שלושה מתכונים משוק האיכרים

ירקות שורש קלויים, ראגו בשר ופטריות ומרק גזר לבן, כרובית ושורש סלרי - מתכונים עם ירקות שמחזירים עטרה ליושנה

לימור לניאדו תירוש
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לימור לניאדו תירוש

בעשור האחרון טעמי תנובת האדמה הידלדלו. אולי מוגזם לומר שאין מה לאכול ואין עם מה לבשל, אבל ברוב המרכולים והשווקים בעיר נמכרים פירות וירקות שגודלו מזרע שעבר תהליך של הנדסה גנטית ועברו קירור ממושך. לכן ירקות השורש תפלים, העגבניות קמחיות, המלפפונים עתירי מים וטעמם של הפירות עלוב. בישול אתם הוא משימה מתסכלת. הבשלן משקיע זמן, מאמץ, אהבה ותשומת לב והתוצאה נחמדה במקרה הטוב ומגיעה לפח במקרה הפחות טוב.

בעבר האדמה היתה גדושה במינרלים, ירדו יותר גשמים ולא התקיימה התערבות גנטית. בדרך לשיפור הפרי נשכח הטעם, נפגם המרקם, דולל הערך התזונתי ונעלם הטבע. אז מה עושים העירוניים שבינינו? קונים ירקות ופירות בשוקי איכרים ברחבי הארץ (ראו מסגרת). שם אפשר למצוא תוצרת מקומית, טרייה ועתירת טעם במחירים שווים לכל נפש, לרוב נמוכים מאשר במרכול (ראו עוד מסגרת).

תצלום: לימור לניאדו תירוש

מגדלים קטנים, חקלאים במלוא מובן המלה, ביקשו להחזיר עטרה ליושנה - לגדל זנים עתיקים ובמקביל לפתח זנים חדשים בדגש על גידול טבעי והשבת תמצית הטעם. את החקלאים הגיבורים האלה, ואת תוצרתם המשובחת, תמצאו בשוקי איכרים - מוכרים בעצמם ירקות ופירות טריים עם ריח של אדמה רטובה. הם מגיעים אלינו ללא קירור ממושך וללא תיווך - והתוצאה בהתאם.

שני הצדדים מרוויחים: הקונים חוזרים לטעמי ילדותם והחקלאים מקבלים הזדמנות למכור את סחורתם בלב העיר, ללא תלות ולחצים של תאגידים. כך, כבימים עברו, הם זוכים בהכרה ובפרנסה בשוק שוקק בכיכר העיר. *

ירקות שורש צלויים

תצלום: לימור לניאדו תירוש

יש בשר

נדב מיר ותמיר לוי מהאיטליז הוותיק "מו ומו" ברחובות מציעים מוצרי בשר ועוף טריים ומובחרים בשוק האיכרים בנמל תל אביב. את נתחי הבשר הם קונים מחמישה מגדלי עדרים. ייחודם נעוץ בהקפדה על הפרטים: חיתוך מוקפד וניקיונו משאריות שומן וסחוס. את יישון הבשר הם עושים בשתי שיטות: יישון יבש עם העצם במקרר, ויישון רטוב שבו מוציאים את העצמות ומיישנים בוואקום.

השניים מוכרים ערכות מוכנות לבישול: זנב עגל משובח קשור ומוכן לבישול קדירה וערכת ראגו ייחודית, קצוצה משלושה נתחים שונים. פעמיים בשבוע אפשר לקנות אצלם עוף טרי אורגני ונקניקיות של אריק מלמד. את האנטריקוט הם מיישנים מעל 40 יום ומושחים בקוניאק צרפתי משובח.

ראגו בשר ופטריות

תצלום: לימור לניאדו תירוש

מרק גזר לבן, כרובית ושורש סלרי

תצלום: לימור לניאדו תירוש

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ