מה זה טיפול ולמה כל כך קשה לדעת אם הוא עובד?

מדור חדש יעשה לכם סדר בכל מה שתמיד רציתם לדעת על מאחורי הקלעים של טיפול ולא היה לכם נעים לשאול (כי זה פוגש אתכם בילדות, מרגיש לכם לא הולם, או קשור למקרה ההוא עם הכלב כשהייתם מתבגרים). ותתפלאו לשמוע, מטפלים באמת אוהבים את המטופלים שלהם וחושבים עליהם גם אחרי שהם עוזבים את החדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Bob Wands / AP Photo
מטופלים יודעים אולי לומר מתי הם מרגישים הקלה, או שיפור, אבל להגיד מתי מטפל הוא טוב, מתי הוא עשה התערבות מבריקה (או מיותרת)? לא ממשקרדיט: Bob Wands / AP Photo

להיות מטפל זו עבודה די בודדה. מטפלים בדרך כלל מדברים על העבודה שלהם רק עם מטפלים אחרים - גם כי אסור לנו לדבר על מטופלים שלנו ללא אישורם, וגם כי להתחיל להסביר לאנשים שאינם מהתחום מה את בדיוק עושה תמיד גורם לך להישמע קצת... ובכן, הזויה.

באופן כללי, היחס הציבורי כלפי הקונספט של טיפול נע בין זלזול ("אם ארצה לדבר עם מישהו, אלך לדבר עם חבר"), לבין ייחוס השיפור שהם חשים למטפל עצמו כאדם ולא לתהליך שעברו שנולד מגוף ידע מקצועי. זה כמו הדימוי של הקוסם מארץ עוץ - מפחיד, מסתורי ובעל כוחות על, כשלמעשה מאחורי הווילון מדובר בסתם איש עם כמה ידיות, שנתקע בדיוק כמו דורותי בארץ עוץ. כלומר מטפלים הם לא בהכרח אנשים יודעי-כל שפתרו את כל הבעיות שלהם, אלא אנשים עם אתגרים ובעיות שבמקרה בחרו להקדיש את הקריירה שלהם לעזור לאנשים אחרים להתפתח ולגדול.

מטופלים יודעים אולי לומר מתי הם מרגישים הקלה, או שיפור אחרי פגישות או תקופה, אבל להגיד מתי מטפל הוא טוב, מתי הוא עשה התערבות מבריקה (או מיותרת)? לא ממש. לרוב האנשים אין ממש מושג מה זה טיפול, מה בעצם עושים שם? כולם יודעים שמגיעים, נכנסים לחדר ומדברים עם מישהו במשך שעה, בתקווה שהוא יעזור להרגיש יותר טוב, או לפתור בעיה מסוימת. אבל האם אנשים תוהים לפעמים כשהם יוצאים מפגישה, מה המהלכים שהמטפל עשה בשעה הזו, או מה היתה התכנית שלו? ומה בדיוק גורם לטיפול לעבוד (או להיכשל)? נראה לי שלא הרבה.

אם בכל זאת תבחרו לשאול, אז ברור שמטפלים מסוגים שונים יענו תשובות אחרות. זה בדיוק מה שגורם לטיפול להיות כל כך מגוון ומעניין. אם מעניין אתכם לדעת מה המטפל שלכם היה עונה, אני מזמינה אתכם לשאול אותו ומבטיחה שזה יביא לשיחות מעניינות ביניכם. כשאני שאלתי אנשים סביב, אם לפעמים יש להם שאלות שמעניינות אותם לגבי מה קורה מאחורי הווילון הטיפולי, נתקלתי בהמון שאלות מעניינות, שאפילו אני לא ידעתי שאנשים תוהים לגביהן. בסדרת הטורים הבאה אנסה לענות על חלק מהשאלות שאספתי כדי שהמושג "טיפול" יהפוך פחות עמום. כדי שאנשים יוכלו לבחור בו ממקום יותר מושכל. אני, באופן אישי, עונה על השאלות האלה כעובדת סוציאלית, שמתמחה בטיפול במשפחות וזוגות. ולמרות שאני בהחלט מטפלת ביחידים (מה שנקרא טיפול פרטני), אני תמיד מסתכלת על טיפול בעיניים משפחתיות ומערכתיות.

חלק מהשאלות טכניות כמו למשל: למה טיפול עולה כל כך הרבה כסף, אם אנחנו רק יושבים ומדברים. וחלקן יותר מופשטות כמו: איך אנחנו המטפלים מונעים מעצמנו בסוף היום לטבוע בצער ובבעיות של כל המטופלים שלנו. אם יש לכם שאלות שתמיד תהיתם לגביהן, אשמח אם תכתבו לי. בינתיים אענה עלה שאלה הבאה שנשאלתי.

כולם יודעים שמגיעים, נכנסים לחדר ומדברים עם מישהו במשך שעה. אבל האם אנשים תוהים לפעמים כשהם יוצאים מפגישה, מה המהלכים שהמטפל עשה בשעה הזו או באיזו אסכולה הוא פועל?צילום: אבי עופר

מה זה טיפול ולמה כל כך קשה לדעת אם הוא עובד?

אם תשאלו שני מטפלים, מה בתכל'ס הם עושים בטיפול עצמו, לא תמצאו שתי תשובות זהות, אפילו לא אצל מטפלים מאותה אסכולה. מבחינתי, הדימוי הוא תמיד של מערכת, כמו תא בגוף או מערכת כוכבים. כשאני פוגשת אדם חדש והוא פורס בפני את ההיסטוריה וההווה שלו, אני מתחילה לבנות מודל רב ממדי עם יצוגים לכל אלמנט משפיע בחייו. מעין מערכת שמש, שבה לכל גורם יש כוח כבידה, טמפרטורה, מסלול ותכונתיות משלו. כל האלמנטים האלה פועלים יחד בהדדיות כדי לשמר מצב מסוים שאותו מבקש המטופל לשנות. התפקיד שלי הוא להתחיל להאיר את היחסים בין האלמנטים השונים ולעזור למטופל לשנות את התכונות ומערך הכוחות בין כל הגופים השונים.

אבל טיפול זה לא טכנאות טיפול וכל המטפורה היפה הזו לא יכולה לעבוד אם לא נוצר ביני ובין המטופל קשר. לכן שאלה קריטית שמטופל צריך לשאול את עצמו להצלחת הטיפול היא "האם המטפל שלי גורם לי להרגיש שהוא אוהב אותי? האם אני מרגיש שהוא באמת רוצה לעזור לי?". תתפלאו לשמוע שאנחנו באמת אוהבים את המטופלים שלנו וחושבים עליהם גם אחרי שהם עוזבים את החדר.

בתחילת הטיפול המטפל והמטופל עורכים את מה שקוראים לו בעגה המקצועית "החוזה הטיפולי". אני מבטיחה להיות האדם בחייו שיאמר לו את הדברים שאחרים יגידו מאחורי גבו, אני מבטיחה להיות פנויה אליו באופן מלא, לא להיעלב, לא להיבהל מסודות מלוכלכים או דעות לא פופולאריות. אני מבטיחה לאהוב אותו כמיטב יכולתי, או להפנות אותו למישהו שיצליח. והכי חשוב אני מבטיחה שלא לפגוע בו, לפחות לא בכוונה. הוא מצידו מתחייב להגיע באופן סדיר ולשלם. כל השאר עלי.

כשיש בעיה מאוד קונקרטית, כמו חרדת בחינות, קל להכריז "הטיפול עבד", או "הטיפול ממש לא עזר". אבל רובנו הולכים לטיפול בגלל בעיות הרבה יותר מופשטות, שהמקורות שלהם לא פעם עמומים. אם הלכתי לטיפול בגלל שבתחום היחסים הזוגיים בחיי יש הרבה כאב, מתי אדע שהטיפול עבד? כשיפסיק לכאוב? כשאכנס לתוך יחסים זוגיים? וגם אז, אם בתוך זוגיות לא טוב לי, מה זה אומר על הצלחת הטיפול?

זה לא אומר שאין דרך לבחון אם טיפול עובד או לא, זה כן אומר שבחינת שינויים קונרקטיים בחוץ היא לא תמיד הדרך הנכונה לעשות זאת. אז מה כן? אם אתם שואלים את עצמכם האם הטיפול עוזר לכם, זה כבר סימן לא טוב, והדבר הראשון שיש לעשות הוא להעלות את זה בטיפול. הרבה פעמים הצפה של השאלה באופן ברור תעזור להתיר את התסבוכת.

שנית, אם המטפל שלכם נהיה הגנתי ואתם מרגישים שהוא מתחיל להתפתל, זו בדרך כלל אינדקציה לא טובה. מטפל טוב אמור להיות מסוגל להכיל את חוסר שביעות הרצון והשאלות שלכם. לעומת זאת, אם אתם יוצאים מפגישות מעט מעורערים ועם תחושה ש"הרגשתם הרבה" בשעה הזו, זה בדרך כלל אומר שהטיפול עושה את מה שהוא צריך לעשות. אם יצאתם משועממים או אדישים, מומלץ לבדוק עם המטפל למה זה קורה.

אפשר לומר שטיפול טוב הוא כמו התאהבות - קשה להסביר, אבל קל לזהות. בברכת התאהבות מוצלחת. 

הדס גרופר

הדס גרופר | ביחדנס

אני עובדת סוציאלית קלינית, מתמחה בטיפול זוגי ומשפחתי.

אני חושבת שאת הדברים החשובים בחיים אנחנו לומדים בתוך המשפחה שלנו, ושהדרך לבריאות נפשית עוברת דרך משחק והנאה.

אני גם אמא של ילד שובב ביום ושחקנית פלייסטיישן בלילה.

לאתר שלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ