אל תסתכלו על הכריכה, אלא על מה שיש בתוכה - בלוגנני - הארץ

אל תסתכלו על הכריכה, אלא על מה שיש בתוכה

הם נראים כמו ספרי ילדים - בגודל, בגרפיקה ובחזות הכריכה - אבל למעשה אלה ספרי מבוגרים, שרק התחפשו לספרי ילדים. לכבוד שבוע הספר קבלו הצצה לז'אנר ספרותי שסביר להניח שלא הכרתם (וחבל שכך). כולל המלצות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נמאס
איור: גלעד סופר. גם הספר הזה שייך לז'אנר ספרי המבוגרים שנראים כמו ספרי ילדים. חפשו אותם, לא תצטערוקרדיט: הוצאת כנרת
מיקה גנני
מיקה גנני

אני אספנית ספרי ילדים אדוקה. כבר שנים שאני בוררת בקפידה, קוראת בעיון, מקריאה באהבה, ומלקטת ספרים אהובים במיוחד, בארץ ובעולם. זה אולי נשמע כמו תחביב מרוסן ומאוזן, אך למען האמת מדובר בקניינוּת כבדה, כזו שמופעלת אל מול כל מבצעי הספרים למיניהם ובפרט בחודש יוני.

לא כל ספר זכאי להצטרף לאוסף שלי. הם צריכים לעמוד בכמה קריטריונים בסיסיים. מעולם לא קניתי ספר ילדים שלא קראתי לפני הקניה. לכן לא אכנס לחנות ספרים אם אין לי זמן להשקיע בכך. אני מדפדפת, בוחנת, ובעקבות ניסיון של שנים יכולה לקבוע בזריזות אם הספר עשוי להיות לטעמי או לא, והאם להמשיך בקריאתו.

לרגל אירועי שבוע הספר, שהפכו כבר לחודש, אני רוצה לספר לכם על ז'אנר ספרותי שסביר להניח שלא הכרתם. מדובר בספרים שנראים כמו ספרי ילדים - בגודל, בצורה, בחזות הכריכה, ובגרפיקה - אבל הם למעשה ספרי מבוגרים. הכל מדבר בשפה של ילדים, עד שמגיעים לתוכן. לא מדובר בספרים שאפשר להבין אחרת בגילים שונים, אלא בספרים שילדים פשוט לא יכולים להבין אותם. ספרים למבוגרים בלבד. וכמה שאני אוהבת אותם. ספרים שממש הזלתי דמעות כשקראתי אותם על רצפת חנות כזו או אחרת.

הירשמו וקבלו את הכתבות החשובות ממדור משפחה. להרשמה

באנגלית אומרים Don’t judge a book by its cover. אז בדיוק זה. בטעות הם מתחבאים במדפי הילדים, אבל הם מכוונים אליכם. חפשו אותם שם, הם מחכים לכם. לא תצטערו. והנה רשימה שתעזור לכם להיכנס אל הז'אנר.

הספרים המובהקים ביותר בז'אנר:

אנשים נגעו בירח / אורית גידלי
ספר מרגש במיוחד, על איש זקן שמוכר את הזיכרון הזוגי האחרון שלו לאלטע-זיכרונות העובר בשכונה וקונה זכרונות מאובקים ומשומשים מאנשים. לאחר שהוא מתחרט על המכירה, הזקן יוצא להשיג את הזיכרון שלו בחזרה.

הספר עשיר בדימויים, כתוב בעברית נהדרת, מלא במונחים מדור אחר, הקשרים תקופתיים, ואיורים נפלאים. הספר פורט על נימי הרגש ומדבר על התרפקות נוסטלגית ועל כוחו של זיכרון העבר. כמה ילדים אתם מכירים שיבינו דבר כזה?

אנשים נגעו בירח
איור: תמי בצלאליצילום: הוצאת כנרת זמורה ביתן

הדרך אל ההר / מריאן דובו
הסופרת מריאן דובו היא גם המאיירת. במבט מהיר אפשר בקלות להבין למה הוא נמצא על מדף ספרי הילדים. הכל נראה ילדותי, עד שקוראים. מסופר בו על גברת גירית זקנה, שעולה מדי שבת להר חרוט הסוכר ומקפידה על הרגלים קבועים - אותו מסלול, אותן פעולות, אותו האוכל, אותם חברים שהיא פוגשת בדרך. כך במשך שנים. עד שיום אחד היא מגלה שהיא לא לבד, לולו החתול הקטן והצעיר רוצה להצטרף אליה למסע. גברת גירית מלווה אותו, הם מתיידדים והיא חולקת איתו את כל סודות ההר שלה. עם הזמן, גברת גירית כבר לא יכולה יותר לעלות ולולו ממשיך בשגרת הטיפוס השבועי בלעדיה.

ספר מקסים במיוחד, שלוחץ על כל הכפתורים של התבגרות וזיקנה, על דור חדש שמחליף את הקודם, על כוחם של הרגלים ועל הפרטים הקטנים. על הדרך הוא מפזר בחן עוד כמה תובנות חשובות לחיים, שהאיורים מוסיפים להן קסם רב.

הדרך אל ההר
איור: מריאן דובוצילום: הוצאת כנרת זמורה ביתן

הספרים המצוינים של גלעד סופר:
"החופשה", "שפן", "עזרא", "נמאס", ו"האביר, הנסיכה, הדרקון הנורא (ואוטו נושא הכלים)".

ספרים שיגרמו לכם להתגלגל מצחוק. גלעד סופר הוא גם המאייר של כל הספרים, ואולי בגלל שהוא מוכר בעיקר כמאייר ספרי ילדים, יש לאנשי חנויות הספרים נטייה לשייך את הספרים שכתב גם כן למדפי ספרי הילדים. אבל השנינות המשובחת תצחיק בעיקר מבוגרים, שכן היא עוסקת בנושאים שמבוגרים יכולים לצחוק עליהם. האיורים המבריקים בשילוב הטקסטים נותנים טוויסט של הומור שחור.

שפן
איור: גלעד סופרצילום: הוצאת עם עובד

ספרים שהם "שטח אפור"- אולי בני נוער יבינו, אבל לא ילדים:

חיבוק / דויד גרוסמן
אם ובנה הולכים יחד בשדה. האם אומרת לבן שאין חמוד כמותו בכל העולם. המשפט הזה מניע דיאלוג שלם על חיבור ונפרדות, על שונות, על ייחודיות ואינדיבידואליזם והמחיר החברתי שהם גובים, על בדידות ומה אפשר לעשות כדי להפיגה. זה ספר שפורט בעדינות על הנפש, וגם השפה הגרפית שלו מוסיפה רוך ורגישות.

חיבוק
איור: מיכל רובנרצילום: הוצאת עם עובד

זוגות וזאת / נורית זרחי
ספר פחות מוכר עם אמירה ברורה וחדה. המבול התנ"כי תכף מתחיל, ונֹח ואשתו מעלים את החיות לתיבה, זוגות זוגות. ממש לפני סגירת הדלתות מגיעה חדקרן יחידה. מתפתח דיון האם ניתן להכניסה בניגוד לתנאים שקבע אלוהים? המבול מזרז את ההחלטה והיא נכנסת ברגע האחרון. בפנים היא נקלעת להמולה משעשעת ולעתים קצת היסטרית של הזוגות סביב.

ספר שמעלה סצנות מחיי זוגיות ונישואים, ניואנסים של דיאלוגים זוגיים - לטוב ולרע - ומציג סוגים רבים של זוגות. ומולם החדקרן לבדה, וטוב לה כך. אולי זו ראייה ביקורתית על הביקורת עצמה?

זוגות וזאת
איור: הלה חבקיןצילום: הוצאת כתר

הזאב מספר: מה באמת קרה לכִפה אדמה? / טובי פורוורד
לפעמים צריך להסתכל על אגדות מזווית ראיה שונה. בספר הזה, הזאב הערמומי מספר את הגרסה ה"תמימה" שלו לאגדה הידועה של כִפה אדומה. מבחינתו, אנחנו טועים ומתייגים אותו בטעות כרשע, הוא בכלל קורבן של הנסיבות. יש מצב שהספר עשוי להפחיד ילדים יותר מהאגדה המקורית, אבל הוא בהחלט מהנה מאוד למבוגרים.

מה באמת קרה לכיפה אדומה
איור: טובי פורוורדצילום: הוצאת כנרת
מיקה גנני
מיקה גנני |בלוגנני

קוראים לי מיקה גנני ואני גם גננת חובבת גינון. צוחקים עליי שהכתובת היתה על הקיר, אבל עברתי דרך ארוכה כדי לגלות שזו הכתובת בשבילי.
כיום אני חובשת כמה כובעים: אמא, גננת, בעלת גן, ומדריכת הורים. בין כולם עובר חוט מקשר - ילדים.
אכתוב כאן על תכנים מהעולם שלי, מכל הזוויות שהן אני.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ