פיצת המהפכה: איפה מפגיני האוהלים שותים קפה?

בקפה סווינג מספקים שירותי קירור, בטוני וספה פותחים את השירותים לכולם ובפיקוק מטפחים את רוח המחאה. בעלי המקומות סביב אוהלי המחאה מצדיעים למפגינים ולא שוכחים לגזור קופון

לירון ורדי גלר, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירון ורדי גלר, עכבר העיר אונליין

"בית הקפה שלנו הפך להיות שירותים ציבוריים", מספרת חגית סלמן, מנהל ובעלים של בית הקפה סווינג, הממוקם בפינת הרחובות רוטשילד ומרמורק. "אני נותנת להם שירותי קירור למוצרים עזרה בלשטוף ירקות, מים לשתייה וקפה שחור על הבוקר... היום גם אחסנו בשר לצהריים". בסוף השבוע האחרון הפכו בתי העסק בקרבת מחאת האוהלים לשותפים מלאים במאבק. יותר מכל, הם אומרים, משהו בשיחות של היושבים בבתי הקפה השתנה. "גם היום יש התעוררות אצלי בקפה והשדרה כולה מלאה", ממשיכה סלמן. "הלקוחות מאוד תומכים. גם המבוגרים שהגיעו אמש לקונצרט הביעו תגובות חיוביות וכולנו מקווים שהמחאה תעזור".

בסניף הקטן של לא מתרגשים מכמות האנשים הגדולה. "...מיום חמישי שהכול התחיל אני משתדל לעזור במה שאפשר", אומר טל שטרן, הבעלים של טוני וספה, שגם משתתף באופן פעיל במחאה. "אני מספק להם חשמל ופותח להם את השירותים לשימושם החופשי. לא התבקשתי להזעיק עוד עובדים מאחר והמקום עמוס גם ככה בסופי שבוע אבל אין ספק שבעקבות המחאה אנחנו עובדים יותר חזק ויש עלייה למקום". סלמן מצידה, לא מכחישה שיש גם רווח בצד המאבק – "זה הגביר את התנועה אצלנו בבית הקפה, אנשים יושבים לקפה ולארוחת בוקר, הרבה מגיעים לעבוד מכאן, נותנים ראיונות לעיתונות. בסוף שבוע בית הקפה בדרך כלל מלא, ולכן לא נדרשתי להזעיק עובדים נוספים. בימים הקרובים ככל שהמחאה תימשך נדע מה יהיה. גם היום יש התעוררות אצלי בקפה והשדרה כולה מלאה".  מזון מהיר טוב למאבקים פוליטיים. טוני וספה (צילום דניאל צ'צ'יק / ארכיון)שמעון משעל, הבעלים של ו במרמורק מרגיש גם הוא את השינוי באוויר: "הייתה הרבה תנועה בימים האחרונים לא הרגשתי עומס מיוחד ששונה מכל יום רגיל אצלנו. מה שכן היה שונה הוא השיח. במקום שלדבר על הבר הבא שהם הולכים אליו או על מוזיקה, הם יושבים ומדברים בהתלהבות על המחאה. מרגיש קצת ברוח ה'סיקסטיז'... אני מכיר חלק מהאנשים שמוחים ולכן מאמין שיש משהו מאוד אמיתי בדבר הזה, גם ברמה אנרגטית זה נכון לעיר הזאת".מעל לכל, מתרגשים בעלי העסקים במקום מהאוויר הפוליטית. מעיין בזק שעובדת בפיקוק מסבירה ששיח המחאה הנוכחי הוא כבר עניין שבשגרה. "בפיקוק אנחנו עוברים פה ימים בצביון מחאתי", היא מסבירה. "אם זה חוק החרם או הקוטג', אפשר להגיד שזו תקופה שבה המבקרים מדברים הרבה על מחאות". משעל, שנמצא בימים אלה בהקמה של מקום חדש, מצר על כך שהוא לא יכול לקחת חלק פעיל במאבק. "...לראות שהציבור בתל אביב מוחה על דבר כל כך חשוב זה מלבב, כי תל אביב שנחשבת למקום שלא מוחה על דברים יומיומיים שמטרידים. במקרה הטוב מפגינים כאן נגד מלחמות. עיר כמו ת"א, שלא יהיה לצעירים בה מקום לגור תהפוך תוך דור או פחות לגריאטרית נובורישית ומתאימה רק לבעלי ממון. מהמקום הזה מחאה כזו יכולה לשנות את הצביון של העיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ