שואת הגבר: המִספרים

הגבר מת, מנוצל וסובל כל הזמן - הבעיה העיקרית היא שהוא אפילו לא נכון לקבל את העובדה שהוא חוליה חלשה בתוך מערכת חברתית שגורמת לו לקרוס. אלה המספרים שמאחורי סיפור הזוועה של הגבריות

איתן לשם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפצצות בטיבליסי, 2008
היסטוריה ארוכה ומלאה בסבל גברי. הפצצות בטיבליסי, 2008קרדיט: רויטרס
איתן לשם

גברים הם 93% מההרוגים בתאונות עבודה (44 מתים בחצי השנה הראשונה של 2019), 80% מהמתאבדים, 77% מהנרצחים ברחבי העולם. 78% מהנפגעים בעבירות אלימות קשה הם גברים, רק 10% מהם יתלונן על כך למשטרה. רק 16% מהגברים מקבלים משמורת מלאה על הילדים שלהם ו- 97% מדמי המזונות משולמים על ידי גברים. אחד מחמישה גברים ימות עד גיל 65, גברים חיים חמש שנים פחות מנשים בממוצע במדינות מערביות. הסבירות שגברים יורשעו במשפט פלילי היא 165% יותר מזו של נשים. גברים מרוויחים 61.5% מהכנסות משק הבית, אך מבזבזים רק 25% ממנו.

62% מהגברים בישראל עובדים (41 שעות שבועיות בממוצע) לעומת 53% בלבד מהנשים (31 שעות שבועיות בממוצע). גברים עובדים חמש שנים יותר במדינת ישראל. גברים נמצאים בסבירות של 37% יותר מנשים למות מסרטן, 56% יותר לפתח מחלה סרטנית לא תלוית מגדר ו-67% יותר סיכוי למות ממנה. 75% מהמיתות בטרם עת כתוצאה מסיבוכי מחלות לב, הן של גברים. מסך 72 סיבות המוות הידועות, רק בחמש נשים "מובילות" (לדוגמה, מסרטן שד ומסיבוכי היריון). גברים נמצאים במקום הראשון במוות מ-15 סיבות המוות המובילות בעולם.

95% מהאסירים הם גברים ו-72% מהם סובלים מלפחות מחלה נפשית אחת. 73% מהנעדרים ברחבי העולם הם גברים. התאבדות היא סיבת המוות הנפוצה ביותר בקרב גברים בני פחות מ-35. 9.75% מהגברים הם אלכוהוליסטים בהשוואה ל-3.3% בלבד מהנשים, גברים מכורים לסמים בהיקף של פי שלושה מנשים.

67% מהתלמידים בחינוך המיוחד הם גברים, 40% מהתלונות על אלימות במשפחה מגיעות מגברים, 26% ממקרי הרצח על ידי בן זוג הם של גברים. גברים מבקרים אצל רופא 31% פחות מנשים, 67% מהגברים סובלים מעודף משקל, גברים בגיל העמידה נמצאים בסיכון כפול מנשים לפתח סכרת. 89% מהגברים יהיו קורבן של מעשה אלימות לפחות פעם אחת בחייהם. 86% מההומלסים בישראל הם גברים, רובם לא עובר את גיל 50. 

27.3% מכלל הגברים בישראל מעשנים לעומת 12.6% בלבד מכלל הנשים. 38% מהגברים דיווחו על תופעות של דיכאון וחרדה אחרי לידה. ילדים הגדלים ללא אב נמצאים בסיכון גבוה פי ארבעה ליפול לעוני, פי שניים לסבול מהשמנת יתר ופי שבעה להיכנס להיריון לא רצוי בתקופת הנעורים. גברים בגיל העמידה נמצאים בסיכון גבוה פי שניים לפתח סכרת. בנים מאובחנים כלוקים בהפרעת קשב וריכוז פי שלושה יותר מבנות (13.2% לעומת 5.6%). שלושה מכל עשרה גברים סובלים מהשמנת יתר מסוכנת (אוביסיות). בנים זכאים פחות לתעודת בגרות (51% מול 62%) ונושרים יותר מהלימודים (9.8% לעומת 2.4%). על פי סקר גאלופ האחרון, מתוך 73 המדינות שנסקרו – בכולן נשים מאושרות יותר מגברים, כשבחלקן (24 מדינות) נשים וגברים מאושרים במידה דומה.

אחת מכל שלוש נשים חוותה התעללות או הטרדה מינית, אבל לא רבים יודעים שגם אחד מתוך שישה גברים חוו התעללות מינית טרם הגעה לגיל 18. מחקרים שונים מרחבי העולם הראו כי שיעור הבנים הנפגעים מינית לפני גיל 12, זהה לשיעור הבנות הנפגעות מינית באותה שכבת גיל, גם בגילים מאוחרים יותר – עד גיל 16, שיעור הפגיעות בקרב בנים נמוך רק באחוז וחצי משיעור הפגיעות בקרב בנות. בנוסף, כ-20% מהתלונות על עבירות מין במשטרה מוגשות על פגיעה בילדים, נערים וגברים. 

איתן לשם | |גבר, לא חצי בן אדם

אבא שמפחד להרוס לבתו את החיים, אסיר בכלא הגבריות שמחפש נתיב מילוט, ילד שמסתובב בכל פעם שאומרים "מראדונה" ומתאכזב לגלות שלא התכוונו אליו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ