סיפורה של עיר שלמה, שהחליטה להשתנות למען הילדים

בעוד שבספרד מתמודדים עם אחוזי ילודה נמוכים, הצליחה העיר פונטוורדה להגדיל את מספר הילדים שבה ולהוריד את רמת הפשיעה באמצעות כמה צעדים תכנוניים. "כאן אתה לא צריך להחזיק ביד של הילד שלך כל הזמן", מספר אחד ההורים בעיר ומספק שיעור בעירוניות בריאה לקטנים ולגדולים

קרן ברנרד ון ליר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מועצת העיר פונטוורדה
ילדים בכיכר העיר פונטוורדה. "מדובר בסביבה בטוחה. כשאין מכוניות לא צריך לדאוג מדריסה"קרדיט: מועצת העיר פונטוורדה
קרן ברנרד ון ליר

אם בעבר רחובותיה הצרים של העיר פונטוודרה שבספרד נכבשו בידי כלי רכב, והכיכרות שלה נדמו יותר למגרשי חניה עמוסים, הרי שהיום הם לעתים קרובות מלאים בעגלות תינוקות ובילדים משחקים. אלה סוחבים את הצעצועים שלהם בילקוטים קטנים ופורסים אותם על המדרכה כדי לחלוק אותם עם ילדים אחרים. הוסיפו על על זה גם את גני השעשועים, על הנדנדות והמגלשות שלהם, שאינם תחומים בגדרות וקבלו תמונה מרהיבה של עיר נגישה לילדים.

"אנחנו רוצים שילדים ישחקו ברחבי העיר בכל משחק שיבחרו", אומר סזאר מוסקרו, חבר מועצת העיר פונטוודרה, על המדיניות החדשה של עירו. הגבלת התנועה והסרת מחסומים פיזיים אפשרה למועצת העיר לתכנן מחדש את העיר מזווית ראייה של ילדים. מוסקרו מאמין שהצעדים האלה עוזרים לעיר לענות על הצרכים של כולם, ובמיוחד של המקופחים. "במקום שבו יש ילדים, יש מבוגרים בריאים", הוא אומר. למדיניות, שהתרחבה במהלך שני העשורים האחרונים, היתה השפעה ניכרת על הקהילה. אחת המוחשיות שבהן היא שהמרכז ההיסטורי של העיר, שדעך במשך זמן רב, הפך למרחב ידידותי לילדים ולמבוגרים המטפלים בהם.

מגמה זו באה לידי ביטוי בנתונים הדמוגרפיים של פונטוודרה. העיר משכה אליה משפחות צעירות מצפון-מערב ספרד שבאו להשתקע בעיר, בעוד ספרד עצמה מתמודדת עם שיעורי ילודה נמוכים. בעשור האחרון פונטוודרה חוותה את הצמיחה הגדולה ביותר בהשוואה לכל עיר גדולה אחרת באזור גליסיה. מאז שמדיניות העדפת הולכי הרגל החלה בשנת 2000 אוכלוסיית הילדים בעיר בגילים 14-0 צמחה ב-8% (בהשוואה ל-3.2 בבירת גליסיה, סנטיאוגו דה קומפוסטלה, ו-2.4 בוויגו, המרכז הכלכלי של האזור).

"אנחנו רוצים שילדים ישחקו ברחבי העיר בכל משחק שיבחרו"
רחוב מיועד להולכי רגל בפונטוורדה. המפתח להצלחה הוא סביבה חברתית ועירונית שגורמת להורים להרגיש שהם זוכים לתמיכה על ידי הקהילהצילום: חיימה ולסקז

"כאן אתה לא צריך להחזיק ביד של הילד שלך כל הזמן. בכל עיר אחרת זה יכול לקרות רק בתוך קניון", אומר ווילי גרסייה, אב למאורו בן ה-3, כשהוא עומד בכיכר "מזרקת הילדים" המיועדת להולכי רגל, בעבר צומת סואן שבו חלפו 25,000 כלי רכב מדי יום.

במקום לבחור בחיי הפרברים באזורים מטרופוליניים גדולים, משפחת גרסייה בחרה בעיר בגודל בינוני. צעד שכיח בקרב אלה שעברו לאזור. מרוליה אוטרו, אמא לגבריאל ולולה, בני 5 ו -3, אומרת שהיא עברה לפונטוודרה מכיוון שבמקומות כמו ויגו, המרכז הכלכלי של האזור, מחירי הדיור היו גבוהים הרבה יותר. בערים הגדולות המשמעות של עלויות כאלה היא מגורים בפרברים מרוחקים, מה שמאלץ את ההורים לנסוע רחוק יותר לעבודה ולבלות פחות זמן עם הילדים. בפונטוודרה שירותים רבים נמצאים במרחק הליכה.

קרלוס פרוס, מומחה לדמוגרפיה ומרצה לגיאוגרפיה אנושית באוניברסיטת סנטיאגו דה קומפוסטלה (USC), טוען שהגישה המתמקדת בתכנון עירוני הייתה יעילה יותר בטיפוח סביבה ידידותית להורה מאשר יוזמות אחרות שממשלות אימצו במטרה להגדיל את שיעורי הילודה כמו מדיניות המתגמלת ילודה, שהוכיחה עצמה כלא יעילה. אם אנחנו רוצים לשים סוף לבעיית ההזדקנות של ספרד, אנחנו צריכים לחפש מדיניות שתיטיב עם הורים ויעזרו להם לגדל את ילדיהם. זה מתחיל בתכנון עירוני", אומר פרוס.

"מועצת העיר ניהלה אסטרטגיה יעילה מאוד, קידמה מיזמי דיור אטרקטיביים וזולים בעיר עצמה ולא בפרברים, וכן מודל עירוני בר-קיימא, ירוק יותר, נוח ומתוכנן כך שביכולתו לתמוך בתושבים במהלך תהליך ההורות שלהם".

פונטוודרה המשיכה להרחיב את האזור המיועד להולכי רגל ממרכז העיר לשוליה, ובתוך כך שחררה 669,000 מטרים רבועים שבעבר נשלטו על ידי כלי רכב. שימוש בכלי רכב במרכז העיר צנח ב-77%, ושיעור הפליטות של חמצן דו-חמצני צנח ב-66%, על פי נתונים שנמסרו ממועצת העיר. גם שיעור הפשיעה ירד, מה שמוסיף להרגשה שהעיר בטוחה לילדים גם ללא השגחת מבוגר. 

אחת היוזמות שהשפיעו יותר על ההתנהגות האנושית היתה סילוק רוב מקומות החנייה הממוקמים באזור העדיפות להולכי רגל. "מצאנו שכמעט 60% מכלי הרכב שהתניידו ברחבי העיר למעשה הסתובבו במעגלים בניסיון למצוא מקום חניה. עכשיו, כשהנהגים כבר יודעים שאין חניה בנמצא, הם לא מגיעים עם הרכב לתוך העיר ומשתמשים במגרשי חניה חיצוניים", מסביר מוסקרו.

"מדובר בסביבה בטוחה. כשאין מכוניות לא צריך לדאוג מדריסה", אומר אוטרו. "ומכיוון שיש הרבה הורים עם ילדים, וכולנו מכירים זה את זה, לפעמים אתה אפילו יכול לבקש מחבר לשמור על הילדים שלך בזמן שאתה עושה סידורים".

עבור פרוס, הדמוגרף, ייתכן שזה המפתח להצלחה של פונטוודרה: סביבה חברתית ועירונית שגורמת להורים להרגיש שהם זוכים לתמיכה על ידי הקהילה. בפונטודרה 80% מהילדים בגילים 12-6הולכים לבד לבית הספר בכל בוקר, ואם הם זקוקים לעזרה הם יכולים לפנות לעסקים מקומיים שהתנדבו לצורך העניין לעזור לילדים בדרכים. 

מועצת העיר פונטוורדה
ילדים משחקים כדורגל ברחוב סגור לתנועה בפונטוורדה. "אנחנו רוצים שילדים ישחקו ברחבי העיר בכל משחק שיבחרו"צילום: מועצת העיר פונטוורדה

כחלק מהאסטרטגיה של העיר לאיזון בין עבודה ומשפחה בתי ספר מוקמו במרכז העיר והשירותים הרפואיים ליולדות ולילדים הועברו ממתחמי בתי החולים הגדולים מחוץ לעיר למתקן קטן יותר באזור הולכי הרגל. כמו כן משפחות בפונטוודרה נהנות ממגוון פעילויות תרבותיות המותאמות לילדים: התיאטרון המקומי מעלה הצגה לילדים עד גיל 12 כל יום ראשון; שוק המזון המרכזי מארח סדנאות לילדים בימי שבת אחר הצהריים; והספריות העירוניות מקיימות פעילויות לילדים כל השנה. במהלך קיץ הילדים נמצאים בקייטנות עירוניות ציבוריות בזמן שההורים נמצאים בעבודה. "זה כמו לבנות קן", אומרת כרמן פוסס, חברת מועצת התרבות של העיר. "אם אתה מניח קצת מוך וקש על ענף, מהר מאוד ציפור תהפוך אותם לבית שלה".

העיר מוכיחה עוד דבר לתשומת לב הפוליטיקאים הלאומיים והמקומיים: יוזמות כאלה מתגמלות את יוזמיהן בקלפי. בעיר שבה תושביה מצביעים לשמרנים בבחירות הכלליות, הקואליציה השמאלית-לאומנית של מוסקרו, BNG, אוחזת בשלטון המקומי מאז שהחלה תוכנית העדפת הולכי הרגל ב-1999. תגמול נוסף מגיע בדמות פרסים שהעיר זכתה בה, בהם UN-Habitat Dubai International prize ב-2014, ו-Center for Active Design ב-2015.

ההתנגדות המוקדמת מצד שכנים ואנשי עסקים מקומיים, שחששו שהיעדר מכוניות יביא להיעדר לקוחות, התפוגגה מזמן. אין ספק שההצלחה העירונית של פונטוודרה מגיעה ברגל לכל מקום.

המאמר הופיע במקור ב-CityLab, אתר בשפה האנגלית לחדשות, ניתוחים ורעיונות על הערים בעולם. נכתב על ידי חיימה ולסקז, עיתונאי הממוקם במדריד, כחלק מסדרת מאמרים העוסקת בגידול ילדים בעיר, שהופקו בתמיכת קרן ברנרד ון ליר במסגרת אסטרטגיית אורבן95 הפועלת לשנות את המרחב העירוני ואת ההזדמנויות שמעצבים את חייהם של ילדים בגיל צעיר.

קרן ברנרד ון ליר | ילדים עירוניים

קרן ברנרד ון ליר מתמקדת בפיתוח ושיתוף של ידע אודות שיטות שהוכיחו את עצמן על התפתחות ילדים בגיל הרך. הקרן מעניקה תמיכה כספית ומומחיות לשותפיה בממשלות, בחברה האזרחית ובמגזר העסקי, במטרה לסייע בבניית מערכת שירותים יעילים עבור ילדים ומשפחות צעירות. הפרויקטים של הקרן מבקשים לשנות את האופן שבו תופסים בעלי עניין, מהורים ועד קובעי מדיניות, את השנים הראשונות בחיי הילד.  הקרן פועלת בישראל משנות ה-70, ותומכת ביוזמות ובתכניות לקידום ילדים צעירים באוכלוסיות מגוונות ברחבי הארץ מתוך אמונה שילד בעל התחלה טובה בחיים הוא ילד בעל סיכוי גבוה יותר לבנות עתיד משגשג, להיות שכן טוב ואזרח טוב. 

לאתר הקרן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ