"החיים יפים" בגרסת המציאות: הסרטון של האב הסורי מרטיט את הרשת

הוא לא רצה שבתו תפחד מצליל הפגזים הנוחתים על אידליב, עיר מגוריהם, אז יצר עבורה משחק – לצחוק בכל פעם שרעש מפחיד מבשר על פצצה קרבה. התוצאה מרגשת מיליונים ושופכת אור על הורות בעתות משבר

איתן לשם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תקיפות של רוסיה וצבא אסד בדרום אידליב, בחודש שעבר
תקיפות של רוסיה וצבא אסד בדרום אידליבצילום: /אי־פי
איתן לשם

מלחמת האזרחים בסוריה מסרבת להיגמר. כתבים זרים מתארים את הקרב על אידליב כ"יום הדין", בו מפציצים רוסים וסורים מטילים אלפי פצצות על העיר שנותרה כמעוז המורדים האחרון שעדיין עומד. "המאמץ האחרון", כפי שמתוארת המערכת לכיבוש אידליב, גרמה לאלפים לעזוב את בתיהם – רבים מהם בפעם השנייה או השלישית השנה – ולמצוא לעצמם מגורים חלופיים. משפחה אחת כזאת היא משפחתו של עבדוללה אל-מוחמד, שנאלצה לנוס מסארקיב ולהתמקם באחד הפרברים המרוחקים של אידליב. עבדוללה שיחרר לרשת סרטון, שבו נראים הוא ובתו בת השלוש, סאלווה, ובכך הצליח לתת הצצה לזוועות הסוריות.

בסרטון, שכבר זכה לשני מיליון צפיות ביממה ולכינוי "החיים יפים: גרסת המציאות", נראים האב ובתו מתרגלים את המשחק שהמציאו – בכל פעם שנשמע קול של כלי טיס מפציץ או של התפוצצות פגז, האב ובתו פורצים בצחוק. הוא לימד אותה לצחוק כדי למנוע ממנה לפחד ברגעים האלה, וכך נשמע צחוק מתגלגל של ילדה קטנה כשברקע קולות מלחמה מבעיתים.

אל-מוחמד שוחח עם סקיי ניוז אחרי שהסרטון הפך לוויראלי, והסביר כי הוא ואשתו רצו "להחליף את הפחד בצחוק בשניות שלפני הבומים. הכל כדי למנוע ממנה את הטראומה העתידית". למרות הניסיונות של האב למנוע מבתו לפחד, ניכר על פניו (וגם על פניה) שהפחד אכן נוכח ברגעים המתוחים הללו. התגובות ברשתות נעו בין הגדרת האב כ"גיבור", עבור בהזדהות עמוקה עם מצבה של המשפחה בפרט ושל סורים רבים בכלל, ועד לתהיות על אכזריות העולם שבו כולנו חיים.

לצד כל אלה בלטו גם התגובות שהתייחסו להקרבה של האב, כגבר, שדחק את הפחד שלו הצידה כדי לנסות ולהגן על בתו. "הוא נותן לה את כל מה שהוא יכול כאבא", כתב אחד המגיבים. אחר הצהיר כי "זהו הכוח האדיר של אבות, היכולת להפוך כל מצב למשחק ולמשוך את כל המשפחה שלהם לטובת אותה מטרה". עבדוללה עצמו הבהיר שהצליח לשכנע את בתו לשחק איתו ב"משחק" הזה אחרי ששכנע אותה שמדובר בקולות "דמויי זיקוקים" ושאין לה מה לפחד מהם. גם זו אולי תכונה גברית-אבהית, להבטיח למשפחה שהכל יהיה בסדר גם כשברור לכל שהסיכויים לרעתכם.

איתן לשם | |גבר, לא חצי בן אדם

אבא שמפחד להרוס לבתו את החיים, אסיר בכלא הגבריות שמחפש נתיב מילוט, ילד שמסתובב בכל פעם שאומרים "מראדונה" ומתאכזב לגלות שלא התכוונו אליו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ