המסעדנים מגבירים את המאבק בכחלון: אלף מסעדות יחשיכו את העסקים במחאה על מדיניות האוצר

המהלך הוא חד פעמי ויארך רק שמונה דקות, אך ראשי המאבק מבטיחים להמשיך ולפעול להצלת הענף. תשלומים לעובדים זרים, חוק הטיפים החדש ושחיקה ברווחים עומדים בבסיס הטענות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
"תעשייה שמעסיקה 200,000 ישראלים ואחראית על 20 מיליארד שקלים מתוצר המשק הישראלי בשנה דורשת מענה". משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

למעלה מ-1,000 מסעדות, בתי קפה וברים יחשיכו הערב את העסקים כצעד מחאה נגד מדיניות משרד האוצר ובראשו, השר כחלון. כל המסעדות שהצטרפו למחאה יכבו את מתג האור, דווקא בנר השמיני של חנוכה, לשמונה דקות - החל מהשעה 19:45. במהלך דקות החשיכה הארוכות, יקבלו הסועדים במסעדות השונות דפי הסבר על מהות המחאה, אותה מגדירים המסעדנים כ"מאבק להצלת הפרנסה, הבתים והמסעדות של משפחות כל העובדים הרבים המועסקים בענף". 

את המחאה מובילה עמותת "מסעדנים חזקים יחד" שמאגדת יחד, זו הפעם הראשונה בארץ, אלפי מסעדנים במאבק אחד משותף. הארגון מביא בכך לשיא את מאבקו במהלכים של שר האוצר ומשה כחלון בפרט, מהלכים שהמארגנים טוענים כי הם "מביאים לסף מצוקה קשה את הענף כולו" ועלולים בסופו של דבר למוטט אותו. במסגרת טענות המסעדנים כלפי האוצר ניתן למצוא ביקורת על התערבות יתר של המדינה בדיני עובדים מחד (שבאה לידי ביטוי במסים והיטלים שונים), לעומת אי התערבות בתקנים והיעדר תמיכה והקלות ברמת ההתנהלות הבירוקרטית השוטפת, מאידך.

במוקד המחאה של המסעדנים ניצבים כמה מאבקים מרכזיים: נגד היטל העסקת העובדים הזרים – השתת 20% מס על עובדים זרים, שחל גם רטרואקטיבית שש שנים אחורה; חוק פיקדון עובדים זרים – חוק שמחייב את העובדים הזרים והמעסיקים להפריש סכום מסוים מגובה השכר למען פיקדון עתידי שיקבלו העובדים הזרים רק כשיעזבו ולכן, נועד למעשה לעודד אותם לעזוב; וחוק הטיפים – חוק שמחייב את המעסיק לשלם למלצרים את הטיפים בתלוש, ולנכות ממנו מסים שונים. מכלול החוקים והתקנות החדשות הללו הוא כזה שעלול להביא, כך לפי המסעדנים, לקריסת מסעדות רבות ולהוביל לשינוי מהותי (לרעה) באופי ענף המסעדנות המקומי (יותר מזללות, פחות מסעדות). 

בנוסף, "ראשי התעשייה שמעסיקה 200,000 ישראלים ואחראית על 20 מיליארד שקלים מתוצר המשק הישראלי בשנה" כפי שמארגני המחאה מבקשים להבהיר אודות עצמם, נוקטים עמדה נגד ההזנחה רבת השנים של התחום על ידי הממשלה. היעדר מסלולי הכשרה מקצועית יוצר פער מקצועי שהמסעדות לא מצליחות לעמוד בו, שחיקה במחירי התפריטים מול עלייה בשכר העובדים, ועליית מחירים של כלל המוצרים וחומרי הגלם מספקים שונים. השילוב של כל אלה יוצר קושי בגיוס עובדים, לצד שחיקה עקבית ברווחיות של בעלי המסעדות, כך לפי ההודעה לתקשורת שיצאה מטעם מארגני המאבק.

בעמותה המארגנת מקווים להגיע למשא ומתן עם האוצר, שייקל במידת מה על הרגולציות בתחום או יאפשר הקמה של מערכת תמיכה לעסקים קטנים ובינוניים בענף המסעדנות. בין המסעדות שיחשיכו את האורות הערב למשך שמונה דקות במסגרת המאבק: מיט בר, האחים, NG, קבוצת R2M שכוללת מסעדות כמו הקופי בר, הבראסרי, הוטל מונטיפיורי ודיסקו טוקיו; קפה ומסעדה דא דא ודא; מסעדת נורדוי, בר א וין, קפה ג'רמייה, רשת ההמבורגרים אגאדיר, רשת ריבר, רשת מקסיקנה, מסעדת פאסטל, קפה דובנוב, שיפודי התקווה בנמל ת"א, הלנה בנמל קיסריה, רשת לנדוור, רשת בנדיקט, קקאו, טאטי, לחמנינה, רביבה וסיליה, מסעדת קמפאי מבאר שבע, קפה רוטשילד בגבעתיים, תאי צין בקריית טבעון, 9 ביץ' באילת, לה פיצה בעפולה, מסעדת אנטריקוטי בפתח תקווה, מסעדת יפל'ה בירושלים, מרגוזה בשוק הפשפשים, ופל בר ממודיעין ומסעדות, ברים ובתי קפה רבים נוספים.

בראיון שהעניק להארץ תומר מור במהלך כנס ראשוני של עמותת "מסעדנים חזקים יחד", טען ש"זה הגיע לשלב שבו אמרנו עד כאן". מור, הבעלים של קפה ג'רמייה בתל אביב, שיחשיך כמובן גם את בית העסק שלו היום, הסביר כי "אחרי שלא מעט מסעדות נסגרו בתקופה האחרונה, אנחנו לא רוצים לחכות ולראות מה יהיה עוד חודשיים או שנה – החלטנו לקחת את גורלנו בידיים. לא הגיוני הענף השני בגודלו בארץ יירמס ככה שוב ושוב, תוך התעלמות מהתרומה שלו לכלכלה ולחברה". הוא מוסיף ומכריז ש"הגענו למקום בו אנחנו רוצים להתאחד כדי להיות חזקים מספיק, על מנת להשפיע על חברי כנסת, שרים ועל כל מי שקשור לעולמנו ובידו לסייע לנו. והנה סטטיסטיקה קשה לעיכול: 80% מהמסעדות שנפתחות - נסגרות תוך חמש שנים". בנר השמיני והאחרון של חג החנוכה, הלוא הוא חג האורים והניסים, המסעדנים מחשיכים את בתי העסק שלהם ומחכים גם הם, לנס. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ