ממחר דיאטה |

לימון מוריד המון: הדיאטה שמבטיחה ירידה של קילו ביום

רוני קשמין בפרק החמישי במסעה אחר הדיאטה המושלמת, והפעם: דיאטת לימון, שבבסיסה הרבה מיץ לימון, לא מעט חלבון וזהו. מכאן, המשקל יירד כמו קסם. כמעט

רוני קשמין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלנדר וכוס עם מיץ הלימון; לימונים, נענע, צנצנת דבש וג'ינג'ר מסביב
רוני קשמין

רוב האנשים שכחו כבר מתקופת אחרי החגים, אבל הגוף לא. זה הזמן בשנה להכות על חטא, להיכנס לתענית, לצום קצת, לבכות הרבה, להצר היקפים ולהיכנס בסופו של דבר, בלי נדר, לג'ינס מהעונה שעברה, לפחות בתיאוריה (חלקנו הולכים על טייט'ס כדרך חיים, אל תשפטו אותנו, טוב?). בכל אופן, נותרו לנו קצת פחות מחודשיים עד החג הבא שבו אנחנו מצרים על מה שכבר אכלנו ועכשיו כואב מול המראה, לחלקנו, בתיאוריה. באופן אישי, אעיד שהחלטתי כי הגיעה העת לשלם בריבית דריבית את המחיר הכואב של האכילה - בכל ערבי החג, חול המועד, חו"ל והכל כלול, המועדים לשמחה ושמחת תורה, ברוך השם. 

לשם הכאה על חטא וחזרה מהירה לשגרה ואולי גם לשם חיסכון קלורי במתכונת של "הכן גופך לסופגנייה", חיפשתי במרשתת דיאטה מתאימה (קצרת מועד ואפקטיבית מאוד) כדי לתת "קיק סטארט" למוטיבציה. הכל במטרה לסלק כמה קילוגרמים עודפים של אחרי החגים ומיד לאחר מכן, כולי תקווה, לעבור לתזונה מאוזנת של שגרה משמימה לפחות עד החג הבא. רצה הגורל, ונתקלתי ממש במקרה בדיאטת לימון שנשלחה אליי כקישור לאחד האתרים הוויראליים וההזויים, אלו שבאופן יזום לעולם לא הייתי נכנסת אליהם. זאת אומרת, מאלו שצריך לקחת בערבון מוגבל ביותר כל פסיק, כל נקודה, כל שגיאת כתיב ו"כתבה מדעית" שפורסמו בהם. זו יכולה להיות פרסומת אולי ממומנת לתרופת קסם שמעלימה ברגע את פטרת כף הרגל; זה יכול להיות אייטם על תכשיר ביתי שיהפוך את העור שלכם לטוסיק של תינוק חלק וזו יכולה להיות כתבה על דיאטת תפוח אדמה שמבטיחה ירידה של שלושה קילו בפחות משבוע (לא מן הנמנע שגם אליה נגיע) ועוד. במקרה זה, לכדה את עיניי דיאטת הלימון שנראתה טובה מכדי להיות אמיתית, ואומנם זה לא נראה לי אז כמו המקור המהימן ביותר לשאוב ממנו מידע על דיאטה אבל מה אני אגיד, הכותרת קנתה אותי – 

"איך להוריד משקל בדרך מהירה: קילוגרם אחד ביום בדיאטת לימון!"

סימן הקריאה במקור. אין כמו כותרת עם סימן קריאה כדי לגייס קורא לפעולה. קוראת, במקרה זה. טוב, אותי. זה נשמע מבטיח מספיק אז נעניתי לקריאה. ננסה, מה כבר יקרה. מקסימום, נתרום את גופי למדע.  

דיאטת מיץ לימון (או: על הדיאטה)

לפי הדעה הרווחת, אפשר בהחלט שהיא אגדה אורבנית, מיץ לימון ידוע בסגולותיו לשרוף שומנים, או כפי שהגדירו זאת בכתבה הפסאודו-מדעית ממנה ינקתי מידע: "לימונים הם אחד מהנשקים היעילים ביותר של הטבע במלחמה בשריפת השומן". אוקיי, עשו בי כרצונכם, לימונים יעילים. "דיאטה המורכבת מלימונים תעזור לכם להוריד במשקל על בסיס יום יומי ותוכלו להשיג את הגוף שתמיד רציתם", נכתב בהמשך הכתבה. בקיצור, בר רפאלי, צפי פגיעה. בדרך כלל, מים חמימים עם מיץ לימון הם בגדר הנחייה כללית שגרתית לפתיחת יום בכל דיאטה גנרית. במקרה זה, מדובר בדיאטת בזק בת קצת פחות משבוע (חמישה ימים) שבה שותים את משקה הפלאים שמורכב לא רק ממים ולימון אלא מוסיפים גם דבש ו/או ג'ינג'ר, נענע וקרח. מעבר לירידה מהירה במשקל ועידוד שריפה מואצת של שומן, הדיאטה מבטיחה גם ניקוי רעלים יסודי וחיזוק של מערכת החיסון, הודות לתכולת ויטמין C גבוהה בלימונים ומה טוב כשאליהם מצטרפים אחר כבוד גם הג'ינג'ר, הדבש והנענע. מה יכול להיות רע. 

אם כדי למקסם תוצאות ואם כדי שהדיאטה גם תעבוד, מצרפים אל מיץ הלימון תפריט יומי לא מפורט מי יודע כמה והנחיות הפעלה למשקה הפלאי, אדביק אותם כאן:

מתכון למשקה הפלאים שורף השומן (או: מיץ לימון) 

8 כוסות של מים (כ-1.5 ליטר)

מיץ לימונים סחוט (6 לימונים)

1/2 חצי כוס של דבש ו/או ג'ינג'ר

מספר קוביות קרח

10 עלי נענע

מה אוכלים ושותים פה?

הדיאטה מבוססת כאמור על צריכה יומית של מיץ הלימון שאמור לקדם ירידה במשקל ושריפת שומנים. לכן, ההמלצה בדיאטה היא לשתות את מלוא הכמות היומית המומלצת במשך חמישה ימים. קצת כמו כל הנחייה פשטנית בכל דיאטה כמעט, נדרשים לשתות כוס ממיץ הלימון רגע לפני ארוחת הבוקר. לצד המיץ, נדרשים לאכול ארוחות דלות בשומנים ופחמימות, לפי הפירוט הבא: 

ארוחת בוקר: צריכה להיות בנויה אך ורק מפירות – כמה פירות? כל הפירות? באילו מרווחים? לא ברור. כדי להימנע מסוכרת עד כמה שניתן, שמתי לי לגבול עליון לאכול עד שלוש יחידות פרי, משהו שלמדתי דווקא משיטת "שומרי משקל" (גם אליה נגיע ולמעשה, אני מתנסה בה ממש עת כתיבת שורות אלו). בנוסף, השתדלתי לא לתקוע את כל שלושת הפירות בבת אחת, כי יש לי מצפון, וגם כי אין לי כוונה לחטוף סוכרת, עדיין. 

ארוחת ביניים: אחרי כמה שעות מתום ארוחת הבוקר יש לשתות עוד כוס מהמשקה ולשלבו עם שקדים לא קלויים – כמה שקדים לא קלויים? חופן? חמש עד שבע יחידות? מאה גרם? פיצוצייה? בקיצור, גם כאן, פירוט חשוב הושמט. בקנה אחד עם המלצות של מני תפריטי דיאטה שהיו נר לרגליי לאורך השנים, הלכתי על כמות גנרית אך מפנקת דיה של חמישה עד שמונה שקדים. 

ארוחת צהריים: מורכבת מסלט חסה, שמן זית, חומץ תפוחים וביצה קשה אחת. מטרת העל בארוחה זו היא, קצת כמו מיץ הלימון, לעודד שריפת שומן במהירות, אחת מהתכונות המאגיות שנקשרו בשמו של חומץ התפוחים*. אם תגוועו ברעב, זו לא בעיה של אף אחד.

*נקודת האור העלובה כאן היא שאחרי ארוחת הצהריים יש לשתות עוד כוס מהמשקה ולערבבו עם פרי לבחירה – נחמה פורתא. וגם: בנוסח המדוייק "לערבב אותו עם פרי לבחירה", הכוונה לערבב את הפרי בתוך המיץ? מחוץ למיץ? אלוהים יודע. באשר אליי, בחלק גדול מהזמן החלטתי לאכול את הפרי בנפרד, אם כדי ליהנות מהתחושה המתגמלת של אכילת מזון מוצק ואם כי רוב המיץ כבר נחלט במקרר והתעצלתי לשוב ולערבבו שוב עם פרי נוסף. הנחת המוצא שלי הייתה כי כוונת המשורר הייתה דווקא לאכול את הפרי כמו שהוא, אבל זו הנחה שמבוססת במקרה הטוב על ניחוש מושכל. ועל ההנחה הכללית כי אכילת פרי בצורתו המקורית היא, על פי רוב, גם בריאה יותר.

ארוחת ערב: עוף או דג בגריל עם סלט* – כמה עוף? כמה דג? שוב, מסתורין. גם הפעם לקחתי את כללי האצבע של דיאטה גנרית זו או אחרת, והלכתי על 150-200 גרם חלבון. בימים של אימון גופני, כיוונתי אוטומטית אל הגבול העליון של כמות החלבון שהצבתי לעצמי. 

*אחרי הארוחה ולפני השינה, יש לשתות עוד שתי כוסות מהמשקה.

המלצות נוספות: 

עת משתמשים בלימונים או דבש להכנת משקה, אין להרתיח את המים בו, עליהם להיות פושרים, על מנת לא לפגוע בערכים התזונתיים, הן של הלימונים והן של הדבש. לכן, כשהמים בטמפרטורה המתאימה, יש להוסיף את כל המרכיבים פנימה, להעביר למקרר למשך כמה שעות, לאחר מכן לסנן את המשקה ושלבו עם הארוחות וכמובן, לשתותו גם לפני ארוחת הבוקר.

יתרונות מול חסרונות

לימון

אינני רופאה או תזונאית, לצערי, ומכאן אני לא מתיימרת להציג המלצות או דיסהמלצות רפואיות מבוססות. למרות זאת, משהו אומר לי ששתייית משקה חומצי כמיץ לימון על בסיס יומי עלול לפגוע בשכבת האמייל של השן. אולי לא ואולי כן. מצד שני, אפשר שחמישה ימים הם לא פרק זמן ארוך דיו כדי לבסס פגיעה משמעותית. בנוסף, אומנם חומצי, אבל לימון הוא פרי שמכיל כמות לא מבוטלת של סוכר ושישה לימונים (שמצטרפים לפירות שנאכלים בדיאטה זו כארוחת הבוקר) מצטברים כבר לכמות משמעותית של סוכר, כמעט בלי שמרגישים. צדקנות בצד, ואם אני חייבת, אז נראה לי שעדיפים שישה לימונים וכמה פירות ביום על פני מאפים, וופלים מצופים, עוגות מזוגגות ועוגיות ממולאות, חטיפים, צ'יפס, נאצ'וס ופיצה. מה שנקרא, פרופורציה. 

דיאטת בזק

אחד המאפיינים של דיאטת הלימון הוא היותה דיאטה קצרת מועד שנמשכת חמישה ימים בלבד. מצד אחד, זה יתרון – כשבמצב אידיאלי זו דיאטה שאמורה לסייע בהרזיה מהירה ובכך לתת מוטיבציה כדי לאמץ תוכנית דיאטה חלופית, יציבה יותר ולאורך זמן, לאחריה. החיסרון בדיאטה שכזו הוא הפוטנציאל ההרסני שלה, אם מצד מי שמתנסה בה ואם נוכח האפשרות להעלות חזרה את כל מה שירדנו בשבוע. בכך, עולה חיסרון נוסף שהוא ההנחה כי דיאטת בזק כמו זו כנראה לא מספקת את הכלים הנכונים לתזונה מאוזנת לאורך זמן. מה שנקרא – זבנג וגמרנו.

גיוון

גיוון הוא מאפיין נוסף שאפשר לראות בו הן כחיסרון והן כיתרון. מחד, משקה מיץ הלימון המצוין מעלה הוא המוטיב מרכזי החוזר בעלילה ויש לשתות לא מעט ממנו. למי שסובלים מהחומציות של הלימון, מדובר בחיסרון. מצד שני, יש גם אוכל, אין מדובר כאן בצום מיצים. אבל גם תפריט האוכל חוזר על עצמו ברובו ולמשל, פיתחתי סלידה עזה מחומץ תפוחים, משהו שחיבבתי מאוד עד לפני הדיאטה. אפשר לזקוף לזכות הדיאטה כי מדובר כאן ב'אוכל אמיתי' – פירות, ירקות, ירוקים, שקדים לא קלויים, ביצה קשה, עוף ודגים. זה לא משהו שאפשר לזקוף לזכות כל דיאטות הבזק שנוטות להתמקד בפריט מזון אחד בלבד. 

צרכים מיוחדים (תזונתיים)

דיאטת מיץ הלימון לא מתאימה לכל אחד. ללא שינויים בתפריט היא לא מתאימה לצמחונים וטבעונים (בשל הביצה הקשה בצהריים והעוף או הדג בערב) וכנראה גם לא לסוכרתיים, לפחות לא בנוסח המקורי שלה שלא מגביל את צריכת הפירות בבוקר. למעשה, קיים סיכוי סביר שגם המיץ לבדו, שכולל שישה לימונים וחצי כוס דבש, עלול להקפיץ את רמות הסוכר בצורה מפוארת.  

כמויות

חיסרון שהוא גם יתרון עולה מהאפשרות לאכול מאכלים מסוימים בדיאטה ללא הגבלה: פירות בבוקר, שקדים לא קלויים בארוחת הביניים ועוף או דג בגריל בערב. אכילה ללא הגבלה היא מצד אחד חלומו של כל גרגרן ומצד שני, כנראה לא נוסחה מנצחת לאורח חיים בריא ומאוזן. אומנם התפריט לא עשיר במיוחד וגם נטול סוכר מעובד וגלוטן, אבל מסופקני אם פלוני או פלונית ישילו ממשקלם אם יאכלו, למשל, מאה פירות בבוקר, מאתיים שקדים לא קלויים כביניים וקילו חזה עוף בערב. במובן זה, אפשר כמובן להפעיל את ההיגיון הבריא ולאכול עד שובע, אבל חלקנו נולדנו ללא המנגנון (למשל, אני) ובמקום להפעיל היגיון בריא, היה נחמד לו היו פשוט מציינים כמויות מומלצות, אפילו טווח היה נחמד.   

עוד אנקדוטה שראוי להתעכב עליה בהקשר לכמויות, או העדרן, היא העובדה שלאור אכילה ללא הגבלה (של פירות, למשל) למעשה אין אומדן מדויק לצריכת הקלוריות היומית, למעט מנגנון השובע, או העדרו. במילים אחרות, במקרים בהם הדיאטה מאפשרת מזונות מסוימים בלא פירוט כמויות – אפשר בנקל להגיע ל-1,200 קלוריות, אפשר גם ל-2,100 ואיפה עובר הגבול? מי יודע. 

בשורה התחתונה (או: למי זה מתאים וכמה יורדים בבקשה?)

למי זה מתאים – קודם כל למי שמוכנים להקריב חמישה ימים מהחיים ואת שכבת ההגנה של השן כדי לרזות. גם למי שזקוק לזריקת מוטיבציה בת כמעט שבוע כדי להצית תוכנית אכילה מסודרת בהמשך; למי שמבקשים להשיל רק קילו או שניים לקראת אירוע או סתם ככה, לקראת החנוכה, אבל מתרגלים חיים בריאים ומאוזנים ברוב המקרים; מי שמצוידים בכוח רצון חזק דיו כדי לצלוח תפריט די סגפני שבבסיסו מיץ לימון, פירות, סלט, ביצים קשות, שקדים לא קלויים, עופות צלויים, דגה ועוד סלט. 

כמה יורדים – או. הנה הקאץ'. הדיאטה הזו מבטיחה להשיל מעליכם סביב קילו ביום. כלומר, כחמישה קילוגרמים בחמישה ימים. מובן שהירידה במשקל – על הקצב והמידה, תלויה, בין השאר, בנתונים אישיים ובמשתנים כמו עודף משקל, מידת פעילות גופנית וקצב חילוף חומרים. במקרה שלי, לא ירדתי קילו ביום, ירדתי קילו בשבוע. לא מדובר בסנסציה, אבל זה לא רע. אציין כאן כי הנסיינית (לאה, ש"ב, עמיתה לעבודה) שהתנסתה בדיאטה יחד איתי, היא בחורה בשנות ה-30 לחייה וללא עודף משקל, לא סיימה את התהליך וטענה כי "אין מצב לצלוח את השיט הזה".  

סיכום

האמת היא שטרם ההתנסות, ציפיתי שתהיה לי ביקורת נוקבת בהרבה בתום התהליך, חיובית או שלילית. באופן אישי, אני דווקא נוטה לחבב דיאטות קצרות מועד ובפרט את ז'אנר "ניקויי הרעלים" (מכבסת מילים חביבה שכזו) ממנעד סיבות. אם כי הרבה יותר נוח לי, באורח חיי הנהנתני, להתנסות בתפריטים שונים, ללא קו מגביל אחד, ואחת לכמה זמן לעשות "ריסטארט" בדמות צום מיצים שקר כלשהו, ואם בשל אופיי המקסימליסטי. כלומר, אני רוצה לטעום הכל, כל הזמן, אבל גם נהנית לנסות סוגים שונים של סגפנויות ומוצאת את עצמי נהנית מאוד גם מתפריטים מגבילים בתקופות מסוימות, כמו כדי להרוויח אחר כך את הארוחות הנהנתניות. הכל או כלום, אם תרצו. במקרה של דיאטת הלימון, קצת כמו דיאטת הכרוב שהתנסיתי בה, וגם קצת כמו הדיאטה הראשונה שניסיתי (הדיאטה של ילנה מלישבה), זה מתחיל עם קושי מסוים ורעב שמכרסם ברקע אבל נהיה קל יותר אחרי יום או יומיים, כשמתרגלים.

בנוסף, אציין כי השתדלתי ללכת על מודל סגפני של הדיאטה – כשלא הופיעה הגבלה על פירות בבוקר – הצבתי שלושה פירות כגבול עליון; בהיעדר הנחייה באשר למספר השקדים בארוחת הביניים –  אכלתי בין חמישה לשמונה שקדים; אף על פי שכמות הדבש שצוינה במתכון למיץ הלימון היא חצי כוס – ברוב המקרים ככולם שמתי משמעותית פחות או בכלל לא. לא סטיתי או חרגתי מתפריט הדיאטה, למעט במקרים מסוימים בהם בנוסף לסלט הירקות של הערב, גם צליתי חלק מהירקות (כמו קישואים וגזרים) יחד עם הדג בגריל, אבל ללא שמן. אני חושבת שהממד האישי משחק כאן תפקיד מרכזי ובפרט, ביכולת לגייס את כוח הרצון כדי לצלוח את הדיאטה.

למרות השורה התחתונה (כן, אני ממליצה על הדיאטה הזו) אני לא מבקשת להקל ראש במשמעות שעולה מכל "דיאטות הכאסח" באשר הן ומהמסר השלילי שהן מעבירות. למרות זאת, נדמה לי שמדובר במקרה שהוא הרע במיעוטו כי בסך הכל הדיאטה בהחלט יכולה לשמש זריקת מוטיבציה ראויה לתזונה נכונה. יותר מזה, על פניו היא גם לא כל כך גרועה, כשיש בה פירות וירקות, שומנים טובים (השקדים הלא קלויים) וכמות לא מבוטלת של חלבונים (הביצה, העופות והדגים).

בקיצור, אם מגייסים את קלישאת "הכל במידה" אז נראה לי שיש פה אחלה דיאטת אחרי-החגים ודרך די אפקטיבית להיפרד תוך חמישה ימים מכמה קילוגרמים מיותרים (טוב נו, אפשר גם רק קילו אחד לרפואה, בוא לא נהיה קטנוניים).  

רוני קשמין

רוני קשמין

כתבת ועורכת משנה במדור האוכל של הארץ

באינסטגרם: https://www.instagram.com/roni_kashmin/

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ