שעת סיפור בסלון: הקראת ספרים לפעוטות מהמיטב של יוטיוב

ירון לונדון מספר את "מעשה בחמישה בלונים", גידי גוב מקריא את "דירה להשכיר", עודד תאומי מבצע את "המפוזר מכפר אז"ר", ואפילו כוורת והפסנתר. שעת סיפור לקטנטנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספרי ילדים בתפזורת
עלמא אליוט הופמן
עלמא אליוט הופמן

הנה אנחנו בעיצומו של סגר נוסף. הוויכוח על למי יותר קשה - הורים לילדי הגיל הרך, או הורים לקטנים-גדולים עודנו בשיאו, כמו גם המאמצים של כולנו לשמור על שפיות יחסית בתוך אי-השפיות שסובבת אותנו. מה לא עשינו? ניסינו לבנות סדר יום קבוע, חשבנו על פעילויות יצירה מתאימות, משחקים ובישולים משותפים. מרחיקי הלכת בינינו אולי הקימו גם מסלולי מכשולים מושקעים ברחבי הבית, או העבירו מפגשי בוקר בליווי תנועות ידיים צעקניות, משל היינו גננות מן המניין.

נדמה שכולנו מסכימים שיש גבול, קרוב מהרגיל, לכמות הרעיונות והצורות שאפשר להעביר בהן את הזמן בין הקירות. אכן, הקראת ספרים לילדינו מוכחת ככזו שמפתחת באופן ניכר ומשמעותי את מוחם, ועל זמן האיכות המשותף והחשוב הזה אנחנו לא מוותרים. לצידו, תגלו כי הקטנטנים נהנים מאוד מן ההקשבה לקריינים שונים הניגשים בדרכם לסיפור ולמוזיקה המלווה אותם, ומהעיון העצמאי בספר.

אם כך, לרענון השורות הנוכחי גויסו הזאטוטים האישיים למבחן שמע, אותו צלחו שבעה סיפורים קלאסיים אהובים ומוכרים, חלקם אפילו קיבלו הקראות חוזרות, ומערכון אחד של כוורת. הכינו את המדפים - שעת סיפור בסלון מתחילה כעת.

המטריה הגדולה של אבא / נילי המאירי

הסיפור המקסים של לוין קיפניס בעיבוד והגשה של שדרנית הרדיו הוותיקה. בקולה המדויק ועם דיקציה להתקנא בה, יחד עם קולות רקע, מספרת המאירי על טל, שקוראים לו טלטל, שיוצא לגנון עם המטריה הגדולה של אבא, תחת גשם שוטף. בדרך פוגש את אילנה שאוהבת בננה, בתיה שפוחדת מאמבטיה, יוספה שאיננה יחפה, דרור שרועד מקור ואפרים אדום הלחיים שקופץ בשלולית המים. את כולם אוסף טל אל מתחת למטריה ויחד עם כלבלב וחתלתול הם מגיעים אל הגנון יבשים ומאושרים.

המטריה הגדולה של אבא, מאת לוין קיפניסקרדיט: מיטב שירי הילדים

דירה להשכיר / גידי גוב ועופרה ויינגרטן

סיפורה היפהפה והאלמותי של לאה גולדברג, מקבל קצב מהיר בהקראה מומחזת ועדכנית של גוב ו-ויינגרטן בליווי צלילים וקולות רקע. העכבר עוזב את דירתו בבניין המשותף, ושכניו, תרנגולת, קוקייה, חתולה וסנאית, מחפשים דייר חדש שיאכלס את הקומה החמישית. מתעניינים רבים מגיעים לראות את הדירה, אך בזה אחר זה מוצאים פגמים בשכנים השונים. לבסוף, מגיעה היונה הסמלית, שאינה אוהבת את הדירה - כפי שהיא מוצאת מעלות רבות בדרי הבניין המשותף.

דירה להשכיר, מאת לאה גולדברגקרדיט: Nogaro

המפוזר מכפר אז"ר / חוה אלברשטיין ועודד תאומי

בוודאי חלקכם תזהו את הקטע הנהדר הבא, מתוך התקליט "חוה ועודד בארץ הקסמים", עליו גדלו רבים מאיתנו. המפוזר של לאה גולדברג, הוא טיפוס די מבולבל: איננו יודע אם עת לקום או עת לישון, במברשת נעליים מצחצח הוא שיניים, השעון הוא בצנצנת, משקפיים במקרר, במקלחת השמנת, המגבת בחצר. השחקן עודד תאומי מעביר בחן רב את דמותו המשעשעת והמשונה של המפוזר מול קהל הילדים בהצגה, שמלווים יחד עם אלברשטיין בשירה "הנה כך הוא המפוזר, המפוזר מכפר אז"ר".

המפוזר מכפר אז"ר, מאת לאה גולדברגקרדיט: Chava Alberstein - חוה אלברשטיין

מעשה בחמישה בלונים / ירון לונדון

הקלטה אחת מיני רבות של הסיפור הקלאסי והאהוב, מתוך קלטת ילדים פופולרית מסיפוריה של מרים רות, בהשתתפות ירון לונדון ונורית גלרון. אמא של רותי הביאה מתנה, שמחה וששון, לכל ילד בלון - לרותי בלון כחול, לרון בלון צהוב, לסיגלית בלון סגול, לאורי בלון ירוק, ולאלון בלון אדום. כל הילדים וכל הבלונים יצאו לטיול, ומשם, כמובן, קרו רק צרות. לונדון מגולל את הרפתקאות הבלונים והילדים בתשוקה רבה, ובמלוא כוונה, בליווי מוזיקה. שלום שלום בלון אדום!

מעשה בחמישה בלונים, מאת מרים רותקרדיט: קלסיקלטת הערוץ הרשמי

הביצה שהתחפשה / ירדן בר כוכבא-הלפרין ודידי שחר

סיפורו מכמיר הלב של דן פגיס, על הביצה שלא רצתה להיות ביצה, בהקראה מלאת קסם ובליווי עיטורים מוזיקליים מתוך תכנית הרדיו "שבת בבוקר עם ירדן ודידי". לאחר שנדחתה על ידי כדור פינג פונג גאוותן ובלון מנופח ורודף רוח, נתגלגלה הביצה לבדה וחשבה כי לעולם לא תמצא לה חבר. כך, החליטה לחפש עצמה למשהו אחר. היא ניסתה להיות פרח אדום, פטריה, כד, ליצן, סל, שעון, תפוח, וסתם מעגל מצויר על הלוח, אך ללא הועיל. תמיד זיהו אותה מרחוק. עד שלבסוף התרנגולת דגרה עליה, והסוף - ידוע.

הביצה שהתחפשה, מאת דן פגיסקרדיט: GLZ Podcasts

הזחל הרעב / אריק עשת

סיפורו האהוב של אריק קרל מתעורר לחיים בסרטון אנימציה מוזיקלי ומתוק, ששומר על רוחו התמימה של רב-המכר. קולו החם של אריק עשת מלווה את הזחל האהוב, שיצא מן הביצה רעב נורא והתחיל לחפש אוכל. הוא זלל בתחילה שלל פירות - תפוח, אגסים, שזיפים, תותים ותפוזים, אך עדיין היה רעב. בהמשך אכל מיני מזונות כמו עוגת שוקולד, מלפפון חמוץ ונקניקיה, שעשו לו כאב בטן, ובשבת סוף סוף אכל עלה אחד ירוק ויפה. בסוף, איך לא - הפך לפרפר נהדר.

הזחל הרעב, מאת אריק קרלקרדיט: קלסיקלטת

מעשה בשלושה אגוזים / שמוליק סגל

השחקן שמוליק סגל בהקראה תיאטרלית ומוזיקלית יוצאת מן הכלל לסיפורה הנפלא של לאה גולדברג, שממתין בצד ג' של ספרה דירה להשכיר. גמד מציל סנאי מאימת החורף, וזה מעניק לו בתמורה שלושה אגוזים, שמי שיגלה את סודם - יהפוך לאדם המאושר בעולם. אלה מצילים בהמשך את עצי היער בו מתגורר הגמד, משרתים היטב שלושה מאנשי משמר השר, מסייעים לשר עצמו לכבוש את ליבה של נערה ולבסוף משמחים נסיך רך בשנים, בדרך מפתיעה ביותר. 

מעשה בשלושה אגוזים, שמוליק סגלקרדיט: Various Artists - Topic

שיעור פסנתר / כוורת

נהנינו, הקשבנו, חזור והקשב. כמה פעמים אפשר לשמוע את אותו הסיפור? ובכן, הלהקה המיתולוגית מספרת מהתו הראשון מעשיות מלאות דמיון, סיטואציות הזויות ושאר עלילות של משפחת פרסטו, וילדים, בדיוק כמונו, מתחברים להומור הייחודי והפשטני. גם אם הבדיחות 'מורכבות' לעיתים לקטנטנים, רוח השטות עוברת היטב. מלבד המערכונים "המכולת", "הוותיק", "סיפור הארון" המבריק, אהוב עלינו ביותר "שיעור פסנתר", שלו אמנם אין ספר לעיין בו, אך אנחנו מבצעים אותו יחד עם יוני רכטר ומאיר פנינגשטיין ברצינות תהומית, במשחק בדמיון.

שיעור פסנתר, כוורתקרדיט: bobiba2009

ומה איתכם? איזו שעת סיפור אתם הכי אוהבים?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

עלמא אליוט הופמן

עלמא אליוט הופמן

עורכת מדור משפחה ויחסים ב"הארץ".

עורכת יחד עם דניאל צ'צ'יק את בלוג הצילום "אלבום משפחתי".

ניתן לשלוח הצעות במייל - family@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ