אפקט משלאק: כוכב הרוק של הפטיסרי המודרני בישראל

"זה מה שאני עכשיו, בעוד שנה, אתם תכירו אותי אחר לגמרי!" – קריסטוף  משאלק,  אחד הקונדיטורים המשפיעים בעולם הגיע לארץ כדי לשחרר אותנו מכל הסטיגמות של הפטיסרי

פאולין שובל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאולין שובל, עכבר העיר

הטלפון הנייד על השולחן, ההקלטה רצה. לפי הוראותיו של מאיר דנון, מנהל ביה''ס הגבוה לקולינאריה "בישולים", יש לי רק עשר דקות לראיין את קריסטוף משאלק, כוכב הרוק של הפטיסרי המודרני. הוא שף-קונדיטור של "פלאזה אטנה" של אלן דוקס, מנחה ומפיק תוכניות טלוויזיה מצליחות בערוץ הממלכתי הצרפתי, איש עסקים מצליח ולאחרונה גם מייסד בית הספר לקונדיטוריה על שמו. מיטב הקונדיטורים בארץ עזבו את התנורים שלהם, כדי לשבת בסדנה של  מישאלק וללמוד ממנו לעשות קינוחים בקלילות (בלתי נסבלת). רביבה אפל, מ"רביבה וסיליה" מגדירה את סדנאותיו של מישאלק כ"חוויה הכי חזקה שהייתה לה בשנים אחרונות". חוץ מזה, מאשלק הוא גם חתיך הורס, ואת משנתו לגבי הפטיסרי הצרפתי המודרני הוא פורש במהרה: "פחות סוכר! פחות ג'לטין! פחות צבעי מאכל! יותר טרי, יותר פשוט ויותר חוויתי ללקוח!". 

כמספר סימני הקריאה כך מספר קריאות ההתלהבות שבוקעות ממשלאק, שמכנה את עצמו ספק בצחוק ספק ברצינו כ"יוצר ריגושים". "כחושבים על הקונדיטוריה", הוא מסביר, "תמיד מחכים לדברים מסובכים, שעושים וואו!, עשיתי את זה במשך המון שנים ואני לא רוצה לעשות את זה יותר. היום אני  ממוקד רק בטעמים ובריגושים שיוצר הקינוח. חייבים להישאר בפשטות, למרות שפשוט לא תמיד משתווה לקל.  נהפוך הוא, הייתי צריך 20 שנות עבודה כדי להצליח לייצר "פשטות" של היום!" 

אז אם אתה יותר ריגושים עבור אחרים, ממה אתה מתרגש? "את עשית סינתזה מצוינת! הכי חשוב שאני שם את מה שאני לתוך הצלחת. אחר כך, אוהבים את זה או לא, לא אכפת לי! אני משתנה ומתקדם כל הזמן, אני נכנס למשהו עד הסוף, לומד אותו ואחר כך עובר לנושא אחר. לכן מה שמרגש אותי הכי הרבה זה לגלות דברים חדשים, לנסוע בעולם, לפגוש תרבויות שונות, אמנות מודרנית, מוזיקה. כל מה שמתחשק לי לחלוק אותו עם חברים או עם אשתי".  מנסה לסמן את דרכו. קינוחים בסדנה של משאלק (צילום: פאולין שובל)

חשוב לך שיאהבו את מה שאתה עושה?"הבנתי כבר שאי אפשר לספק את כולם. אני יודע מה אני עושה, אני יודע שחברים שלי, קונדיטורים-כוכבים יודעים שמה אני מסוגל לעשות. אבל תמיד יהיו אנשים שלא יבינו או  לא יאהבו את מה שעשיתי". 

אם בעוד 200 שנה, נפתח את תפריט הקינוחים, האם נמצא שם את ה-FANTASTIK? (היצירה החדשה של הקונדיטור, עוגה טרייה ממוצרי העונה, בגרסת TAKE AWAY)"אני מקווה מאוד! כמו כולם, אני מנסה לסמן את דרכי. היו מספר קונדיטורים שהשפיעו מאוד על הפטיסרי המודרנית, כמו גסטון לנוטר שייסד אותה, פייר הרמה, שהמשך את דרכו עם פטיסרי HAUTE COUTURE, קונטיצ'יני ששם דגש על הטעמים וחידש את הקלאסיקות. יש בי המון כבוד עבורם והייתי מאוד רוצה להיכנס איתם לשורה אחת. מצד שני, אני לא יכול ולא רוצה לעשות את זה עם הקינוחים HAUTE COUTURE שאני מגיש ב"פלאזה אטנה", ולא עם העוגות במטר שגם קונטיצ'יני עושה אותן. חשוב לי שאנשים יפסיקו לפחד מהפטיסרי, להפוך אותו לסימפטי יותר, פשוט ונגיש." 

משם מגיע הראיון להקים בית הספר?"מאוד חשוב לי לדבר על אנשים, להסביר להם את הרגשות שעמדו מאחורי הקינוחים שלי,  מבחינתי זה מכפיל את האימפקט, מחזק את הטעמים".

בתוכניתו המשודרת בערוץ France2 מוכיח משלאק שהוא גם יכול לנצח את השפים הגדולים במנות מלוחות. אבל השף ממהר להרגיע - "אני תמיד אשאר קונדיטור, למרות שאני מאוד אוהב לבשל.  מצד שני, אם שפים, כמו ז'אן-פרנסוא פייז' או אלן נכנסים למגרש הביתי שלי ופותחים קונדיטוריות,  מי אמר שאסור לי להיכנס לעולם הבישול?!".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ