התמודדות עם הפרעת קשב וריכוז בשוק העבודה

הפרעת קשב וריכוז לא חולפת כשמתבגרים, ורבים מגלים קושי להתמיד בעבודות מסוימות. אבל בעזרת מציאת מקצוע מתאים, התנהלות מדויקת והדרכה מלווה אפשר בהחלט לפרוח בעולם המקצועי. כך תעשו זאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסדרה המשרד
מתוך הסדרה האמריקאית "המשרד". השתדל לא לקבל החלטות חפוזות, לא להגיד מיד מה אתה חושב וכמה שפחות להסתכסך עם דמויות סמכות ולקוחותקרדיט: The Office, NBC

דן עבד בחברת היי-טק במשך שלוש שנים, שנתיים וחצי כמפתח תוכנה וחצי שנה בתפקיד ניהולי. אליי הוא הגיע לאחר שפוטר מהעבודה, כי כשל בתפקיד הניהולי. לדבריו, הוא מאוד נהנה מעבודתו הקודמת וגם הממונים עליו היו מרוצים ממנו, אבל בעקבות הקידום נדרש לבצע משימות הדורשות ריכוז לאורך זמן, מה שהקשה עליו לעמוד במשימות. דן היה נסער. הוא אמר שבמשך כל שנות בית הספר סבל מהפרעת הקשב והריכוז שלו וסוף סוף חשב שחלפו הייסורים. הגענו יחד למסקנה שבמקום העבודה הזה המצב אבוד, אבל שבהחלט יש אפשרות למנוע את הפיטורים במקום העבודה הבא.

השלכות ההפרעה על התפקוד בעבודה

הפרעת קשב וריכוז אינה נעלמת לאחר גיל הילדות, היא מלווה את האדם במשך כל חייו. היא עשויה להפריע למבוגרים כמו לילדים. כניסה לעולם העבודה, ללא ניהול נכון והתחשבות בהשלכות הפרעת הקשב והריכוז, יש בה כדי למנוע הישארות רציפה במקום עבודה אחד לאורך זמן. ברם, ניהול נכון של ההפרעה, מציאת תחום תעסוקתי המביא אותה בחשבון ופיתוח אסטרטגיות המאפשרות לעקוף אותה - יש בהן כדי לשפר את איכות חייו של היחיד ולאפשר לו להתמיד ולצמוח במקום העבודה.

מחקרים מצביעים כי הפרעת קשב שלא טופלה בילדות מנבאת בעיות תעסוקתיות בבגרות. בפועל זה אומר שסיכוייו של בעל הפרעת קשב וריכוז להישאר מחוץ למעגל העבודה, או לעבוד רק בעבודות בדרגות שכר נמוכות, גבוהים יותר מהאוכלוסייה הכללית. לעומת זאת, מבוגרים שטופלו בילדותם וקיבלו מענה לבעיית הקשב והריכוז שלהם בשלב מוקדם בחיים, סיכוייהם להשתלב בעולם העבודה עולים.

לחלק מהסובלים מהפרעת קשב וריכוז קיים קושי הולך וגובר עם ההתקדמות בתפקידים, ועם הדרישה לביצוע מטלות מורכבות. ההפרעה מקשה עליהם להתנהל משום שחוסר הריכוז אינו מאפשר להם לבצע את המטלות ביעילות, הם מתקשים לבצע משימות הדורשות ריכוז לאורך זמן כמו קריאה ממושכת, או להתרכז בסביבה מרובת גירויים. הם נוטים לאימפולסיביות והדבר בא לידי ביטוי בחוסר סבלנות ובנטייה לשכוח דברים. יתכן גם שהם יקחו חלק בחיכוכים  עם בעלי סמכות או עם לקוחות.

אל חרף הדברים האלה, חשוב לזכור שרבים מהסובלים מהפרעת קשב וריכוז מסתגלים לעולם העבודה, משכילים לנצל את נקודות החוזק שלהם ולהפוך את ההפרעה ליתרון, מאחר שהם מסוגלים לפתח גמישות מחשבתית ודינמיות. לכן, עבודות שנדרשת בהן יזמות, יצירתיות, פעלתנות ועבודת שטח מביאות אותם להצלחה. גם מודעות לקשיים שמהווים בעבורם מכשול ופיתוח אסטרטגיות יעילות להתמודד עמם עשויים להביא את הסובל מההפרעה לצלוח את עולם העבודה ולהובילו להשתלב במגוון רחב של תפקידים.

כיצד מתמודדים?

המפתח הוא בניית בסיס בטוח ונכון. על כן ציידתי את דן בטיפים עוקפי קשיים:

  • השתדל להימנע ככל האפשר ממטלות מונוטוניות וחזרתיות, מכיוון שקיים קושי להתרכז ולהתמקד לאורך זמן ולהתמיד במצבי שעמום.
  • חפש עבודה דינמית, מגוונת, שיש בה תנועה וקשר עם אנשים. מקצועות טובים לדוגמה הם אנשי מכירות, אנשי שיווק, מקצועות שדורשים יצירתיות, יזמות וחשיבה מחוץ לקופסה.
  • השתדל לעבוד בסביבה עם מעט גירויים חיצוניים והימנע ככל האפשר מהסחות דעת. הכי טוב לעבוד בחדר משלך. ואם אי אפשר, אז עבוד עם אוזניות שמבודדות רעשי רקע. נסה להגיע מוקדם לעבודה או להישאר מאוחר, כדי להבטיח כמה שעות עבודה שקטות יותר.
  • השתדל להימנע מלוחות זמנים נוקשים. נסה לנהל יומן משימות כדי שלא תשכח, הגדר זמן עבודה לכל משימה, כמו שעה אחת קבועה וידועה מראש שבה אתה עונה על מיילים. הכן פתקאות ותזכורות כדי לעמוד בלוח הזמנים הנדרש ואל תשכח לצאת להפסקות כדי לחדש כוחות.
  • השתדל לא לקבל החלטות חפוזות, לא להגיד מיד מה אתה חושב וכמה שפחות להסתכסך עם דמויות סמכות ולקוחות. דרך טובה לעשות זאת היא לידע מראש את המעסיקים על הפרעה הקשב והריכוז, וכאשר אתה חש שהאימפולסיביות השתלטה עליך, בקש סליחה ותסביר שיש לך הפרעת קשב וריכוז ושזה אחד מהסימפטומים. במקביל נעשה יחד תרגילים בהם תקבל כלים ספציפיים להתמודד עם התופעה ועם נקודות חולשה.
  • הכן לעצמך תרשים זרימה בו תרשום את כל השלבים הנדרשים להשלמת המשימה שקיבלת. ודא שביצעת שלב אחר שלב ואל תהסס לבקש עזרה מחבר צוות.

אגב, דן מצא עבודה חדשה בחברת מחשבים אחרת ובינתיים הוא מאוד מרוצה.

רונית כהן-זמורה

רונית כהן-זמורה | טיפול ממוקד מטרה

רונית כהן-זמורה היא מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ופסיכותרפיסטית. מאבחנת דידקטית ומומחית בהפרעת קשב וריכוז.

לאתר של רונית כהן-זמורה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ