אקונומיסט

3 בחודשי הקיץ סובלים רבים מהיפאנים מעייפות ולאות, הנקראת ביפאנית נטסו-באטה. כדי להתמודד עם העייפות נוהגים רבים מהם לאכול צלופח בגריל, טבול ברוטב מתוק, המוגש לרוב על מצע אורז. המנה עשירה בוויטמינים, חלבונים וסידן, ועל יכולתה לעורר ולאושש מורעפים שבחים בתוכניות טלוויזיה פופולריות. אבל בקרוב ייאלצו אולי היפאנים לחדול ממנהגם זה, כי הרכיב העיקרי במנה אוזל.

אחרי שנים של דיג אינטנסיבי הידלדלה אוכלוסיית הצלופחים בעולם וכמה מינים של הדג הוגדרו נתונים בסכנת הכחדה. כבר לפני שנתיים הכין ארגון "גרינפיס" רשימה של מיני צלופחים בסכנה, יחד עם כרישים, דגי טונה כחולת סנפיר ושיבוט.

יפאן צורכת כ-70% מהצלופחים בעולם והמחסור ניכר בשווקים. המחירים הוכפלו ועשרות מסעדות במדינה, שהתמחו בצלופחים, נסגרו. "אנחנו לא יכולים לגלגל עליית מחירים כזאת על הלקוחות שלנו, לכן נאלצנו לספוג את רובה", סיפר דנזו יאממוטו, המנהל של אונטטסו, ממסעדות הצלופחים הידועות בטוקיו. "כמה זמן עוד נעמוד בזה?".

צלופחים משריצים רק פעם בחיים, במחזור רבייה מורכב שאינו נהיר עדיין לחוקרים. לפיכך, עד שהחקלאים ילמדו להפוך, בעלות סבירה, את ביצי הצלופחים לצלופחים בוגרים, יצטרכו היפאנים להתרגל לאכול הרבה פחות מהם. סוחרים יפאנים רבים פונים בינתיים בייאושם לפיליפינים, לאינדונזיה ואפילו למדגסקר, במאמץ לייבא ולספק את הביקוש היפאני בקיץ.

הספקים מנסים לתכנן צעד אחד קדימה. הקונסורציום המזרח אסיאתי לצלופחים, ארגון שחברים בו נציגי תעשייה וחוקרים מיפאן, סין, דרום קוריאה וטייוואן, קורא ליישם מדידה סטטיסטית אחידה ברחבי אסיה למספר הצלופחים. אנשי הארגונים להגנת הסביבה טוענים מנגד שפיקוח עצמי רק ירע את מצב הצלופחים ויגדיל את סיכויי הכחדתם.

כל זה מזכיר אירועים קודמים. לפני שנתיים פעלה ממשלת יפאן לסכל ניסיון של CITES (גוף שהוקם לפי אמנת וושינגטון למען בעלי החיים הנתונים בסכנת הכחדה) לאסור מסחר בבשר טונה כחולת סנפיר מהאוקיינוס האטלנטי, מהבשרים הפופולריים להכנת סושי.

סביר שיפאן תפעל בצורה דומה למנוע איסור על מסחר בצלופחים, בטענה שכוחות השוק ייטיבו לשמור על מספרם. ייתכן שכך יהיה, אך אם הערכותיהם שגויות ייאלצו מיליוני יפאנים למצוא מעדן מרענן אחר לימי הקיץ החמים. *

מיון צלופחים. בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ