הקטסטרופה הטכנולוגית תשחרר אתכם מהכלא המגדרי, בתנאי שתשרדו אותה

השנים הקרובות טומנות בחובן את תחילת ההשתלטות הרובוטית על שוק העבודה, ובעיקר על עבודות שמבצעים גברים. זה יתחיל כאסון, אבל בסופו מסתתרת הזדמנות לפרידה מסממני הכוח הגבריים ולשוויון

איתן לשם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רובוט קורא ספר
זה מפחיד אבל גם מלהיב. רובוט קורא ספרקרדיט: Mykola Holyutyak / Shutterstock
איתן לשם

עשרות מיליוני מובטלים ברחבי העולם מציתים מחאות המוניות ואלימות בדרישה שהממשלות שלהם יתנו מענה למשבר; מדיניות הרווחה העולמית קורסת; אנשים מתחילים לשרוף משרדי חברות טכנולוגיה, מסמנים אותם כ"שטן החדש" בגלל שלטענתם הם גורמים לכך שרובוטים מחליפים עוד ועוד תחומי תעסוקה, החל מעבודות מחסן, דרך נהיגה ועד שיפוץ בתים ומותירים אותם מובטלים. זה לא תסריט של סרט אסונות עתידני וגם לא חזון בלהות של עתידן רואה שחורות, אלא הערכות ממוסדות של כמה מארגוני המחקר הסולידיים ביותר בנמצא.

הרובוטים "באים לקחת את העבודות שלנו", מזהירים המומחים. הם אומנם ייצרו עבודות חדשות, שעיקרן פיקוח על הרובוטים שיחליפו את העובדים האנושיים, אבל בהחלט ישלחו מיליונים לאבטלה. בוודאי בשלב הראשון. כמה מיליונים? תלוי את מי שואלים. ההערכות הקלות מדברות על 20 מיליון עובדי מחסן וייצור ברחבי העולם שיישארו ללא עבודה עד 2030, המחמירות נוקבות במספרים כמעט דמיוניים - 800 מיליון מובטלים עד 2030 לפי מקינזי, ואפילו שני מיליארד מקומות עבודה שייכחדו לפי העתידן תומאס פריי. הפורום הכלכלי העולמי מאמין שכבר השנה ייעלמו למעלה משבעה מיליון עבודות בארה"ב לבדה, ומחקר של אוקספורד מתריע כי 47% מכלל העבודות הן "באפשרות להחלפה באוטומציה".

המצב איפוא לא שונה בהרבה מהימים שלפני המהפכה התעשייתית. עולם העבודה עומד להשתנות ללא היכר, כשענפי עבודה שלמה צפויים להימחק מעל מפת התעסוקה. לא מפתיע שרוב העבודות הללו נעשות כיום על ידי גברים. כבר כעת, לפי הדו"ח של מקינזי, 53% מהעבודות שנמצאות בסכנה מיידית להחלפה על ידי רובוטים, בוטים, בינה מלאכותית או מכונות חכמות מאוישות על ידי גברים. מבט אל העתיד הרחוק יותר כבר מוסיף מקצועות כמו נהיגה, בנייה, שליחויות, תשתיות (חשמל, מים, תחזוקה וכו') וטבחים של רשתות מזון מהיר – אלה כבר סובלים מרוב גברי מובהק.

הנשים, שמסורתית הוסללו למקצועות כמו טיפול, הוראה, טיפוח וחלקים רבים של עולם הרפואה – מרוויחות עוד מספר שנים לא מבוטל של יציבות. למעשה, בחברת מקינזי מאמינים ש-58% מהצמיחה נטו של מקומות עבודה עד 2030, תתרחש בקרב נשים. זאת לעומת 32% בלבד בקרב גברים. ואחרי 2030? סביר להניח שמצבם של הגברים יורע עוד יותר. אם כן, השתלטות הגברים על עולם העבודה תהפוך לבומרנג, שסופו אבטלה מרה. יש בכך צדק פואטי - הנשים המודרות יעברו לקדמת הבמה של העבודה. אך מלבד צדק, יש כאן גם אפשרות אמיתית לשינוי.

המעבר של נשים לקדמת הבמה בכל הנוגע לפרנסת הבית יוביל בוודאי למשברים קשים, בהם גברים ילכו לאיבוד דרך מרפסות ופתחים אחרים, אך בסופו של דבר תיטול מהם את הכורח שהפך לתכלית חייהם. הכורח לתפקד. אם הם ייאלצו לשבות מכל מלאכה, יודרו מתפקידם כמנהיגי המשפחה ויסולקו אחר כבוד ממעמדם רב הממון, אזי הם יאלצו לטפח תחומי עניין שבאמת מעניינים אותם, שבאמת תורמים לעצמם ולעולם. לצד זמן עם הילדים, פנאי לבטלה בריאה ורצון לרצות את הפטריארכית החדשה של הבית, הגברים ייאלצו למצוא לעצמם חיים. 

רובוט שף

בתוך החיים החדשים שלהם ככינור שני לנשים, שאולי ינצלו את שליטתן בכוח העבודה כדי להתרחב במוקדי כוח ולהנהיג את העולם, היצור הכי מנוצל על פני הכדור (הגבר כמובן) אולי יתחיל לנצל את המצב למען עצמו. מהנקודה הכי נמוכה שלו, בה לראשונה בהיסטוריה אין לו באמת חשיבות ואין בו – אולי – שום צורך, המין החזק יוכל להמציא את עצמו מחדש.

הוא יעשה זאת הכי רחוק מהמקצועות שדורשים ממנו הקרבה פיזית וטוענים אותו ברגשות ניצול מכבידות. כשהוא מותיר מאחוריו את האפשרות להיפצע או למות בעבודה או להיכלא לנצח במדי צבא (גם חיילים נמצאים ב"סיכון" להחלפה על ידי רובוטים), אולי הוא יוכל לעשות סוף סוף את הפעולה שכל כך חסרה לאנושות שלנו – צ'ילקס.

עתיד, שבו מחשב-על יחליט עבורנו מה נעשה בכל יום לטובת האנושות ועצמנו, מי לשעה של גינון ומי לשעתיים של גלישה בים – הכל על פי מדדים ביומטריים יומיים - אינו כל כך רחוק. כדי להגיע אליו, הגברים יצטרכו להיפרד מכל סממני הכוח ולהשלים עם גורלם החדש כשווי חובות וזכויות, לכל הפחות. אם כן, העתיד נראה מבטיח מבחינה מגדרית. זאת בהנחה שתצליחו לעבור את הקטסטרופה התעסוקתית (כולל כאוס וביזה ברחובות באופן בלתי נמנע) של השנים הקרובות.

כאן תוכלו לבדוק מה הסיכוי שלכם להיות מוחלפים על ידי רובוט בקרוב.

איתן לשם | |גבר, לא חצי בן אדם

אבא שמפחד להרוס לבתו את החיים, אסיר בכלא הגבריות שמחפש נתיב מילוט, ילד שמסתובב בכל פעם שאומרים "מראדונה" ומתאכזב לגלות שלא התכוונו אליו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ