ניצן ויסברג
ניצן ויסברג
סיזיפוס
אם חשבתם שאתם עושים עבודה סיזיפית, למעשה ציינתם מחווה לסיזיפוס מהמיתולוגיה היוונית
ניצן ויסברג
ניצן ויסברג

יש לנו בבית תוכנית לימודים לא רשמית שכוללת ללמוד לרכב על אפניים, לשחות וגם מיתולוגיה יוונית, מיתולוגיה צפונית וקוסמולגיות, סיפורים ואגדות מכל העולם. לאחרונה, הזכרתי את העובדה שאנחנו מלמדים את ילדינו את כל הדברים האלה ואיזה יהודי טוב סינן לעברי בזלזול הערה על הילדים המתיוונים שלי. 

מיד נזכרתי בטיול המשפחתי שלנו לציפורי. שם ראינו על רצפת בית הכנסת העתיק, שמתוארך לראשית המאה החמישית, פסיפס דומה לאלה שאפשר למצוא גם בבית אלפה, חמת טבריה ומקומות אחרים בישראל. במרכז הפסיפסים אפשר למצוא את גלגל המזלות ואת הליוס, אל השמש היווני רוכב על מרכתבו (בציפורי רק מרכבתו מוצגת), ולצדם שמות החודשים העבריים, שהם למעשה שמות החודשים הבבליים. תמוז אף הגדיל לעשות ולקח את שמו מאל בבלי.

גם אם אינכם מודעים לכך, ילדים בישראל מוקפים במיתולוגיה יוונית מכל עבר. אם טיילתם בנחל הבאניאס, דעו שזהו שמה הערבי של פניאס, עיר שנקראת על שמו של אל הטבע היווני פאן, שהיה חצי אדם חצי תיש ונהג לנגן על כלי נגינה בשם פאן. שרידי המקדש שלו נמצאים שם עד היום, והאל עצמו הפך למקור השראה לדמות הילדים האהובה פיטר פאן וגם למר טמנוס, החבר הראשון של לוסי בארץ נרניה. משמו גם נגזרת המילה הלועזית, ועד לא מזמן גם העברית, "פאניקה" (רק לאחרונה קבעה האקדמיה ללשון שפאניקה בעברית היא "תבהלה").

אם ביקרתם בחוף הים בקיסריה, אז שם נתקלתם במדוזה, או במהלך השחייה בים, או על החוף מגולפת על סרקופג. מדוזה היא האיומה מבין שלוש הגורגונות, היה לה שיער נחשים וכל מי שהעז להביט בה קפא והפך לאבן, עד שהגיבור פרסאוס הביס אותה. אם הלכתם למוזיאון כלשהו, למעשה ביקרתם במקום ששמו נגזר מין המילה היוונית "מוזה", אחת מתשע אלות ההשראה היווניות.

אם חשבתם אי פעם שאתם עושים עבודה סיזיפית, למעשה הזכרתם את סיזיפוס, שקיבל עונש לשאת סלע במעלה הר ולצפות בו מתגלגל בחזרה למטה, ושוב לשאתו במעלה ההר, ושוב לצפות בעמלו מתדרדר מטה במדרון. אם פתחתם אטלס, אזי הזכרתם את שמו של הטיטן היווני שנגזר עליו לשאת על כתפיו את השמיים. ילד ישראלי שלומד כימיה פוגש אזכורים מהמיתולוגיות היוונית, הרומית וגם הצפונית בכל מקום. שם היסוד הליום מקורו מהליוס, אל השמש במיתולוגיה היוונית.

טיטניום הוא למעשה אלמנט חזק על שם עוצמת הטיטנים. פרומטיום הוא על שם פרומטאוס, מי שהביא את האש לבני האדם. סלניום נגזר מסלן, ירח במיתולוגיה היוונית. ניביום וטנטלום העוקבים והדומים הם על שם ניובי ואביה טנטלוס, שדמו אחד לשני באתגור האלים. מרקורי הוא שליח האלים. תוריום הוא על שם אל הרעם הצפוני, תור. ונדיום הוא על שם ונדיס, שהיא גם פריה, אלת היופי הצפונית, שעל שמה נקרא גם יום השישי באנגלית, פריידי.

גם בלימודי ביולוגיה אי אפשר שלא להיתקל בשמות של חיות ויצורים מהמיתולוגיה היוונית. בגנטיקה המושג "כימרה" מסמל מפלצת בעלת ראש של אריה, ראש של עז וזנב נחש. המילה מתייחסת לתוצרים של הכלאת גנים שונים באותו העובר. האמת היא שגם התרבות שלנו כישראלים היא מעין כימרה, הכלאה מרתקת של תרבות מספוטמיה, התרבות ההליניסטית, הרומית, הביזנטית ועוד תרבויות רבות מההיסטוריה האנושית הקרובה והרחוקה.

אם אנחנו רוצים להעניק לילדים שלנו יכולת להבין את המקום בו הם חיים, את האפשרות להתחבר לעולם בו הם מתקיימים ולאפשר להם לנהל שיח הומינסטי, אוניברסלי ויצירתי, עלינו לשים קץ למנהג הקנאים שקידשו, ועדיין מקדשים, את הבדלנות, את האמונה ב"טוהר" ובעליונות, ולהפסיק להקשיב לאלה שחוטאים למורשת האמוראים, הרמב"ם וראשית הציונים, שראו את עצמם כהכלאה תרבותית רב-גונית ושאבו מכך את כולם. הם היו גאים להיות כימרות של מחשבה ורוח, או אם תרצו מתייוונים. 

ניצן ויסברג

ניצן ויסברג | |דברים שלמדתי מילדיי

ניצן ויסברג היא מרצה ויועצת לחדשנות עיצובית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ