יעל רייף, עכבר העיר

על רקע התקיפה בעזה וההפצצות המאסיביות לעבר ישראל, התקיימה אמש (12.7) בכיכר הבימה הפגנת שמאל הקוראת לטולרנטיות ולהפסקת התקיפה בעזה. בית הקפה נחמה וחצי שממוקם מול הכיכר שמארחת הפגנות חדשות לבקרים, לקח הפעם תפקיד משמעותי יותר בהפגנות בעל כורחו. בעיצומה של ההפגנה שהחלה קצת אחרי השעה 20:00 החלו לנהור לרחבה פעילי ימין ואנשים משולהבים שהגיעו בעקבות הזמנה שפירסם יואב אליאסי (הצל), שבעברו היה חצי מהצמד סאבלימינל והצל,  בעמוד הפייסבוק שלו: "היום ב 20:00 בכיכר הבימה אנחנו מיצגים את צהל שעוסקים בלהגן עלינו מול השמאל הכפוי טובה והחוצפן", כתב אליאסי, "שבשעת מלחמה מעיז להפגין בישביל אויבינו ונגד צהל אז עזבו את הפייסבוק לרגע ותבואו להראות שאנחנו לא פריירים" (השגיאות במקור). בשלב מסויים התפתחו עימותים בין מפגיני השמאל לפעילי הימין, שהגיעו בשיאן עד לנחמה וחצי, בית הקפה שמסמל במידה רבה את התל אביביות, ומארח מדי יום עיתונאים ואנשי תקשורת רבים. » אמנות תחת אש» הטבות לתושבי הדרום» ניל יאנג מבטל את ההופעה בישראל

"מה שחווינו אתמול היה דבר לא רגיל, בלשון המעטה. זה היה כאוס נוראי. שהרגיש ונראה כמו הפגנה בכיכר תחריר", מספרת גאיה הררי, מלצרית בנחמה וחצי. "בשלב מסוים הגיע פעיל ימין הגיע לפתח הקפה והתחיל לקלל. אחד המלצרים פנה אליו, אמר לו משהו בסגנון 'את הצעקות לא לעשות בבקשה בכניסה לקפה' וביקש ממנו לזוז. פעיל הימין נתן לו בתגובה בעיטה בחלק האחורי של הראש, ומייד אחריו הגיעו עוד פעילי ימין והתחילו לטפס על גדרות בית הקפה ולהתקיף את הלקוחות. זה היה כל כך אלים, ברמה של לזרוק כיסאות על אנשים ולירוק עליהם, שהיינו צריכים להבריח את הלקוחות דרך הדלת האחורית של הקפה. מזמן לא ראיתי כזאת שנאה".

איפה היתה המשטרה בכל הסיפור הזה? "הם עמדו בין פעילי הימין לבית הקפה וללקוחות והפרידו בגופם ביניהם. אחד מהמפגינים שהגיעו להפגנת השמאל סיפר שבאזעקה השנייה לא היו שוטרים בסביבת הקפה ובמרחב במוגן, ושאפילו במרחב המוגן תקפו את מפגיני השמאל שנמלטו במהלך האזעקה לחניון הבימה. הכאוס המוחלט הזה היה הרבה יותר מפחיד מהאזעקות".

איך הגיבו הלקוחות להתפרעויות?"רוב ההפגנות שוקורות מול הבימה לא אלימות. צריך להבין שהמראות אתמול היו קשים מאוד: פעילי הימין היו עטופים בדגלים וצעקו נגד השמאל והערבים ודחפו אנשים, והיה ניסיון מצד המשטרה להפריד בכוח בין מפגיני השמאל ופעילי ימין. היתה תחושה קשה של עם מפולג שמרביץ אחד לשני ושהשמאל הוא האויב. בשלב האלים יותר של הערב הלקוחות התחילו לבקש חשבון ורצו לעזוב את המקום, וזה אירוני במיוחד דווקא האזעקות לא הפחידו את הלקוחות שחזרו בתפוסה כמעט מלאה לבית הקפה".איבדנו שפיות. הפגנת השמאל אמש:

הדמוקרטיה והשפיות - נחלת העבר

הררי מספרת שהמלצר הנבעט בראשו נפגע באופן קל ולא פונה לבית החולים, ושמיד כשראה מה עוללה בקשתו מפעיל הימין, התחרט על המעשה והצר על הפגיעה בלקוחות. "אני הייתי בצד בכל הזמן הזה", ממשיכה הררי, "ויותר משפחדתי מהאזעקות ומהאלימות, פחדתי על עתידה של הדמוקרטיה והחברה הישראלית. זה היה רגע כזה שבו את מבינה שאין כאן לגיטימציה לדעות יותר פשרניות. פעילי הימין והצל שהסתובב בין כולם הגיעו במטרה להרביץ ולהוקיע דעות ששונות משלהם. הם בפירוש הגיעו כדי לכסח. לפני זה ההפגנה היתה רגועה ושקטה, ועל רקע הפצצות והאזעקות לא היתה שום סיבה לפגוע פיזית באנשים שהדעה שלהם שונה".

» שעתו של השמאל לזעוק - טור דעה

אחרי מסע האלימות בנחמה וחצי, מספרת הררי, המשיכו פעילי הימין בדרכם והגיעו עד לבית הקפה "ב' קפה", הממוקם בשדרות בן ציון פינת קינג ג'ורג', וגם שם זרעו הרס ותקפו את יושבי בית הקפה. "בן זוגי ואני גרים בקינג ג'ורג', ובשלב מסויים בן זוגי הסתכל מהגג וראה שהפעילים שפונו על ידי המשטרה הגיעו לב' קפה, לקחו כיסאות והיכו איתם אנשים שהם חשבו שהם מפגיני שמאל ואפילו ושברו כיסאות. זה היה מצב של מספר מצומצם של מפגיני שמאל מול קבוצת בריונים".

בית הקפה הזה מסמל תל אביביות במלוא מובן המילה, אחרי אתמול אתם מרגישים שהבועה התנפצה?"אני לא יכולה לדבר בשם כל הצוות והלקוחות, אלא רק ברמה האישית, ואני מרגישה שהבועה שהתנפצה היא לא הבועה התל אביבית, אלא הבועה הישראלית, וההתנפצות הזאת היא לא התנפצות מול החמאס או המצב הבטחוני, אלא בינינו אל מול המדינה והאופי שלה, ולאיזה כיוון היא הולכת וכמה אנחנו מייצגים מיעוט שפוי אל מול אלו שמקיפים אותנו, וזאת תחושה קשה מאוד. אחרי אתמול התחושה החזקה שמובילה אותי היא שהדמוקרטיה והשפיות הישראלית הולכות להיות נחלת העבר".

איך מתפקד בית הקפה ביום שאחרי, מבחינת הלקוחות והאווירה?"לבית הקפה לא נגרם נזק כי מסה של שוטרים שמרו עליו. האווירה עדיין כבדה, אך למטיב ידיעתי הלקוחות מגיעים כרגיל וישנה כמות גדולה יותר של עיתונאים שיושבים במקום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ