גבר, הפסק להתלונן, תתחיל לחיות

התלונה הפכה להיות מפלטו של הגבר בבואו לדבר על רגשות בחיים. זה מצחיק, מעיק ובעיקר מלא סכנות רגשיות. הפתרון טמון בהכרה שהתלונה היא אויב מסוכן בדרך לשפיות גברית

איתן לשם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רונאלדו
הבעת הרגש היחידה המקובלת על ידי החברה. כריסטיאנו רונאלדו מתלונןקרדיט: MASSIMO PINCA/רויטרס
איתן לשם

כולכם מכירים אותו, רבים כבר ספגו את משנתו ולאף אחד אין באמת כוח אליו – הגבר המתלונן. במקביל לפריחתו כ"אב מעורב", שמפשיל שרווליו וצולל לקקי עד מרפקיו, האבא החדש אימץ לו גם אופי התבטאות חדש שעיקרו תלונה. במבט עייף ומיואש הוא עונה לכל מתעניין שמח בחלקו, שהחיים הם קשים ושעיקרם סבל. ילד חדש? תלונה. ילד ישן? תלונה. זוגיות? תלונה. לכל אירוע בחיים תלונה משלו, על כל שאלה תלונה. במרוצת השנים התלונאות אף הפכה לסוג שיח גברי נפוץ, הומוריסטי אמנם, אך מסוכן מאוד לגברים עצמם ולאחרים גם.

למרות התוספת החדשה לתלונה – הילד והמטלות שהוא מביא עימו – מדובר בפרקטיקה גברית אהובה וישנה. משחר ההיסטוריה התאספו הגברים סביב כוסיות הברנדי ששלהם ויללו. הבוס, השכר, האישה או הבית. לא משנה הסיבה, הגבר תמיד הפגין את חוסר שביעות רצונו מהמצב. כך הוכיח הגבר, לעצמו ולחבריו, שהוא לא קופא על השמרים. הוא תמיד נע קדימה, אף פעם לא נח על זרי הדפנה ולחלוטין גבר ברמ"ח איבריו ותלונותיו. התלונה גם הביאה לו מקום של כבוד בין הגברים, עת יכול היה הגבר באותה הזדמנות לבשר להם על הישגיו בעולם (אישה, עבודה) ולסמן להם שלא השתנה ושהוא עדיין אותו גבר שלחופש נולד אך לכלא נשפט.

הגברים הפכו לכאלה שתלונתם אומנותם, כשאחרי מאות שנים של לרלור על מצבם הם לא באמת יודעים כיצד לבטא את מצבם האמיתי. אם גבר יענה "אני מאושר" על שאלה שתנסה לברר את אופי נישואי הטריים, הוא מסתכן בלגלוג מצד חבריו הגברים ובהערכה מצד הנשים. לא ברור מה מסוכן יותר עבורו. אם יחליט לתווך רק את הנפלא בחייו הטריים עם התינוק, ולהשאיר בחוץ את כל קשייו, הוא עלול להודות ברגשות שמציפים אותו כעת – פחד, אושר, אהבה שעולה על גדותיה, חרדה – כשאין לו כלים אמיתיים להתמודד עמם. אז הוא מתלונן. כולם צוחקים והוא מרגיש שהוא מילא את תפקידו ההיסטורי. כמו אביו לפניו, גם הוא לא מרוצה מהחיים שנכפו עליו.

אלא שהתלונה, גם אם מייצגת קושי אמיתי, ברוב המקרים אינה מחוברת למציאות. למרות החיבה של הגברים לנהות אודות חיי הנישואים שלהם, כולל אימוץ הז'רגון המאוס של "אשתי מחליטה בשבילי/ ממתי אני מחליט בבית הזה/ היא והשטויות שלה", נישואים הם אחד המשתנים הכי משמעותיים מבחינה בריאותית בחיי הגבר. שורה ארוכה-ארוכה של מחקרים מצאה יתרונות בריאותיים ברורים בנישואים, כולל תוחלת חיים ארוכה יותר וחיים בריאים הרבה יותר מול רווקים, פרודים או אלמנים.

למעשה, ככל שהגבר נשוי זמן רב יותר כך גם בריאותו טובה יותר. אלא שהודאה בכך, באושר הרופס שהפך לנחלתו של המכריס מנחת, תסכן אותו בהפניית עורף לכת התלונה. כך הוא יסומן במהירות כ"לא גבר" על ידי חבריו וכ"טרחן" בפי עמיתיו לעבודה. כי מי רוצה לשמוע אדם שטוב לו. ההצגה הזו נמשכת לאורך כל חיי הנישואים, החל מהצעת הנישואים "רק בשבילה" ועד טיפול זוגי "כי היא רוצה". הכרה אמיתית של הגבר במצבו ושחרור אמירה חיובית על מצבו, תעמיד אותו בסיכון רגשי אמיתי ובעמדה מקדמת חרדה, כתוצאה מהתמודדות עם האושר החמקמק. אז הוא ממשיך להתלונן.

ג'ון אוליבר
צילום: tenor

התלונה מסוכנת מכמה סיבות. ראשית כי היא מונעת מהגבר אפשרות לבטא את רגשותיו באמת, במידה והוא בכלל מודע להם. הצמצום של הביטוי הרגשי הגברי לתלונה מצמצם גם את החוויה שלו, ועל ידי כך את שביעות הרצון שלו מחייו. מעבר לכך, הגבר גם מסמן לאחרים – נשים וגברים כאחד – שהוא לא מרוצה מחייו. כך הוא ממשיך את שושלת התלונות, מרפה את ידיי הרווקים ומעמיק את הכלא הרגשי של הגברים.

לצד הגבר, אשתו והחברה כולה, הנפגעים מהתלונות של האבא הם ילדיו. גם הם שומעים כיצד הם "שיגעו אותו", "לא נתנו לו לישון" ו"הפכו את החיים לסיוט". וכך נמשך לו מעגל הקסמים המעוות לפיו אבא שווה רגשות שליליים ואמא שווה רגשות חיוביים.

ישנו מרכיב בחיים בו התלונה נעדרת, ואף הופכת לאחד הביטויים השגורים הגרועים בתולדות הגבר ("אין תלונות") – העבודה. גם אם ישחרר קיטור על הבוס או יקטר על שעות העבודה, הגבר תמיד ידבר על העבודה כמטלה שיש בכוחו לבצע. הוא אמנם "עייף" ו"קבור בעבודה", אבל ידאג להבהיר שהוא ימלא את המוטל עליו על הצד הטוב ביותר. זו תמצית הגדרתו וכל תלונה עליה תיענה מיידית בערעור גבריותו.

ההשתלטות של העבודה על חייו שלה גבר עולה לו בהיעדר חיי חברה, שחיקה וצמצום עצמו למרחבי המשרד שלו ותו לא. כדי להתחיל לחיות יותר טוב, או פשוט להכיר בטוב שבחייו מבלי לפחד, הגבר צריך להפוך את התלונה לאויב. כך הוא יכניס מילים שמעולם לא הכי לשימוש. מילים כמו "מדהים", "מאוהב", "מושלם" ו"אושר". מילים שיגרמו לו להרחיב את הנפש ולחיות יותר בריא וטוב, ואולי להפנות את התלונה לעבודה המתאימה לה. אחרי הכל, אי אפשר בלי להתלונן בכלל.

איתן לשם | |גבר, לא חצי בן אדם

אבא שמפחד להרוס לבתו את החיים, אסיר בכלא הגבריות שמחפש נתיב מילוט, ילד שמסתובב בכל פעם שאומרים "מראדונה" ומתאכזב לגלות שלא התכוונו אליו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ