זוגיות עם הפרעת קשב וריכוז

זה לא תמיד קל לחיות לצד בן או בת זוג הסובלים מהפרעה קשב וריכוז, אבל זה בהחלט אפשרי ומהנה. הנה המהמורות שעשויות להופיע והדרכים המומלצות להתגבר עליהן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הומר ומרג'
זכרו, הם לא עושים את זה בכוונה

דורון סובל מהפרעת קשב וריכוז. הוא ושירי, בת זוגו, הורים לשני ילדים. הם הגיעו לטיפול בעקבות משבר בזוגיות. שירי פתחה את הטיפול עם האמירה: "אני לא יכולה להמשיך בזוגיות הזאת, אני מרגישה שדורון הפך מבן זוג לילד השלישי שלי. לעיתים אני יכולה לסמוך על הילד שלי יותר מאשר עליו". דורון ישב חפוי ראש, מתופף ברגליו. אחרי כמה רגעים של שתיקה, הוא אמר "אני לא רוצה לאבד את הזוגיות הזאת".

מערכת יחסים היא עניין מורכב וכך גם מערכת יחסים שמעורבת בה הפרעת קשב וריכוז. כשאחד מבני הזוג סובל מהפרעה קשב וריכוז, הוא עשוי להפגין התנהגויות מסוימות באינטנסיביות ובמשך זמן רב, לכן מחקרים מלמדים ששיעורי הגירושין בקרב זוגות כאלה גדול פי שלושה מאשר זוגות שלא סובלים מההפרעה.

זוגיות טובה, לפי הפסיכולוג האמריקאי רוברט סטרנברג, תלויה בשלושה מרכיבים: אינטימיות (חברוּת), תשוקה ומחויבות. אנשים עם הפרעת קשב מתקשים לשמור לאורך זמן על אחד או כמה מהמרכיבים האלה, מה שמוביל לתסכול אצל בן/בת הזוג שלא סובל מההפרעה ומכניס את הזוג למעגל יחסים שלילי. אבל זה לא בהכרח חייב להיות ככה. למידה והבנה של התופעה יכולות גם להתוות דרכים עוקפות וליצור זוגיות נעימה ומהנה.

הצעתי לדורון ושירי להתבונן על הפרעת הקשב כגורם שלישי במערכת הזוגית, כזו שאין להתעלם ממנו ושיהיה נוכח תמיד בקשר ביניהם. הצעתי להם לא לחפש אשמים, כי הסובל מההפרעה לא מתנהג ככה בכוונה. מה גם שהתנהגות סמכותית כלפיו רק מעוררת תחושת השפלה וחוסר ערך כפי שחש כילד. דורון הוא לא הילד השלישי של שירי. שניהם בני זוג, שצריכים להתחשב בהפרעת קשב ולחפש יחד פתרונות.

כמו בכל זוגיות, גם בזוגיות הזאת יש מצבים קסומים וטובים שיש להדגיש ולהבליט על ידי כך שהזוג יאפשר להם לבוא לידי ביטוי. דורון ושירי הזכירו את הטיולים המשותפים כמקור של הנאה. הצעתי שנסקור יחד את התסמינים של ההפרעה ונגבש דרכים להתמודד עמה. זה מה שעלה בסקירה:

קושי להשהות תגובה: דורון מתפרץ בקלות, לא יכול להתאפק ומגיב מהר. תופעה שבולטת ביתר שאת בעת קונפליקט זוגי. בן הזוג הסובל מההפרעה מגיב מיד מבלי לחשוב על התוצאות. התמודדות: התמקדו בפתרון ולא בבעיה. כלומר, חשבו מה ניתן לעשות כדי לתקן את המצב שנוצר. דורון לא מתפרץ בכוונה ובדרך כלל מתחרט מיד על דיבוריו הפזיזים. התייחסו לכך כאל תקלה בדומה להפסקת חשמל, שמיד נתן להתגבר עליה.

חוסר יכולת הקשבה לזמן ארוך: הסובלים מההפרעה לא יכולים לערוך שיחות נפש ארוכות. הם נוטים לאבד את הריכוז במהרה ולהתעסק בדברים אחרים, לכן הם מתקשים באינטימיות. התמודדות: נהלו שיחות קצרות וממצות, דברו לעניין ואל תיכנסו לדברי השני. אם אתם רואים שבן הזוג איבד את הקשב, עדיף לסיים את השיחה ולהמשיך אותה בעת אחרת. מומלץ לנהל שיחות עמוקות תוך כדי תנועה (לדוגמה, בשעת הליכה). במצבים אינטימיים יש להבין שהמוסחות נמצאת גם כאן, לכן צרו אינטימיות במנות קטנות ולעיתים תכופות.

נטייה להשתעמם מהר: הלוקים בהפרעה נוטים להשתעמם משגרה. לעיתים הם יוצרים מריבה כדי להוסיף מתח, או פונים לגירויים אחרים כדי ליצור ענין. התמודדות: קבעו פעילויות שוברות שגרה כדרך קבע, כמו  טיולים, בילויים והופעות שיוסיפו הנאה וטעם לחיים.

דחיינות: דורון העיד על עצמו שהוא חווה קושי לסיים משימות ועובר במהירות מנושא אחד לשני. לסובלים מהפרעת קשב וריכוז יש גם קושי לתכנן את העתיד ולעמוד בלוחות זמנים, לכן הם לעיתים מפספסים פגישות ומבטיחים דברים שהם לא מקיימים. התמודדות: אל תפרשו את ההתנהגות הזאת באופן מוטעה - דורון לא עושה את זה בכוונה. לכן, כדאי לקבוע לוח זמנים ברור לשני הצדדים, לחלק באופן ברור את התפקידים. המלצתי גם לשירי לא להפוך למזכירה שלו, כי אז נוצר אצלה תסכול ואצלו תחושה שהוא כל הזמן מובל.

פיזור דעת: דורון לא זוכר היכן הניח חפצים שונים. התמודדות: יצירת מקומות קבועים לדברים.

נטייה לקחת סיכונים: נוטה להיות מעורב בפעילות פיזית מאתגרת ומסוכנת כולל הימורים. התמודדות: אפשר לנווט את הצורך הזה ליצירתיות ולמילוי תשוקת חיים כך שכל בני המשפחה לוקחים בהן חלק.

אל לבן הזוג לשכוח כי לבן הזוג הסובל מהפרעת קשב וריכוז יש שלל מאפיינים יפים התורמים לזוגיות, כמו למשל יצירתיות, גמישות, ספונטניות, יכולת טובה להתמודד במצבים עמומים, תפיסה מהירה, אינטואיציה טובה, חוש הומור, סקרנות, נלהבות.

שירי ודורון הבינו שהנקודה החשובה ביותר להצלחת הקשר הזוגי שלהם היא לא לנסות לשנות את בן הזוג, אלא לגלות סבלנות וסובלנות לשוני, למצוא את הדרך לחיות עם מה שיש עם פחות שיפוטיות. אני משוכנעת שבמשך הזמן הם ילמדו לפתח את המרקם המיוחד להם, כזה שיאפשר חיים מלאים, מהנים ומספקים לכל בני המשפחה.

רונית כהן-זמורה

רונית כהן-זמורה | טיפול ממוקד מטרה

רונית כהן-זמורה היא מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ופסיכותרפיסטית. מאבחנת דידקטית ומומחית בהפרעת קשב וריכוז.

לאתר של רונית כהן-זמורה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ