יוליה ניקנקין, עכבר העיר

יובל הולנדר הוא חומוסאי ידוע ששנים של מחקר בתחום החומוס זיכו אותו בשמו השני "איפה אני יכול לנגב כשאני נמצא ב...". מזה זמן רב הוא מחלק את זמנו בין ניגובים וטעימות כמבקר החומוסיות של עכבר העיר ובין עבודה במשרד פרסום, ועכשיו הוא מצא דרך לשלב בין העולמות. כמומחה שיודע להבדיל בין משקלי צלחות, טמפורטורה ומרקם הוא עשה לעצמו קהל סקרנים המתחנן להמלצה שתלווה את הפיתה הבאה. אפליקציית "חומוס עכשיו" החדשה תביא את המכורים על סיפוקם ותמנה את המקומות שיגישו להם את המנה הבאה, ברדיוס הקרוב אליהם.

» איך משפיע המצב הבטחוני על החומוס?

"אנשים מתקשרים אלי כשהם בדרך לדודה בנהריה, לצימר בכנרת או למילואים בבאר שבע, ותמיד שואלים איפה אפשר לנגב" מספר הולנדר, "האפליקציה תוכנתה בצורה מאוד פשוטה ויש לה מטרה אחת ויחידה - לדעת בכל רגע נתון איפה נמצאת החומוסיה הקרובה ביותר".

חומוס במרחק נגיעה. אפליקצית חומוס עכשיו (צילום מסך)

אם מסיבה כלשהי עדיין לא שמעתם על האפליקציה, מדובר באחת התוכנות המבריקות בפשטותן לחובבי הממרח הפלאי. הולנדר הרכיב רשימה של חומוסיות ברחבי הארץ שמסונכרנת עם ווייז, כך שאפשר לדעת מה המרחק וכמה זמן יקח להגיע ליעד המבוקש. כרגע הרשימה לא מלאה, אבל הגולשים יכולים להשתתף בעריכה ולהוסיף בעצמם מידע ותמונות. פיצ'ר אחד שבולט בחסרונו, במיוחד בתחום המתפתח של אפליקציות אוכל, הוא שלא ניתן להשאיר חוות דעת ותגובות. היעדר הביקורות על החומוסיות הוא לא מקרי. הסיבה הרשמית על פי הולנדר היא שהמאכל מעורר המון אמוציות.

» חומוסייה מפתיעה בתל אביב

"אנשים אוהבים לבדוק בעצמם ולנסות טעמים חדשים, והם מאוד רגישים לגבי חומוס" הוא מסביר. "יש ויכוחים שמתלהטים על המקום הטוב ביותר, על ערבים ויהודים, ואני רציתי שיקחו אותו כמו שהוא. בפרסום אומרים שהמוצר הוא הגיבור, אז שיגיעו וישפטו לבד".

לדעת בכל רגע איפה מקבלים את המנה הבאה. חומוס אבו ראמי (צילום: יובל הולנדר)

כנראה שהפשטות עושה את העבודה. האפליקציה המדוברת צוברת תאוצה, ואנשים מכירים בזכותה מקומות חדשים. "אחד הדברים המדהימים בחומוס הוא שמכינים אותו בכל מקום לפי אותה שיטה אבל הטעם אף פעם לא זהה ולכל אחד יש את חומוסית הבית. זה מקביל לאוכל של אמא - המקור דומה אצל כולן, אבל אצל אמא שלך תמיד הכי טעים".  

» סיבוב חומוסיות ברובע הנוצרי בירושלים

אז בתור מי שמכיר כל גרגר בארץ, איפה נמצאת החומוסיה הכי טובה?"אני במקור מהצפון, אז מבחינתי החומוסיה הטובה בארץ נמצאת בחיפה, או ליתר דיוק במשולש החומוס - אבו שאקר בצלע דרומית בחיפה, סוהילה בצפונית בעכו ואבו אדהם במזרחית בכפר יאסיף. בלי להכנס לדקויות, יש המון ניואנסים בין האזורים הגיאוגרפיים. החומוס של ירושלים שונה בתכלית מזה של יפו, למשל".

הטובה ביותר בחיפה.  אבו שאקר (צילום: יובל הולנדר)

למרות שהחומוס ידידותי לכל סוגי האכלנים, הוא מעורר מחלוקות רבות. לפחות אין צורך להחליט בסוגיית האייפון נגד האנדואיד כיוון ש"חומוס עכשיו" זמינה להורדה בשניהם. רוצו לאכול.

» חומוס עכשיו לאייפון» חומוס עכשיו לאנדרואיד

לקבלת עדכונים שוטפים מעכבר העיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ