גברים, זה נראה כמו זמן טוב להתחיל לפחד

מגפת הקורונה מעוררת חרדה עמוקה. אבל בעוד נשים מביעות אותה, גברים כמו משחקים ב"מי מפחד פחות". זה נובע מפיצול רגשי ומצוקה של הגבר. הגיע הזמן שנרשה לעצמנו גם לפחד

איתן לשם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ילדה סינית מנסה להתגונן
ואולי הגיעה העת לפחד? ילדה סינית מנסה להתגונןקרדיט: ALY SONG/רויטרס
איתן לשם

במלחמת המפרץ הייתי הכי מוכן בשכונה. ילד בן 10 שהסביר למבוגרים את המצב, מה לעשות בשעת חירום וגם הרגעתי שהכל יהיה בסדר. באזעקה הראשונה של המלחמה, בליל שישי, אמי בעטה אותי מהמיטה וכל הביטחון הפך לרעידות גוף מפוחדות. מאז דחפתי את הפחד עמוק לגרון. לא פחדתי כשרכב חשוד עקב אחרי, הכי לא פחדתי בנסיעה צבאית בשטחים כשהייתה התרעה חמה על חטיפת חייל, הבטתי לפחד בעיניים ב"דרך המוות" של בוליביה וממש – אבל ממש – לא פחדתי כשפצמ"רים נחתו ליד הטנקים שלנו במלחמת לבנון השנייה. אם לחייל אורי אילן, שהתאבד בשבי הסורי, היה חשוב להכריז "לא בגדתי" אז אני קעקעתי על נפשי "לא פחדתי".

אני אינני לבד במשחק הזה, ויחד עמי עומדים מיליוני גברים לא מפוחדים. נאמר להם מגיל קטן "לא לפחד", מוסבר להם בגיל גדול ש"כולם מפחדים, אבל אסור לתת לפחד להשפיע", והשאלה "מה אתה מפחד?" היא איום מתמיד על הערך העצמי שלך. אז הפסקנו לפחד והתחלנו לשתות, לעשן, לדחוס פנימה ולהעמיק עוד יותר את הפיצול בין הליבה הילדית, האנושית, הפחדנית שלנו ובין הקליפה הגברית, החזקה, הלא פוחדת שלנו. את הנשים, לעומת זאת, כמעט שעודדו לפחד. "אל תצחקי מדי, אל תלכי חשוף מדי, אל תסתכלי בעיניים ואל תלכי לבד ברחוב חשוך". הפחד הפך למגן התכוף ביותר של האישה.

המצב הופך ברור ומשמעותי יותר בזמן מגפת הקורונה. סקר נרחב של Kaiser Family Foundation, ארגון מחקרי ללא מטרות רווח המתרכז בבעיות בריאות מהזווית הנשית, מצא שנשים מודאגות מהנגיף יותר מגברים. 68% מהנשים חוששות לאבד מישהו קרוב מהמחלה, לעומת 56% מהגברים. 16% מהנשים חוששות למצבן הבריאותי, לעומת 11% מהגברים. 36% מהנשים הודו כי המצב משפיע לרעה על מצבן הנפשי, לעומת 27% מהגברים. 39% מהנשים הצטיידו באוכל ותרופות מרשם, רק 30% מהגברים עשו זאת.

ההבדלים בתחושת הפחד לא מוגבלים רק לימי קורונה. מחקר של אוניברסיטת קיימברידג' מצא כי נשים נמצאות בסבירות גבוהה פי שניים לפתח תסמיני חרדה, ומחקר אחר מצא ש-21% מהנשים מחזיקות בפוביה ספציפית (גבהים, חושך וכדומה) לעומת 11% מהגברים.

ההבדלים הללו הולידו שיחות גברים נפוצות לאחרונה, בהן הגבר – לא פוחד כמובן, ולא מבין למה אנשים היסטריים – מתלונן בפני חברו על אשתו. "היא איבדה את זה", "רוקנה את הסופר" ו-"אתה לא מבין כמה ציוד מיותר יש לנו עכשיו בבית", הם רק חלק ממשפטי המפתח של הזלזול הגברי בפחד. האם הוא באמת לא מפחד? לא בטוח. מחקר מרתק, שפורסם בירחון המדעי Social Psychology Quarterly, בחן 120 לוחמי אומנויות לחימה משולבת (MMA) ומצא כי הגברים הלוחמים בהחלט חוששים מהצפוי להם בתוך הזירה, אבל מגיבים לפחד הזה באופן שונה מנשים.

גבר מפחד
גבר שאינו מפחד נמצא במצוקה אמיתיתצילום: Eugenio Marongiu / Cultura Creat

בעוד נשים מגיבות לפחד בצורה יותר שכלתנית, כנראה תוצר של מגננה אבולוציונית ארוכת שנים – הן סומכות על רגש, הכלה ויצירת קשרים כדי להתמודד עם פחד, גברים מגיבים באופן פיזי – עליית לחץ דם והתכוונות גופנית למצב של "הילחם או ברח". ההבדל בתגובות בין המינים יכול להסביר אינספור מצבים של צחוק גברי מול פחד נשי (סצינה מפחידה, מקק מהיר רגליים, או סתם יציאה למלחמה). בעוד שאישה תעדיף לשוחח עם מכרה על הפחד, הגבר יסתגר, ידחוס אותו ולרוב יגיב אליו בצורה שנראית כמעט מנותקת רגשית – בצחוק.

אלא שהצחוק הזה, או השתיינות, או ההתרגשות הגברית לקראת הפחד מסתירה חרדה. גבר שלא מודה בפחדיו, שמבטיח שהכל יהיה בסדר, שמרגיע אתכם ומסרב להילחץ ממצב מלחיץ הוא גבר מפוצל. שבור. הוא כבר לא יכול להתחבר לאותו רגש, שכל חייו הורו לו להימנע ממנו, והוא מגיב אליו בצורה היחידה שאליה תוכנת – כמו "גבר גבר". אחת הבעיות היא שהנחיתה הנשית הטבעית בחיק הפחד, מאלץ את הגברים לקחת עמדה נגדית ולהקרין ביטחון. בעיה נוספת היא שהגבר כבר לא יודע אם הוא מפחד, כי הוא כבר לא מכיר את החלק הרגשי בעצמו שאחראי לרגשות אסורים מבחינתו.

אבל האמת היא שהבעיה המרכזית של "פחד גברי" טמונה בעובדה שהאנושות לא יכולה להרשות לעצמה גברים לחוצים, מפוחדים או מבוהלים. אנחנו הרי בונים עליהם שיתפקדו תמיד, הלוא עבור זה גידלנו אותם.

מגפת הקורונה היא הזדמנות לפחד. להישאב לחרדה ולחשוש מפני הדברים הנוראים ביותר, להפסיק לתפקד לרגע ולהתחיל לראות אזורים רגשיים אחרים בחיינו. להודות בקול ברור: מלחיצה הקורונה הזו, הא? זה אולי נשמע מפחיד לעשות את זה, אבל גם מאוד משחרר.

חברים

איתן לשם | |גבר, לא חצי בן אדם

אבא שמפחד להרוס לבתו את החיים, אסיר בכלא הגבריות שמחפש נתיב מילוט, ילד שמסתובב בכל פעם שאומרים "מראדונה" ומתאכזב לגלות שלא התכוונו אליו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ