והקקי הזה הוא אני: האם נמצא היורש ל"סיר הסירים" המיתולוגי?

"קקי" הוא ספר שמוקדש כל כולו לתא השירותים. למרות חוסר אחידות ובדיחות להורים בלבד, מדובר בספר מקיף מלא חריזה שיכול לתרום רבות לתהליך הגמילה של הילדים מחיבתם למילים הללו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריכת הספר "קקי", איור של קקי בתוך נייר של קאפקייק

ישנם כמה נושאים חוצי גילים, מגדרים ומגזרים. נושאים שהם החיים עצמם ומלווים אותנו מינקות עד קשישות, כמו אוכל, דימוי גוף, מיניות, משפחה וכן - גם קקי ופיפי. כיאה לחשיבות הנושאים הללו, כל אחד מהם זוכה לתשומת לב הורית שנועדה לתווך את הנושא לילד בזהירות אך בנחישות, אך לעומת הטאבואים האחרים, הקקי נותר הרחק מאחור.

הורים מפצירים בילדיהם לא להזכיר את המילים השייכות לנושא, ובמקביל אצל ילדים בגילאי הגן, שימוש במילים "קקי" ו-"פיפי" הם פסגת הקללה אליה הם מסוגלים להגיע. מבחינתם אמירת המילים הללו, שכל כך מרגיזות את הוריהם, היא מעשה חתרני שגורם להם לרטוט מהתרגשות. עבור ההורה מדובר באחד האירועים המפדחים שיש, כשהילד מתחיל בשירת "קקי פיפי" באמצע ארוחת ערב חגיגית, למשל. בדיוק כדי להתמודד עם השיט-סטורם הזה יצא הספר "קקי" מאת שני בר-און. גם אם נאמץ את פדחתנו לא נוכל לחשוב על ספר משמעותי שמוקדש כולו ליציאה נכונה, פרט ל-"סיר הסירים" הנושן ומצוין. מאז ספרה המיתולוגי של אלונה פרנקל בוצעו הרבה הדחות מים, אך שום ספר לא הצליח לתפוס את מקומו; "קקי" מנסה לטפל בכל היבטי היציאות שלנו, כולל ריחות, רעשים, ניגובים - והכל מנקודת מבט ילדית, מבודחת אך מעמיקה.

צילום: איור: אינגריד וימן גלברד

כבר בקריאה ראשונה ניתן לזהות בקלות את ההשפעות של "הילד הזה הוא אני" על הספר הזה. הוא בנוי קטעים-קטעים, כולם בגוף ראשון, כשחלקם מחורזים אך כולם מסתיימים באיזו הבנה על נדבך אחר בשירותים שלנו. יש שם את הילד שהקקי שלו מסריח עבור כולם אבל לא עבורו, הילדה שחולמת על מכונת ניגובים מושלמת ומוצאת אותה בדמות אמא שלה והילדה שמחכה ומחכה, אך הקקי לא בא. כל האפיזודות מסופרות במידה רבה של רוחב לב וחיבה, דבר שהופך את הקריאה למעין מסע משותף להכרה שכן - כולנו רקמה צואתית אחת גדולה.

נקודת החוזק העיקרית של הספר היא בעצם העיסוק בקקי. בכך שאנחנו מזכירים כל כך הרבה פעמים את המילים "קקי", "פיפי" ו-"פלוץ", השפעתם המאגית האסורה על הילדים הולכת ודועכת ממש מול עינינו. לאט לאט הם מבינים שמדובר בדבר טבעי, שאין מה להתבייש בו ומגלים היבטים אחרים ו-"אסורים" על ההפרשות שלהם ובעיקר - שכולם חווים את אותם הדברים שהם חווים, אפילו אם הם בכלל לא ידעו לתת לחוויות הללו שמות. עבור הורה המתמודד עם ילד שנמצא כעת בטירוף "קקי פיפי", מדובר בתרופה המושלמת לנטרול המטען המביך הזה והפיכתו לנושא רגיל ככל הנושאים. אחרי כמה הקראות, חלה גם אצלנו דעיכה משמעותית בשימוש וגם בהנאה האסורה מהמילים הללו.

צילום: איור: אינגריד וימן גלברד

לצד אנקדוטות באמת מאירות עיניים (הבדל בצבעים בין קקי לקקי או הבהרת כל המילים הנרדפות לקקי), יש בספר גם לא מעט קריצות למבוגרים. ספר ילדים אמנם חייב לעניין גם את ההורים שקוראים אותו, אך לא מעט מהבדיחות כאן נדמה כאילו עוברות מעל ראש הילד ומגיעות יש לראש המבוגר. למשל - "יום אחד בני כל זה יהיה שלך" היא בדיחה שלא ממש ברורה לזאטוטים, או שימוש בדמויותיהם המצוירות של בנימין נתניהו ורובי ריבלין - שאולי מצחיקות את ההורים - לא ממש ברורות לילדים. בכל זאת, כאשר מסבירים לילד כי גם ראש ממשלה עושה קקי, ניתן לראות את ההשפעה של ההבנה הזו עליו.

למרות הבדיחות מעל הראש, יש כמה כאלה ששוות את זה לגמרי, למשל ההתייחסות לכך שפלוץ של סבתא מקבל יחס מועדף ומתעלם מכולם, בניגוד לכל פלוץ אחר. יחד עם זאת לא כל הקטעים אחידים ברמתם, דבר שגורם למעין ירידת מתח באמצע הספר והופך את העיסוק בחבית הנפץ הזו למעט משעממת בחלקים קטנים ממנו. אך ל"קקי" היו שני מבחנים עיקריים - הראשון, כמו של כל ספר ילדים, הוא מבחן החזרה של הילד לספר. כלומר, האם הקריאה הראשונה עניינה אותו עד כדי כך שהוא יבחר את הספר שוב ושוב בימים הבאים. מטרה זו הושגה במלואה.

גם המטרה השנייה, של הפיכת הנושא למנוטרל ממטענים, כמעט שגרתי, וכפועל יוצא מכך של שחרור הילד מאובססיית הקקי שלו - הושגה לגמרי (תוך כדי צחוקים משותפים במהלך הקריאה, כיאה לנושא המשותף לכולם). גם האיורים של אינגריד וימן גלברד - שלא מהססים לגעת גם בקקי עצמו - מוסיפים נדבך של הזדהות עבור הילדים והופכים את הנושא לעוד יותר נעים. קקי, אם כן, הוא אובססיה שתלווה ילדים רבים כל חייהם. כמה כיף שכעת יש להם עוד ספר, מלא הומור וחמלה, שיעזור להם להבין שכולנו למעשה באותו החרא.

"קקי", מאת שני בר-און. מחיר מומלץ לצרכן 69 שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ