קריאה להורים: איך בוחרים ספר ילדים טוב?

קריאת ספרים היא פעילות מומלצת להתפתחותם של ילדים כבר מגיל חודשים ספורים אבל המבחר עצום וקשה לבחור. מה כדאי לעשות בשביל שהילדים יאהבו את הספרים שקניתם עבורם? כתבה ראשונה בסדרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים קוראים ספרים בספרייה
ילדים קוראים. לא מספיק לבחור ספר איכותי, חשוב שהוא גם יעורר עניין אצל הילדים. אם זה לא קורה כדאי לחפש ספר אחרקרדיט: amanda tipton

אחת המטרות המרכזיות בקריאת ספרים היא הנאה צרופה, וכשהיא מתקיימת נוצרת אהבה לספרים ומתפתח תחביב סביב הקריאה. ילד שאוהב ספרים יקרא הרבה ובאופן הזה יגדלו סיכוייו להכיר ספרים טובים (לצד ספרים טובים פחות). המפגש עם ספר מזמין הזדהות עם דמויות ומצבים, דבר שעוזר לגבש זהות ולהתמודד עם רגשות. הרעיון הוא לגרום לילדים לאהוב ספרים, וזו מטרה נעלה כמעט יותר מאשר איזה ספר נבחר לשם כך.

פעוטות בני פחות משישה חודשים יסתפקו בספרים פשוטים על חפצים ודמויות שהם מכירים מהחיים, מלווים בתמונות גדולות ובאיורים עם מרקמים שונים. מספר המילים בכל עמוד יילך ויגדל בהתאמה לגיל. בחירת ספרים עבור ילדים גדולים קשה יותר מפני שבמקרה זה מתווספות שאלות שמסבכות את הסינון כמו מוסר ההשכל שנובע מהספר, השימוש בשפה ומורכבות העלילה.

הורים אוהבים לקנות ולקבל ספרים לילדיהם ויוצרים ספריות שלמות בבית, אבל פעמים רבות הם מגלים שילדיהם לא מגלים בהם עניין. כדי לעזור להם, החלטתי להקדיש צמד כתבות לשאלות איך בוחרים ספרי ילדים וכיצד אפשר לעזור לילדים הצעירים ליהנות מהם.

בכתבה זו אתמקד בחלקה הראשון של השאלה, ואגדיר עבורכם קווים מנחים לבחירה של ספרים איכותיים שכדאי להשקיע בהם כסף. המלצותיי יתייחסו בעיקר לילדים בני שנתיים ומעלה אך הן יכולות לעזור לכם לבחור בתבונה גם ספרים המתאימים לתינוקות. אשתף אתכם בכמה קריטריונים שיוכלו לעזור לכם בבחירת ספרים. אני משתמשת בהם כשאני נדרשת להמליץ על ספר ילדים או לרכוש אחד.

קחו בחשבון שאלה מאפיינים טכניים ושיש בהם בעיקר שיקול דעת חינוכי. חסר בהם המישור החווייתי-רגשי, שאותו רק אתם יכולים להשלים על פי הרושם שתקבלו מהילד שמאזין לסיפור. יכול להיות שספר "חינוכי" מאוד שכתוב נפלא לא יעורר שום התרגשות או שמחה אצל הילדים, וזו סיבה מספיק טובה לא להתעקש לקרוא אותו.

מול המדפים. הממד החווייתי-רגשי של הספר ניכר כשהילדים מאזינים לסיפור ומגיבים אליוצילום: רמי שלוש

מה לבדוק בספר ילדים לפני שרוכשים אותו?

שפה
עושר שפתי בספרים לא מתייחס רק לאוצר המילים אלא גם לגוון הכתיבה. טקסט עשיר הוא כזה שאפשר למצוא בו דימויים רבים, צירופי מילים ומשחקי מילים. כדאי להקפיד על ספרים ששפת הכתיבה שלהם עשירה ומורכבת אך כזו שמתאימה לגיל הקוראים והמאזינים. שפה גבוהה מדי תגרום לילד לאבד עניין.

חריזה
כתיבה בחרוזים אינם חובה, אבל אם היא קיימת והיא טובה ומשולבת עם מקצב טוב היא מעודדת את הילדים לזהות את מבנה המילים והמשפטים בשפה.

עלילה

דמיינו את  עמודי הספר כמו רכבת שבין קרונותיה חייב להיות חיבור - זוהי העלילה. כדאי שהיא תהיה מורכבת מחלקים שיש להם משמעות ביחס למה שקדם להם ולמה שקורה בעקבותיהם.

איורים
ילדים שאינם יודעים לקרוא מתרשמים מאוד מאיורים ו"קוראים" את הספר באמצעותם, כך שזהו משתנה חשוב. עם זאת, הוא לא מכריע: ישנם ספרים מצוינים כמו "מיץ פטל" שכתבה חיה שנהב, שהאיורים שלהם פחות מעוררים חשק להתבונן בהם אבל הסיפור עצמו מצוין וכתוב באופן סוחף.

מסרים
שאלו את עצמכם איזה מסר יש לסיפור, ואם יש כזה בכלל. אינני מתכוונת לשאול דווקא מה הסיפור מלמד אלא יותר מה הוא משאיר אחריו אצל הקורא. לדוגמה, ספר שעוסק בקנאה, בפחד או בתסכול מדגים דרכים להתמודד איתם ומעביר מסר חשוב שהילדים מפנימים.

נושא
ספר שהנושא שלו קשור בעולם התוכן של הילד מגדיל את הסיכוי שהוא יתחבר אליו. אם זהו נושא רגיש עבור הילד, רצוי לחפש ספרים שנוגעים בעניין אבל עושים השלכה על בעלי חיים או על חפצים.

דמויות
רצוי שהדמויות המניעות את העלילה יהיו מורכבות ושאפשר להתחבר אליהן בזכות אופיין או הדברים שקורים להן. דמויות כאלה מאפשרות לילדים לחוות חוויה משמעותית יותר.

איך תדעו באילו ספרים כל הדברים האלה קיימים?

  • אספו המלצות מנומקות מהורים נוספים.
  • שאלו גננות וגננים שבדרך כלל מכירים מבחר גדול של ספרים ופוגשים ילדים רבים בכל שנה. הם יידעו לומר איזה ספר מעורר עניין בקרב הילדים ולאיזה גיל הוא מתאים.
  • קראו את הספרים בחנות לפני שאתם קונים אותם. ספרי ילדים הם קצרים וקל לקרוא אותם אפילו בעמידה.
  • אל תסתפקו בהמלצת המוכרים בחנויות. לפעמים המלצותיהם מוטות משיקולים שיווקיים או בגלל מספר הקונים שיש לספר מסוים.

אלה כמה ספרי ילדים שאני אוהבת ושגננות אוהבות להקריא לילדים בגן:

תירס חם / מרים רות
קלאסיקה ותיקה האהובה על ילדים ונוסטלגית להורים. ספר מחורז בעל מבנה עלילתי המבוסס על תבנית שחוזרת על עצמה. מזמין שירה והפעלה.

איילת מטיילת / רינת הופר
הספר המחורז בנוי בתבנית חוזרת עם תוספת בכל שלב של התקדמות העלילה. האיורים הם חלק משמעותי מחווויית הסיפור מפני שהם מפעילים את הילדים במשחק ניחושים.

טיבו של אוסף הספרים בביתכם חשוב, אך לא די ברכישת ספרים איכותיים כדי לגרום לילדים לאהוב אותם. נשאלת השאלה איך נעזור לילדים בגיל הרך ליהנות מספרים ומהו תפקידם של ההורים בחוויית הקריאה המשותפת. אדון בכך בכתבה הבאה וגם אמליץ על ספרים נוספים שיעזרו לזה לקרות.

בינתיים, לפני שתצאו לחנות הספרים עלעלו שוב בכתבה הזו בזריזות והשתדלו לעשות בחירה מושכלת. זכרו שאם עד עכשיו בחרתם ספר רק על פי שם הסופר, מחירו או מידת הפופולריות שלו זה לא כי אתם לא יכולים אחרת, אלא זה רק מפני שלא נתתם על כך מספיק את הדעת.

נופר זנזורי לוטווין

נופר זנזורי לוטווין | הִרהוׂרים וילדים

אשת חינוך והוראה, מדריכת הורים וגננות, מדריכת שפת התינוקות ''דנסטן'', יועצת שינה וגמילה מחיתולים. מתמחה בגיל הרך בכל שלבי ההתפתחות ובאתגרים שהוא מזמן להורות המודרנית. 

לעולם ההדרכות הגעתי דרך מושא הייעוץ עצמו - הילדים. למדתי חינוך לגיל הרך בגישה הדיאלוגית ועבדתי בהנאה צרופה עם ילדי גן ובי"ס. התבקש בעיניי להשתתף בעולמו של הילד גם מצד מחנכיו העיקריים - הוריו. כך שילבתי בחיי את מקצועות הייעוץ ההורי לצד העשייה הפדגוגית. חלק ממטרותיי - להשמיע את קולם של הילדים בשיח עליהם, לסייע לגנים פרטיים להתמקצע, לזהות את הקול של כל משפחה ולשפר את היחסים בה. מטרת הבלוג לדון בנושאים שבהם אני נתקלת ביומיום, מתוך הנחה שאלו יהיו רלוונטיים להורים ואנשי חינוך רבים.

אתם מוזמנים להציע נושאים לדיון ולשאול שאלות. האזינו לפודקאסט שלי, בקרו באתר ועקבו אחריי בפייסבוק לקבלת טיפים שבועיים (התכנים נכתבים מתוך זווית ראייה אישית, ולכן יש להתייחס אליהם בעירבון מוגבל. הם אינם תחליף לייעוץ פרטני או טיפול רפואי). 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ