ריי דונובן הוא הסיוט של כל גבר

לקראת העונה השביעית של הסדרה, שפירקה את הגבריות לרסיסים, קבלו סקירת מצב של ה"גבר גבר" הכי מרוסק על המסך שלכם

איתן לשם
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ריי דונובן
מבחוץ חזק, מבפנים מרוסק. ריי דונובןקרדיט: Erica Parise/אי־פי
איתן לשם

הוא עשיר, הוא חזק, הוא עוצמתי, הוא שולט, הוא פותר בעיות, הוא מגשים חלומות. הוא כל מה שהחברה רואה בגבר. אבל הוא גם בודד, מדוכא, מלא חרדות, חלש, פגיע, עצוב ורוצה למות. הוא כל מה שגבר יודע שאסור שהחברה תראה בו. ריי דונובן חוזר הערב לעונה שביעית, בה ימשיך לשקף את פני הגבריות המצוקתית של המאה ה-21. 

את העונה השישית סיים ריי בפריצת דרך. הוא הרים טלפון למטפל והודה בכך שהוא צריך עזרה. אלו הן שש שנים שכללו את מות אשתו האהובה, התרחקות שיטתית של ילדיו ממנו, ריב אלים עם אביו, מעצרים, רציחות, אלכוהוליזם הולך ומחריף וטיקים בלתי רצוניים שמצלקים את קלסתרונו המצודד. נדרשו שש שנים של סבל והרס עצמי כדי שריי דונובן, לא בדיוק אדם לא-מודע לעצמו, לרדת על הברכיים ולהודות בכך שהחיים שלו יצאו משליטה.

הוא עשה זאת בזמן שמשפחתו התלכדה, בלעדיו. בזמן שבתו התחתנה, בלעדיו. בזמן שבנו נסע הכי רחוק ממנו – לצבא האמריקאי בגרמניה. הוא נכנע אחרי שהבין שהגוף שלו מתנתק מהנפש שלו, וממשיך לחיות – בלעדיו. במשך שש עונות ריי דונובן היה כל מה שמצופה מגבר להיות. הוא עשה הכל בשביל משפחתו, הקריב את כל כולו עבור עבודתו והיה מוכן לזנק בכל פעם שמישהו מקרוביו הזדקק לו. והדונובנים הרי ידועים בכך שהם זקוקים ל"ריי ריי" שלהם. 

כל מה שכדאי לקרוא על ילדים, הורות ומשפחה

הוא צוק האיתן של המשפחה, ובזמן ניסיונו הנואש לשמור את משפחתו מאוחדת הוא עצמו התפורר לרסיסי אדם. את הסדרה בכללותה התחיל ככל-יכול, ממש כמו כל גבר שעומד בקרטריונים של החברה. אבל אט אט הבינו הצופים עד כמה נפשו פצועה ומצולקת, עד כמה היא בלתי מטופלת ועד כמה ריי נדרש להחליט, בכל פעם מחדש – הוא או האחר. הבחירה תמיד תהיה באחר כמובן, גבר לא צריך לדאוג לעצמו. "נשים וילדים קודם".

סיפור קריסתו הנפשית של ריי הוא הגזמה של סיפור הקריסה האישית של גברים רבים, רבים מדי. היא מתחילה באב שנטש, תופעה נפוצה ומכאיבה בארה"ב, שתוצאותיה הם הידרדרות לפשע במספרים גדולים, קושי בייצוב מערכות יחסים, סכנה גדולה יותר לפגיעות מיניות ונטייה גבוהה יותר לאלימות. כל אלה "הושגו" על ידי ריי ואחיו, שגדלו ללא דמות אב. שורש הפגיעה השני אצל ריי הוא הפגיעה המינית שעבר בילדותו, ממש כמו אחד מכל שישה גברים שחווים פגיעה או התעללות מינית.

בנוסף על הקושי העצום הכרוך בפגיעה מינית בילדות, ריי מתמודד גם עם הבושה הגברית מפני ניצול. הוא גם נכנס לנעלי האב הנעדר ולוקח חסות על אחיו, הגדול דווקא, כדי לסייע לו לצאת מהטראומה המינית שחווה גם הוא. אחת המעלות החשובות של הסדרה היא ההבהרה של הנזק הנצחי של פגיעה מינית בילדים. כפי שמתחוור על המסך, מדובר במעשה שהורס את חייהם של הקורבנות לתמיד, לרוב בלי אפשרות אמיתית לתיקון.

עם מטעני הילדות הללו, ריי הופך לגבר המושלם – מבחוץ בלתי פגיע, מבפנים לא קיים. את הריק הפנימי הוא ממלא באלכוהול וזיונים, אבל אלה עוזרים לו לחיות רק כשאשתו עודנה בחיים. מותה הטרגי – בשיא טלוויזיוני היסטורי, בו נעשתה פרידה מדמות על פני עונה שלמה, שהפכה את האירוע לטראומתי גם עבור הצופה – הותיר אותו מרוקן.

כל האנשים סביבו, גברים ונשים, להם תמיד עזר בנמרצות, מחזיקים חזק בחיים. האח הבכור טרי אוהב להתאגרף, מבין בזה ומגשים את עצמו דרך אימון מתאגרפים. האח הגדול באנצ'י מתאהב ומוצא את ייעודו בטיפול בבתו. מיקי, האבא הבלתי נלאה, רואה תמיד את העוקץ הבא, חי מתכנית לתכנית ובגדול אוהב את החיים. בתו ברידג'יט מנסה לנהל חיים נורמליים, שכוללים מערכת יחסים אמיתית. כולם נכשלים ומתרסקים כמובן, אבל בניגוד לריי הם עוד מנסים להשיג משהו בעבור עצמם. עבור ריי דונובן, לא נותר כלום, רק גבריות שהתרסקה לרסיסים.

איתן לשם | |גבר, לא חצי בן אדם

אבא שמפחד להרוס לבתו את החיים, אסיר בכלא הגבריות שמחפש נתיב מילוט, ילד שמסתובב בכל פעם שאומרים "מראדונה" ומתאכזב לגלות שלא התכוונו אליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ