתחות של הילד או הילדה תופנה להורים השאלה – "איך באתי לעולם?". השאלה יכולה להופיע ביום בהיר אחד, או כחלק מרצף של חקירה ועיסוק בתחומים קשורים. כיוון שלכל ילד ישנו קצב התפתחות שונה, כך גם העיסוק "מאיפה באתי?" יחל אצל כל ילד או ילדה בשלב אחר (בסביבות גילאי 3-6). הדבר גם תלוי מאוד בטריגרים הנמצאים בסביבה - גננת, דודה או אמא בהיריון, תינוק חדש בסביבה, שיח שחברים העלו בגן ועוד. מומלץ לחשוב מבעוד מועד מה תרצו לענות לילדיכם לכשתגיע העת. כל משפחה והייחודיות שלה, הן ברמת הערכים שאתם רוצים ורוצות להעביר, והן ברמה הפרקטית, שכן לא כל התינוקות נכנסו לרחם או יצאו ממנה באותה הצורה.

עקרונות למענה

תינוק מיד לאחר הלידה
ליהי עמיצור לובל
להמשך הפוסט

מגע באברי המין בילדוּת – משחק, חקירה או אוננות?

השאלה איך להתמודד עם אוננות בקרב ילדים היא סוגיה שמעסיקה הורים רבים. כאן תמצאו את התשובות שחיפשתם

בהמשך לכתבה הקודמת, שעסקה בהתייחסות ההורים לאברי המין של ילדיהם, עולה באופן ישיר סוגיה המעסיקה הורים רבים - מגע של הילדים באברי המין שלהם. הורים מעלים בפני לא פעם את התהייה מה לעשות כשהם רואים את ילדיהם נוגעים באברי מינם - האם לאפשר זאת? כיצד להגיב? וכיצד לגרום להם להפסיק? רבים חשים אי נוחות גדולה עקב המחשבה שילדיהם מאוננים ולעיתים תופסים זאת כפעולה שאיננה נורמאלית לבני ובנות גילם.

אפתח בשלוש הנחות יסוד לתחילת הדרך:

גלויה צרפתית של ילדים
Print Collector/Getty Images
להמשך הפוסט

מורה נבוכים: כיצד להתייחס לאברי המין של ילדיכם בתקופת הינקות והילדות המוקדמת

עצוב שאיברים המספקים לנו עונג, הנאה וריגוש מקושרים אצל רבים לרגשות של בושה, אשמה וגועל. אבל זה לא כורח המציאות. עם התייחסות נכונה מצד ההורים, אפשר בהחלט להעניק לבנינו ובנותניו רגשות חיוביים כלפי אברי מינם, שילוו אותם גם בבגרותם

השבוע בחרתי לתת תשומת לב לפין ולפות, ולאופן בו אנו ההורים "משווקים" אותם לילדינו. זה מדהים איך איבר שאחד מתפקידיו החשובים הוא לספק לנו עונג, הנאה וריגוש, מקושר אצל רבים מהילדים והילדות לרגשות של בושה, אשמה וגועל. לצערי, הרגשות השליליים הללו כלפי איברי המין הפרטיים שלנו לא פוסקים בתקופת הילדות. רבים ורבות מאתנו ממשיכים לסחוב מועקה זו גם לחייהם הבוגרים. איך אנחנו יכולים להעניק לבנינו ובנותניו רגשות חיוביים יותר כלפי אברי מינם?

קודם כל, לקרוא לילד בשמו

https://www.haaretz.co.il/family/rachelfink/BLOG-1.6640123
להמשך הפוסט

מה מונע מאתנו לדבר על מיניות עם ילדינו?

למרות ההבנה כמה זה חשוב לדבר עם ילדים על מיניות, מרבית הילדים ובני הנוער לא זוכים לשמוע דבר מהוריהם בנושא. בכך מפספסים ההורים את אחד מתפקידיהם הבסיסיים. מדור חדש ידריך אתכם כיצד להתגבר על המבוכה ולדבר עם ילדיכם על מיניות

לכאורה זה כבר מובן מאליו. כמעט בכל שבוע, אני מקבלת הודעה בסגנון "תפתחי את ערוץ X, יש אייטם על מיניות של ילדים/בני נוער". ובכל זאת, על אף שהנושא הפך לחם בשנים האחרונות, ויש הרבה יותר שיח שפונה להורים ומסביר להם כמה חשוב לדבר על מיניות עם הילדים/ות, עדיין מרבית הילדים ובני הנוער שאני פוגשת לא זכו לשמוע דבר וחצי דבר מהוריהם בנושא. בחלק מהבתים מתנהלת "השיחה" בסביבות גיל ההתבגרות והיא עוסקת בעיקר בהפחדות ואיסורים. מעטים הם הילדים/ות שמגיל קטן גדלים לתוך שיח שגרתי על מיניות בבית.

אני לא באה עכשיו להגיד לכם/ן "נו, נו, נו", אני באמת יכולה להבין את כל הסיבות שמונעות מאתנו לעשות את זה. מה שאני כן רוצה לעשות הוא לנסות ולשכנע אתכם/ן עד כמה זה הכרחי. בתקווה שאכן תשתכנעו, בשבועות הבאים אכתוב באופן יותר קונקרטי על איך, מתי ומה להגיד, בהלימה לגיל הילד/ה.

שיעור חינוך מיני
ניר כפרי
להמשך הפוסט

״אני לא סינדרלה שמי לא שלגיה״: הבניית נשיות בילדות

על פניו, זה נשמע מובן מאליו שלא צריך לחנך בנות להיות עדינות, יפות ומרַצות. ובכל זאת, ילדות, נערות ונשים עדין חיות בחברה שמגדירה להן מי ומה עליהן להיות, כיצד מצופה מהן להתנהג ואיך הן צריכות להיראות. כך תחנכנה את הבנות שלכן אחרת. כתבה שלישית בסדרה

כתבה זו הינה שלישית מותך סדרה של שלוש כתבות בנושא מגדר בילדות, למי שלא קרא/ה את הכתבה הראשונה בסדרה אני ממליצה לקרוא אותה לפני קריאת הכתבה הנוכחית.

על פניו, בגלל שבחלק עיקרי מהיומיום שלי אני עוסקת בהיבטים הקשורים למגדר, ומעצם היותי אישה, חשבתי שזו תהיה משימה פשוטה לכתוב את הכתבה הזו. להפתעתי, מצאתי את עצמי מתקשה במשימה. כשאני תוהה למה, נראה שהסיבה העיקרית נעוצה בכך שאני מסתובבת עם ההרגשה שזה שיח שהפך להיות מובן מאליו. זה כל כך מובן מאליו לדבר על מגדר מנקודת מבט נשית ולפרוט את המחירים שמשלמות ילדות, נערות ונשים בשל הבניה מגדרית, אי שוויון בין גברים ונשים ואפליה - כמו פערי שכר, הסללה במקצועות לימוד, הדרת נשים, אלימות כלפי נשים ועוד ועוד. אז אם זה כל כך מובן מאליו, למה אני בעצם צריכה לכתוב על זה?

נסיכות דיסני
להמשך הפוסט

מי גיבור של אבא ואמא? הבניית גבריות בילדות

אנחנו אוהבים לדבר על ״גבריות חדשה״, אבל מבלי לשים לב מגדלים את הבנים שלנו לפי תפיסת גבריות מסורתית. אל דאגה, לא מאוחר לתקן ולגדל ילדים שמחים, שמחוברים לרגשותיהם ומגשימים את עצמם. כתבה שנייה בסדרת הבניות מגדריות

כתבה זו הינה שניה מתוך שלוש העוסקות בהבניית מגדר בילדות. למי שלא קרא/ה את הכתבה הראשונה, מומלץ לחזור אליה לפני קריאת הנוכחית. הכתבה הנוכחית עוסקת אך ורק בבנים. 

במשך שנים, כאשר דיברו על מגדר התייחסו, בצדק יש לומר, בעיקר לנשים, וליתר דיוק לדיכוי שחוות נשים בחברה פטריארכלית. ואולם, בשלושת העשורים האחרונים ישנו שגשוג של כתיבה ומחקר העוסקים גם בהבניית הגבריות ובמחירים שמשלמים גברים על ציות או התנגדות להבניה זו. תפיסת ההבניה החברתית מתייחסת להיבטים החברתיים-סביבתיים שמעצבים את דמות הגבר בחברה ומכתיבים אידיאל של גבריות.

בגדים נטולי מגדר של Jessy and Jack
Jessy and Jack for CNN
להמשך הפוסט

האם בלי לשים לב אתם מחנכים בנות להיות עדינות ובנים להיות גיבורים?

״בנים הם בנים ובנות הן בנות, ככה זה בטבע״? לא נכון! הילדים והילדות שלנו משלמים מחירים גבוהים על כך שהם מחוברתים לציית לקוד מגדרי מובחן ונוקשה. על ההשלכות של הבניות מגדריות וכיצד בכל זאת ניתן לערער עליהן תוכלו לקרוא בסדרת הכתבות הבאה. כתבה ראשונה מתוך שלוש

תשאלו את עצמכם/ן בכנות – האם כשהבן והבת שלכם בוכים אתם מגיבים לשניהם אותו הדבר? האם אתם מעודדים אותם לשחק באותם משחקים? האם אתם מאפשרים לבנים שלכם להשתעשע עם איפור, לק, שמלות ונעלי עקב, סתם כי זה כייף? או לחילופין, כיצד אתם מגיבים כשהבת שלכם לא מוכנה ללבוש את כל השמלות המנצנצות שיש לה בארון ומתעקשת לצאת מהבית רק עם התחפושות של ספיידרמן? האם בלי לשים לב אתם מחנכים את הבנות שלכם להיות עדינות, צנועות ושקטות ואת הבנים שלכם להיות תמיד גיבורים, אמיצים וחזקים?

אלו כמובן רק כמה דוגמאות, יכול להיות שאתן מזדהות אם חלקן ויכול להיות שפחות, מה שבטוח שבכולנו קיימת מידה כזו או אחרת של ציות למוסכמות המגדריות, ואנו מעבירים את זה לילדים ולילדות שלנו במודע או שלא. כדי לבחון את זה, הבה נלך צעד אחד אחורה ונשאל:

הבניות מגדריות
משרד החינוך
להמשך הפוסט

יש מגוון דרכים להגיע לעולם: הנה הספרים שיסבירו אותן לילדיכם

האפשרות להפוך להורים התרחבה ועולם הספרות מגיב באופן מתבקש. כאן תמצאו את הספרים שיעזרו לכם לשוחח עם ילדיכם על הפלורליזם המשפחתי המבורך הזה, פעולה מומלצת בין אם אתם משפחה הטרונורמטיבית ובין אם לא

בשבוע שעבר ערכתי סקירה של ספרי ילדים המסבירים "כיצד ילדים באים לעולם?", מתוך תפיסה שלעיתים קרובות ספר הוא כלי נהדר לתווך לילדים את העולם בשפה מונגשת ובליווי איורים להמחשה. כיוון שלא כל הילדים מגיעים לעולם כי אמא ואבא "עשו אהבה", אני חושבת שכדאי לחשוף את הילדים והילדות שלנו למגוון סוגים של משפחות, בין אם אנחנו בעצמנו משפחה הטרונורמטיבית ובין אם לא. בכך נלמד אותם דבר או שניים על השונוּת והמגוון הקיימים בחברה. בנוסף, לעיתים להסביר לילד/ה איך באים לעולם בדרך "הטבעית" זה משימה כלל לא פשוטה, אז על אחת כמה וכמה כשאנו באים להסביר לילד/ה שלנו מדוע התא המשפחתי שלנו, או של מישהו אחר, שונה משל שאר הילדים. כל אחד מחמשת הספרים הללו מומלץ בעיניי.

אמא בטן אמא לב (לי ראובני בר דוד, 2015)

כל אחד והמשפחה שלו
איור: רינת הופר, הוצאת רואים אור
להמשך הפוסט

רוצים להסביר לילדיכם איך הם באו לעולם? זו רשימת הספרים שתסייע לכם

יש בנמצא ספרים רבים שמבקשים לענות על השאלה "איך באים תינוקות לעולם". אם גם אתם מבולבלים בתוך ההיצע הרחב ותוהים איזה מהם תואם את השקפת עולמכם, הסקירה הספרותית כאן תדייק את בחירתכם

בהמשך לכתבה "שאלת מיליון הדולר: איך באים ילדים לעולם?", אני מצרפת סקירה של מספר ספרי ילדים המסבירים ומנגישים את הנושא. קיים מגוון עצום של ספרים בתחום, כאן השתדלתי לכלול מגוון רחב ככל האפשר. אני מקווה שהסקירה הזו תעורר בכם את הצורך להצטייד בספר אחד לפחות, ולהשתמש בו על מנת להתחיל להנכיח את השיח על מיניות בביתכם.

באופן כללי, אני ממליצה על שימוש בספר על מנת לתווך את התהליך לילדים. ממליצה לחכות שהילד או הילדה ישאלו ויביעו התעניינות בנושא, ואז להפוך את זה לרגע כייפי, זורם ונחמד. תנו תשומת לב מיוחדת לאיורים, הם עוזרים להם להבין תהליך שהוא מופשט עבורם.

ספר מלא אהבה
איור: אלונה פרנקל, סטימצקי הוצאה לאור
להמשך הפוסט

משחק מיני בין ילדים – מה הגבולות והאם זה נורמלי?

האם קרה לכם שנכנסתם לחדר של הילד וראיתם אותו שוכב בלי מכנסיים, בעוד בת השכנים בודקת לו את האשכים? ובכן, זו רק דוגמה אחת מני רבות לביטויים השונים והמגוונים של משחקים מיניים בילדות. כשאנו עדים למשחק מיני בין ילדים, זה עשוי להצחיק אותנו, להלחיץ או להכניס לחרדה שמא הילד או הילדה שלנו נפגעו. אז בואו נעשה כאן קצת סדר

השבוע אתמקד במשחק מיני בין ילדים - התנהגות שכיחה ונורמטיבית בהתפתחות תקינה של ילדים וילדות. מיניות של ילדים, להבדיל ממיניות ארוטית של מבוגרים, היא מיניות חושית המאופיינת בחקירה וסקרנות. כלומר, הסקרנות הטבעית ממומשת על ידי תהליך של חקירה ואיסוף מידע אודות הגוף שלי ושל האחר/ת. משחקים מיניים כדוגמת רופא/ה וחולה, אמא ואבא, תראה לי ואראה לך, הם דרך נהדרת לממש את הסקרנות ולחקור זה/ו את גופו של זה/ו באמצעות התבוננות ומגע. המשחק המיני יכול להתקיים עם בני אותו המין או עם המין השני, ואין לכך שום רמיזה או קשר לנטייה המינית של הילד/ה.

כיצד אפשר להבחין האם אכן מדובר במשחק מיני?

בית משחק ילדים
להמשך הפוסט

איך ללמד את הילדים שלנו לכבד את הגוף והגבולות שלהם ושל אחרים

כולנו מכירים את הסיטואציה הזו כשדוד או דודה עקשנים במיוחד מנשקים את הילדים שלנו, אפילו שהילדים מביעים בכל דרך אפשרית שהם לא מעוניינים בכך. מה עושים? מעליבים באלגנטיות את הדוד או הדודה ועל הדרך מלמדים את הילדים שלנו שיעור על כיבוד הגוף והגבולות שלהם

אחד הדברים הבסיסים שמתפקידנו ללמד את ילדינו בחינוך למיניות מיטיבה הוא גבולות. אנו רוצים להעניק לילדנו את היכולת להקשיב לעצמם ולדעת מה הגבולות שלהם, ולא פחות מכך להקשיב גם לאחר/ת ולזהות מה הגבולות שלו או שלה. הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא באמצעות "מודלינג". הרבה מהחינוך המיני שאנו עושות מתרחש מבלי שבכלל קיימנו שיחה מפורשת על הנושא. אנחנו מלמדים אותם כל כך הרבה דברים על יחסים, על גוף ועל מגע מבלי שבכלל התכוונו לכך. אני רוצה להסב את תשומת לבכם לכמה דברים שכיחים שאני פוגשת בהקשר זה אצל הורים, ולא פעם גם בהורות שלי. אמחיש את עניין הכבוד לגוף ולגבולות באמצעות שלוש דוגמאות יומיומיות.

מכבדים את ה"לא" שלי

טראמפ והתינוקות
אי–פי
להמשך הפוסט

שאלת מיליון הדולר: איך באים ילדים לעולם?

לעתים קרובות מבוגרים נותרים ללא מילים כשילדים שואלים אותם את השאלה הבסיסית והטבעית הזאת. זה עשוי להיות מביך ולהציף חששות, כמו מה לענות? עד כמה לפרט? ובאיזה גיל? לפניכם מדריך למענה, כי לכל שאלה יש תשובה

בשלב מסוים בהתפתחות של הילד או הילדה תופנה להורים השאלה – "איך באתי לעולם?". השאלה יכולה להופיע ביום בהיר אחד, או כחלק מרצף של חקירה ועיסוק בתחומים קשורים. כיוון שלכל ילד ישנו קצב התפתחות שונה, כך גם העיסוק "מאיפה באתי?" יחל אצל כל ילד או ילדה בשלב אחר (בסביבות גילאי 3-6). הדבר גם תלוי מאוד בטריגרים הנמצאים בסביבה - גננת, דודה או אמא בהיריון, תינוק חדש בסביבה, שיח שחברים העלו בגן ועוד. מומלץ לחשוב מבעוד מועד מה תרצו לענות לילדיכם לכשתגיע העת. כל משפחה והייחודיות שלה, הן ברמת הערכים שאתם רוצים ורוצות להעביר, והן ברמה הפרקטית, שכן לא כל התינוקות נכנסו לרחם או יצאו ממנה באותה הצורה.

עקרונות למענה

תינוק מיד לאחר הלידה
ליהי עמיצור לובל
להמשך הפוסט

מגע באברי המין בילדוּת – משחק, חקירה או אוננות?

השאלה איך להתמודד עם אוננות בקרב ילדים היא סוגיה שמעסיקה הורים רבים. כאן תמצאו את התשובות שחיפשתם

בהמשך לכתבה הקודמת, שעסקה בהתייחסות ההורים לאברי המין של ילדיהם, עולה באופן ישיר סוגיה המעסיקה הורים רבים - מגע של הילדים באברי המין שלהם. הורים מעלים בפני לא פעם את התהייה מה לעשות כשהם רואים את ילדיהם נוגעים באברי מינם - האם לאפשר זאת? כיצד להגיב? וכיצד לגרום להם להפסיק? רבים חשים אי נוחות גדולה עקב המחשבה שילדיהם מאוננים ולעיתים תופסים זאת כפעולה שאיננה נורמאלית לבני ובנות גילם.

אפתח בשלוש הנחות יסוד לתחילת הדרך:

גלויה צרפתית של ילדים
Print Collector/Getty Images
להמשך הפוסט

מורה נבוכים: כיצד להתייחס לאברי המין של ילדיכם בתקופת הינקות והילדות המוקדמת

עצוב שאיברים המספקים לנו עונג, הנאה וריגוש מקושרים אצל רבים לרגשות של בושה, אשמה וגועל. אבל זה לא כורח המציאות. עם התייחסות נכונה מצד ההורים, אפשר בהחלט להעניק לבנינו ובנותניו רגשות חיוביים כלפי אברי מינם, שילוו אותם גם בבגרותם

השבוע בחרתי לתת תשומת לב לפין ולפות, ולאופן בו אנו ההורים "משווקים" אותם לילדינו. זה מדהים איך איבר שאחד מתפקידיו החשובים הוא לספק לנו עונג, הנאה וריגוש, מקושר אצל רבים מהילדים והילדות לרגשות של בושה, אשמה וגועל. לצערי, הרגשות השליליים הללו כלפי איברי המין הפרטיים שלנו לא פוסקים בתקופת הילדות. רבים ורבות מאתנו ממשיכים לסחוב מועקה זו גם לחייהם הבוגרים. איך אנחנו יכולים להעניק לבנינו ובנותניו רגשות חיוביים יותר כלפי אברי מינם?

קודם כל, לקרוא לילד בשמו

https://www.haaretz.co.il/family/rachelfink/BLOG-1.6640123
להמשך הפוסט

מה מונע מאתנו לדבר על מיניות עם ילדינו?

למרות ההבנה כמה זה חשוב לדבר עם ילדים על מיניות, מרבית הילדים ובני הנוער לא זוכים לשמוע דבר מהוריהם בנושא. בכך מפספסים ההורים את אחד מתפקידיהם הבסיסיים. מדור חדש ידריך אתכם כיצד להתגבר על המבוכה ולדבר עם ילדיכם על מיניות

לכאורה זה כבר מובן מאליו. כמעט בכל שבוע, אני מקבלת הודעה בסגנון "תפתחי את ערוץ X, יש אייטם על מיניות של ילדים/בני נוער". ובכל זאת, על אף שהנושא הפך לחם בשנים האחרונות, ויש הרבה יותר שיח שפונה להורים ומסביר להם כמה חשוב לדבר על מיניות עם הילדים/ות, עדיין מרבית הילדים ובני הנוער שאני פוגשת לא זכו לשמוע דבר וחצי דבר מהוריהם בנושא. בחלק מהבתים מתנהלת "השיחה" בסביבות גיל ההתבגרות והיא עוסקת בעיקר בהפחדות ואיסורים. מעטים הם הילדים/ות שמגיל קטן גדלים לתוך שיח שגרתי על מיניות בבית.

אני לא באה עכשיו להגיד לכם/ן "נו, נו, נו", אני באמת יכולה להבין את כל הסיבות שמונעות מאתנו לעשות את זה. מה שאני כן רוצה לעשות הוא לנסות ולשכנע אתכם/ן עד כמה זה הכרחי. בתקווה שאכן תשתכנעו, בשבועות הבאים אכתוב באופן יותר קונקרטי על איך, מתי ומה להגיד, בהלימה לגיל הילד/ה.

שיעור חינוך מיני
ניר כפרי
להמשך הפוסט