עומר מילר: "בייגלה פועלים בבריונות נגד השפים"

רפי כהן, עומר מילר ושפים אחרים פורשים מהפעילות ההתנדבותית של "יום המרק" שמארגנת עמותת לשובע ואתר "בייגלה", בטענה נגד האחרונים: לדבריהם, הביקורות באתר נכתבו בהתאם לשיתוף הפעולה של השפים עם מפעילי האתר. בייגלה: "חבל ששפים סלבים מנצלים לרעה את השפעתם"

רותם מימון, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם מימון, עכבר העיר

"הגיע הזמן להניף דגל שחור. זה לא מקובל, לא נאה ולא יאה בתחום המסעדנות לפעול בבריונות. אני לא מוכן להיות מעורב בפרויקט שמציג גוף שכביכול תורם לקהילה אבל פועל בדרכים נלוזות ולא אתיות".  את המילים הקשות האלה אומר השף ממסעדת , כהסבר להחלטתו שלא לקחת חלק באירוע ההתרמה של ועמותת לשובע. האירוע, שמתקיים זו השנה השנייה ברציפות, מחבר ליום אחד את מיטב המסעדות ברחבי הארץ שמציעות ללקוחותיהם מרקים מיוחדים במחיר של 25 שקלים. את כל הכנסותיהן מהמכירות מעבירות המסעדות ישירות לעמותת לשובע. בנוסף לכך, יתקיים אירוע חגיגי בנמל תל אביב, בו היו אמורים להשתתף מלבד מילר גם () (), ירון שלו (), , (), , (), בינו גבסו (ד'"ר שקשוקה), מנה שטרום, , () ועוד.» » » » בצעד חריג בענף החליטו כמחצית מהמסעדות והשפים למשוך את ידם מהערב החגיגי ומהפרויקט בכלל, דבר אשר מעמיד בספק את היתכנות האירוע. בין הפורשים כרגע: מילר, חיים כהן, בינו גבסו, אביב משה ואבי ביטון. הדבר נובע בעיקר מפרסומים באמצעי התקשורת השונים המטילים בספק את התנהלות "בייגלה" – אחד מאתרי האוכל הגדולים והפעילים בארץ, שמארגן גם מפגשים קולינריים לחבריו. באתר מועלות בין היתר גם ביקורות על מסעדות. כפי שפורסם לראשונה ב"ישראל היום" - אחת הסיבות למרד השפים קשובה בסכסוך חריף שפרץ בין השף רפי כהן ממסעדת , עומר מילר מחדר האוכל ויריב מלילי מ, לבין מנהלי האתר – דודי כליפא ונעמה פלד. לטענתו של כהן, מסעדת רפאל קיבלה ביקורת שלילית באתר, משום שהמבקר התבקש לשלם. זאת לאחר שבשלוש ארוחות קודמות לא שילמו. לדברי כהן, משעה שהשמיע את טענותיו בקול רם פנו אליו מסעדנים רבים שתארו דרך התנהלות דומה גם כלפיהם. לפיכך, לא היה כהן מופתע מההחלטה של שפים רבים כל כך לפרוש מהפרויקט. על מנת שלא לפגוע בעמותת לשובע ביקש כהן לתרום מחוץ שלא דרך האתר: "אני תורם בכל חודש והפעם אני מתכוון לתרום באופן ישיר לעמותה בשמי ובשם שפים נוספים", אמר כהן. "אני הולך לתרום 20 אלף שקל". השף דורש צדק ביקורתי. עומר מילר ב"חדר האוכל" (צילום: מוטי קימחי)משהו רקוב בממלכת דנמרק

"אם הסיפור כולו נכון, זה מאוד עצוב", אמר אבי ביטון, השף של מסעדת אדורה לעכבר העיר. "אתר בייגלה נועד להיות אתר טוב, שמחבר אנשים שאוהבים קולינריה ומביאים אותם אל המסעדות. אין בעיה שהם קנו מקומות וגזרו קופון, יש לי בעיה אם הם מכרו או קנו ביקורות". לא מעט שפים שהתראיינו לכתבה זאת ציינו כי בענף המסעדנות התחושה היא שיש צורך "ללכת בין הטיפות", וכי לצאת כנגד גוף מדיה שמתפאר ברשימה ענקית של חובבי מזון הוא לא עניין פשוט עבורם. בעקבות פרישתו של מילר החליטו שפים נוספים לפרוש גם הם מ"יום המרק". "החלטנו לפרוש עד שיתבהרו העניינים בקלחת. זו החלטה מערכתית כי משהו לא נראה טוב", מסביר אביב משה, השף והמוביל של מסעדת מסה. ביטון, שעדיין מופיע בפרסומי האתר כחלק מהמשתתפים מסביר מדוע הוא מתייצב לצד חבריו: "אני טבח עוד לפני שאני מסעדן ושף ואני קודם כל עושה למשפחתי – המסעדות והחברים שלי בתל אביב. אנחנו חולקים בכל יום את אותן חוויות ואותם לקוחות וספקים. אף אחד לא מבין אותנו כמונו. ואם יש בעיה אני הולך עם המסעדנים ולו רק בשביל הסולידריות". גם ביטון, כמו אביב משה ואסף גרניט ממחניודה מדגישים כי אינם באים לשפוט את אתר בייגלה, כי אם להביע סולידריות לחבריהם. "אם זה נכון, זה עצוב". אבי ביטון מביע סולידריות (צילום: דניאל לילה) 

"בראש ובראשונה חשוב לי לציין שאין לי דבר וחצי דבר נגד עמותת לשובע", מבקש מילר להבהיר, "אנחנו בקשרים מצוינים. הם מקבלים מאיתנו בכל שבוע תרומה מהמסעדה וחשוב לנו הקשר עם הקהילה. לגופו של עניין פרשתי מיום המרק מכמה סיבות – אני לא מוכן להיות שותף עם גוף כמו בייגלה שניצל את כוחו לרעה, לטעמי. כבר קיבלתי ביקורות רעות, וזה טוב לענף אבל יש לי בעיה עם גוף שמציג את עצמו כקהילתי חברתי ולמעשה הוא מסחרי לכל דבר".

מילר שיתף בעבר פעולה עם כליפא ופלד ואף ערך איתם ערב המיועד למועדון החברים של האתר ואירוע ההתרמה ב"שלוותה", אז תרם את עבודתו וקיבל תשלום בעבור חומרי הגלם. "שיהיה ברור, אין לי אינטרס כי כתבו עליי משהו רע או משהו, פשוט נחשפתי לדרך הפעולה וראיתי את הטכניקה שבה נעשים הדברים. אני בעד שקיפות. אם מישהו כותב רע צריך שהמניעים יהיו כשרים והדרך כאן לא הייתה ראויה. אני עומד לצד שותפיי למקצוע כי אני מכיר את זה וראיתי את זה קורה בעוד מקומות". על פרויקט יום המרק דווקא יש למילר רק דברים טובים להגיד, אך מבקש להבהיר כי כמוהו יש לא מעט מסעדנים התורמים באופן סדיר לקהילה וכי מדובר בסופו של דבר באירוע יחצ"ני.לא מפחד מביקורת שלילית. רפי כהן (צילום: אורן זיו)

שני צדדים למטבע

יריב מלילי מהבית התאילנדי החליט גם הוא לנתק את הקשר עם "בייגלה". "אנחנו רואים בעיתיות מאוד מהותית שגוף מנהל קשרים מסחריים עם בתי עסק במקביל כותב עליהם ביקורות ללא גילוי נאות ולכאורה באובייקטיביות", אמר מלילי לעכבר העיר. "אנחנו לא משפטנים אבל בתחושה שלנו יש פה משהו אתי ופסול. אנחנו כבית תאילנדי לא מעוניינים להיות בכל סוג של קשר עם כל גוף מדיה שתרבות הדיבור שלו ירודה. אלו הם קווים אדומים. אני מניח שגם מסעדנים אחרים מרגישים באופן דומה. לא מתאים לנו לקחת חלק בזה. אנחנו מאז ומעולם עושים מתן בסתר כמו שזה אמור להיות ולא צריכים עלה תאנה בשביל לתרום, זה סוג של פרסום שאנחנו לא רוצים להיות מקושרים אליו".לעומתם יש דווקא מי שאינו מושך ידיו מהפרויקט, אחד מהם הוא ניר צוק. "אין שאלה בכלל, אנחנו ממשיכים. עמותת לשובע הם חברים שלנו וכל עוד זה לטובתם אנחנו שם", מסביר צוק. "כל אדם לפי אמונתו יחיה. אני מתעסק בכן ולא בלא". גם ויקטור גלוגר ממסעדת קלואליס שותף לדבריו של ניר צוק, ומכריז כי הוא נשאר בפרויקט בגלל הרצון לתרום המטרה הטובה שלו. הולך נגד הזרם. ניר צוק (צילום: אורן זיו)

דודי כליפא, מבעלי אתר בייגלה מסר בתגובה: "עומר מילר בכלל לא היה אמור להיות חלק מהאירוע. חבל ששפים סלבים ככל שיהיו משתמשים בהשפעה שלהם כדי לפגוע במהלך יפה שנועד לספק ארוחות לשכבה הכי חלשה בחברה הישראלית. בצעד שלהם הם לא פוגעים בבייגלה אלא בנזקקים. האירוע יתקיים כמתוכנן".עו"ד גיל-עד חריש, יו"ר עמותת לשובע מסר בתגובה: "אני כמו כולם קורא עיתון ואין בזה שום דבר עם עמותת לשובע. אני מקווה שהאירוע יתקיים כסדרו. אני אשמח שאיש לא יפרוש והכספים ייתרמו ישירות אלינו באמצעות PAYPAL. השפים הפורשים מענישים את לשובע, לא את בייגלה. אני קורא לכולם להצטרף ולעזור לנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ