אז למה בכל זאת כן להיות טבח?

להיות טבח או שף של מסעדה זו עבודה שוחקת, מעייפת, מתישה ולא ממש מתגמלת, ובכל זאת - השפית אדר קפלן-מור מצאה לפחות 14 סיבות טובות למה כן להפוך את זה למקצוע

אדר קפלן-מור, שפית אורחת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
למה בכל זאת להיות שף?
עבודה שוחקת, מעייפת, מתישהצילום: ניקולס שול

מהטקסטים שאני כותבת לאורך השנים ומתגובותיהם של קולגות ואנשים שיצאו מתחום האוכל, אפשר להבין שקשה להיות טבח ולא מסובך להבין למה: זו עבודה פיזית קשה ולא מתגמלת באופן יחסי. עבודה שוחקת, מעייפת, מתישה ועוד שאר דברים שמתחילים במ'.

נכון, בחיים כמו בחיים כל אחד עושה את הבחירות שלו, חלק מהאנשים יוצאים ממקצוע אחד ונכנסים לאחר, זה משהו נפלא שניתן לעשות אותו כיום ודבר שלא היה מקובל בעבר. לכן, כפי שיש אנשים שיוצאים מהתחום ובוחרים ללכת לכוונים אחרים, כך ישנם אנשים שנכנסים לתחום הזה כקריירה שנייה.

אני רוצה היום לכתוב על כל הסיבות שלדעתי כן כדאי להיכנס לתחום, למקצוע, למטבח.

כל הסיבות שבזכותן כדאי להיות טבח:

לימודי הבישול המקצועי - הם לימודים מרתקים, גם ברמה האינטלקטואלית, גם ברמה המעשית. הלימודים עובדים על כל החושים ונותנים לכם טכניקות, אתם לומדים לעבוד עם הידיים שלכם בדרכים שלא האמנתם שאתם מסוגלים ומתחילים לקבל קצב, יש לכם מטרונום פנימי. אתם לומדים המון על עצמכם וזה דבר נפלא, זה הרבה יותר מלימודים אקדמיים.

לימודי הבישול מרתקים, גם ברמה האינטלקטואלית וגם ברמה המעשיתצילום: אי־אף־פי

אתם נכנסים למטבח – ומגלים עולם חדש, שונה ממה שהכרתם, שונה ממה שדמיינתם. בהתחלה זה יכול להפחיד קצת, או לאתגר הרבה, אתם רואה את הדברים שלמדתם ממש קורים, זה אקשן מטורף, ומרגש מאוד לדעתי.

שחקנים קבוצתיים – רק כשאתם לומדים לעבוד עם צוות בצורה מתואמת, אתם מבינים משמעויות שונות של סרוויס. אתם רואים את הדברים כמו מכונה משומנת, כמו קבוצת ספורט, כמו משהו משלים ומושלם. ככל שהצוות עובד יחד בצורה מתואמת, ככל שהטבחים מכירים אחד את השני, נוצרת אחווה ייחודית שלא ניתן להסביר אותה במילים. זר לא יבין זאת.

יכולת אלתור – אחת היכולות שמתפתחות אצלכם במהלך השנים. בין אם מדובר במיכון ובין אם מדובר בסרוויס עצמו, תמיד יש בלת"מים וככל שהזמן עובר, אתם לומדים את המערכת ולומדים לתקן דברים תוך כדי תנועה. זו יכולת כיפית וחשובה לגמרי, כמו שריר שיש לעבוד עליו.

שחקנים קבוצתיים ולא כקלישאהצילום: בלומברג

ריכוז – יכולת הריכוז משתנה. במקום להתרכז בשקט עם עצמכם, אתם לומדים להתרכז בתוך סוג של כאוס, תוך כדי עשייה, תוך כדי תקשורת עם הצוות, זה מדהים וזו יכולת מופלאה בעיני.

כושר – אין ברירה, אתם מפתחים כושר מנטלי וכושר פיסי עם השנים, אתם מתחזקים גם פה וגם פה, או כמו שאני נוהגת לומר לטבחים שלי – משלמים לכם בשביל לעשות כושר, לא להיפך.

לגלות את היצירתיות שבךצילום: אי־פי

פגיעות ורגישות – אתם לומדים לא להיכנס ללחץ מכל שריטה, כווייה, חתך ומה לא, זה כבר חלק מהיום-יום שלך ואתם מגיעים למצב בו לא שמים לב בכלל. אתם לומד להיות פחות רגישים ולא להיפגע מכל דבר. סרוויס זה זמן לחוץ ואנשים לא תמיד מגלים רגישות מירבית, זה בסדר, זה נגמר בסוף היום ואתה מתחיל לגלות חסינות.

יצירתיות – כשאתם מנהלים מטבח וכשאתם כותבים תפריטים, אתם מתחילים לגלות את היצירתיות שבכם. היא לא תמיד מתבטאת במנות "מגניבות" כמו בהתאמה של חומרי גלם מסוימים ומנות לקהל ולמסעדה. יצירתיות היא לא תמיד קישוט על הצלחת, לעיתים היא היכולת לקחת נתונים בשטח ולתת להם פירוש אישי משלך.

מגוון מטבחים – בתחום הזה אין שחור ולבן. יש קשת שלמה של צבעים וכל טבח יכול למצוא את המטבח שמתאים לו, אם זה בית מלון, קייטרינג, מסעדה, מטבח תעשייתי, סדנאות, שף פרטי, שף חברה ועוד - והכל בסדר. 

התמחות – כמו בנושא מגוון המטבחים, כך יש מגוון של תפקידים שאפשר ללמוד אותם, להתמחות בהם או לשאוף אליהם. לפעמים זו מסעדה מסוימת שניתן ללמוד ממנה הרבה, לפעמים זה משף עם יכולות מדהימות ומעוררות השראה. על אף שלפעמים זו למידה תוך כדי תנועה, כל אחד יכול למצוא את הפינה שמתאימה לו ומאתגרת אותו.

סיפוק – אוכל זה מוצר מדהים במטבח המקצועי. אתם מייצרים אותו, מוכרים ללקוח ויכולים לקבל פידבק מיידי, זה סיפוק עצום (בתנאי שהדבר נעשה טוב).

התפתחות – לכל אחד יכולה להיות ההתפתחות שלו. אם זה בסטאז'ים בחו"ל ואם בלימודי המשך כאלו או אחרים. אתם קובעים את קצב ההתפתחות שלכם ועליכם האחריות להתקדמות. זה בידיים שלכם וזו צמיחה אישית חשובה מאוד.

הכשרה – כשאתם מנהלים מטבח, או כשאתם שף יש לכם את היכולת והעוצמה להכשיר טבחים צעירים. לפעמים, אתם נזכרים בתחילת הדרך, לפעמים אתם נזכרים בשפים שנתנו רוח גבית, לפעמים אתם מקבלים השראה מקולגות, אבל יש לכם את היכולת לעצב טבחים ולהראות להם את המקצוע והתחום, דרך העיניים שלכם. נדיר.

אתגרים – כשאתם מוצאים את עצמכם בתחום הזה, כשאתם יודעים מה אתם רוצים, כשאתם מכירים את התחום והדברים זורמים לכם בין הידיים, תמיד ישנם אתגרים נוספים. כאלו שתלויים בגורמים חיצוניים או כאלו שאתם מציבים לעצמכם, תמיד יש לאן להתפתח, תמיד אתם צומחים. תמיד יש שיטות חדשות, מיכון חדש, חומרי גלם שעדיין לא עבדתם איתם. למרות שאתם שוחים בחומר, תמיד צצים אתגרים נוספים - מגורמים חיצוניים כמו הבעלים של המסעדה, מלקוחות, מספקים, מעובדים אחרים במסעדה, או אתגרים אישים מהסוג של "איך אני אעשה את זה יותר טוב, יותר מהר, יותר נכון" וזו רק ההתחלה.

הראש עובד, תמיד.
נכון, התחום הזה בהחלט לא מתאים לכל אחד, יש נתונים משתנים בין אנשים וישנם כאלו שרוצים שקט בחיים שלהם. לא לכולם מתאים אדרנלין, לא כולם רוצים לעבוד קשה, לא כולם רוצים להתפתח ולהכיר אנשים חדשים מדי יום.

אלו שכן, צריכים להבין שזהו מקצוע מעורר התפעלות בכל פעם מחדש, לצד כל הקשיים והאתגרים.

זה לא מקצוע שיהפוך אתכם לעשירים. אבל הוא יכול להפוך אתכם למאושרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ