יש לי נטייה להביא את העבודה הביתה, אבל הפעם חציתי את הגבול

לא, לא כמו אדם נורמלי שפותח את הלפטופ בערב וקורא קצת מיילים, או מנהל שיחת עבודה בטלפון בסוף השבוע, במקום להיות עם הילדים. אני מביא את המקצוע שלי, ניהול פרויקטים, ישירות לתוך ההתנהלות המשפחתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משפחה, שני הורים ושני ילדים, הולכים על החוף
אשתי יודעת שאם היא והילדים ייכנסו לאוטו אפילו שתי דקות אחריי, תיווצר בעיה. כך או כך, אנחנו נתייצב בנקודה בתשע ושלושים בדיוק כפי שקבענוקרדיט: MS Mikel / Shutterstock.com

"ממי, מחר בבוקר אנחנו צריכים להיות באוטו ב-8:30, מוכנים ליציאה", אמרתי לאשתי, ערב לפני טיול בשבת בבוקר עם המשפחה המורחבת. לכאורה משפט תמים של בעל לאשתו, אולם אשתי, שמכירה אותי היטב, יודעת שמי שמדבר איתה באותו הרגע, הוא מנהל פרויקטים שמביא איתו את העבודה הביתה. לפיכך ההתייחסות צריכה להיות בהתאם, כמו בכל פרויקט חשוב - עמידה בזמנים היא הבסיס!

שעת היציאה נבחרה בקפידה, לאחר ש"נגזרה לאחור" מ-9:30, שעת המפגש בקיבוץ יגור. מה שעומד מאחוריה הם נסיעה של 45 דקות בדיוק, 7 דקות לעצירת פיפי בדרך ועוד 8 דקות של מרווח סיכון שלקחתי, כמו כל מנהל פרויקטים טוב. אשתי יודעת שאם היא והילדים ייכנסו לאוטו אפילו שתי דקות אחריי, תיווצר בעיה. חוסר השקט שלי, מאי-עמידה בזמנים, יעיבו על הנסיעה וייאלצו אותי להגביר מהירות כדי לפצות על הזמן האבוד, כמו טייס מטוס נוסעים שמפצה על עיכוב בהמראה. כך או כך, אנחנו נתייצב בנקודה בתשע ושלושים בדיוק כפי שקבענו עם הקבוצה, גם אם זה אומר שנהיה שם ראשונים, 20 דקות לפני הראשון שיצטרף אלינו באיחור הגיוני.

אכן, יש לי נטייה להביא את העבודה הביתה. לא כמו אדם נורמלי שפותח את הלפטופ בערב וקורא קצת מיילים, או מנהל שיחת עבודה בטלפון בסוף השבוע, במקום להיות עם הילדים. אני מביא את המקצוע שלי, ניהול פרויקטים כאמור, ישירות לתוך ההתנהלות המשפחתית. לזכותם של אשתי והילדים ייאמר שהם למדו להכיל אותי, ושכל זמן שאני לא מגזים, הם מנסים ליישר קו.

זמנים זו לא הדוגמה היחידה. כשאשתי נסעה עם חברות לטיול בחו"ל, ואני נשארתי לבד עם הילדים, ניצלתי את הסיטואציה על מנת לבקר ולייעל כמה מהתהליכים המתרחשים בבית. את רשימת הקניות הבנתי שכדאי לסדר לפי סדר המדפים בסופר. בתחום הניקיון עשיתי אופטימיזציה של זמן ההמתנה לייבוש הריצפה והכנסת הכביסה המלוכלכת למכונה. את הזמן שחסכתי בהתייעלות השקעתי בארגון פונקציונלי של ארונות המטבח, וסידור הספרים בכוננית לפי נושא.

ביום שישי האחרון קיבלתי קריאת השכמה, שסימנה לי שאולי לקחתי את התפקיד צעד אחד רחוק מדי. במהלך נסיעה משפחתית לארוחת שישי אצל חמותי, סיפרה לי הגדולה, שישבה מאחור, על אירוע שקרה לה השבוע. היא תיארה לי כיצד חברתה הטובה, איתה קבעה ללמוד למבחן במתמטיקה, ביטלה ברגע האחרון עקב אירוע משפחתי. בתי, כך סיפרה, נאלצה ללמוד לבד למבחן, מה שלא תכננה מראש.

צילום: GIPHY News

כך, במהלך שבע דקות שלמות, סיפרה לי על הלחץ שנאלצה להתמודד איתו ועל המבחן שהיה קשה מהרגיל. כאדם נאמן למקצועו, המנסה להפיק את העובדות הנדרשות מהמידע אותו הוא מקבל, הקשבתי קשב רב, מנסה לזקק את תמצית הסיפור - בעיה, פתרון נדרש וצעדים להמשך. משסיימה, הסברתי לה שהיא יכלה לתמצת את כל הסיפור הארוך הזה בשלושה משפטים בלבד. הדגמתי לה כיצד אני הייתי מספר את אותו סיפור, והסברתי לה שבדקה אחת הייתי מעביר בדיוק את אותו המסר בצורה מדויקת ויעילה.

ברכב השתררה דממה. לאחר מספר שניות של שקט פנתה אליי הגדולה בקול חלוש ואמרה - "אבל אבא, לא ניסיתי להעביר לך מסר, רציתי לספר לך סיפור". מתברר שהילדה החכמה שלי דווקא כן יודעת להעביר מסרים במשפט אחד בודד בצורה יעילה ביותר. בזווית העין יכולתי להבחין במבט של אשתי, שישבה במושב שלידי, מבט שאומר שאני רגע לפני שיחת שימוע. הבנתי שאם אני לא רוצה שיפטרו אותי, כדאי שאתאפס על עצמי. ברגע הזה הבנתי שחציתי את הגבול. כמנהל פרויקטים מנוסה, עשיתי ניהול סיכונים קצר והבנתי שכדאי שארגיע. משפחה זה אמנם פרויקט, אבל היא לא אוהבת להרגיש כך.

אתמול בעבודה התקשרה אליי מנהלת צוות התוכנה והתלוננה שמנהל המוצר הבטיח לשלוח לה דרישות לפיתוח החדש, אבל לא קיים. היא התלוננה באזניי בכעס שללא הדרישות היא לא יכולה להתקדם, ושלא ייתכן שמנהל המוצר לא עומד בהבטחה שלו. בשלב הזה הבנתי שאמנם כדאי שאמנע מלהביא את העבודה הביתה, אבל אין שום סיבה שלא אביא את כישורי ההורות שלי לעבודה.

הקשבתי בסבלנות ואמרתי לה שזה אכן לא בסדר, אך הקשיתי ושאלתי אם אמנם היא לא יכולה להתקדם במשחק, כלומר בפיתוח, ללא הצעצוע, כלומר הדרישות, שמנהל המוצר נמנע מלשלוח. לאחר היסוס קל, היא התרככה מעט וענתה שאולי אפשר בינתיים להתחיל בפיתוח התשתיות, אבל אם היא לא תקבל את הדרישות תוך שלושה ימים, כך אמרה, הפיתוח יתעכב. לאחר מכן התקשרתי למנהל המוצר, והסברתי לו שהבטחות צריך לקיים, ושכמנהל מוצר בוגר, מצופה ממנו שישתף פעולה ויעמוד בזמנים. ביקשתי שיתקשר למנהלת התוכנה ויישר את ההדורים. מי אמר שאי אפשר לשלב משפחה ועבודה?

תגיות קשורות:

אורן כהן ברקע עצים

אורן כהן | פרויקט משפחה

אורן כהן, נשוי ואב לשלושה. מנהל פרויקטים בהייטק וגם קצת בחיים, שמנסה להסתכל על החיים כאנקדוטה קומית אחת גדולה

פייסבוק | יצירת קשר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ