איך יודעים אם הטיפול הפסיכולוגי עוזר?

בענייני הנפש אין מדדים ברורים לבדיקת התקדמות, ובמקרים מסוימים מטופלים מרגישים שהטיפול "תקוע". ובכן, יש דרך אחת פשוטה ומומלצת לברר זאת ולצאת מהמצב הזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבוי סתום
שאלת ההתקדמות בטיפול - העוסק בנושאים החשובים לנו ביותר בחיים כמו אהבה, ילדים, קריירה, זוגיות, יחסים, בריאותינו הנפשית - יכולה להיות די מופשטתקרדיט: Pixabay

"אני פשוט לא יודע אם הטיפול עוזר לי" אומר אורי למטפלת שלו. "אני כאן כבר כמה זמן, ואני לא יודע להגיד אם דברים זזו או לא. לפעמים אני יוצא מפה במצב רוח גרוע יותר מזה שנכנסתי איתו. אז מה אנחנו עושים פה בעצם? אני רוצה להרגיש טוב! לא יותר גרוע. כן, יש כמה דברים היום שנראים אחרת, אבל אני לא יודע אם זה מספיק" (כתמיד, תיאורי המקרה בדויים).

בני אדם לא אוהבים עמימות. אנחנו יכולים ליהנות ממנה לזמן קצר כחלק ממשחק, למשל להיות מובלים בעיניים מכוסות על ידי אדם שאנחנו סומכים עליו, אבל כשזה מגיע לדברים גדולים וחשובים, עמימות היא תבלין שמקדיח את התבשיל. כשאנשים עובדים לקראת משהו, לרוב הם רוצים לראות הוכחות קונקרטיות לשינוי. שינוי במדדי בדיקות דם, במאזן הכנסות, ירידה במשקל, ואם אפשר אז שיגיע בגרף עם נתונים מדויקים.

ובכן, שאלת ההתקדמות בטיפול - העוסק בנושאים החשובים לנו ביותר בחיים כמו אהבה, ילדים, קריירה, זוגיות, יחסים, בריאותינו הנפשית - יכולה להיות די מופשטת. בחלק מהטיפולים הקוגניטיבים-התנהגותית יש לעיתים פרוטוקולים ומדדים שאפשר להתייחס אליהם, אך רוב הטיפולים כוללים רגשות, הנחות, מחשבות מודעות ולא מודעות, שקשה להכניס לטבלת אקסל נוחה עם שורת מאזן סופית. נוסף על כך, במרבית הטיפולים קשה לדעת כמה זמן יקח לנו להגיע מצידו האחד של השינוי אל צידו האחר. למרות שקשה לעיתים לשים את האצבע על מהותו של השינוי בטיפול ולדבר עליו במונחים קונקרטיים, אין זה אומר שלא כדאי וחשוב לדבר על תחושת ההתקדמות שלכם, במיוחד אם אתם מוצאים את עצמכם תוהים שמא אתם בדרך הנכונה לשינוי.

אם השאלה "האם הטיפול מתקדם?" מטרידה אתכם, זה יכול להיות סימן שצריך לעצור רגע את מהלך הטיפול ולהסתכל עליו מנקודת מבט רחבה יותר. מטופלים רבים מתמודדים עם השאלה הזאת לבדם זמן רב לפני שהם מעלים אותה בפני המטפל. אני מניחה שהם חשים שלהעלות את השאלה הזו יכול להתפרש כאילו הם אומרים למטפל "אתה לא עושה עבודה טובה איתי". יש מטופלים שאפילו עוזבים את הטיפול ברגעים האלה מבלי לבחון לעומק את הסיבה להרגשה הזאת. אני לא מכירה כמובן את כל המטפלים על אסכולותיהם השונות, אבל לא יהיה זה מופרך להניח שכולם מעדיפים שהמטופל יציף את השאלה בטיפול עצמו ולא יתמודד איתה לבד, גם אם זה אומר שהמטופל מטיל ספקות לגבי המטפל.

"איך החיים שלך יראו בעוד שנה"

אורי הגיע לטיפול בכדי להתגבר על הביישנות והפחד שלו במציאת הזוגיות. שבעה חודשים לתוך הטיפול ואורי עדיין לא נכנס לתוך מערכת יחסים. האם זה אומר שהטיפול לא מתקדם?

אחת הדרכים לבחון את ההתקדמות בטיפול היא לחזור אל מטרותיו כפי שהוצבו בתחילת הטיפול. אולי אתם לא בטוחים מה היו המטרות, אך סביר שהמטפל סימן לעצמו את המקומות שאליהם ביקשתם להגיע. בטיפולים חדשים אני תמיד מציינת לעצמי מה הן המטרות שאיתן מגיעים המטופלים שלי. זה קורה בפגישה הראשונה או השנייה באמצעות שאלות כמו: "מה אתה מקווה להשיג עבור עצמך בטיפול?", או "במידה והטיפול יצליח, מה ישתנה בחייך? איך זה יראה?". עבור אורי, שמטרתו היתה למצוא מערכת יחסים רצינית, ניתן לומר שהעובדה שהוא פתח פרופיל באתר היכרויות ואף יצא לכמה פגישות, שאומנם לא התפתחו למערכת יחסים, היא בהחלט התקדמות מסוימת לעבר המטרה שהוא סימן לעצמו.

לא בכל טיפול ניתן להציב מטרות מובהקות שכאלה. פעמים רבות אנשים מגיעים עם תחושה מעורפלת יותר של מצוקה וקושי, ולא תמיד מצליחים לומר מה היו רוצים שישתנה בחייהם. במקרים כאלה לפעמים שיחה עם המטפל על האופן שבו הוא רואה את התנהלות הטיפול יכולה לעזור למטופל לראות את ההתקדמות שלו באור אחר.

אנשים רבים אינם חושבים לשאול את המטפל מהי תוכניתו הטיפולית, או המפה שאיתה הוא עובד. למרות שטיפול אינו תהליך סכמתי ופרוטוקולי שאפשר לדווח עליו כמו על פרוצדורה רפואית, למטפלים כן יש בדרך כלל מחשבות על "הסיפור של הטיפול". מרבית המטפלים ישמחו לשוחח עם המטופל על האופן שבו הם רואים את הטיפול שלו, איזה עתיד הם מדמיינים עבורו, ואיך הם רואים את הדרך שהוא עשה עד כה. פעמים רבות לשמוע כיצד האדם שעושה איתך את הדרך הזאת רואה אותך משתנה ומתקדם, יכולה לסייע לצאת מתחושת התקיעות.  

זה אומר שאנחנו קרובים

לעיתים כאשר מטופל מעלה את השאלה "האם הטיפול עוזר לי", זה דווקא סימן לכך שהטיפול קרוב לנושאים החשובים למהות הטיפול. "הנושאים שאנחנו מבקשים מהמטופלים שלנו לדבר עליהם, נוגעים בפצעים החשופים ביותר של חייהם. זה כואב וקשה ואנחנו המטפלים צריכים לכבד את העובדה שהם שומרים על עצמם", כך אמר אחד המטפלים הבכירים לטיפול זוגי בכנס בו נכחתי לא מזמן. העובדה שמשהו כל כך מכאיב יכולה לעורר לפעמים במטופלים את ההרגשה שהטיפול מתקדם בכיוון לא נכון, שהרי הם הגיעו לטיפול בכדי להרגיש טוב יותר, לא עצובים יותר. אך כפי שאמר המשורר הפרסי רומי "התרופה לכאב היא בתוך הכאב", ולכן פעמים רבות השאלה לגבי יעילות הטיפול היא אות שהגיע הזמן לדבר על הכאב הכרוך בטיפול.

שינוי הוא ספירלי

"חשבתי שאני עם הנושא הזה סיימתי", אמרה רותם בייאוש, " כבר הייתי במקום הרבה יותר טוב ביחסים שלי עם המשפחה שלי. למדתי לנשום עמוק, לא להתייחס לכל הערה ביקורתית של אמא שלי ולדבר עם אחותי בפחות עוקצנות. וזה עבד לתקופה מסוימת. אבל השבת הזאת מצאתי את עצמי עומדת בסלון וצורחת על אמא שלי. חשבתי שאני נמצאת במקום טוב יותר".

כבני אדם אנחנו רגילים לחשוב על שינוי או התקדמות במונחים לינאריים. הזמן מתקדם בקו ישר – עבר, הווה, עתיד – ולכן יש לנו נטייה לחשוב שהתקדמות היא תמיד לינארית. אבל לפחות בכל האמור לשינויים נפשיים, תהליך השינוי מתקדם במסלול ספירלי ולא לינארי. זה אומר שגם אחרי תקופה מוצלחת של התקדמות בטיפול, אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בהלך רוח שדומה לזה שאיתו נכנסנו לתהליך הטיפולי. ה"נסיגות" הללו הן חלק צפוי ובלתי נמנע מהטיפול. אם בוחנים אותן יותר לעומק, רואים שלמרות שנראה כאילו התמונה זהה, אפשר לראות הבדלים.

במקרה של רותם, היא אומנם מצאה את עצמה "מופעלת" שוב על ידי הביקורתיות של אמא שלה, אך כאשר בחנה את המצב עם המטפל שלה, היא ראתה שהיא לא הוצפה אחר כך על ידי מחשבות משתקות וכועסות במשך ימים רבים. בהמשך היא גם הצליחה להביע בפני אמא שלה את תסכולה מההערות הביקורתיות, "ואפילו כבר לא ציפיתי שהן באמת יפסיקו אחרי שביקשתי ממנה לשים לב להערות שלה אליי", סיפרה רותם בפגישה הבאה. השינויים הקטנים האלה בתגובות של רותם לאותו המצב ממחישים שאומנם היא עדיין לא הצליחה לגייס את הרוגע שאותו סימנה כמטרה בתחילת הטיפול, אבל מאידך היא לא נמצאת באותו מצב כמו בתחילתו.

לפעמים דברים משתנים

וחשוב לזכור גם שדברים לעיתים משתנים. החיים הם זרם שוצף של שינויים ואירועים, ולפעמים מטרות שהצבנו לעצמנו, או דברים שרצינו לשנות בחיינו, מאבדים מחשיבותם או משתנים לאור תמורות אחרות בחיינו. כך גם מטרות וכיוונים של טיפול. זוג שנכנס לטיפול זוגי יכול להפרד ולהשאיר רק את אחד מהמשתתפים בתוך הטיפול, הורים בהדרכת הורים מוצלחת יכולים לחזור לטיפול בשל אירועים חדשים הנובעים מכך שהילדים שלהם גדלים ומתפתחים וצרכיהם משתנים. וכך גם עם רותם - היא המשיכה בטיפול בכדי להשלים עם ההבנה שאמא שלה כבר לא תשתנה ובכדי לדייק את ההתנהלות שלה מולה. וגם אורי, אפילו שהוא כבר מצא זוגיות, הוא החליט להמשיך בטיפול בכדי להבין לעומק את המקורות לחוסר הביטחון שלו בתוך יחסים באופן כללי. 

הדס גרופר

הדס גרופר | ביחדנס

אני עובדת סוציאלית קלינית, מתמחה בטיפול זוגי ומשפחתי.

אני חושבת שאת הדברים החשובים בחיים אנחנו לומדים בתוך המשפחה שלנו, ושהדרך לבריאות נפשית עוברת דרך משחק והנאה.

אני גם אמא של ילד שובב ביום ושחקנית פלייסטיישן בלילה.

לאתר שלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ