בייגלה מגיבים: "לא אכלנו חינם, לא מכרנו ביקורות ההוכחות בידינו"

בימים האחרונים רוחשת הרשת ועולם המסעדנות הישראלי סביב הסכסוך בין אתר "בייגלה" לבין כמה מבכירי השפים בישראל. הבוקר מגיבים בעלי האתר: "העלילות המושמעות באמצעי התקשורת כנגדינו אינן נכונות, ההשמצות האלה מכאיבות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בהמשך לפרסומים שהחלו בשבוע שעבר לפיהם התגלה סכסוך חריף בין אתר האוכל הגדול "בייגלה" לבין שפים נבחרים ובראשם: רפי כהן ממסעדת רפאל, יריב מלילי מהבית התאילנדי ועומר מילר מחדר האוכל, משחררים הבוקר "בייגלה" תגובה רישמית בנושא. כזכור, הפרשייה החלה בסכסוך בין בעלי האתר, דודי כליפא ונעמה פלד לבין רפי כהן, עומר מילר ומסעדנים נוספים. כהן טען שמסעדתו, שזכתה לסופרלטיבים רבים באתר, קיבלה ביקורות שליליות וקטלניות מבני הזוג, לאחר שסירב להיכנס עם השניים לשותפויות עסקיות. אל כהן הצטרפו מסעדנים נוספים שטענו טוענות דומות, ועל כן ביטלו את השתתפותם ב"יום המרק", אירוע התרמה של עמותת "לשובע", בשיתוף אתר בייגלה. בין השפים שביטלו: עומר מילר ("חדר אוכל"), חיים כהן ("יפו תל אביב"), אבי ביטון (אדורה), אביב משה (מסה) ובינו גבסו (ד"ר שקשוקה). שף בכיר אמר אז ל"עכבר העיר אונליין", כי, "בייגלה הם צמד נוכלים. היה לי איתם סיפור זהה, עברתי את אותן חוויות אחד לאחד ואני מאחל להם שאף אחד לא יתקרב אליהם. אני תומך מאוד ברפי כהן".» עומר מילר: "בייגלה נוהגים בבריונות כלפי השפים"» בייגלה מראים קבלות» בייגלה עונים על כל השאלותמ אז הופעתם בטלוויזיה בתכנית "לילה כלכלי" בערוץ 10, בה כינו את כהן "ילד כאפות" והשוו אותו למובארק, שמרו בעלי האתר נעמה פלד ודודי כליפא על שתיקה רועמת, וסירבו להגיב באופן ענייני לטענות שעלו נגדם. הבוקר מציגים השניים בייגלה קבלות תשלום בעבור הארוחות במסעדות "רפאל" וב"בית התאילנדי". לפי האתר מוצגות קבלות המעידות כי כותבי האתר, שילמו בעבור הארוחה במסעדה, אודותיה פרסמו ביקורת באתר. "העלילות המושמעות באמצעי התקשורת כנגדינו אינן נכונות, ההשמצות האלה מכאיבות", הם אומרים הבוקר בתגובתם. "נציג הוכחות תשלום בעבור ארוחות שאכלנו ב'רפאל' וב'בית התאילנדי' על מנת להסיר מלב קוראינו כל ספק באמיתות דרכינו המקצועית ובאובייקטיביות הסיקור והכתיבה בבייגלה. בכוונתינו להבהיר באופן חד משמעי ומוחץ, שאין כל קשר בין סוגיית התשלום לאופן הסיקור וכתיבת הביקורת בבייגלה".950 שקל על ארוחה ברפאל. החשבונית של כליפא (באדיבות "בייגלה")

"הימים האחרונים היו מהקשים שנעמה ואני ידענו ואני מבקש לשתף אתכם במה שעובר עלינו", כותב כליפא באתר. "העלילות המושמעות באמצעי התקשורת כנגדנו אינן נכונות, ההשמצות האלה מכאיבות לנו". בהמשך ממשיך כליפא לספר את השתלשלות יחסיהם עם רפי כהן - "זה פשוט אירוני שמכל ההאשמות האפשריות בחר מי שבחר דווקא להצביע עלינו כצמד אוכלי חינם. בניגוד לאופן בו ניסה רפי כהן להציג אותנו, איננו "אוכלי חינם" ומעולם לא היינו, אנחנו מגנים את התופעה. אנחנו מוצאים כסף רב על אוכל במסעדות וזה חלק קטן מההשקעה בבייגלה". כליפא מוסיף ומספר את האירועים מאחורי הקלעים - "בארוחת ההכנה לאירוע בייגלה רפי בישל לנו את כל התפריט, נעמה התרוצצה בין השולחן למטבח לצלם את המנות באור באופן מחמיא. בארוחת עבודה בה אנחנו מכינים תפריט יחד עם השף, בוחרים מנות ומסכמים מועד ומחיר שיהיה נוח לחברי הסבב של בייגלה, איננו משלמים. "אירוע בייגלה ברפאל. אף אחד מאיתנו לא ישב בשולחן. הסתובבנו בין האנשים, נפגשנו, קישקשנו, בדיוק כמו שאנחנו עושים בכל מפגש. המפגש ברפאל היה ללא כל תשלום מצידו. אירגנו, צילצלנו, פרסמנו ללא כל דרישה כספית מצידנו. הגיעו שלושה "מושבים" למסעדת רפאל. כל מי שהיה בסבב שלנו יודע כי במהלך הסבב אנחנו מארחים את הקהל, עוזרים ליצירת קשרים, מכירים את החברים החדשים ומכירים להם את הוותיקים, אין הרבה זמן לאכול.

בראש הסכסוך. רפי כהן (צילום: דניאל צ'ציק)"בפעם הבאה שהגענו לרפאל דווקא התכוונו לשלם, כמו תמיד. ישבנו מול הים במקום האהוב עלינו ונהננו מכל רגע. תמונות פורסמו ללא הרף בבייגלה. כאשר ביקשנו חשבון, המלצרית סרבה לקחת את הכרטיס. "רפי אמר שאין חשבון". התעקשנו, אבל הוסבר לנו שאין סיכוי. השארנו כסף רב כטיפ והלכנו. חושבים שזה כנראה "המשחק". מילאנו לו את המסעדה, אנשים מהללים את רפאל בפייסבוק, יש תמונות מקיר לקיר וזו דרכו להודות לנו. זהו. אחר כך שילמנו כאחד האדם. על המון ארוחות, סכומים של אלפי שקלים. גם בסבב הנשים שנעמה אירגנה היא שילמה כמו כולן. מה אנחנו לומדים ממכל הסיפור? מה שכבר ידענו מזמן. אין ארוחות חינם!".בעקבות הפרסומים רחשו וגעשו השבוע עמודי הפייסבוק של גולשי אתר בייגלה ושל אחרים – המעורבים בעולם המסעדות או מתעניינים בו. גם עמודי הפייסבוק של האתר סערו, ונשמעה הדרישה לקבל תגובה מבעלי האתר. בין השאר נכתב על ידי אחת הגולשות: " אני כותבת את זה בלב כבד אבל אני חושבת שמגיעה לנו החברים של בייגל'ה איזושהי התייחסות לסערה שקורית בחוץ ולא מחול שדים אחרי האנשים שמלעיזים". גולשים רבים דנו בשאלה אם אכן "מכרו" בייגלה ביקורות ואם התנהלו "בבריונות" כפי שכינה זאת עומר מילר, אם גזרו קופון לכיסם מאירועי התרמה גדולים שערכו.

בשיחה עם אבי ביטון השבוע הוא הסביר זאת: "אני טבח עוד לפני שאני מסעדן ושף ואני קודם כל עושה למשפחתי – המסעדות והחברים שלי בתל אביב. אנחנו חולקים בכל יום את אותן חוויות ואותם לקוחות וספקים. אף אחד לא מבין אותנו כמונו. ואם יש בעיה אני הולך עם המסעדנים ולו רק בשביל הסולידריות".לא רק מסעדנים ושפים החלו להצביע ברגליים ולחתוך את שיתופי הפעולה עם בייגלה, אלא גם הגולשים והאוהדים. לא ברור איך תסתיים הפרשה, אבל כבר כעת ניתן לראות בשטח ירידה במספר האוהדים בעמוד הפייסבוק ובעיקר- עצומה אותה פרסמו אוהדים לשעבר. העצומה הקוראת לכל חובבי המזון לנתק קשר בטענה ש"מי שמתעסק באוכל חייב בניקיון כפיים". עד כה הצטרפו לעצומה כ-145 גולשים.אורן סמיונוב הדובר של בית תאילנדי מסר הבוקר: "התגובה של בייגלה היא לא יותר מאשר ספין אמוציונלי לא מוצלח נוסף, שכל מטרתו להסיט את הדיון מהנקודה המרכזית והיא חוסר האתיקה בכתיבת ביקורות אובייקטיביות לכאורה מחד, וניהול מגעים מסחריים במקביל על ידי אותו גף ואותו אדם. עצם התשלום על ארוחה במקביל לניהול משא ומתן מסחרי אינו מהווה תו הכשר ואף ההיפך מכך. על כן טענתנו המרכזית מאז ומעולם שההתנהלות של אתר בייגלה לוקה באתיות חסרה ובחוסר שקיפות מול כל הנוגעים בדבר".רפי כהן בתגובה: "אני הצגתי שלושה מועדים שבהם הזוג קם בלי לשלם ואני עומד מאחורי הדברים. מעולם לא היתה ארוחת הכנה לארוחת סבב בייגלה, כי זה היה מתפריט הרגיל של המסעדה. הם לא מתייחסים לתאריכים בהם הם היו והלכו מבלי לשלם. מפתיע שדודי כליפא בחר להתרכז רק בי , אבל התופעה הרבה יותר רחבה ויש הרבה נפגעים בסיפור כולל נפגעים קשה והוא צריך לתת תשובות לאנשים רבים מלבד לרפאל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ