ואז בני המאומץ שאל אם יתומים זה כמו כלבים במקלטים

השאלה עלתה במהלך עוד אחד מעשרות אירועי סוף שנה של הילדים שאנחנו פוקדים, ורגע אחרי שבננו הציג את הנושא האישי השנתי שלו - משחק המחשב פורטנייט. כמה תמימים היינו לתת לו לבחור נושא בעצמו. לפחות לריקוד סוף השנה נגיע מוכנים

אודי אורמן
אודי אורמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ריבלין ותלמידים
נשיא המדינה ראובן ריבלין מברך תלמידי בית ספר. למצולמים אין קשר לכתבה. קרדיט: מארק ניימן / לע"מ
אודי אורמן
אודי אורמן

רבים ההורים שסבלנותם עומדת במבחן של ממש לנוכח מסיבות הסיום של הילדים בבתי הספר ובגנים, אבל אני דווקא גאה לצאת מארון הנהנים. אני אוהב לראות את הבכור מדגים נעימה על מנדולינה עם אקורד אחד ואת הקטן עושה גלגול ונוחת על חוטמו. פעם היו נשמעות מחיאות כפיים בסוף הקראת כל חמשיר, היום ההורים מניפים את הטלפונים ומתעדים כול רגע כך שאין יותר ידיים פנויות, מה שמוסיף למסיבות הסיום טאץ' עדין של טקס יום הזיכרון, רק בלי שהמנחה יבקש להימנע ממחיאות כפיים. אני בסדר עם זה, בלי מחיאות, שהשתן לא יעלה להם לראש. הם אומנם מזייפים כמוה, אבל מדונה הם לא.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותי לחוויה שחיכתה לי השנה בבית הספר, בסוף כיתה ד'. זו לא היתה מסיבת הסיום, אלא רק אירוע-משנה, בחלקים, שבו התבקשו בכל פעם חמישה הורים להתייצב באמצע היום בכדי לצפות בפרזנטציה של ילדיהם ל"נושא אישי", שאותו בחרו ועליו עמלו בשבועות האחרונים. זה מה שהיה במקבץ שלנו: ילדה אחת דיברה על אגודת צער בעלי חיים המקומית, השני דיבר על "חברות מהי", והשלישי על ההתחממות הגלובאלית. כבר התחלתי לנוע בכיסאי באי-נוחות כי ידעתי מה עומד להגיע.

כולם בחרו נושאים ברומו של עולם, הרימו מצגות על הקרחונים הנמסים והחתולים שתומי העין. נושא אישי? זה יותר בכיוון של נושא הורי. ניכרת היתה השתתפותם הרבה של ההורים בבחירת הנושא, שיוף המצגת, חזרות עם התלמיד שלא יעשה בושות בפני ההורים האחרים. הו,כמה שהיינו תמימים. נתנו לילד את הרשות לבחור את הנושא האישי בעצמו. הוא עלה לעמדת הפרזנטציה עם חיוך גדול נטול בושה ודיבר על מה שבאמת מעסיק אותו. נושא אישי, שלא לומר אינטימי. "היום אדבר איתכם על פורטנייט", הוא פתח את דבריו, ואני בחנתי מיד את ההורים האחרים.

כל מה שכדאי לקרוא על ילדים, הורות ומשפחה

שאף אחד לא יתחיל להתנשא עלינו. אני שמח שיש ילדים שמאמינים שהשינוי מתחיל בהם, ושאין גיל צעיר מדי לדאוג לזכויות החלש ולגורל כדור הארץ. אלו הצעירים שיובילו אותנו לעתיד טוב יותר ועל כך אני שולח להם תודה מראש. אבל כשילד בן עשר מתבקש להכין מצגת על נושא שזורם בעורקיו, אני שמח שהבן שלי הלך עם הלב שלו באמת. לא הציג מצג שווא, אלא עסק בדברים שמעניינים אותו ואת חבריו: איך קונים דמות, איך פותחים קבוצה, ומה לעזאזל הסיפור עם הלמה?

אבל האירוע המטלטל של הבוקר קרה דווקא כשעלה הילד האחרון. הנושא האישי שבחר לבד, בטח לבד, זה שמעסיק אותו מאוד, הוא מצבם של בתי היתומים במדינות עולם שלישי. מה יהא על הילדים המסכנים שממלאים עד תום את בתי היתומים ולא מוצאים להם משפחה חמה? הוא תמה. הזדקפתי בכיסאי, ולא רק מפאת ההלם שאחז בי על בחירת הנושא והירידה לפרטים. הנושא קרוב אל לבי כי שני בניי מאומצים, אומנם לא ממדינת עולם שלישי והם גם לא יתומים, אבל בכל זאת מאומצים. ואז הגיע שלב השאלות.

בני הרים את היד ושאל: "רציתי לדעת האם ילדים יתומים זה כמו עם כלבים במקלט, הורגים אותם אם לא מוצאים להם משפחה?". דממה נפלה על הקהל. כמה ילדים גיחכו. הוסיף בני ואמר: "אני יודע, אני יודע שלא יורים בהם או משהו, אבל אולי רק נותנים להם סמים, שלאט-לאט הם נרדמים ולא קמים?". המורה נעמדה מיד ואמרה שזו שאלה מעניינת. הילד של המצגת ענה שהסיפור של בעלי החיים עצוב, אך לא דומה לסיפורם של היתומים האנושיים. לא הורגים אותם, הם פשוט ממשיכים לגור בבית היתומים עד שהם בני 18, ואז הם הולכים לדרכם.

בסיומו של הבוקר, בדרכי למשרד, תהיתי איך זה קורה שילדים שאומרים דברים מצמררים בגיל ארבע נחשב לחמוד. ילד חוכמולוג דובר מליצות הופך מיד לוויראלי בוואטסאפ המשפחתי, אבל בגיל עשר זה כבר עלול להיות קריפי. וזה היה קריפי. מי יכול לחשוב על דבר כזה? איך גידלתי לי טיפוס כזה? אבל היי, בדיוק שנייה קודם הוא עצמו נתן את התשובה. זה הפורטנייט אשם, לא? הם משחיתים את הנפש, הופכים את התינוקות הרכים שלנו למיני- מפלצות. שמחתי שיש את מי להאשים ושמצפוני נקי. ואז התפניתי להיות מבסוט מהשאלה של הבן, שאם חושבים על זה לרגע יש בה היגיון מובנה, הקשה לוגית נכונה והיא מבוססת על עובדות.

עכשיו אפשר לגשת למסיבה האמיתית, הוא כבר בחזרות על ריקוד "שבט אחים ואחיות". 22 ילדים מזמרים, בלי יתומים ובלי בעלי חיים שסועים או קרחונים נמסים. הפעם לא נפלנו בפח. הקדשנו סוף שבוע שלם לחזרות ביתיות על שורת סולו אחת. לא ניפול עוד על "ריחות פרדס של הדרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ