12 משחקי קופסה למבוגרים ולילדים, שיאתגרו את כל המשפחה

החל מרמז וקטאן, דרך שם קוד ודיקסיט, ועד קלפים נגד האנושות - משחקי קופסה מתוחכמים וסוחפים שיעבירו לכם את הזמן בבית

דנה שחף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מונופול
מונופול, אבל לא רקצילום: אייל טואג
דנה שחף

משבר הקורונה הביא עמו דבר מסתורי, חדש ולא מוכר לרובנו - זמן פנוי. הניסיון למלא אותו כולל חיפוש בלתי נגמר של רעיונות לפעילויות יצירה בבית, הקראת ספרים לקטנים, או בהיה במסך כזה או אחר רחמנא ליצלן. הפתרון המושלם לזמן איכות משותף, כזה שלא ינוון את המוח, יפעיל את שרירי החשיבה הרדומים, יעלה חיוכים על הפנים ואף יגרום לאינטראקציה חיובית עם בני המשפחה הוא - משחקי קופסה. הנה 12 משחקים מהנים שמתאימים לטווח רחב של גילאים, מזאטוטים ועד בני נוער, ומתוחכמים מספיק כדי לעניין גם אתכם, ההורים.

חמישה ספרים רגישים ונהדרים לילדים לכיפור
קלאסיקות אייטיז לילדים שזמינות בנטפליקס
טיול במרחק המוגדר מהבית יגלה לכם עולם ומלואו
אתרי משחקים חינמיים ואיכותיים לילדים

המתיישבים של קטאן (גיל 10 ומעלה)

הכוכב הבלתי מעורער של משחקי הקופסה בשנים האחרונות, דורש חשיבה אסטרטגית וניהול משאבים (כיף טהור, תופתעו לגלות) ורבים אפילו מעידים עליו שהוא ממכר. המשחק די מורכב, לכן נסביר אותו באופן כללי: במשחק 3-4 שחקנים (יש הרחבה ל-5-6) המשחקים על מפת משושים, כשכל משושה מייצג סוג קרקע שונה שמניבה משאבים. בתחילת המשחק כל שחקן מקים שני יישובים ושתי דרכים, תוך שיקול המשאבים שברשותו. המשושים שעל הלוח מחולקים למספרים, כל שחקן בתורו מגלגל שתי קוביות ולפי המספר שיוצא, מקבל עוד משאבים. ניתן לסחור במשאבים אלה, בכוונה לבנות עוד ועוד ישובים ודרכים וכך לצבור נקודות ניצחון. מטרת המשחק: לצבור 10 נקודות ניצחון.

איך משחקים קטאןקרדיט: הקוביה משחקים לשחק, לחשוב, ליהנות

דיקסיט (גיל 6 ומעלה)

דיקסיט (Dixit), בלטינית – היא\הוא אמר\ה. כל שחקן מקבל שישה קלפים אקראיים, ובתורו מוטל עליו תפקיד המספר. המְסַפֵּר מעיין בקלפיו ואומר בקול רם אסוציאציה שעולה לו מאחד הקלפים שבידו. שאר השחקנים בוחרים מתוך קלפיהם את הקלף שלדעתם ממחיש את האסוציאציה באופן הטוב ביותר. אחר כך השחקנים נותנים את הקלפים שבחרו למְסַפֵּר (מבלי להראות אותם), הוא טורף אותם יחד עם הקלף שלו, ומניח את כל הקלפים באופן אקראי עם הפנים כלפי מעלה. נותנים לכל קלף ספרה, וכל שחקן (מלבד המְסַפֵּר) מניח כרטיסייה עם הפנים כלפי מטה, עליה ספרת הקלף שלהערכתו מציג את התמונה של המְסַפֵּר. לאחר מכן כולם הופכים בו זמנית את הכרטיסיות. אם כולם נכשלים או מצליחים בניחוש – המְסַפֵּר לא מקבל נקודות. אם חלק מצליחים, הם והמְסַפֵּר מקבלים שלוש נקודות. המשחק נגמר כשחפיסת הקלפים נגמרת.

How to Play Dixitקרדיט: Triple S Games

Cards Against Humanity (גיל 17 ומעלה)

"קלפים נגד האנושות" הוא משחק קבוצתי כיפי במיוחד שמומן בקיקסטארטר וזמין להורדה ללא תשלום באתר הרשמי כך ששחקנים יכולים ליצור קלפים משלהם, או לרכוש קלפים מודפסים עם הגרסה המקורית. איך זה עובד? כל שחקן שולף עשרה קלפי "תשובה" לבנים. אחד השחקנים נבחר להיות "קיסר הקלפים" הראשון והוא מוציא קלף "שאלה" בצבע שחור ומקריא מתוכו את השאלה לקבוצה. כל אחד מהשחקנים עונה על השאלה באמצעות העברת קלף תשובה שפניו כלפי מטה, לקיסר הקלפים. הקיסר מערבב את כל קלפי התשובות, קורא אותם בקול רם בצורה הומוריסטית, ובוחר את השילוב המועדף עליו. מי שהתשובה שלו נבחרה מקבל את הקלף השחור, וצובר "נקודה מדהימה" ("Awesome Point"). בתום כל סיבוב, עובר תפקיד הקיסר לשחקן אחר, וכל שחקן משלים לעצמו עשרה קלפים. כללי המשחק גמישים וניתן לשנותם לפי חוקי הבית המופיעים במדריך ובאתר.

אפילו אצל אלן שיחקו בזה. Cards Against Humanityקרדיט: TheEllenShow

פנדמיק (גיל 8 ומעלה)

אין משחק עם שם אקטואלי יותר, ולמרות שהמטרה כאן היא אסקפיזם, הוא בכל זאת נכנס לרשימה, פשוט כי הוא מעולה. בפנדמיק על השחקנים המשתתפים לשלב כוחות כדי לעצור את התפשטותן של ארבע מגיפות בעולם, תוך חלוקת משאבים נכונה. בכל תור, השחקנים יוכלו להשתמש בארבע פעולות על מנת לטייל בין יבשות, לטפל באנשים שנדבקו, לחקור את המחלה או לבנות מבנים שיעזרו במחקר. חבילת קלפים מקדמים תינתן לשחקנים עם יכולות, אבל, תוכלו למצוא בה גם קלפי אפידמיק - קלפים שיעצימו את פעילות המחלה ויגרמו לכם להיכנס לחיסרון ואולי להפסיד את המשחק. לכל שחקן יש תפקיד ייחודי בקבוצה, כך שהשחקנים יצטרכו להכין תכנית שתתאים לתפקידים שקיבלו כדי לנצח בצורה האפקטיבית ביותר.

איך משחקים פנדמיקקרדיט: hakubia

קטמינו (גיל 3 ומעלה)

משחק גיאומטרי המתאים לשחקנים שנדלקים מפאזלים ופתרון חידות, ולא מצליחים להחליט מה הם אוהבים יותר. קטמינו הוא משחק חשיבה קלאסי שמתאים יותר לקטנטנים, מכיוון שמהלכו לא מורכב יותר מדי ובעיקר דורש להפעיל את הראש דרך ניסוי וטעייה. זהו שילוב של פאזל מאתגר עם כתבי חידה רבים בדרגות קושי משתנות, המורכב מלוח עץ ומגוון חלקי עץ צבעוניים.

קטמינו- משחק חשיבה מאתגר לילדים ולמבוגריםקרדיט: FoxMind פוקסמיינד

ג'ונגל ספיד (גיל 7 ומעלה)

משחק לתחרותיים זריזי מחשבה (וידיים) שלא רואים בעיניים. בקופסה של ג'ונגל ספיד תמצאו קלפים וטוטם (מוט עץ) אחד תמים למראה, לכאורה. מערבבים ומחלקים את הקלפים שווה בשווה לפי מספר המשתתפים (2-10 משתתפים בכל משחק), ומניחים את הטוטם בדיוק באמצע בין כולם. כל משתתף בתורו חושף קלף אחד שלו מבלי להציץ בו, ומניח אותו על השולחן כך שכולם יראו. בסיבוב הבא אותו משתתף יחשוף קלף נוסף, ויניח אותו על הקלף הקודם. אם אחד המשתתפים חושף קלף שמשתתף אחר כבר חשף, שניהם צריכים לתפוס את הטוטם שעל השולחן (לכן כולם משחקים ביד אחת). מטרת המשחק היא להפטר מכל הקלפים, ולא לאבד יד.

jungle speed rulesקרדיט: cami3249

שם קוד (גיל 12 ומעלה)

במשחק ארבעה משתתפים ומעלה, במהלכו עליהם לנחש מילים שאחד השחקנים האחרים מנסה להעביר להם באמצעות רמזים. המשחק מתנהל בין שתי קבוצות יריבות של שחקנים. בכל קבוצה אחד השחקנים נבחר להיות "רב-המרגלים" שנותן רמזים, כלומר שמות-קוד לשאר חברי הקבוצה שלו שיצטרכו לנחש את כוונתו. על גבי לוח המשחק מופיעות 25 מילים שונות שמשתנות בכל משחק, כאשר ישנו "קלף סדר" שגלוי רק לרבי-המרגלים של כל קבוצה. קלף הסדר מראה אילו מהמילים שייכות לאיזו קבוצה. מטרת המשחק היא כמובן לגרום לחברי הקבוצה שלך לנחש את כל המילים המסומנות כשלהם בכמה שפחות מהלכים.

סקירה וביקורת שם קודקרדיט: נקודת ניצחון

Ticket to Ride (גיל 6 ומעלה)

ב"כרטיס לנסיעה" כל משתתף מקים רשת מסילות פרטית שתחבר בין מקומות שונים, בהתאם לכרטיסי היעד שקיבל. המשתתפים צוברים נקודות על ידי השתלטות על מסלול המחבר בין שתי ערים סמוכות על המפה, סיום בהצלחה של נתיב רצוף של מסלולים בין שתי ערים, או השלמת הנתיב הרצוף הארוך ביותר של מסלולים. בתחילת המשחק כל שחקן מקבל ארבעה קלפי קרונות ושלושה קלפי מטרה, שצריך לבחור לפחות שניים מהם. בכל תור, השחקן יכול לבצע אחת מהפעולות הבאות: לשלוף קלפי קרונות רכבת, להשתלט על מסלול בעזרת אותם הקלפים (ולצבור נקודות) או לשלוף כרטיסי יעד. הסיבוב האחרון מתחיל כאשר לאחד השחקנים נשארו פחות משלושה קרונות. בסוף סיבוב זה סופרים נקודות, ולמי שיש הכי הרבה, מנצח.

How to Play Ticket to Rideקרדיט: Triple S Games

אבלון (גיל 7 ומעלה)

משחק אסטרטגיה שנראה פשוט במבט ראשון אך מאתגר ומותח את שרירי המוח. אבלון מכיל לוח משחק ו-28 גולות בשני צבעים (שחור ולבן בדרך כלל). העיקרון באבלון פשוט - יחס עודף של כלים מאפשר הדיפת יריב בעל יחס כלים נמוך. מותר להזיז גולה אחת, שתיים או שלוש - אך לא יותר. בתחילת המשחק לוח המשחק ריק וכל הכלים נמצאים בצד. כל שחקן בתורו בוחר אחד מהכלים שלו ונותן אותו ליריב, שמניח כלי על אחד מהריבועים שעל הלוח, ואז בוחר אחד מכליו ונותן אותו לשחקן השני, שמניח אותו על הלוח, וכך ממשיכים. מטרת כל שחקן היא להדוף שישה מכדורי היריב אל מחוץ ללוח המשחק וליצור רצף של תכונה משותפת בין כלי המשחק.

איך משחקים באבלון?קרדיט: Yoav Nisenbaum

הרמז (גיל 8 ומעלה)

משחק לוח בלשי פופולרי, המתרחש באחוזתו של ד"ר בלייק העשיר, שם התאכסנו כמה אורחים. בערב שלפני המשחק נרצח בלייק, וגופתו נמצאה במדרגות המובילות למרתף. כל אורחי האחוזה חשודים במעשה הרצח, וכל אחד מהם, דהיינו, כל אחד ממשתתפי המשחק, יוצא למסע חקירות כדי להוכיח את חפותו, או כדי להפליל מישהו אחר, אם בסוף הוא מתגלה כרוצח. על מנת לשחק נדרשים 3-6 שחקנים, ובתחילת המשחק מניחים שלושה קלפים במעטפת הרצח בלי לראות את תוכנם - אחד של חשוד, אחד של מקום ואחד של נשק. את המעטפה מניחים במרכז הלוח, ואת הקלפים הנותרים מערבבים ומחלקים לשחקנים. כל שחקן בתורו זורק שתי קוביות על מנת לקבוע את מספר המשבצות שהוא רשאי ללכת. מטרת המשחק היא לגלות מי רצח את ד"ר בלייק, בעזרת איזה כלי נשק ואיפה.

איך משחקים הרמזקרדיט: משחקי הכיף - לחשוב מתוך הקופסה Fun Games

מונופול (גיל 8 ומעלה)

קלאסיקה אהובה ומוכרת. כדי לרענן את זיכרונם של אלו שהעזו לשכוח ממנו, מונופול הוא משחק לוח המבוסס על עולם העסקים, בו מטרת המשתתפים היא השגת שליטה (מונופול) על שטחי לוח המשחק באמצעות מהלכי קנייה ומכירה של נדל"ן. מאז שיצא לאור ב-1935 המשחק כל כך הצליח (וממשיך להצליח), שהוא קיבל גרסאות שונות ומהדורות מיוחדות, ביניהן מונופול מלחמת הכוכבים ומונופול שר הטבעות. זוהי בעצם סימולציה של מהלכים עסקיים, כשהשחקנים קונים ומוכרים נכסים, ובונים מלונות ובתים. הלוח מורכב מ-40 משבצות המקיפות אותו, הרחובות מחולקים לקבוצות לפי צבעים, וכל שחקן בתורו מטיל זוג קוביות ומתקדם לפי תוצאת הקובייה לכיוון קבוע. המטרה היא כמובן להרוויח כמה שיותר נכסים ולגרום לשאר השחקנים להגיע לפשיטת רגל.

How to Play Monopolyקרדיט: Howcast

Trivia 90 (גיל 12 ומעלה)

משחק החלומות של דור ה-X וה-Y. נכון, הוא לא כולל קפיצה של חברי להקת אנסינק מתוך הקופסה, אבל יש בו 220 קלפים הכוללים כ-1,200 שאלות טריוויה משנות ה-80 וה-90, שרק מתבגרי התקופה ההיא ידעו להעריך. זאת הזדמנות מצוינת להכיר לילדים את הזמן בו גזרת המכנסיים היתה נמוכה, תספורת רייצ'ל שיגעה את העולם ומוזיקת פופ היתה מוזיקת פופ. קטגוריות השאלות נעות בין ספורט, טלוויזיה ותרבות, והמשתתפים חופשיים לקבוע את הזמן שניתן לכל קבוצה (או לכל משתתף) לענות על השאלות. מומלץ לשחק עם שירים של בריטני ספירס מתנגנים ברקע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ