נביא זעם: מה קורה במתחם ירמיהו?

רחוב ירמיהו עובר מתיחת פנים עסקית, ולא בהכרח לטובה. בתפריט: סגירת עסקים ותיקים, פתיחת סניף של בת האיכר בבעלות משפחת אבוטבול ושילוש של מחירי השכירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בדיוק כשתושבי הצפון הישן סיימו לעכל את העובדה שיש להם מתחת לבית שני סופרמרקטים תחת אותו שם (באבא), רחוב ירמיהו החל להפוך את עורו שוב. מתחם הבילויים הפופולרי, שנחשב גם לאחד מאזורי המגורים הנחשקים בעיר, נפרש על רחוב ירמיהו ומגיע לשיאו בפינת הרחובות ירמיהו ודיזנגוף. בגדה אחת ניצבת מסעדת ג’רמיה ובשנייה בית הקפה מובינג, שיחדיו מהווים מוקד עלייה לרגל באחד האזורים הכי מצליחים בעיר. לאורך רחוב ירמיהו אפשר למצוא בכל שעה אנשים שמאיישים את בתי העסק. ביום את המסעדות ובתי הקפה, ובלילה את הברים העמוסים במיוחד.

מה קרה בבניין 47?

רוב האנשים שמגיעים לבלות בשכונה הם לקוחות קבועים, ולכן, כאשר לפני שלושה חודשים התחילו עסקים להיסגר ברחוב, אף אחד לא הבין מה הסיבה לכך, ותחושות של חוסר יציבות התחילו להציף את התושבים והמבקרים. “כל יום אנחנו קמים וחנות אחרת נסגרת”, אומרת אור, שגרה ברחוב שמעון התרסי, וכמו שכניה גם היא לא עומדת בקצב תחלופת בתי העסק. ההפיכה הגדולה התחילה כשבבניין מספר 47 בירמיהו נסגרו שני עסקים מצליחים – גלידריית איגלו ומלך הטוסט נקניק סודוך. גם שמועות על סגירתה הקרבה של סושיית ג’פניקה באותו בניין לא איחרה להגיע. “הייתי בחו”ל ואנשים התקשרו אלי ואמרו לי שסוגרים את מקום העבודה שלי”, מספר נתן גרונדלנד, מנהל משמרת במקום, שנסע לחופשה של חודשיים. למרות השמועות, בג’פניקה מבהירים כי הם לא מתכוונים לגלגל את עצמם מהצפון הישן, לפחות לא עד תום חוזה השכירות הנוכחי בדצמבר 2013, שלאחריו ישקלו מעבר למתחם הבילויים החדש שנבנה עתה בנמל. “הבניין החליף בעלות, הוא היה שייך לאדם מחו”ל ועכשיו קנו אותו”, מסביר גרונדלנד, “הרוכשים העלו את השכירות, ועסקים קטנים כמו איגלו וסודוך לא עמדו בזה וסגרו. לשמחתנו, אנחנו כן עומדים בזה”. לפי הערכות בקרב בעלי עסקים ברחוב, דמי השכירות קפצו פי שלושה ובנכסים מסוימים הם נושקים ל־40 אלף שקל בחודש, כאשר עד כה עמד הסטנדרט על 20-10 אלף בחודש.

פה לפחות עד דצמבר 2013. ג'פניקה ירמיהו (צילום: תומר אפלבאום)

לפני כחודש פורסם בעיתון “הארץ” כי במקום העסקים שנסגרו יוקם בבניין 47 סניף של מסעדת בת האיכר שבבעלות משפחת אבוטבול, שלה כמה סניפים באזור השרון. בכתבה הוזכר כי הדבר גורם לחשש במשטרה כי עסקים של ארגוני פשע מנסים להתבסס בתוך העיר, וגם התושבים עצמם מביעים חששות דומים: “כולם כאן מפחדים שתיכנס לשכונה משפחת פשע”, אומרת מאיה, ששוכרת דירה ברחוב צמוד, “זה יפגע בווייב הטוב והרגוע של הרחוב”.

"העלויות צריכות להיות ריאליות"

אבל השינוי במראה רחוב ירמיהו לא מסתיים עם בניין מספר 47. גם מעבר לכביש, הסניף של מסעדת עדנה, שקם בציפייה גדולה, הפסיק לפתע לעבוד אחרי פחות משנה. מעדנה נמסר כי המקום נסגר לרגל שיפוצים, אך בשל סיבות אישיות אלו נדחו ויחודשו בעוד חודש ימים. כמה עשרות מטרים במעלה הרחוב נסגר החודש גם סניף של רובן, הכריכייה־דלי עם שלל הבשרים המעושנים. “מחיר השכירות קפץ משמעותית”, מספר מנהל הרשת שגיא עברון, “אני יודע שזה אזור מאוד מבוקש, אבל העלויות צריכות להיות ריאליות. כנראה בניין אחד העלה מחירים ואז כולם הבינו שהם יכולים”. אלא שהמחירים לא מרתיעים את כולם ועל השטח שעליו היתה ממוקמת רובן עטה הסושייה הסמוכה והמצליחה Fu, שתכפיל את גודלה בקרוב. דיירי הצפון הישן לא נותרו מקופחים בחזית הכריכים ושתי פסיעות מהצומת שוקק החיים ירמיהו־דיזנגוף נפתחה השבוע סנדוויצ’ייה חדשה של השף אביב משה הירושלמי, ששמה לעצמה למטרה להפוך למאנצ’ הלילי החדש של בלייני השכונה. המקום, אגב, נוגס בחלק קטן מבר האוטו הסמוך, שנכון לעכשיו ממשיך לתפקד כרגיל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ