שיח ההמרה הוא רק חלק מגישה חינוכית שלמה

מקורה של התפישה לפיה ילדים לא יודעים מי הם ומה טוב להם הוא בפחד מחופש בחירה. נכון, זה קשה כשילדינו בוחרים בנתיבים שלא נראים לנו (לעזוב את בי"ס, לעשות קעקוע), אבל תפקידינו רק לשאת עצות ובסופו של דבר לקבל את מי שהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני נוער מפגינים ברומא למען הסביבה, בחודש שעבר
למצולמים אין קשר לכתבה. שיח ההמרה הוא חלק מתפישה חינוכית שסבורה כי תפקידו של המבוגר לשנות ולתקן את הילד שהוא מחנך, כך שיתאים לתבניות החשיבה שלו.צילום: Alessandra Tarantino/אי־פי

כך ברא אותך הטבע 

עם קצת דמיון ומחשבה חופשית 

אז תן לזה לגדול מהתחלה בבקשה

אל תנסה להילחם בזה

אל תנסה להשתנות 

כי זה תמיד יבוא מהתחלה פתאום 

(ארז הלוי, 1984)

בימים כאלה יש נחמה בשירים שמעודדים אנשים להשלים עם מי שהם, במיוחד אם הם נכתבו אי אז בשנות ה-80. נכון שהתודעה של קבלה עצמית וקבלת האחר השתכללה מאז, אבל גם היום לעיתים נדמה שהיא איבדה את דרכה. למשל, כשאנשים יוצאים נגד הקהילה הגאה, מסרבים לאפשר להם להתחתן או להוליד ילדים כאחד האדם וסבורים שאין מקום למצעדי גאווה. בימים כאלה, אני תרה אחר אנשי חינוך עם חזון מרומם, כדי שיספקו לי תקווה והשראה במקום שבו היא אובדת. אחד מהם הוא יאנוש קורצ'ק, שאמר לפני 80 שנה את הדברים הבאים: "כמה אבני חן מפסיד אדם, מפני שאבד לו אורך-הרוח לדבר עם הבריות ללא תכלית וכוונה - אלא סתם, כדי להכירם".

קורצ'ק הבין את הערך הרב של הקשבה וקבלה של כל אדם, בלי להתייחס לקטגוריות חברתיות מוכתבות. רבות נכתב ודובר על טיפולי המרה והסערה שהתחוללה סביב התבטאותו של שר החינוך, אינני מתכוונת לחזור על כך. אני מעוניינת לנצל את השיח הזה כדי לדבר על הגישה החינוכית העומדת מאחורי המחשבה שאפשר להמיר אדם הרחק מהאופן שבו ברא אותו הטבע. זו למעשה תפישה חינוכית פטרנליסטית, שסבורה כי תפקידו של המבוגר לשנות ולתקן את הילד שהוא מחנך, כך שיתאים לתבניות החשיבה שלו.

מקורה של הגישה החינוכית לפיה ילדים לא יודעים מי הם ומה טוב להם, הרואה בהם ישויות מבולבלות וטועות שחייבים להראות להן את הדרך הוא בפחד מחופש בחירה. ולמה שמישהו יפחד ממתן חופש בחירה? לעיתים זה נובע מפחד לאבד שליטה, לעיתים מחשש ודאגה אמיתיים שהילדים ייפגעו אם יבחרו בנתיב הלא נכון ולעיתים כי אזור כלשהו בעצמנו אינו מטופל כראוי ואיננו מסוגלים להתמודד עם התבוננות בילדינו שוהים באותו אזור רגיש.

הפסיכואנליטיקאי והתיאורטיקן ויניקוט היה הראשון להמשיג את המושגים "עצמי אמיתי" ו"עצמי כוזב". העצמי האמיתי, לפיו, הוא מקור האותנטיות והיצירתיות שלנו, זה שמוביל אותנו לתחושת חיוניות ולא נענה בהכרח למציאות חיצונית. העצמי הכוזב, לעומתו, הוא חזות מזויפת, שהאדם נאלץ לאמץ בכדי להתמודד עם העולם ולהתאים את צרכיו לסביבתו. על פי ויניקוט, כדי להתפתח באופן תקין עלינו להגיע לגרעין העצמיות האמיתי והאותנטי שלנו. אם העצמי הכוזב ישתלט על אישיותנו לא נוכל לחיות חיים מלאים ומאושרים. הסוגיה הזאת פוגשת אותנו כהורים כמעט מדי יום.

כשהילד המתבגר שלנו מחליט שמתמטיקה לא מעניינת אותו והוא לא צריך לעשות את הבגרות הזאת; או כשהילדה עוזבת ענף ספורט שבו הצטיינה ושם ראינו את עתידה כי "לא בא לה יותר"; או כשילדינו בוחרים בעצמם אם להיות דתיים או חילוניים; או כשיש לילדים שלנו חברים שלא מוצאים חן בעיננו. בכל בחירה של הילדים שלנו, גם אם אינה מקובלת עלינו, יש אמירה על הזהות שלהם ועל מי שהם בוחרים להיות כעת.

נכון שלא תמיד זאת בהכרח אמירה בסיסית, עמוקה ורציונלית, אבל גם החלטות אימפולסיביות, מטופשות וכאלה שאיננו רואים בהן כל היגיון הן החלטות שמייצגות את ההגדרה העצמית שלהם. תפקידנו לא להכריח אותם לעשות את ההיפך ממה שהם בחרו, וגם לא לשתוק לנוכח ההחלטות שלהם ולאפשר להם לעשות רק מה שהם רוצים. תפקידנו הוא לקיים חיי משפחה שבהם אפשר לקיים שיח פתוח וכן על הבחירות שלהם ושבו נוכל להביע את דעתנו בלי לכפות אותה עליהם. תפקידנו לשאת עצות על סמך ניסיוננו, אבל גם להקשיב להם ולקבל את מי שהם.

אין ספק שזה אתגר הורי לא פשוט כלל, כי נדרשת מאיתנו יכולת פנימית עמוקה של קבלה. גם קבלה של השונה מאיתנו וגם הפנמה שילדינו לא מושלמים כפי שחשבנו שיהיו ושהם מתגבשים אחרת ממה שציפינו או דמיינו. מאחר שזה דורש מאיתנו כל כך הרבה, אין ספק שגם אנחנו ההורים זקוקים מדי פעם לעידוד חיצוני - יהא זה טיפול, הדרכה הורית או אוזן חברית קשבת - שיסייע לנו להמיר את הקיבעון בפתיחות, את הפחד בתעוזה, ואת ההגבלה בקבלה. אבל זה בהחלט משתלם לעשות זאת, גם לכם וגם לילדיכם. 

אסנת גרתי

אסנת גרתי | אמא טובה (דיה)

אני פסיכולוגית קלינית לילדים ונוער, ומנהלת מרכז גרתי לטיפול רגשי בילדים ונוער ברעננה.

ההורות מסקרנת ומעסיקה אותי נון-סטופ בחיי האישיים, בעבודה ובכתיבה. אחרי שנות ניסיון רבות כאם וכמטפלת, אני עדיין בחיפוש מתמיד אחר האיזונים הנכונים בין צחוק ובכי, רכות ונוקשות, קריירה ובית, בישולים והזמנת פיצה.

כאן אדבר על הורות מזווית אישית ומקצועית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ