למה גברים גרושים מתאבדים בשיעורים גבוהים?

אין עניין פחות סקסי מזעקה של גבר גרוש, ובכל זאת: בישראל מתאבדים עשרות גברים גרושים בכל שנה, אם נוציא את המחשבון נבין אולי למה

איתן לשם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גירושים
"אם לא ההורים שלי, כנראה שכבר הייתי מת בתעלה". מבט לסיפור קטן מתוך טרגדיית הגרושיםקרדיט: fizkes / Getty Images/iStockphot
איתן לשם

איתן שלום,

בהמשך לפנייתך, אני מפרטת את פרטי הסכם הגירושים שלי: אחרי שהתגרשתי, סוף סוף מצאתי דירה קרובה לבית בו גרתי עם האקס. הוא עדיין גר שם עם ההורים שלו. סיפור ארוך. אז ככה – אני מרוויחה 7,500 שקל ברוטו בחודש ושוכרת דירה ב-4,000 שקל. זה יוצא שמהמשכורת שלי פלוס קצבת ילדים, מינוס הורדות מס – מינימלית כי יש לי נקודות זיכוי על היותי אישה, אם וגרושה – נשארים לי כ-3,000 שקל בחודש.

עכשיו, אני מבינה לאן אתה חותר. אתה רוצה לדעת כמה הוא משלם לי מזונות, נכון? אז ככה: הגעתי איתו להסכם נדיב כי לא היה לי נעים מכל המצב הזה. רציתי רק לצאת כבר מהבית ההוא ושהוא יחתום. אז הוא מעביר לי סכום של 3,500 שקל בחודש. אבל אל תשכח שאני במשמורת ראשית על הילדים. הקטנים נמצאים אצלי בכל יום ראשון, שלישי וחמישי וכל סופ"ש שני. כלומר בין שלושה לחמישה ימים בשבוע. לגבי התשלומים שעליהם שאלת (חוגים, טיולים, העשרות ובזבוזים), אנחנו משלמים עליהם חצי-חצי. נראה לי הוגן, הרי אלה ילדים של שנינו, לא ככה?

אני חייבת לומר שאחרי תקופה לא קלה, קצת התחלתי להרגיש בבית בדירה החדשה. אפילו התחלתי לצאת עם מישהו בקטע קצת יותר רציני (בערך, כן?). אני הכי משתדלת להיענות לכל הדרישות של האקס שלי, מבחינת החלפת ימים וכיוצא בזה, כי האמת שהוא נראה לי עצוב. אני בטוחה שיעבור לו, ברור שיעבור בסוף, אבל הייתי רוצה לראות אותו שוב פעם עומד על הרגליים. בכל זאת, אני עדיין רוצה שהוא יהיה מאושר, ובטוחה שהוא מרגיש ככה גם כלפיי.

***

אהלן איתן, 

אז ככה – אני מרוויח 9,600 שקל נטו לחודש, מוריד 3,500 מזונות, 2,000 סגירת חוב (שהיה משותף לי ולגרושתי, לא חשוב האשמות עכשיו) ועוד כ-2,000 שקל בחודש על הילדוד'ס (אוכל, בגדים, צעצועים והכנות לשהייה שלהם אצלי). הם נמצאים אצלה במשמורת מלאה, זאת אומרת שהם אצלי בימים שני ורביעי, וכל סופ"ש שני כולל שבת. נגיד בין יומיים לארבעה בשבוע – זה ממש לא רחוק מהימים שההיא אחראית עליהם, כן? ועוד לא דיברתי על כל הבקשות שלה, שאני ממלא לפעמים בכיף ולפעמים בפחות כיף כי כל בקשה כזאת זה אומר עוד הוצאה, צריך לזכור.

אחרי כל ההורדות אני נשאר עם 2,100 שקלים "לבזבוזים", שזה לא נורא אם זה היה בלי שכר דירה וחשבונות. אבל זה לא. אני גר אצל ההורים שלי, מנסה לחסוך ולסגור את המינוס כדי להצליח לשכור דירה לעצמי. אני מעריך שתוך שנה-שנה וחצי אצליח להפנות כ-3,000 שקל בחודש לטובת העניין הזה. תכל'ס זה אומר או דירת חדר קטנה בעיר בה אני גר עכשיו, או לגור עם שותף קרוב אליה. זה לא אידיאלי לבן אדם בן 40 ועם שני ילדים שגרים איתו חצי מהזמן, אבל בכל זאת הייתי מעוניין להשאיר לעצמי סיכוי להכיר מישהי אחרת ואצל ההורים זה, איך לומר, קצת פחות מתאפשר.

כרגע אין לי יכולת לשכור דירה, לצאת לחופשה (אפילו בארץ) או להזמין מישהי לדייט. אני לא מתבכיין או מחפש רחמים, אבל מת שמישהו יסביר לי למה אחרי שאני משלם מזונות, אני גם צריך לשלם על תוספות כמו חוגים. החלום הכי כמוס שלי הוא שהיא תתחתן, ואז אוכל להוריד קצת במזונות (שליש מהמשכורת שלי, כן?). זה חלום שהוא גם סיוט עבורי, כי אהבתי אותה ולא רציתי להתגרש. האמת היא שלא ממש הבנתי למה התגרשנו, אבל אני בכזו מערבולת כלכלית שהעניין הרגשי נדחק הצידה. כשיהיה לי קצת יותר כסף, אלך גם לפסיכולוג או טיפול אחר, בינתיים צריך לשמור על צלם אנוש מול הילדים. תבין את האמת העצובה - אם לא ההורים שלי, כנראה שכבר הייתי מת בתעלה".

שני הגרושים אמיתיים והנתונים המצוינים בהם מדויקים, רק מסגרת המכתב הומצאה. מה שמאוד אמיתי הוא דו"ח של משרד הבריאות מיולי 2018, שמציג נתונים לפיהם בישראל מתאבדים בכל שנה 300-400 בני אדם, כ-80% מהם גברים. בקרב גברים גרושים בני 44-25, התאבדו פי 7.1 יותר מגברים נשואים. במספרים זה אומר שבשנים 2015-2010 התאבדו 359 גברים גרושים.

איתן לשם | |גבר, לא חצי בן אדם

אבא שמפחד להרוס לבתו את החיים, אסיר בכלא הגבריות שמחפש נתיב מילוט, ילד שמסתובב בכל פעם שאומרים "מראדונה" ומתאכזב לגלות שלא התכוונו אליו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ