האם אפשר לזרז הבשלת אבוקדו בעזרת תפוח?

בדקנו: האם יש אמת באגדה האורבנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבוקדו
אורן מג'ר

ישראל והאבוקדו הם סיפור אהבה ידוע, בזכות הגידול הנרחב והיצוא המוצלח של הפרי לאירופה. אבל כמו בכל סיפור אהבה, ההתחלה לפעמים קשה, ושלל אגדות אורבניות ותרופות סבתא עוסקות בשיטות ריכוך הפרי הטרופי הירוק. אחת מהן גורסת שיש להפגיש את האבוקדו עם פירות אחרים, למשל תפוח או שזיף, ולתת לתת לטבע לעשות את שלו. לי זה נשמע נפלא: פעמים רבות המתנתי עד בוש להבשלת הפרי האהוב, ותמיד חלמתי על קיצור-דרך פשוט ואפקטיווי.

מהלך הניסוי: הלכתי לירקן הקבוע וקניתי אבוקדו מסוג "ריד" הקשה למאכל, וגם תפוחי עץ ושזיפים. לאחר מכן מיהרתי הביתה והנחתי בעדינות את הפרי היקר בשקית יחד עם תפוח יונתן, תפוח מוזהב ושזיף צהוב. ליתר ביטחון קשרתי את השקית ותליתי אותה על וו מעל השולחן. במקום אחר במטבח הנחתי את האבוקדו האחר, ששימש כקבוצת הביקורת. הרחקתי את החתול.

תוצאות הניסוי: במהלך יומיים מיששתי את האבוקדו מבעד לשקית, ולשמחתי הוא הלך והתרכך. בתום יומיים הוא היה אכיל לחלוטין. ואולם גם האבוקדו של קבוצת הניסוי התרכך והפך לאכיל באותו האופן. הרגשתי מרומה.

הסבר המומחה: אודי גפני, מנהל מקצועי מהתאחדות מגדלי האבוקדו, מסביר כי הגורם להבשלת האבוקדו הוא חומר טבעי בשם אתילן, שהוא הורמון הבשלה טבעי. כאשר משווקים פרי לסופרמרקט, והסופרמרקט מבקש שיהיה בדרגת הבשלה - נותנים לו טיפול באתילן, והפרי מתקדם בהבשלה. גם בבית אפשר לעשות זאת אם נשים את האבוקדו בסמוך לפירות שפולטים אתילן באופן טבעי. הפרי שפולט הכי הרבה אתילן הוא בננה.

הכל בגלל טוסט אבוקדוצילום: דודו בכר

לדברי גפני, עדיף לבצע את הניסוי בספטמבר, כאשר האבוקדו רק מתחיל להבשיל ויכול לשמור על קשיותו לאורך עשרה ימים. כעת האבוקדו רחוק ממועד ההבשלה שלו, ולכן מתרכך במהירות ממילא.

מסקנה: ניתן לזרז הבשלת אבוקדו בעזרת תפוח ושזיף, אך עדיף להיעזר בבננה בשלה, שפולטת הכי הרבה אתילן.

אורן מג'ר

עורך "עושים עסק" - מדור עסקים קטנים ובינוניים

לימודים: תואר ראשון במדע המדינה ותקשורת, תואר שני בלימודי משפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ