אישה מזמינה סטייק במסעדה, ואח"כ מתפלאים שאנחנו רווקים

סערת כוס הקפה "הלא גברי" בטוויטר סיפקה הצצה להגדרות הגבריות שהגבר נאלץ לחיות תחת חסותן, הפעם דרך ההשגחה העליונה של החברה על סוג הקפה שהוא שותה. מתי כבר נהיה בשלים לעבור לעידן של תה נשי לגבר גברי?

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גבר שותה קפה עם תינוק עליו
גברי או לא?קרדיט: Halfpoint / Getty Images / iStoc
איתן לשם

אומת הטוויטר רתחה בסופ"ש האחרון בגלל כוס קפה קטנה. למאושרים שבינכם, אלה שאינם מצויים בביצת הטוויטר הטובענית, הנה תקציר: ליטל שמש, מגישה בערוץ 20, צייצה ביום חמישי האחרון כי "רק בתל אביב את תשמעי מישהו אומר 'אפשר בבקשה הפוך חלש בלי קצף על בסיס מים עם חלב דל?'. אחר כך מתפלאים למה אנחנו נשארות רווקות".

התגובות, שהכילו את כל סוגי הקפה, זרמו ותקפו את קיבוע "הקפה המגדרי". ציוצים מצחיקים, מרושעים ונפגעים כולם תהו על דבר אחד – האם הקפה באמת עושה את הגבר? ולמה הגבר בכלל צריך שמשהו יעשה אותו? במקביל, הפך הציוץ ההומוריסטי של שמש גם לסערת הזעם של סוכני שימור המצב, שלא הבינו למה כולם נפגעים. הם טיפחו את הקפה השחור, החזק והפשוט כסמל סטטוס-מגדרי גברי בר קיימא. למרות ההתגוננויות וההפחתה בחשיבותו, יש בציוץ הזה הרבה. 

הציוץ המקורי

ראשית, יש בו עוד דוגמה לדרך בה החברה בוחנת, כל הזמן, את הגבר מקרוב. כל מעשה שעשה לא תלוי במעשי גבורה גבריים קודמים, אלא יקבע את גבריותו של הגבר בעיני המתבונן מעתה ועד עולם. על כל "טעות" הוא נשפט, על כל בחירה קולינרית/ביגודית/נהיגתית/ תגובתית הוא מקוטלג בעיני המתבונן (וגרוע מכך – בעיני עצמו) כ"גבר" או כ"לא גבר". שתי אפשרויות בינריות ולא יותר. הפרס על הצלחתו במבחן? סלידה. העונש? בוז.

מעבר להנצחת תכונות גבריות שהגבר תמיד חייב להכיל, עתה מוסיפות הנשים דוגמת שמש גם קטלוג ומשטור של החלטות יומיומיות קטנות, כמו משקאות, והכתרתן כ"גבריות" או "לא גבריות". מה שלא גברי הוא הומואי, הקללה החמורה ביותר שגבר יכול לקבל, וכאלה יש הרי "רק בתל אביב" אליבא דה-שמש. בכך מודה שמש ומי שהיא מייצגת בעובדה שהיא רוצה "גבר של פעם", מה שזה לא יהיה, ושהיא בוחנת את הגבר שלה על סמך התנהגויותיו ומעניקה להן ציון גבריות. על פי שמש ודומיה, כל סטייה מההגדרה שלה את הגבריות, תגרום לה לא רק לאבד עניין בו, אלא גם להשמיץ אותו בבדיחות קלילה ולהפוך אותו לבדיחת השנה בטוויטר. גבר? שותה חלב? הו כמה הומוסקסואלי מצדו.

אחד מציוצי התגובה ההומוריסטיים
אחד מציוצי התגובה ההומוריסטיים

קמפיין של גולדסטאר שיצא השנה, בו נראית בחורה העורגת ל"גברים ההם בלי הקוקו והתל אופן", הוא דוגמה נוספת של הגדרת ציפיות ברורות מהגבר, קיבוע מה גברי ומה לא, והוספת תג מחיר לכל אחת מהם. החברה בעצם מנהלת עם הגבר דיאלוג בשני רבדים סותרים – מצד אחד מבהירים לו שהגבריות כפי שהכיר אותה מתה. היום, שלא כמו פעם, מצפים ממנו להכיל, להיות מחובר לרגשות ולחפש אושר; מצד שני מוכיחים לו בכל פעם מחדש שאם יבחר לדאוג לבריאותו האישית, או לטפח את עצמו, או לא להכביד על הבטן שלו ולשתות קפה חלש, אזי הוא לא באמת "גבר". 

הדבר הכי חמור שהציוץ הזה ממחיש הוא את חוסר הבחירה האמיתי של גברים. כמו בשתייה, כך בכל המובנים. לגבר יש סט משקאות שהוא יכול ללגום, ואחריו עולם שלם של נוזלים שאם ייגע בהם יזכה ללעג חברתי אלים. פעם גם לנשים אסור היה לשתות משקאות מסוימים, כך החברה משטרה אותן. מאז הן פרצו כל חבית עץ אלון, סינפו אליהן את היין והפכו לשתייניות מובילות - זו כמובן ברכה שטווח הבחירה לנשים גדל, בכך הן הורידו עוד לבנה מחומת ההפרדה. אבל הבעיה היא שהן לא מוכנות להוריד את החומה לגמרי, לא כשזה קשור בגברים (ובוודאי לא ללגימת משקאות עם קש).

ציוץ תגובה מחשבון סאטירי

כל זה מגיע בתקופה נהדרת מבחינת משקאות לנשים. עולם תה הנשים הוא דוגמה נהדרת. בשנה האחרונה צצו להם סוגים רבים של תה מכוון נשים, כשמותגים רבים החלו משווקים סוגים שונים של תה המיועדים במיוחד לנשים. יש תה לימי הווסת, תה לאיזון, תה לביוץ, תה להרגעה נשית שאת כה זקוקה לה, תה לפני לידה ותה אחריה. ומה עם תה עבור גברים? אני מצאתי אולי תה אחד כזה, וקידום המכירות שלו הוא של תה "חזק", שמשדר "גבריות" ו"עוזר לגברים לחזור למרוץ רעננים". הנשים נהנות גם ממקדמי מכירות נעימים יותר כמו "נשים מסוגלות לעשות הכל, מגיע להן גם לנוח", או "לעזור לנשים לפרוח" וגם "תערובת של עלים שהם 'הוקרה לנפלאות האישה'". הכל חלק מ"כלכלת הבריאות" שמכוונת רק לנשים, כמובן. או להומואים. גברים? הם רשאים לשתות רק קפה שחור חזק.

תגובה לציוץ המקורי

האם הציוץ הקטן הזה באמת פוגע במישהו? לא ממש, וגם אם כן לא נודה בזה כי "אינני בוכה אף פעם", אבל יש במלחמה נגדו חשיבות מבחינת המאבק של הגבר על כוס הקפה והתה שלו. הפמיניסטיות לימדו אותנו את מבחן ההיפוך המגדרי. כדי להבין האם סיטואציה היא סקסיסטית או מוטה מבחינה מגדרית, יש להפוך את המגדרים בדוגמה ולבחון אותה אז. למשל – "רק בתל אביב: אישה מזמינה סטייק 300 גרם, מדמם ותוקעת צ'יפס ליד. ואחר כך מתפלאים שאנחנו רווקים". נשמע נורא, לא? הגיע הזמן שגם ההיפוך יהפוך ללא לגיטימי.

איתן לשם | |גבר, לא חצי בן אדם

אבא שמפחד להרוס לבתו את החיים, אסיר בכלא הגבריות שמחפש נתיב מילוט, ילד שמסתובב בכל פעם שאומרים "מראדונה" ומתאכזב לגלות שלא התכוונו אליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ