אחרי ארבע שנים, "כפתור הדיאט קולה" של טראמפ נעלם משולחן הנשיא

הנשיא ביידן נכנס בסערה לחדר הסגלגל, עם שינויי עיצוב וחתימה מרובה על צווים נשיאותיים. אלא שעל השולחן הסתתר שינוי גדול נוסף – הסרת הכפתור שזימן לנשיא הקודם כוס דיאט קולה לפי דרישה

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החדר הסגלגל. טראמפ בחר את הטפטים באופן אישי
איתן לשם

כשנכנס הנשיא ה-46 למשרדו החדש שבחדר הסגלגל, צוות הניקיון של הבית הלבן כבר דאג שהוא יותאם עבורו. התמונה שעל הקיר הוחלפה, מאנדרו ג'קסון לבנג'מין פרנקלין, התמונות המשפחתיות של משפחת ביידן הוצבו על השולחן והכפתור האדום המסתורי והמפורסם – נעלם גם הוא. את היעלמותו של הכפתור האדום, שמעוצב בתור קופסת עץ מהודרת והוצב ליד הטלפונים, גילה עיתונאי בריטי שבציוץ טוויטר צירף את שתי התמונות משולחן העבודה של שני הנשיאים – אחת עם הכפתור ואחת ללא. אלא שכעת מתברר שהכפתור הזה לא שלט על הטילים הגרעיניים או הפעיל יחידת חיסול סודית, אלא פשוט היה אחראי על הזמנת דיאט קולה עבור הנשיא טראמפ.

טום ניוטון דאן, העיתונאי הבריטי שחשף את היעלמות הכפתור האדום משולחן "הרזולוט" של הנשיא – השולחן ההיסטורי נבנה מחלקים מהספינה המלכותית רזולוט ומכאן שמו – שיתף גם את חוויית גילוי ייעודו של הכפתור. דאן סיפר כיצד בראיון שערך ב-2019 עם הנשיא, תהה לגבי הכפתור האדום והנשיא לא היסס ולחץ עליו. "מספר רגעים אחר כך נכנס משרת עם כוס דיאט קולה על מגש כסף", הוסיף. סיפור "כפתור הדיאט קולה" נחשף בעבר על ידי עיתונאים נוספים, שהעלו בפני הנשיא את אותה טענה, וקיבלו את אותה תשובה דיאטטית ומפתיעה.

עיתונאי הבית הלבן, קליף סימס, סיפר בספרו Team of Vipers שסקר את השנים הראשונות לכהונת טראמפ, כי הנשיא נהנה לראות אנשים נלחצים כשהוא לוחץ על הכפתור האדום. "כולם חושבים שזה הכפתור הגרעיני", צחק טראמפ לפי סימס, "ולפעמים הוא היה לוחץ עליו סתם כדי להלחיץ את הנוכחים, עד שהמלצר היה נכנס וטראמפ היה פורץ בצחוק". חיבתו הידועה של טראמפ לדיאט קולה היא רק חל משרשרת אהבתו לג'אנק פוד. הנשיא ה-45 הצטלם מספר פעמים עם ארוחות מקדונלד'ס במטוסו הפרטי, סיפר לעולם על אהבתו הגדולה לפילי צ'יזסטייק (ועורר מחדש את מלחמות הסטייקים של פילדלפיה) ואפילו ערך אירוע על טהרת המזון המהיר כשאירח מצטיינים מנבחרות ספורט שונות במהלך השבת הממשל ב-2019, שמנעה מצוות המטבח של הבית הלבן לעבוד כרגיל.

למעשה, הכפתור האדום שבקופסת העץ על שולחן הרזולוט אינו חידוש של טראמפ. על פי מסורת הבית הלבן היה זה לינדון ג'ונסון שהתקין את הכפתור הזה, שעל פי האגדה הוצב כדי שיוכלו לבשר לנשיא שהגברת הראשונה נמצאת בדרכה אליו. מאז הוא עבר לשמש רק למקרי חירום נשיאותיים, עד התיישבותו של ברק אובמה על כס הנשיא. אז החליט הנשיא להפוך את הכפתור, ולמעשה להוסיף לו עוד כפתורים, שיסמנו לצוות בחוץ להכניס משקאות מסוימים – בעיקר תה. טראמפ לקח את הכפתור האדום צעד קדימה ודאג שכל לחיצה עליו תבטיח לו כוס דיאט קולה טרייה. כעת, כאמור, ביידן ניקה את השולחן הזה אך גם אם הכפתור הזה ישוב במהלך נשיאותו, הוא לא יהיה אחראי לאספקת דיאט קולה, זאת מאחר שהגברת הראשונה, ג'יל ביידן, כבר חשפה שהנשיא מעדיף דווקא קולה זירו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ