גם לאחים קשה לגדול לצד ילד עם הפרעת קשב וריכוז, אבל יש מה לעשות

ילד עם הפרעת קשב וריכוז עשוי לשנות את הדינמיקה המשפחתית ולעורר כעס וטינה בקרב האחים שלו. אבל הורים שיתנהלו בחוכמה וברגישות יוכלו לצלוח את המתיחות על רקע ההפרעה ולעזור לכולם לפתח יחסי אחים בריאים וטובים לכל החיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארוחה משפחתית על החול
חשוב שתנסו להיות "הורים טובים דיים" לכל ילדיכם, כלומר אמפטיים, סובלניים ומכילים, אבל במקביל אל תוותרו על הצבת גבולות ברורים לכל הילדים במשפחהקרדיט: עדי עמנואל

רחל ועמוס הורים לשלושה ילדים. הבן האמצעי, חן, סובל מהפרעת קשב וריכוז והוריו הגיעו להדרכת הורים בעקבות בקשתו של בנם הבכור, יאיר, לעבור ללמוד בפנימייה, מאחר שאינו מוצא את מקומו בבית ולא יכול להמשיך לחיות עם חן בכפיפה אחת.

רחל סיפרה ש"יאיר מתלונן על כך שהחיים בבית הם גיהנום ושהוא רוצה מקום שקט לגדול בו". היום מתחיל בהתעוררות מהצעקות של חן. לאחר מכן, בבית הספר מורים שונים קוראים לו לטפל בבעיות המשמעת שחן יצר. אחר הצהריים הוא לא יכול להביא חברים הביתה, מאחר שהוא מתבייש בהתנהגות של חן ובאופן כללי הוא מעדיף לצמצם את השהות בבית. הוא מאשים את ההורים שהם מתייחסים רק לאחיו חן ושהוא משמש "ההורה המחליף" שלהם בשעות שהם אינם. רחל ועמוס נראו אבודים ורגשות אשמה כבדים אפפו אותם.

ילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז הוא חלק ממערכת משפחתית, שכוללת הורים ואחים החיים זה לצד זה ומושפעים מההפרעה והשלכותיה, שנותנת ביטוי גם ביחסים בין בני המשפחה. מחקרים העוסקים בתחום מראים שלילדים עם הפרעת קשב יש סיכוי גדול יותר ליחסים בעייתיים עם הוריהם, אחיהם וחברים שונים. החדשות הטובות הן שלהתנהגות ההורים יש השפעה גדולה על יכולת הילדים בבית לחיות עם אח הסובל מההפרעה ולאפשר לכולם להשתלב באופן שווה במשפחה.

כדי לעשות את זה חשוב לראות את הפרעת הקשב והריכוז של הילד כהפרעה משפחתית, ולא רק כהפרעה של הילד עצמו. לכן, על הפתרונות המוצעים להיות מערכתיים. במסגרתם כל בני המשפחה מקבלים סיוע ושותפים להתמודדות, ולא רק הילד הסובל. במשפחתו של חן זה בולט - יאיר לא יכול לסבול את הקשיים שיוצרים החיים במשפחה שלו ומבקש לעצמו מקום אחר לגדול בו. לכן, זה ברור שהטיפול המוצע חייב לקחת בחשבון גם את הצרכים שלו.

אפרוש כאן קשיים טיפוסיים, שדווחו על ידי אחים הגדלים לצד ילד עם הפרעת קשב וריכוז, ולצידם עצות מותאמות ליצירת שינוי חיובי במשפחה.

1. תשומת לב רבה לאח הסובל מהפרעת קשב: בדרך כלל, הורים נוטים להשקיע רבות בילד הסובל, כך שרוב משאביהם מופנים אליו. הילדים האחרים חשים תחושת קיפוח המעוררת בהם רגשות קנאה ועוינות כלפי האח ותחושת נטישה מההורים.

דרך התמודדות: למדו להקצות זמן איכות לכל אחד מילדיכם. היעזרו באנשים מהסביבה הקרובה, כמו משפחה מורחבת ואנשי קהילה, כדי להפחית מהעומס ולהקצות זמן לכל אחד מהילדים. חשוב שתנסו להיות "הורים טובים דיים" לכל ילדיכם, כלומר אמפטיים, סובלניים ומכילים, אבל במקביל אל תוותרו על הצבת גבולות ברורים לכל הילדים במשפחה.

2. קושי בהתמודדות עם הילד הסובל: ההורים נוקטים בשיטות חינוך שונות ולעיתים הפוכות כלפי הילד הסובל וכלפי אחיו. לפרקטיקה הזאת יש השלכות שליליות על כל המשפחה. לדוגמה, הם מגלים גישה מסלימה כלפי התנהגות לא הולמת של הילד הסובל מההפרעה, אבל גישה יותר מכילה כלפי האחים האחרים. כך, הם גורמים להעצמת הסימפטומים ולמצב תסכול, שבו הילד לא יכול להגיע לוויסות רגשי. התייחסות זאת מסמנת אותו כ"אחר" ומונעת ממנו תחושת שייכות ומשפחתיות.

דרך התמודדות: בנו חוזה משפחתי, בו כל אחד מבני הבית יודע את החובות והזכויות שלו. הסכם זה צריך להיות גלוי לכל בני הבית ובמהרה תיווכחו שהוא מביא לאיזון ביחסים ומעניק תחושת שקיפות ביחסי ההורים לכל אחד מהילדים.

3. פחד ובושה: האחים חשים פחד מההתפרצויות המילוליות והפיזיות של האח ומתביישים בהתנהגותו. הם מרגישים שהאנשים בסביבה רואים בהם נציגים של האח עם ההפרעה.

דרך התמודדות: הצבת גבולות ברורים בין אחריות האחרים לאחריות ההורים. אל תהפכו את ילדיכם לנציגים שלכם במסגרות השונות, כמו בית ספר וחוגים. זה לא תפקיד האחים לעזור לו, אלא תפקידכם ותפקידם של אנשי מקצוע.

4. תגובות כעס ושנאה כלפי האח בשל אי שמירה על כללים: האחים מתקשים לנהל עמו דיאלוג, מאחר שהוא לא שומר על הכללים או מנסה לשנות אותם לצרכיו. לכן, הם נדרשים לוותר לו. למשל, במשחק כשהוא רואה שהוא עומד להפסיד, הוא יכול להרוס את המשחק, או לדרוש לשנות את חוקיו.

דרך התמודדות: הימנעות מהתערבות והצדקה של הילד הסובל. האחים צריכים ללמוד ליישב סכסוכים לבד. נוסף על כך, למדו את האחים האחרים על מאפייני ההפרעה כך שיוכלו להתנהל אתה. 

5. קושי להכיל רגשות: האחים מתקשים להתמודד עם האח והרגשות השליליים  שעולים בהם כתוצאה מכך.

דרך התמודדות: ההורים צריכים לתת מקום לאוורור הרגשות הקשים שמעוררים הקונפליקטים באינטראקציות עם האח במשפחה, ללא שיפוט וביקורת. חשוב לאפשר גם משחקים בהם הילדים משחקים נגד ההורים וכך לעודד שיתוף פעולה בין האחים. זה גם עוזר לילד הסובל לפתח כישורים חברתיים טובים יותר.

ברור שילד בעל הפרעת קשב וריכוז זקוק למשאבים גדולים יותר מהוריו מאשר אחיו. אבל הורים נבונים ישכילו להיות קשובים גם לצרכיהם של הילדים האחרים ולהעניק להם מה שהם זקוקים לו. איזון הוא תנאי הכרחי לקיום יחסי קרבה טובים בין האחים, כי הוא מונע תחרות על משאבי ההורים. חשוב להשקיע ביחסי האחים, כי אלו היחסים המשמעותיים והארוכים ביותר שהאדם חווה בחייו והם תורמים לבריאות הנפשית והפיזית של כולם.

ומה לגבי עמוס ורחל? הם החליטו לאמץ חלק מהכללים הללו כדי להפוך "למשפחה טובה דיה", בה ההורים משתדלים למען כל בני המשפחה והצליחו לשכנע את יאיר לתת צ'אנס להישארות בבית לפחות לעוד שנה כדי לראות שהדברים אכן משתפרים. אין לי ספק שכך אכן יהיה. 

רונית כהן-זמורה

רונית כהן-זמורה | טיפול ממוקד מטרה

רונית כהן-זמורה היא מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ופסיכותרפיסטית. מאבחנת דידקטית ומומחית בהפרעת קשב וריכוז.

לאתר של רונית כהן-זמורה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ