שוק, שחור: מלחמת ההישרדות של קפה מזרחי

קפה מזרחי היה אחד הראשונים לזהות את פוטנציאל הבילוי וחיי הלילה בשוק מחנה יהודה. עכשיו, 14 שנה אחרי שנפתח, הוא עומד בסכנת סגירה בגלל המצב הביטחוני. "להישאר פה זה כמו לירות לעצמך ברגל", אומרת מורן מזרחי, הבעלים, ומתריעה מפני היכחדותה של הסצנה הקולינרית באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוקולד, קמח וראיות נוספות למלאכת הבצק והאפייה מעטרים השבוע את הסינר של מורן מזרחי, בת 38, מבעלי קפה מזרחי בשוק מחנה יהודה. לצד התנורים שעובדים בפטיסרי במלוא העוצמה ומייצרים מגשים־מגשים ריחניים וצבעוניים עם מיני מתיקה ומלוחים, אצל מזרחי הייאוש, חוסר האונים והזעם על העירייה בעקבות הפגיעה בעסקים בעיר בשל המצב הביטחוני, מתבשל כבר לא מעט זמן ועל אש גבוהה. "העסקים מהסוג שלנו הכי סובלים", אומרת השבוע מזרחי בשיחה עם "כל העיר", "בתי אוכל, מסעדות, ברים, בתי קפה הם עורק ראשי של עיר. אנחנו מעסיקים את כל הצעירים ומניעים את הכלכלה של העיר. הרי אם אני עובדת אז יש לי מעצב גרפי, שיפוצניק, צוות מסעדה ועוד. הרבה אנשים עובדים בגלל שאני עובדת. זה ענף שמניע חיים. מסעדות בצרפת הן כמו נכס תרבותי, כמו מוזיאון, ויש שם דיונים פילוסופיים וחברתיים על יציאות למסעדות מסוימות כי הן נכס צאן ברזל. כאן ההתייחסות היא לא כזאת. לא רק שלא עוזרים לנו, אלא מערימים עלינו קשיים. והעירייה לא מבינה את זה בכלל. היא לא מבינה מה זה אומר אם מחר חצי מהעסקים פה ילכו לפח".» בתי הקפה הטובים בירושלים» המקומות שאתם חייבים להכיר בשוק מחנה יהודה» מסעדות כשרות בבירה

"חולמת פחות ופחות ושורדת יותר ויותר". מורן מזרחי מקפה מזרחי (צילום: מאיר אליפור)

מזרחי מתייחסת לסגירתן של מסעדות ותיקות בירושלים, ביניהן טופלינו האיטלקית בשוק, שבעליה הפסידו חצי מיליון שקלים, והמסעדות ראצ'ה (שנסגרה ועברה לתל אביב) ואלדד וזהו הוותיקות במרכז העיר. "עובדים בעיר עסקים שהם מוסדות, שהשקיעו את החיים שלהם", מדגישה מזרחי. "אמרתי את זה עוד בכנסת לפני כמה חודשים - אם העירייה לא תפעל למען העסקים, זו תהיה בכייה לדורות. ירושלים תחזור 30 שנה אחורה. כל האנשים הטובים שנמצאים פה, בעלי עסקים שיש להם שורשים בעיר הזאת, כולם יתקפלו וילכו. במקומם יבואו כל מיני עסקים בינוניים שיפתחו משהו ויסגרו כעבור שנה. כל המסעדות בעיר מפסידות כסף, גם לי עוברת המחשבה לסגור ולעבור לעיר אחרת. כל אחד חושב 'מה אני פראייר? מה אני מזוכיסט? כמה אפשר כבר להפסיד?'. הפסדתי כסף. המלחמות שנלחמתי, לא רק בשבילי אלא בשביל השוק, ומה שאבא שלי (אלי מזרחי, י"ר) מוותיקי השוק עשה פה. אין טיפה של סנטימנטים לאף אחד, להישאר פה זה כמו לירות לעצמך ברגל".

החלום שהתחיל בפריז נשבר בירושלים

משפחת מזרחי היתה הראשונה שזיהתה את פוטנציאל הבילוי וחיי הלילה בשוק מחנה יהודה. ב־2002, כשכל העסקים בשוק היו רק בסטות וחנויות שעבדו עד שעות הערב בלבד, פתח אביה של מורן, אלי מזרחי ששימש כיו"ר ועד הסוחרים בשוק, את קפה מזרחי יחד עם חנות לכלי אפייה ולבישול "הכל לאופה וגם לקפה". את התפריט במקום עיצבה מזרחי, זאת לאחר שסיימה לימודי פטיסרי בקורדון בלו בפריז, צרפת. ב־2005 פתחה המשפחה את מסעדת "צחקו" שהציעה מטבח ים תיכוני מודרני, אך המקום נסגר ב־2008. ב־2011 הקימה משפחת מזרחי יחד עם המוזיקאי הירושלמי שאנן סטריט, את הבר קזינו דה פריז בשוק הגרוזיני. באמצע חודש יוני 2015 נסגר קפה מזרחי למשך שבוע לצורך היערכות מחודשת, ולאחר מכן נפתח מחדש במתכונת של שירות עצמי משבע בבוקר ועד שבע בערב. המקום מציע כיום תפריט מצומצם של מאפים קלאסיים - בריושים, קרואסונים טארטלים, עוגות ועוד וכריכים. באותה תקופה הביעה מזרחי את תסכול מצב העסקים בעיר בדף הפייסבוק שלה: "אני, שחלמתי חלום ונסעתי עד פריז כדי להגשים אותו, שדמיינתי קרואסונים, פרלינים וניוקי, מוצאת את עצמי חולמת פחות ופחות ושורדת יותר ויותר".

אחד מבתי הקפה ראשונים בשוק (צילום: יובל בן עמי)"החיים פה לא פשוטים", מציינת השבוע מזרחי, "הארנונה מאוד גבוהה גם לעסקים וגם לבתים פרטיים, וזאת לעומת ערים אחרות בארץ. אנחנו סובלים. אנחנו סובלים עוד מצוק איתן. בתקופת צוק איתן נרשמה אצלנו ירידה של 48% בעסקים. אנחנו עמדנו וגירשנו זבובים". מזרחי מתייחסת למתווה הפיצויים שהעירייה מציעה לבעלי העסקים באמצעות הרשות לפיתוח ירושלים וטוענת כי "העבודה של העירייה זו בדיחה, התנאים לקבלת פיצויים כל כך נוקשים, בעל עסק חייב להיות כל כך מסכן ואומלל כדי שיקבל משהו. התנאים הם לא הגיוניים. לדוגמה, מי שלא שילם ארנונה לא יכול להגיש בקשה לסיוע – כל כך הרבה עסקים לא שילמו ארנונה כי פשוט אין להם".אז מה לדעתך הפתרון? מה העירייה צריכה לעשות כדי להבריא את העסקים בעיר?"הפתרון צריך להיות משהו יזום, מיידי ורציני. צריך לעודד בצורה מובהקת עסקים להישאר פה. בלונדון, יש פרברים שמתפתחים, ושם המועצות המקומיות מעודדות את העסקים הקטנים לפתוח ולהישאר, לדוגמהבמתן הקלות בבירוקרטיה ובאמצעות שכירות חינם של חללים לשלוש שנים. שם מבינים שהמטרה היא לדאוג לעסקים הקטנים, הם מבינים שלעסקים הקטנים יש פוטנציאל להחיות את העיר ולמשוך צעירים. כמו כן, בנושא הארנונה, יש להוזילה. למה לא מורידים את הארנונה לעסקים? העירייה מפילה את זה על משרד הפנים ומשרד הפנים על העירייה. שורה תחתונה - מי סובל? אנחנו. זו עיר עם בטן רכה, עיר קשה ועיר של אנשים עם פוסט טראומה. מישהו צריך לחזק את האוכלוסייה המתגוררת והאוכלוסייה העובדת בירושלים, אחרת אנשים ייעלמו. בדיוק אותם אנשים שהם אוהבי העיר, אלה שיש להם רעל בעיניים, מהדור הישן, הם לא יישארו פה".

תגובת עיריית ירושלים: "חוסר הוודאות של חלק מבעלי העסקים בתקופה של טרור הוא מובן והגיוני, אך אין להתעלם מהמאמץ הכביר שמבצעת העירייה לשם סיוע לעסקים בעיר. הדרך לחיזוק העסקים בעיר היא באמצעות החזרת המבקרים והקונים שימלאו את רחובות העיר ויחזקו את העסקים. זו פעם ראשונה שעסקים קטנים ובינוניים בארץ מקבלים תמיכה וחבילת סיוע ישיר בסדר גודל כזה ובמהירות בו ניתן המענק. בנוסף לחבילת הסיוע יזם והוביל ברקת הפחתה של הארנונה לעסקים בירושלים באופן חסר תקדים ובהיקף של 20 מיליון שקל. כמו כן, העירייה ממשיכה כל העת לקדם אירועים וקמפיינים למשיכת מבקרים לירושלים כדי שיבלו בה, יאכלו בה וישנו בה, ויביאו לחיזוקה הכלכלי בתקופה מאתגרת זו והתוצאות ניכרות בשטח. למעלה מ־100 אלף איש הגיעו בחודש דצמבר לאירועי חמשושלים, חנוכה ועוד. מוסדות התרבות מדווחים על עלייה במספר המבקרים לעומת שנה שעברה, כך למשל במוזיאון המדע עלייה של 37%, במוזיאון ישראל עלייה של 20 אחוז ובמוזיאון האסלאם עלייה של 15%. השבוע החלו אירועי 'שאון חורף' שמביאים בכל שבוע אלפי צעירים לבלות במוסדות ובמסעדות בעיר ובחודשים הקרובים צפויים אירועים נוספים - מרתון ירושלים, פסטיבל גיק בחופשת פסח ועוד אירועים רבים שיביאו מאות אלפים לעיר. ראש העיר משקיע לילות כימים בעבודה אל מול הממשלה במטרה להגדיל גם את הסיוע לעסקים שגובש יחד עם הממשלה ולהגדיל את ההשקעות בירושלים.  יש לציין כי המצב לא ייחודי רק לירושלים וניכר בכל הארץ. בשנת 2015 יש עלייה של 11% במסעדות שנסגרו בכל הארץ. מנתוני משרד הכלכלה עולה כי 26% מבעלי העסקים בישראל שקלו לסגור את העסק בשנה שעברה כך שמדובר בבעייה ארצית, אך העיר ירושלים מובילה בטיפול וסיוע לבעלי העסקים וכך תמשיך. זה הזמן לסייע לירושלים ולקרוא לכל עם ישראל להגיע לירושלים ולבלות בה".

תגובת הרשות לפיתוח ירושלים:"בעלי העסקים בעיר מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים. לכן, עשו המשרד לירושלים ומורשת, עיריית ירושלים והרל״י מאמצים לקבל מהממשלה מענק כספי, וכמה שיותר מהר. ואכן, תוך חודש מתחילת האירועים הביטחוניים שפגעו בכל הארץ, נקבע בהחלטת ממשלה סכום חסר תקדים של 100 מיליון שקלים לחיזוק העסקים הירושלמים. הוועדה שהוקמה החליטה להקצות את עיקר הסכום - 60 מיליון שקלים - למענק ישיר לעסקים קטנים ובינוניים לטובת פעילות להגדלת הכנסותיהם. לאורך כל התהליך נפגשו נציגי הרל"י והמשרד לירושלים עם נציגי העסקים וקיימו עימם היוועצויות בנושא. למרות שהועלתה הטענה כי יש בכוחם של הסוחרים להציג פגיעה של 50% ויותר, החליטה הוועדה לקבוע שחיקה ברווחים של 25%, כדי לאפשר ליותר עסקים לגשת. לצורך ייעול התהליך, הוקם מוקד מקצועי אליו ניתן לפנות בכל שאלה ולסיוע במילוי הטפסים. כל פנייה שהגיעה טופלה במלוא תשומת הלב ובמטרה להקל על המגישים. לכל מי שפנה בנושא חובות הארנונה הוסבר, שהדרישה לקבלת זכאות למענק היא רק להתחיל בהליך של הסדרת החוב. מעל 900 עסקים כבר הגישו בקשה לקבלת המענק (עד למועד סגירת הגיליון). מלבד המענק, מוצע מתן הלוואות בתנאים מיוחדים: קרן ההלוואות של משרד הכלכלה מציעה הלוואה בערבות מדינה של 85%, וקרן של הסוכנות היהודית שתציע הלוואות נוספות. עוד במסגרת התקציב, יושקעו סכומים נכבדים בשיווק, פרסום ויצירת אירועים שיביאו לעיר ולבתי העסק מבקרים וקונים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ