לואי סי.קיי הכי מצחיק, אבל אני מצטער שהלכתי למופע שלו

הוא שילם את חובו והתנצל, כך שהכל היה מוכן להנאה מגאון הסטנד-אפ. אבל ככל שנמשך המופע שלו, עננת האוננות לא רק שלא התבהרה, אלא התקדרה והכעיסה

איתן לשם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לואי סי.קיי בהופעה בתל אביב בשבוע שעבר
לואי סי.קיי בהופעה בתל אביב בשבוע שעברקרדיט: ליאור כתר
איתן לשם

לואי סי.קיי הוא מלך הקומדיה, וגם מישהו שאהב לאונן מול נשים. ההאשמות נגדו סווגו אצלי בקצה הרך של הטרדות מיניות והוא התנצל עליהן. "חייבים ליצור לעצמנו מדרג", נשמעתי הגיוני מאוד לעצמי וטענתי בפני כל מתנגח שהאיש שילם את חובו לחברה - שנתיים זה הרבה זמן לשבת ללא מעש, שלא לדבר על הסרט שנגנז, הסדרה שבוטלה והפיכתו של הג'ינג'י לאישיות שנואה במיוחד בניו יורק מכורתו. הכל היה מוכן להנאה מגאון הסטנד אפ הגדול, אבל ככל שנמשך המופע שלו, עננת האוננות לא רק שלא התבהרה, אלא התקדרה עד לכדי גמירה חנוקה.

זה התחיל כבר במופעי החימום. לין קופליץ הבהירה מיד ש"גברים הם יצורים פשוטים", שרק רוצים "לסתום לנשים את הפה". החכמנו, תודה. קית' רובינסון כבר לקח את ההגנה על לואי לרמת הפאנץ', כשהשווה את האוננות התמימה של אדונו למקרה תקיפה מינית די מבעית שהוא עצמו חווה בילדותו. "אני בסדר", הוא הבהיר לכל מי שחשב שתקיפות מיניות זה עניין רציני. הכל מוכן ללואי.

כשהוא עולה לבמה, מבחינים מיד בעשור בו הזדקן לואי במהלך השנתיים האחרונות. קצת פחות ג'ינג'י, הרבה יותר אפור. מהפיל הלבן והמאונן שבמרכז האולם אף אחד לא היה יכול להתעלם, וכך נולדו בדיחות לצאת-ידי-חובה של אדם, שלא יכול להופיע בניו יורק, שאוכל לבד במסעדה ושילדים קטנים מצביעים עליו ופולטים "זה האיש שמאונן". זה לא היה ממש מצחיק ובעיקר לא מספיק. הקשיים שמכבידים על חייו של לואי אולי מרתקים, אבל אם הוא רוצה להישאר קומיקאי רלוונטי, הוא חייב לנו הרבה יותר.

האם הוא מבין את הכוח שהיה לו כאוטוריטה מקצועית בכירה, בזמן שניצב מול קומיקאיות נלהבות בתחילת דרכן, שלף את הזין שלו והתחיל לאונן מולן? האם הוא מבין שהוא לא מיוחד, שלכל אחד ואחת בקהל יש פנטזיה מינית פרועה ומגוחכת, אבל שההבדל בינם לבינו טמון בכך שאת הפנטזיה שלו כולם יודעים? "איך הייתי רוצה שלא יידעו אותה", הוא מודה, אבל כולם יודעים. איך? כי הוא, לעומת רבים אחרים, כן הגשים את הפנטזיה שלו על חשבונן של הנשים הללו.

שוב ושוב, לפחות חמש פעמים לפי העדויות שהצטברו, הוא ביצע את הדבר שהוא היה הכי רוצה לעשות. היה נראה שהוא לא באמת מבין את ההבדל בינו לבין הקהל. הוא אולי יודע באופן רציונלי שלו יש כסף ולהם אין, שהוא מפורסם והם לא, שהוא מצחיק והם צוחקים. אבל הוא לא באמת מבין עד הסוף שההבדל הגדול ביניהם טמון בכך שהוא נתן דרור לרצונות שלו מבלי לשים זין על הרצונות של האחרות.

לואי

אומנות הסטנד אפ נועדה לחשוף את השקר, לגרום לך להבין שהתהליכים הכי סמויים וסודיים שעוברים עליך, בעצם קורים לכולם. זה מאפשר ללמוד משהו מנחם על החיים ומשחרר צחוק שמסתיר למעשה מבוכה. במובן הזה, מופע הקאמבק של לואי סי.קיי הוא מהפכני, מאחר שהוא גורם לך להבין שבעצם לא כולנו דומים. כולנו אולי חושבים מחשבות דומות, "חולים" בראש באופנים מסוימים, אבל רק הוא עשה את זה. רק הוא אונן מול צעירות. זה כנראה הצחיק וריגש אותו, אבל ניכר שהוא עדיין לא חושב שהוא עשה משהו לא כשורה.

הוא לא מבין שאם היה מכה על חטא באופן גורף, עמוק, יסודי והכי חשוב כן, כולל בדיחות עמוקות יותר על תהליך החזרה בתשובה שעבר, אז גם אם הייתה מתקבלת בדיחה על חשבונו, זו הייתה אחת שסוגרת חשבון עבור שאר העולם. אבל לואי לא עשה כלום מכל זה, הוא רק סיפר שעכשיו הוא נאלץ להופיע בחורים כמו חולון או ציריך.

היה מוטב לו לואי היה מבין, אבל באמת מבין, שבכל הקשור לפגיעות מיניות, הזמן אינו מרפא. ציפיתי ממנו שיבין את זה והתאכזבתי. נדמה שהוא רק רוצה להצחיק, ואולי להרגיש שוב כמו שהרגיש פעם, להרגיש כמו כולם.

איתן לשם | |גבר, לא חצי בן אדם

אבא שמפחד להרוס לבתו את החיים, אסיר בכלא הגבריות שמחפש נתיב מילוט, ילד שמסתובב בכל פעם שאומרים "מראדונה" ומתאכזב לגלות שלא התכוונו אליו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ